Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

joinDOTA League Season 16 Americas

[e][h]joinDOTA League Season 16 Americas
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
North America Americas
Dates:
May 31 - Jun 27, 2019
Teams:
10
Format:
Group Stage
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
$3,550 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Two groups of five
    • Best-of-two round robin
    • Top teams advance to upper bracket of playoffs
    • Runner-ups advance to lower bracket of playoffs
    • 3rd place teams finish the season and retain their position in the Premier Division
    • 4th place teams advance to Season 16 Division 2 Upper Phase 3
    • Bottom teams are relegated to Season 17 Division 2 Upper Phase 1
  • Playoffs:
    • Four teams play in a double-elimination bracket
    • Final is played in a Bo5; all other games are played in a Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

1 EgoBoys replaced Thunder Predator.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Gorillaz-Pride2-2-06-2
2. Started From the PotM1-3-05-3
3. Big Lions2-1-15-3
4. Team South0-3-13-5
5. Glazed Gaming0-1-31-7

Group B[edit]

Standings
1. Team Xolotl3-0-16-2
2. EgoBoys3-0-16-2
3. Golden Mulas1-2-14-4
4. WitchDoctorGG1-1-23-5
5. Chef Curry Culinary Club0-1-31-7

Group Matches[edit]

Week 1[edit]
Week 2[edit]
Week 3[edit]
Week 4[edit]

Playoffs[edit]

 
 
Winners' Round 1
Gorillaz-Pride
0
June 24, 2019 - 22:00 UTC
Grimstroke Centaur Warrunner Rubick Queen of Pain Necrophos
Warlock Pangolier Monkey King Bristleback Anti-Mage
35m52s
Oracle Batrider Morphling Queen of Pain Slardar
Sand King Omniknight Outworld Devourer Puck Anti-Mage
26m05s
Team Xolotl
2
Losers' Round 1
Started From the PotM
0
June 25, 2019 - 22:00 UTC
Warlock Centaur Warrunner Rubick Juggernaut Ember Spirit
Chen Batrider Earth Spirit Storm Spirit Sven
34m29s
Warlock Earthshaker Sven Bristleback Kunkka
Chen Enchantress Rubick Troll Warlord Storm Spirit
50m39s
EgoBoys
2
Losers' Round 2
Gorillaz-Pride
2
June 26, 2019 - 22:00 UTC
Chen Mars Leshrac Omniknight Wraith King
Centaur Warrunner Shadow Demon Lina Spectre Grimstroke
26m36s
Oracle Mars Ursa Tinker Slardar
Ancient Apparition Earthshaker Tidehunter Razor Anti-Mage
38m18s
Grimstroke Mars Legion Commander Sven Kunkka
Magnus Ember Spirit Shadow Demon Dark Seer Slark
36m22s
EgoBoys
1
Grand Finals
Team Xolotl
1
June 27, 2019 - 21:00 UTC
Mars Warlock Slardar Morphling Queen of Pain
Grimstroke Leshrac Sven Outworld Devourer Centaur Warrunner
34m50s
Warlock Pangolier Axe Outworld Devourer Spectre
Mars Sven Bane Pugna Tinker
47m53s
Enchantress Batrider Sven Beastmaster Monkey King
Grimstroke Abaddon Venomancer Slark Kunkka
25m34s
Troll Warlord Abaddon Sand King Leshrac Alchemist
Sven Grimstroke Tidehunter Enigma Kunkka
43m10s
Gorillaz-Pride
3

References[edit]