Liga Pro Gaming Season 6

[e][h]Liga Pro Gaming Season 6
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Dates:
Apr 8 - May 1, 2019
Teams:
10
Format:
Group Stage
Double-elimination
Prize Pool:
$4,500 USD
Liquipedia Tier:
Links


Liga Pro Gaming is projected to be the first professional league of eSports in Peru, following a model already tried and proved in Asia, USA, Mexico and Europe and featuring players from all around the continent trying to prove themselves. Liga Pro Gaming Season 6 showcases the up and coming talents from the region against established teams honing their gameplay for the upcoming Dota Pro Circuit. Organized and broadcast by Live Media, an entertainment company focused in digital technologies.

Format[edit]

  • Qualifiers and invites
    • Ten teams: Six invites and four teams from open qualifiers
  • Group Stage
    • Two groups of five teams each
    • Bo1 Round robin
  • Playoffs
    • Double elimination
    • All matches are played in a Bo3, while the finals are played in a Bo5.

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • Peru Ndree (Andree Santillán)
    • Peru Pio (Marvin Porras)
    • Peru Lucky (Kevin Nahyr Muñoz)
    • Peru Patrick (Andres Condori)
  • Observer:

Prize Pool[edit]

The prize pool of the tournament is $4,500

Participants[edit]

0-900 Luccini
1Peru Madara 
2Peru Faker 
3Peru Benjaz 
4Peru StingeR 
5Peru Jericho 
Gorillaz-Pride
1Peru Berna 
2Peru Robo-Z 
3Peru Sword 
4Peru Wu 
5Ecuador sl4d1n 
LPeru Kingteka 
SG e-sports
1Brazil Golem 
2Brazil Mini 
3Brazil Sexyfat 
4Brazil MahhxD 
5Brazil Nuages 
Elite Wolves
1Peru Iwo 
2Peru VanN 
3Peru SmAsH 
4Peru mstco 
5Peru Masoku 
Unknown 2.0
1Peru Kotarō Hayama 
2Peru vanN 
3Peru Kingteka 
4Peru Ztok 
5Peru Accel 
Thunder Predator
1Peru Atun 
SPeru Jeimari 
3Peru Frank 
4Peru Scofield 
5Peru Prada 
LPeru LeoStyle- 
Golden Mulas
1Peru Dreamer 
2Peru Murdoc 
3Peru Paradoks 
4Argentina Wij 
5USA Danohj 
SEcuador pk0 
Nicolnet
1Peru JekaN 
2Peru Noah 
3Peru ArzenT 
4Peru Nameless 
5Peru Destroyer 
Zona Zero
1Peru Pakaz 
2Peru Pokorn 
3Peru Sacred 
4Peru Zxca 
5Peru R3SP3CT 
Majestic Esports
1Peru K1 
2Peru Chris Brown 
3Bolivia Wisper 
4Brazil Dunha1 
5Peru Yadomi 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Gorillaz-Pride 3-1 9p
2. Golden Mulas 3-1 9p
3. Elite Wolves 2-2 6p
4. Nicolnet E-sport 1-3 3p
5. SG e-sports 1-3 3p

Group B[edit]

Group B
1. Unknown 2.0 4-0 12p
2. Thunder Predator 3-1 9p
3. Zona Zero 2-2 6p
4. 0-900 Luccini 1-3 3p
5. Majestic Esports 0-4 0p
  • Majestic Esports withdrew on April 11th, 2019. Their results are "0-4" by default.

