IeSF World Championship 2020 Europe Finals

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]IeSF World Championship 2020 Europe Finals
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
Nov 21 - 22, 2020
Teams:
16
Format:
Round-robin group stage
Single-elimination playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Four groups of four teams each
    • Single round-robin
    • All matches are Bo1
    • Top two teams from each group advance to the Playoffs
    • Bottom teams from each group are eliminated
  • Playoffs
    • Single-elimination bracket
    • 3rd Place Match is Bo3, all other matches are Bo1

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Israel3-0
2. Serbia2-1
3. Montenegro1-2
4. Austria0-3

Group B[edit]

Group B
1. Finland3-0
2. Netherlands2-1
3. Slovakia1-2
4. Bosnia and Herzegovina0-3

Group C[edit]

Group C
1. Belgium3-0
2. Czech Republic2-1
3. Norway1-2
4. Luxembourg0-3

Group D[edit]

Group D
1. Turkey3-0
2. Sweden2-1
3. Macedonia1-2
4. Portugal0-3

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Israel
0
November 22, 2020 - 16:02 CET
Undying Spectre Dark Willow Chaos Knight Batrider
Slardar Rubick Snapfire Sven Void Spirit
32m52s
Czech Republic
1
Finland
1
November 22, 2020 - 16:03 CET
Vengeful Spirit Viper Earth Spirit Faceless Void Morphling
Lina Spectre Clockwerk Underlord Nature's Prophet
36m32s
Sweden
0
Belgium
0
November 22, 2020 - 16:09 CET
Puck Nyx Assassin Jakiro Wraith King Clockwerk
Lina Bloodseeker Faceless Void Invoker Ogre Magi
30m28s
Serbia
1
Turkey
1
November 22, 2020 - 16:07 CET
Bloodseeker Tiny Oracle Terrorblade Leshrac
Snapfire Treant Protector Lifestealer Centaur Warrunner Tusk
35m16s
Netherlands
0
Semifinals
Czech Republic
1
November 22, 2020 - 17:22 CET
Snapfire Rubick Void Spirit Timbersaw Anti-Mage
Magnus Clockwerk Ember Spirit Juggernaut Death Prophet
35m04s
Finland
0
Serbia
1
November 22, 2020 - 18:30 CET
Enchantress Lifestealer Clockwerk Mirana Batrider
Tiny Keeper of the Light Slardar Phantom Assassin Rubick
43m33s
Turkey
0
Final
Czech Republic
1
November 22, 2020 - 19:44 CET
Rubick Spectre Warlock Doom Void Spirit
Bloodseeker Lina Ogre Magi Terrorblade Magnus
22m34s
Serbia
0
3rd Place Match
Finland
0
November 22, 2020 - 20:47 CET
Io Sven Slardar Lina Windranger
Enchantress Tiny Troll Warlord Storm Spirit Dark Seer
33m50s
Undying Morphling Rubick Underlord Nature's Prophet
Snapfire Mars Magnus Anti-Mage Windranger
30m34s
Turkey
2
Qualified
Czech Republic
Serbia
Turkey

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish Speaking
Streams

References[edit]