Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

LuponWxC Invitational

Format[edit]

  • Teams
    • Eight invited teams
  • Group Stage
    • The eight teams are split into two GSL groups
    • Top two teams of either group advance to the playoffs
    • Bottom two teams of both groups are eliminated
    • All games are Bo2
  • Playoffs
  • Four teams play in a double-elimination bracket.
  • All matches are played in a Bo3


[e][h]LuponWxC Invitational
League Information
Organizer:
LuponWxC
Version:
Type:
Online
Location:
Philippines Philippines
Dates:
Sep 4 - 8, 2019
Teams:
8
Format:
Group Stage
Single-elimination
Prize Pool:
₱ 50,000 PHP
(≃ $964 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Prize Pool[edit]

₱ 50,000 PHP (≃$964 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Sep 8, 2019: 1 PHP ≃ 0.01928 USD.)

Participants[edit]

Team Adroit
1Philippines Natsumi- 
2Philippines Mac 
3Philippines Bok 
4Philippines Boombacs 
5Philippines cml 
Execration
1Philippines Japoy 
2Philippines CartMaN 
3Philippines Bhm 
4Philippines yaha 
5Philippines Kim0 
Lowkey Esports
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Miraculum
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Julz Stack
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
SteelWolves.Justice
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Group Stage[edit]

Round Robin - Group A[edit]

Standings
1. Team Adroit3-06-0
2. SG Dragons2-14-2
3. Lowkey Esports1-22-4
4. Neon Esports0-30-6

Cross Table - Group A[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
0-2
Sep 04
0-2
Sep 04
2-0
Sep 05
2-0
Sep 04
0-0
Sep 07
2-0
Sep 04
2-0
Sep 04
0-2
Sep 05
2-0
Sep 05
0-2
Sep 05
0-2
Sep 04
0-2
Sep 05

Round Robin - Group B[edit]

Standings
1. Execration4-0-08-0
2. Miraculum1-1-23-5
3. Julz Stack0-2-12-4
4. Steelwolves0-1-21-5

Cross Table - Group B[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Sep 06
2-0
Sep 07
2-0
Sep 09
0-2
Sep 06
0-2
Sep 09
1-1
Sep 09
0-2
Sep 07
2-0
Sep 09
1-1
Sep 06
0-2
Sep 09
1-1
Sep 09
1-1
Sep 06

Matches[edit]

September 4[edit]

September 4
Lowkey 0
September 4, 2019 - 14:00 SGT
Enchantress Earthshaker Io Viper Undying
Tiny Leshrac Lich Bristleback Arc Warden
37m07s
Tiny Winter Wyvern Slark Timbersaw Pugna
Chen Mirana Bristleback Earthshaker Morphling
30m40s
2 Adroit
Lowkey 0
September 4, 2019 - 15:20 SGT
Elder Titan Shadow Demon Sand King Ember Spirit Arc Warden
Mirana Centaur Warrunner Silencer Lina Wraith King
54m29s
Tiny Leshrac Crystal Maiden Bristleback Slardar
Alchemist Mirana Sand King Lina Oracle
33m24s
2 SGD
Neon 0
September 4, 2019 - 19:55 SGT
Ancient Apparition Ember Spirit Earthshaker Enchantress Lifestealer
Elder Titan Zeus Juggernaut Sand King Invoker
44m41s
Enchantress Earthshaker Ancient Apparition Morphling Tinker
Mirana Bristleback Silencer Omniknight Dazzle
52m51s
2 Adroit

September 5[edit]

