joinDOTA League Season 15 Americas

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]joinDOTA League Season 15 Americas
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
North America Americas
Dates:
Apr 18 - May 10, 2019
Teams:
10
Format:
Group Stage
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
$4,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Two groups of five
    • Best-of-two round robin
    • Top teams advance to upper bracket of playoffs
    • Runner-ups advance to lower bracket of playoffs
    • 3rd place teams finish the season and retain their position in the Premier Division
    • 4th place teams advance to Season 15 Division 2 Upper Phase 3
    • Bottom teams are relegated to Season 16 Division 2 Upper Phase 1
  • Playoffs:
    • Four teams play in a double-elimination bracket.
    • Final is played in a Bo5; all other games are played in a Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Thunder Predator3-0-16-2
2. WitchDoctorGG1-3-05-3
3. Started From the PotM1-2-14-4
3. Team South1-2-14-4
5. Chef Curry Culinary Club0-1-31-7

Group B[edit]

Standings
1. Team Xolotl4-0-08-0
2. Gorillaz-Pride3-0-16-2
3. Glazed Gaming2-0-24-4
4. DJ Jazzy Jeff and the Uncle Phils1-0-32-6
DQ. Team Wolf0-0-44-4

Group Matches[edit]

Week 1[edit]
Week 2[edit]
Week 3[edit]

Playoffs[edit]

 
 
Winners' Round 1
Thunder Predator
2
May 8, 2019 - 17:00 EDT
Vengeful Spirit Ursa Bounty Hunter Earthshaker Medusa
Enigma Brewmaster Lich Death Prophet Naga Siren
50m08s
Vengeful Spirit Nature's Prophet Tusk Riki Alchemist
Enigma Drow Ranger Jakiro Dragon Knight Sand King
37m29s
Team Xolotl
0
Losers' Round 1
WitchDoctorGG
0
May 8, 2019 - 21:00 EDT
Drow Ranger Abaddon Rubick Sand King Medusa
Brewmaster Enigma Shadow Shaman Lycan Razor
41m39s
Nyx Assassin Nature's Prophet Ancient Apparition Sven Death Prophet
Oracle Earth Spirit Chaos Knight Batrider Shadow Fiend
25m55s
Gorillaz-Pride
2
Losers' Round 2
Team Xolotl
0
May 9, 2019 - 18:00 EDT
Enigma Sand King Enchantress Invoker Slark
Oracle Rubick Earth Spirit Alchemist Pugna
36m01s
Rubick Centaur Warrunner Winter Wyvern Naga Siren Ursa
Abaddon Drow Ranger Puck Tidehunter Outworld Devourer
34m20s
Gorillaz-Pride
2
Grand Finals
Thunder Predator
3
May 10, 2019 - 18:00 EDT
Jakiro Ursa Anti-Mage Earth Spirit Anti-Mage
Nature's Prophet Dark Seer Tusk Troll Warlord Leshrac
27m40s
Beastmaster Tusk Shadow Shaman Necrophos Lycan
Oracle Doom Grimstroke Terrorblade Batrider
29m09s
Beastmaster Leshrac Lion Timbersaw Alchemist
Winter Wyvern Earthshaker Troll Warlord Tidehunter Outworld Devourer
41m59s
Nature's Prophet Drow Ranger Earthshaker Legion Commander Morphling
Oracle Batrider Weaver Lifestealer Razor
25m27s
Gorillaz-Pride
1

References[edit]