Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

LPL Pro 2020 Season 2

[e][h]LPL Pro 2020 Season 2
League Information
Series:
LPL Pro League LPL Pro League
Organizer:
Version:
Type:
Online & Offline
Location:
Australia Australia
New Zealand New Zealand
Dates:
Jun 8 - Aug 11, 2020
Teams:
8
Format:
Group Stage
Round-Robin
Playoffs
Single Elimination
Prize Pool:
$3,900 AUD
(≃ $2,685 USD)
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches
Internal vs. AGN
July 06, 2020 - 08:30 UTC
LPL Pro 2020 Season 2
Oracle.AU vs. Neet U
July 06, 2020 - 10:30 UTC
LPL Pro 2020 Season 2
cF vs. ffyv2
July 07, 2020 - 10:30 UTC
LPL Pro 2020 Season 2
Neet U vs. ffyv2
July 13, 2020 - 08:30 UTC
LPL Pro 2020 Season 2
AGN vs. TR
July 13, 2020 - 10:30 UTC
LPL Pro 2020 Season 2

Format[edit]

  • Group Stage
    • Single round-robin
    • All matches are played in a Bo2
    • Top four teams advance to the playoffs
    • Bottom four teams are eliminated
  • Playoffs
    • Single-elimination bracket
    • Semifinals are played in a Bo3
    • Final is played in a Bo5

Prizepool[edit]

$3,900 AUD (≃$2,685 USD) is spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jul 2, 2020: 1 AUD ≃ 0.68847 USD.)

Participating Teams[edit]

Neet Uprising
1Australia rizz
2Australia Toolbelt
3Australia TEKCOR
4New Zealand Fury
5Australia spag
Substitutes
SAustralia Cloudy
Main Roster
ffyv2
1China Masiwei
2Australia ygod
3Australia buone.F18
4Australia Kesss
5Australia BIE HUNTER
Substitutes
SAustralia Chestnut
Main Roster
ToOnz Reborn1
1Australia Carole Baskin
2Australia GACHI
3Australia espx
4Australia Moops
5Australia Johto
Substitutes
SAustralia Innaig
SAustralia Satanael
Main Roster
Team Sigma Legacy
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
1 skraa was replaced by ToOnz Reborn.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Matches[edit]