September 5
SGD 0
September 5, 2019 - 14:10 SGT
Tiny Lina Faceless Void Crystal Maiden Invoker
Ogre Magi Magnus Winter Wyvern Phantom Assassin Pugna
26m58s
Tiny Shadow Demon Lifestealer Rubick Lina
Ogre Magi Leshrac Earthshaker Morphling Omniknight
52m27s
2 Adroit
Lowkey 2
September 5, 2019 - 14:30 SGT
Mirana Kunkka Gyrocopter Faceless Void Silencer
Ogre Magi Tiny Zeus Morphling Invoker
74m07s
Mirana Centaur Warrunner Chen Wraith King Gyrocopter
Elder Titan Faceless Void Ogre Magi Jakiro Medusa
44m08s
0 Neon
SGD 2
September 5, 2019 - 20:10 SGT
Mirana Ogre Magi Kunkka Bane Sven
Tiny Ancient Apparition Lifestealer Dragon Knight Rubick
40m18s
Alchemist Io Legion Commander Slardar Batrider
Centaur Warrunner Mirana Kunkka Grimstroke Weaver
33m32s
0 Neon

September 6[edit]

September 6
XctN 2
Sep 6, 2019 - 14:07 SGT
Enchantress Faceless Void Kunkka Shadow Demon Chen
Grimstroke Spirit Breaker Naga Siren Axe Ember Spirit
22m04s
Leshrac Ogre Magi Abaddon Sven Io
Mirana Shadow Demon Lifestealer Invoker Death Prophet
24m02s
0 SWolves
MRCLM 1
Sep 6, 2019 - 16:00 SGT
Mirana Shadow Demon Sven Slardar Invoker
Ogre Magi Lina Bane Anti-Mage Timbersaw
31m01s
Enchantress Earthshaker Winter Wyvern Bristleback Invoker
Sand King Lina Lifestealer Crystal Maiden Kunkka
38m46s
1 JulzS

September 9[edit]

September 9
MRCLM 2
Sep 9, 2019 - 12:18 SGT
Tiny Lina Winter Wyvern Naga Siren Timbersaw
Treant Protector Grimstroke Faceless Void Venomancer Leshrac
32m19s
Tiny Abaddon Outworld Devourer Batrider Slark
Mirana Shadow Demon Kunkka Terrorblade Omniknight
25m05s
0 SWolves
XctN 2
Sep 9, 2019 - 14:32 SGT
Faceless Void Kunkka Silencer Batrider Phoenix
Mirana Ogre Magi Winter Wyvern Phantom Assassin Puck
31m28s
Kunkka Io Chen Rubick Huskar
Mirana Shadow Demon Faceless Void Tidehunter Tinker
23m39s
0 JulzS
SWolves 1
Sep 9, 2019 - 16:55 SGT
Enchantress Winter Wyvern Earth Spirit Slark Ember Spirit
Ancient Apparition Storm Spirit Batrider Sven Lina
43m42s
Mirana Faceless Void Silencer Pugna Pangolier
Rubick Invoker Winter Wyvern Phantom Assassin Pudge
56m00s
1 JulzS
MRCLM 0
Sep 9, 2019 - 20:00 SGT
Ogre Magi Lina Lifestealer Earth Spirit Puck
Shadow Demon Ember Spirit Centaur Warrunner Oracle Juggernaut
48m47s
Ogre Magi Lifestealer Rubick Centaur Warrunner Ember Spirit
Lina Sand King Nature's Prophet Spirit Breaker Skywrath Mage
38m31s
2 XctN

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Team Adroit
2
Sep 10, 2019 - 17:09 SGT
Shadow Demon Earthshaker Kunkka Troll Warlord Abaddon
Mirana Bane Lifestealer Batrider Lina
31m56s
Mirana Elder Titan Omniknight Drow Ranger Rubick
Shadow Demon Faceless Void Lina Centaur Warrunner Invoker
54m59s
Miraculum
0
Execration
0
Sep 10, 2019 - 20:00 SGT
Tiny Kunkka Oracle Rubick Troll Warlord
Magnus Ember Spirit Crystal Maiden Lifestealer Earthshaker
45m01s
Tiny Enchantress Winter Wyvern Sven Lina
Magnus Kunkka Lion Phantom Assassin Crystal Maiden
34m05s
SG Dragons
2
Upper Bracket Finals
Team Adroit
SG Dragons
Lower Bracket R1
Miraculum
0
Execration
2
Lower Bracket Finals
Team Adroit
1
Execration
2
Grand Finals
SG Dragons
Execration