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Nicolnet E-sport
0
April 16, 2019 - 15:00 PET
Oracle Necrophos Tusk Ember Spirit Legion Commander
Troll Warlord Earthshaker Silencer Leshrac Monkey King
21m21s
Troll Warlord Nyx Assassin Keeper of the Light Viper Omniknight
Oracle Sand King Phantom Assassin Batrider Alchemist
24m39s
Unknown 2.0
2
0-900 Luccini
2
April 17, 2019 - 16:00 PET
Nyx Assassin Disruptor Necrophos Ursa Alchemist
Abaddon Troll Warlord Earthshaker Lion Juggernaut
28m21s
Razor Crystal Maiden Lifestealer Batrider Doom
Queen of Pain Disruptor Tiny Necrophos Phantom Lancer
19m51s
Gorillaz-Pride
0
Golden Mulas
2
April 17, 2019 - 13:00 PET
Abaddon Troll Warlord Earthshaker Puck Shadow Fiend
Oracle Winter Wyvern Juggernaut Timbersaw Death Prophet
17m57s
Leshrac Sven Lycan Bane Monkey King
Disruptor Alchemist Dark Seer Earthshaker Doom
21m04s
Zona Zero
0
Thunder Predator
2
April 16, 2019 - 18:00 PET
Nature's Prophet Earth Spirit Death Prophet Tidehunter Anti-Mage
Vengeful Spirit Brewmaster Winter Wyvern Phantom Lancer Dragon Knight
26m31s
Vengeful Spirit Earthshaker Pugna Phantom Assassin Puck
Oracle Spectre Rubick Pangolier Naga Siren
49m11s
Vengeful Spirit Beastmaster Grimstroke Lycan Shadow Fiend
Oracle Nyx Assassin Spectre Dark Seer Ember Spirit
17m58s
Elite Wolves
1
Semifinals
Unknown 2.0
2
April 23, 2019 - 15:00 PET
Troll Warlord Earthshaker Disruptor Viper Pugna
Keeper of the Light Dark Willow Bounty Hunter Morphling Outworld Devourer
21m40s
Queen of Pain Dark Willow Winter Wyvern Anti-Mage Magnus
Razor Disruptor Pugna Slardar Rubick
26m11s
0-900 Luccini
0
Golden Mulas
0
April 23, 2019 - 18:00 PET
Undying Nyx Assassin Razor Chaos Knight Ember Spirit
Pudge Techies Bounty Hunter Lion Naga Siren
32m18s
Elder Titan Shadow Shaman Drow Ranger Vengeful Spirit Juggernaut
Disruptor Night Stalker Rubick Pangolier Slark
30m44s
Thunder Predator
2
Upper Bracket Finals
Unknown 2.0
0
April 26, 2019 - 18:00 PET
Grimstroke Centaur Warrunner Undying Legion Commander Shadow Fiend
Doom Nyx Assassin Necrophos Jakiro Ursa
17m25s
Default
Thunder Predator received default win for game 2.
Thunder Predator
2
Lower Bracket R1
Nicolnet E-sport
0
April 24, 2019 - 18:00 PET
Undying Juggernaut Shadow Shaman Centaur Warrunner Lina
Ursa Monkey King Nyx Assassin Alchemist Vengeful Spirit
22m59s
Gorillaz-Pride
1
Zona Zero
1
April 25, 2019 - 16:30 PET
Abaddon Mirana Death Prophet Doom Drow Ranger
Crystal Maiden Earthshaker Centaur Warrunner Faceless Void Ember Spirit
35m01s
Elite Wolves
0
Lower Bracket R2
0-900 Luccini
W
April 25, 2019 - 18:00 PET
Default
0-900 Luccini received default win.
Gorillaz-Pride
-
Golden Mulas
0
April 25, 2019 - 19:30 PET
Enchantress Vengeful Spirit Drow Ranger Necrophos Lina
Dark Seer Earth Spirit Disruptor Queen of Pain Ember Spirit
17m13s
Zona Zero
1
Lower Bracket R3
0-900 Luccini
2
April 26, 2019 - 15:00 PET
Dark Seer Tiny Razor Bane Troll Warlord
Disruptor Doom Mirana Anti-Mage Viper
41m57s
Doom Disruptor Ember Spirit Earthshaker Anti-Mage
Witch Doctor Juggernaut Tusk Dark Seer Queen of Pain
26m03s
Zona Zero
0
Lower Bracket Finals
0-900 Luccini
0
April 27, 2019 - 16:00 PET
Enigma Razor Sand King Bane Alchemist
Vengeful Spirit Troll Warlord Tusk Leshrac Morphling
42m01s
Dark Seer Tiny Winter Wyvern Templar Assassin Riki
Nyx Assassin Juggernaut Crystal Maiden Storm Spirit Necrophos
21m38s
Unknown 2.0
2
Grand Finals
Thunder Predator
3
May 1, 2019 - 15:00 PET
Ursa Nature's Prophet Keeper of the Light Elder Titan Medusa
Oracle Troll Warlord Earthshaker Batrider Queen of Pain
24m51s
Winter Wyvern Medusa Bounty Hunter Oracle Beastmaster
Grimstroke Sand King Outworld Devourer Batrider Monkey King
22m30s
Disruptor Bounty Hunter Brewmaster Medusa Disruptor
Nyx Assassin Oracle Troll Warlord Anti-Mage Leshrac
39m11s
Medusa Abaddon Dark Willow Legion Commander Windranger
Bounty Hunter Lion Weaver Undying Alchemist
39m16s
Unknown 2.0
1

Streams[edit]

References[edit]