Week 1[edit]
Week 1
June 8, 2020
ffyv2 W
June 8, 2020 - 18:30 AEST
Team Sigma Legacy were disqualified.
FF SigmaL
cF 2
June 8, 2020 - 20:33 AEST
Grimstroke Riki Sniper Axe Viper
Phoenix Puck Bristleback Razor Tusk
28m02s
Lich Juggernaut Spirit Breaker Viper Batrider
Clockwerk Death Prophet Treant Protector Spectre Lina
45m21s
0 AGN
June 9, 2020
Oracle.AU 2
June 9, 2020 - 18:30 AEST
Oracle Leshrac Faceless Void Void Spirit Timbersaw
Treant Protector Queen of Pain Weaver Kunkka Troll Warlord
18m56s
Oracle Clockwerk Slark Queen of Pain Mars
Rubick Bane Bristleback Leshrac Ember Spirit
31m07s
0 Internal
TR 0
June 9, 2020 - 20:30 AEST
Lich Troll Warlord Lina Riki Kunkka
Grimstroke Queen of Pain Rubick Underlord Luna
25m17s
Grimstroke Queen of Pain Tusk Sniper Ursa
Witch Doctor Lone Druid Snapfire Clockwerk Tiny
25m14s
2 Neet U
Week 2[edit]
Week 2
June 15, 2020
SigmaL FF
June 15, 2020 - 18:30 AEST
Team Sigma Legacy were disqualified.
W cF
Oracle.AU 2
June 15, 2020 - 20:30 AEST
Nature's Prophet Ember Spirit Keeper of the Light Earthshaker Enigma
Grimstroke Slardar Viper Clinkz Pudge
20m30s
Chen Void Spirit Vengeful Spirit Luna Legion Commander
Queen of Pain Witch Doctor Riki Underlord Techies
21m02s
0 TR
June 16, 2020
AGN 1
June 16, 2020 - 18:30 AEST
Mirana Centaur Warrunner Witch Doctor Luna Ember Spirit
Chen Queen of Pain Rubick Legion Commander Terrorblade
29m08s
Queen of Pain Clockwerk Treant Protector Viper Wraith King
Nature's Prophet Tusk Huskar Abaddon Ember Spirit
34m42s
1 Neet U
Internal 0
June 16, 2020 - 20:25 AEST
Keeper of the Light Ursa Clockwerk Rubick Invoker
Queen of Pain Earthshaker Grimstroke Riki Templar Assassin
33m01s
Keeper of the Light Ursa Nyx Assassin Pangolier Shadow Fiend
Mars Phoenix Lich Juggernaut Windranger
38m37s
2 ffyv2
Week 3[edit]
Week 3
June 22, 2020
SigmaL FF
June 22, 2020 - 18:30 AEST
Team Sigma Legacy were disqualified.
W Internal
ffyv2 2
June 23, 2020 - 18:30 AEST
Shadow Demon Ursa Mirana Brewmaster Invoker
Witch Doctor Centaur Warrunner Zeus Spectre Razor
27m59s
Beastmaster Sniper Chen Juggernaut Outworld Devourer
Grimstroke Clockwerk Shadow Fiend Omniknight Bristleback
24m40s
0 TR
Neet U 2
June 22, 2020 - 20:30 AEST
Mirana Puck Jakiro Venomancer Ursa
Shadow Demon Queen of Pain Dragon Knight Morphling Mars
27m24s
Mirana Queen of Pain Ogre Magi Dazzle Spectre
Oracle Windranger Ember Spirit Treant Protector Visage
32m49s
0 cF
June 23, 2020
AGN 0
June 23, 2020 - 20:35 AEST
Clockwerk Nature's Prophet Warlock Necrophos Lifestealer
Ember Spirit Keeper of the Light Tusk Batrider Queen of Pain
21m43s
Queen of Pain Vengeful Spirit Treant Protector Juggernaut Viper
Ember Spirit Nature's Prophet Jakiro Templar Assassin Beastmaster
28m46s
2 Oracle.AU
Week 4[edit]
Week 4
June 29, 2020
Neet U W
June 29, 2020 - 18:30 AEST
Team Sigma Legacy were disqualified.
FF SigmaL
TR 2
June 29, 2020 - 18:30 AEST
Undying Underlord Rubick Ember Spirit Shadow Fiend
Oracle Death Prophet Mirana Pangolier Anti-Mage
29m57s
Bane Rubick Beastmaster Slark Void Spirit
Mirana Vengeful Spirit Abaddon Earthshaker Invoker
41m56s
0 Internal
cF 1
June 29, 2020 - 20:30 AEST
Grimstroke Legion Commander Windranger Alchemist Weaver
Ember Spirit Keeper of the Light Earthshaker Void Spirit Death Prophet
52m53s
Winter Wyvern Mirana Night Stalker Phantom Lancer Invoker
Ember Spirit Keeper of the Light Rubick Morphling Sand King
43m08s
1 Oracle.AU
June 30, 2020
ffyv2 1
June 30, 2020 - 20:35 AEST
Mirana Crystal Maiden Timbersaw Storm Spirit Faceless Void
Beastmaster Rubick Weaver Grimstroke Shadow Fiend
42m17s
Grimstroke Pangolier Dragon Knight Lina Anti-Mage
Clockwerk Snapfire Riki Necrophos Alchemist
38m53s
1 AGN
Week 5[edit]
Week 5
July 6, 2020
TR W
July 6, 2020 - 18:30 AEST
Team Sigma Legacy were disqualified.
FF SigmaL
Oracle.AU -
July 6, 2020 - 20:30 AEST
- Neet U
Internal -
July 6, 2020 - 18:30 AEST
- AGN
July 7, 2020
cF -
July 7, 2020 - 20:30 AEST
- ffyv2
Week 6[edit]
Week 6
July 13, 2020
SigmaL FF
July 13, 2020 - 18:30 AEST
Team Sigma Legacy were disqualified.
W Oracle.AU
AGN -
July 13, 2020 - 20:30 AEST
- TR
Neet U -
July 13, 2020 - 18:30 AEST
- ffyv2
July 14, 2020
Internal -
July 14, 2020 - 20:30 AEST
- cF
Week 7[edit]
Week 7
July 20, 2020
SigmaL FF
July 20, 2020 - 18:30 AEST
Team Sigma Legacy were disqualified.
W AGN
ffyv2 -
July 20, 2020 - 20:30 AEST
- Oracle.AU
TR -
July 20, 2020 - 18:30 AEST
- cF
July 21, 2020
Neet U -
July 21, 2020 - 20:30 AEST
- Internal

Playoffs[edit]

Semifinals
 
TBD
TBD
 
 
TBD
TBD
 
Final
 
TBD
TBD
 

Streams[edit]

References[edit]