Liga Pro Gaming Season 7

< Liga Pro Gaming
[e][h]Liga Pro Gaming Season 7
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Dates:
Jun 11 - 29, 2019
Teams:
12
Format:
Group Stage
Double-elimination
Liquipedia Tier:
Links


Liga Pro Gaming is projected to be the first professional league of eSports in Peru, following a model already tried and proved in Asia, USA, Mexico and Europe and featuring players from all around the continent trying to prove themselves. Liga Pro Gaming Season 6 showcases the up and coming talents from the region against established teams honing their gameplay for the upcoming Dota Pro Circuit. Organized and broadcast by Live Media, an entertainment company focused in digital technologies.

Format[edit]

  • Qualifiers and invites
    • Twelve teams: Eight invites and four teams from open qualifiers
  • Group Stage
    • Three groups of four teams each
    • Bo1 Round robin
  • Playoffs
    • Double elimination
    • All matches are played in a Bo3, while the finals are played in a Bo5.

Broadcast Talent[edit]

  • Main Observer:

Prize Pool[edit]

The prize pool of the tournament is $4,500

Participating Teams[edit]

Thunder Predator
1Peru Minoz 
2 TBD 
3Peru Frank 
4Peru Scofield 
5Peru Accel 
EgoBoys
1Peru Timado 
2Peru LeoStyle 
3Peru Benjaz 
4Peru Matthew 
5Peru Masoku 
G-Pride
1Peru Vendetta 
2Peru Madara 
3Peru Sword 
4Peru Deku 
5Peru Wu 
Team X
1Peru Kingteka 
2Canada Ched 
3Bolivia Oscar 
4Sweden Pablo 
5United States Bloody Nine 
UNKNOWN 3.0
1Peru Ztok 
2Peru vanN 
3Peru SmAsH 
4Ecuador sl4d1n 
5Peru MoOz 
Zona Zero
1Peru Pokorn 
2Peru thndr 
3Peru bekeemiN 
4Peru d1smar 
5Peru R35P3CT! 
Golden Mulas
1Peru Dreamer 
2Peru Murdoc 
3Peru Paradoks 
4Ecuador pk0 
5Peru Danoh 
Team Unknown
1Peru Tiares 
2Peru Robo-Z 
3Peru Valquiria 
4Argentina Wij 
5Peru Yadomi 
Vicious Gaming
1Peru Timo 
2Peru Darkmago♥ 
3Peru Zona 
4Peru Pamplona 
5Peru Teo 
Omega Gaming
1Bolivia Burning 
2Bolivia Blacksoul 
3Bolivia Nitro 
4Bolivia Michael 
5Bolivia Richipark 
Incubus
1Peru MajestiC 
2Peru Kreygrasm 
3Peru Migi 
4Peru HannaH 
5Peru Kay- 
Xtreme Gaming Bolivia
1Bolivia Chacho123 
2Bolivia Tuzito 
3Bolivia Jpaco 
4Bolivia Lissex 
5Bolivia Toto 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Thunder Predator 3-0
2. Vicious Gaming 2-1
3. Zona Zero 1-2
4. Omega Gaming 0-3

Group B[edit]

Group B
1. Golden Mulas 2-1
1. UNKNOWN 3.0 2-1
1. Xtreme Gaming Bolivia 2-1
4. EgoBoys 0-3

Group C[edit]

Group C
1. Gorillaz-Pride 2-1
1. Team Unknown 2-1
1. Team X 2-1
4. Incubus Gaming 0-3


Playoffs[edit]

Quarterfinals
Xtreme Gaming Bolivia
0
June 18, 2019 - 15:00 PET
Grimstroke Sand King Winter Wyvern Kunkka Troll Warlord
Nyx Assassin Silencer Death Prophet Lifestealer Centaur Warrunner
42m43s
Team Unknown
2
Thunder Predator
2
June 18, 2019 - 18:00 PET
Sand King Nature's Prophet Zeus Anti-Mage Lina
Rubick Elder Titan Wraith King Centaur Warrunner Death Prophet
34m52s
Default
Golden Mulas forfeited game 2.
Golden Mulas
0
Gorillaz-Pride
0
June 19, 2019 - 15:00 PET
Abaddon Leshrac Wraith King Outworld Devourer Beastmaster
Warlock Dark Seer Bounty Hunter Dragon Knight Tinker
38m34s
Dark Seer Spirit Breaker Disruptor Ember Spirit Kunkka
Sand King Leshrac Winter Wyvern Clinkz Faceless Void
21m59s
Vicious Gaming
2
Team X
1
June 19, 2019 - 18:00 PET
Doom Grimstroke Ancient Apparition Rubick Faceless Void
Enigma Abaddon Leshrac Anti-Mage Lycan
43m35s
Doom Grimstroke Winter Wyvern Pangolier Alchemist
Enigma Batrider Sven Tidehunter Leshrac
23m15s
Oracle Earthshaker Sand King Death Prophet Anti-Mage
Grimstroke Spectre Spirit Breaker Tinker Leshrac
15m25s
UNKNOWN 3.0
2
Semifinals
Team Unknown
0
June 20, 2019 - 15:00 PET
Warlock Juggernaut Spirit Breaker Dark Seer Dragon Knight
Sand King Zeus Beastmaster Ember Spirit Terrorblade
26m53s
Morphling Shadow Demon Pudge Monkey King Brewmaster
Batrider Outworld Devourer Grimstroke Drow Ranger Tiny
19m26s
Thunder Predator
2
Vicious Gaming
0
June 20, 2019 - 18:00 PET
Sand King Winter Wyvern Earth Spirit Faceless Void Queen of Pain
Dark Seer Nyx Assassin Batrider Spectre Ember Spirit
42m17s
Bristleback Io Witch Doctor Viper Meepo
Chen Sven Mars Rubick Storm Spirit
24m08s
UNKNOWN 3.0
2
Upper Bracket Finals
Thunder Predator
June 25, 2019 - 18:00 PET
UNKNOWN 3.0
Lower Bracket R1
Xtreme Gaming Bolivia
0
June 21, 2019 - 16:00 PET
Dark Seer Batrider Earthshaker Death Prophet Sven
Spirit Breaker Wraith King Abaddon Puck Lina
54m54s
Golden Mulas
1
Gorillaz-Pride
0
June 21, 2019 - 17:00 PET
Default
Team X
1
Lower Bracket R2
Team Unknown
0
June 21, 2019 - 18:00 PET
Sand King Batrider Witch Doctor Outworld Devourer Wraith King
Dark Seer Spirit Breaker Ember Spirit Abaddon Pugna
31m51s
Golden Mulas
1
Vicious Gaming
0
June 21, 2019 - 19:00 PET
Dark Seer Warlock Phoenix Faceless Void Clinkz
Spirit Breaker Leshrac Shadow Demon Anti-Mage Death Prophet
29m43s
Team X
1
Lower Bracket R3
Golden Mulas
June 25, 2019 - 15:00 PET
Team X
Lower Bracket Finals
 
TBD
TBD
June 27, 2019 - 18:00 PET
 
Grand Finals
 
TBD
TBD
June 29, 2019 - 15:00 PET
 

Streams[edit]

References[edit]