joinDOTA League Season 15 Asia

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]joinDOTA League Season 15 Asia
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Jan 28 - Mar 12, 2019
Teams:
10
Format:
Group Stage
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
$4,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Two groups of five
    • Best-of-two round robin
    • Top teams advance to upper bracket of playoffs
    • Runner-ups advance to lower bracket of playoffs
    • 3rd place teams finish the season and retain their position in the Premier Division
    • 4th place teams advance to Season 15 Division 2 Upper Phase 3
    • Bottom teams are relegated to Season 16 Division 2 Upper Phase 1
  • Playoffs:
    • Four teams play in a double-elimination bracket.
    • Final is played in a Bo5; all other games are played in a Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Zeus Gaming
1China Veng 
2China cold 
3China Po 
4China seven 
5China lt 
Signify
1India BlizzarD 
2India Swifty 
3India Crowley 
4India NO_Chanc3 
5India Negi 
DotaPlus
1Vietnam S A D B O Y 
2Vietnam Kuminh 
3Vietnam Aloha 
4Vietnam TenGu 
5Vietnam Dr.Pusheen 
SVietnam DatBB 
Team Admiral
1Philippines Bensoy 
2Philippines Karl 
3Philippines Bokerino 
4Philippines Boombacs 
5Philippines jobeeEZy 
SPhilippines Cast 
DeToNator
1Philippines Bimbo 
2Philippines Benhur 
3Philippines Sam H 
4Philippines RR 
5Philippines FLYSOLO 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Team HighGround 3-1-0 7p
2. DeToNator 2-2-0 6p
3. PG.Barracx 1-1-2 3p
4. Signify 0-3-1 3p
5. DotaPlus 0-1-3 1p

Group B[edit]

Standings
1. Neon Esports 3-0-0 6p
2. Team Admiral 1-1-1 3p
3. Veteran 1-0-2 2p
4. Zeus Gaming 0-1-2 1p
. WarriorsGaming.Unity1 - 0p
1 WG.Unity withdrew after two matches. All their results were nullified.

Group Matches[edit]

Week 1[edit]
Week 2[edit]
Week 3[edit]
Tiebreaker[edit]

Playoffs[edit]

 
 
Winners' Round 1
Team HighGround
0
March 11, 2019 - 19:00 SGT
Tiny Lich Tusk Troll Warlord Kunkka
Pangolier Chen Clockwerk Batrider Terrorblade
24m55s
Shadow Shaman Undying Tiny Chaos Knight Monkey King
Pangolier Rubick Bane Terrorblade Ember Spirit
31m44s
Neon Esports
2
Losers' Round 1
DeToNator
2
March 11, 2019 - 16:00 SGT
Earth Spirit Dark Seer Jakiro Razor Troll Warlord
Nyx Assassin Phantom Assassin Witch Doctor Leshrac Venomancer
52m21s
Leshrac Sven Slardar Morphling Ursa
Earth Spirit Lifestealer Crystal Maiden Batrider Kunkka
27m50s
Team Admiral
0
Losers' Round 2
Team HighGround
1
March 12, 2019 - 16:00 SGT
Grimstroke Earth Spirit Tidehunter Lifestealer Bounty Hunter
Oracle Ember Spirit Enigma Night Stalker Morphling
33m51s
Lich Tiny Pugna Juggernaut Batrider
Keeper of the Light Naga Siren Clockwerk Shadow Fiend Lycan
28m34s
Lich Sven Phoenix Terrorblade Rubick
Nature's Prophet Oracle Troll Warlord Batrider Lina
30m01s
DeToNator
2
Grand Finals
Neon Esports
1
March 12, 2019 - 19:00 SGT
Tiny Lich Terrorblade Clockwerk Ursa
Pangolier Oracle Nyx Assassin Leshrac Lifestealer
25m23s
Grimstroke Lich Slardar Phantom Assassin Dragon Knight
Leshrac Sven Lifestealer Witch Doctor Tinker
20m16s
Bounty Hunter Oracle Batrider Morphling Tinker
Lich Sven Troll Warlord Tusk Puck
66m29s
Juggernaut Lich Beastmaster Rubick Viper
Nyx Assassin Leshrac Shadow Demon Phantom Assassin Ember Spirit
50m01s
DeToNator
3

References[edit]