Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

joinDOTA League Season 12 Europe

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]joinDOTA League Season 12 Europe
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
Jan 29 - Apr 10, 2018
Teams:
10
Format:
Group Stage
Single Elimination Playoffs
Prize Pool:
$4,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Two groups of five
    • Best-of-two round robin
    • Top two advance to playoffs
  • Playoffs:
    • Four teams play in a double-elimination bracket.
    • Semifinals are played in a Bo3, while the finals are played in a Bo5.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]


Results[edit]

Group Stage[edit]

Group 1[edit]

Standings
1. 5 Anchors No Captain5 Anchors No Captain 5 Anchors No Captain 4-0-0 8p
2. Double DimensionDouble Dimension Double Dimension 3-0-1 6p
3. Team RAAZTeam RAAZ Team RAAZ 1-1-2 3p
4. NIHL PlayersNIHL Players NIHL Players 0-2-2 2p
5. KindergartenKindergarten Kindergarten 0-1-3 1p

Group 2[edit]

Standings
1. Singularity EsportsSingularity Esports Singularity Esports 4-0-0 8p
2. The Final TribeThe Final Tribe The Final Tribe 3-0-1 6p
3. mYinsanitymYinsanity mYinsanity 1-0-3 2p
4. LeftOneTVLeftOneTV LeftOneTV 1-0-3 2p
5. Helsinki REDSHelsinki REDS Helsinki REDS 1-0-3 2p

Group Matches[edit]

Series 1[edit]
Series 2[edit]
Series 3[edit]
Series 4[edit]
Series 5[edit]
Tiebreakers[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
5 Anchors No Captain5 Anchors No Captain 5 Anchors
2
27 March 2018 - 18:30 CEST
Disruptor Tusk Brewmaster Lycan Monkey King
Tiny Shadow Shaman Earth Spirit Tidehunter Chaos Knight
36m03s
Bounty Hunter Disruptor Enchantress Monkey King Enigma
Tiny Tusk Dazzle Lycan Visage
34m25s
The Final TribeThe Final Tribe The Final Tribe
0
Singularity EsportsSingularity Esports Singularity Esports
2
29 March 2018 - 16:00 CEST
Gyrocopter Earth Spirit Death Prophet Disruptor Legion Commander
Witch Doctor Lifestealer Tiny Rubick Shadow Fiend
33m45s
Tiny Brewmaster Ancient Apparition Venomancer Lifestealer
Rubick Omniknight Viper Night Stalker Anti-Mage
32m13s
Gyrocopter Omniknight Witch Doctor Queen of Pain Earth Spirit
Tiny Razor Lich Terrorblade Pugna
55m16s
Double DimensionDouble Dimension Double Dimension
1
Upper Bracket Final
5 Anchors No Captain5 Anchors No Captain 5 Anchors
1
3 April 2018 - 20:00 CEST
Dark Willow Tusk Ancient Apparition Monkey King Wraith King
Bane Gyrocopter Death Prophet Nyx Assassin Broodmother
49m40s
Sand King Disruptor Brewmaster Viper Zeus
Ancient Apparition Tiny Earth Spirit Gyrocopter Enigma
53m59s
Dark Willow Tusk Sand King Lifestealer Lina
Gyrocopter Tiny Disruptor Rubick Enigma
41m11s
Singularity EsportsSingularity Esports Singularity Esports
2
Lower Bracket Round 1
The Final TribeThe Final Tribe The Final Tribe
2
30 March 2018 - 15:00 CEST
Tiny Naga Siren Silencer Enigma Shadow Fiend
Disruptor Sand King Pugna Juggernaut Abaddon
43m25s
Omniknight Dark Willow Ogre Magi Outworld Destroyer Lifestealer
Enchantress Gyrocopter Elder Titan Witch Doctor Troll Warlord
35m30s
Double DimensionDouble Dimension Double Dimension
0
Lower Bracket Final
5 Anchors No Captain5 Anchors No Captain 5 Anchors
0
6 April 2018 - 18:00 CEST
Dark Willow Tusk Winter Wyvern Lycan Storm Spirit
Oracle Nature's Prophet Pangolier Outworld Destroyer Dragon Knight
30m27s
Ancient Apparition Sand King Death Prophet Vengeful Spirit Invoker
Tiny Bounty Hunter Rubick Sniper Phoenix
24m29s
The Final TribeThe Final Tribe The Final Tribe
2
Grand Final
Singularity EsportsSingularity Esports Singularity Esports
2
10 April 2018 - 19:00 CEST
Tiny Bane Witch Doctor Death Prophet Abaddon
Pangolier Viper Beastmaster Disruptor Slark
30m24s
Bane Gyrocopter Rubick Puck Shadow Fiend
Pangolier Abaddon Vengeful Spirit Lycan Death Prophet
39m26s
Bane Puck Pangolier Phantom Assassin Viper
Dark Willow Gyrocopter Lion Beastmaster Lina
39m06s
Gyrocopter Witch Doctor Earth Spirit Visage Underlord
Pangolier Omniknight Shadow Shaman Juggernaut Shadow Fiend
24m40s
Gyrocopter Disruptor Earth Spirit Dragon Knight Tidehunter
Nature's Prophet Dark Willow Tusk Legion Commander Outworld Destroyer
28m30s
The Final TribeThe Final Tribe The Final Tribe
3

References[edit]