The Manila Major 2016: Open Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki



[e][h]The Manila Major 2016:
Open Qualifiers
League Information
Organizer:
Type:
Online
Format:
Single-elimination brackets
Start Date:
2016-04-29
End Date:
2016-05-02
Links

Overview[edit]

Format[edit]

  • Up to 1024 teams in a single-elimination bracket
  • Matches from the Round of 1024 to the Quarterfinals are played in best-of-one
  • Semifinals and Finals are played in best-of-three
  • Top team of each qualifier advance to their respective regional Main Qualifier

Notable Participants[edit]

Results[edit]

Americas Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
Dragneel
1
For The Pig
0
Alianza Esports
0
NEWGS
1
Operation Kino
1
XiGodKilledYou
0
Faceit Kings
0
DrinkingBoys
1
SHIF7 Gaming
0
SoggyMitts
1
RETARD TEAM
1
Shot E-sports
0
Watch Me
1
w33d
0
FDL
1
Fredj fanclub
0
Team GPNA
0
Ape Zone
1
Evil Empire
0
Gossip Girls
1
Luccini
1
Perky Pepperonis
0
Mortiferiz
0
Suh DUUUUUDE
1
The Meme Regime
1
ToxicGuys
0
Virus Nirvana
1
eKeepo
0
Vegetables eClub
0
EverNova
1
Vultur
1
LonelyBoys
0
Round of 16
Dragneel
1
NEWGS
0
Operation Kino
0
DrinkingBoys
1
SoggyMitts
1
RETARD TEAM
0
Watch Me
0
FDL
1
Ape Zone
0
Gossip Girls
1
Luccini
1
Suh DUUUUUDE
0
The Meme Regime
1
Virus Nirvana
0
EverNova
1
Vultur
0
Quarterfinals
Dragneel
1
Dragneel
Witch Doctor Earth Spirit Death Prophet Medusa Faceless Void
Doom Winter Wyvern Queen of Pain Sven Beastmaster
24m54s
DrinkingBoys
0
SoggyMitts
0
SoggyMitts
Lone Druid Batrider Treant Protector Phoenix Faceless Void
Lion Death Prophet Morphling Beastmaster Nature's Prophet
18m46s
FDL
1
Gossip Girls
0
Luccini
1
The Meme Regime
0
The Meme Regime
Phoenix Witch Doctor Lone Druid Sven Necrophos
Enchantress Beastmaster Lifestealer Winter Wyvern Storm Spirit
20m38s
EverNova
1
Semifinals
Dragneel
2
Dragneel
Nature's Prophet Invoker Disruptor Enigma Necrophos
Axe Phoenix Witch Doctor Puck Anti-Mage
27m14s
Nature's Prophet Phoenix Witch Doctor Slark Batrider
Bounty Hunter Axe Lion Templar Assassin Ember Spirit
25m35s
FDL
0
Luccini
1
Bounty Hunter Slardar Lion Spectre Tinker
Winter Wyvern Phoenix Clockwerk Slark Necrophos
60m06s
Bounty Hunter Dazzle Dark Seer Templar Assassin Death Prophet
Earth Spirit Winter Wyvern Spectre Puck Death Prophet
42m31s
Winter Wyvern Night Stalker Puck Sven Broodmother
Beastmaster Earth Spirit Oracle Huskar Dragon Knight
32m51s
EverNova
2
Finals
Dragneel
2
Dragneel
Earth Spirit Invoker Nature's Prophet Witch Doctor Necrophos
Beastmaster Phoenix Spectre Crystal Maiden Brewmaster
19m59s
Earth Spirit Invoker Dark Seer Necrophos Oracle
Winter Wyvern Mirana Axe Queen of Pain Anti-Mage
28m56s
EverNova
0

 Click here for more information about the matches.

Americas Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
5 RANDOMS
1
Band of Misfits
0
SuicideAutoCast
0
Motoca_123
1
OneRoundChamps
0
T Show
1
paiN Gaming
1
TeamGorilla
0
FDL
1
Echo Fox
0
Doing our best
0
Team OvP
1
Old Bois
1
PEBELNET
0
Note
0
DrinkingBoys
1
Virus Nirvana
0
Luccini
1
Team Vultur
0
eKeepo
1
Vegetables eClub
0
EverNova
1
Evil Empire
0
TLC GAMING
1
Wonder Wolfs
1
TIBUNET E-SPORT
0
FASCS
1
KOKINET PERU
0
Robert Is Trash
1
Team Bass
0
Team AGG
1
Eul's Sphere
0
Round of 16
5 RANDOMS
1
Motoca_123
0
T Show
0
paiN Gaming
1
FDL
1
Team OvP
0
Old Bois
0
DrinkingBoys
1
Luccini
1
eKeepo
0
EverNova
1
TLC GAMING
0
Wonder Wolfs
1
FASCS
0
Robert Is Trash
0
Team AGG
1
Quarterfinals
5 RANDOMS
0
5 RANDOMS
Enchantress Disruptor Puck Gyrocopter Broodmother
Earth Spirit Ember Spirit Windranger Lion Faceless Void
65m15s
paiN Gaming
1
FDL
1
DrinkingBoys
0
Luccini
0
EverNova
1
Wonder Wolfs
1
Team AGG
0
Semifinals
paiN Gaming
1
Io Bristleback Queen of Pain Vengeful Spirit Slardar
Witch Doctor Puck Sven Doom Nature's Prophet
39m34s
Doom Gyrocopter Puck Winter Wyvern Dark Seer
Lion Lifestealer Dragon Knight Axe Nature's Prophet
71m45s
Night Stalker Phantom Lancer Shadow Fiend Winter Wyvern Dark Seer
Lion Puck Morphling Phoenix Beastmaster
56m17s
FDL
2
EverNova
0
Tidehunter Dazzle Nature's Prophet Huskar Death Prophet
Winter Wyvern Slardar Invoker Bounty Hunter Slark
19m25s
Winter Wyvern Faceless Void Windranger Elder Titan Enchantress
Witch Doctor Slardar Morphling Night Stalker Medusa
39m29s
Wonder Wolfs
2
Finals
FDL
2
Witch Doctor Axe Death Prophet Batrider Morphling
Nature's Prophet Oracle Lion Slark Queen of Pain
54m06s
Nature's Prophet Phoenix Lion Templar Assassin Lifestealer
Axe Witch Doctor Silencer Gyrocopter Tinker
32m01s
Wonder Wolfs
0

 Click here for more information about the matches.

China Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
FTD club A
1
Dream Maker.
0
SORRY GUYS
1
毒狗荣耀
0
MAX.Y
0
CDEC Avenger
1
boomloomdoom
1
PiLoT- -#
0
XD
0
G.star
1
Very Good
0
FTD club C
1
ImGoD咸鱼大队
0
OneDream
1
Wings.Red
1
NLDOTA
0
Energy Pacemaker
0
To.be.or.not.to.be
1
Vici Gaming
1
EHOME.Luminous
0
We Are Young
1
AHM
0
Thunderobot
1
Avalon Club
0
qweasd
0
DUOBAO
1
Newbee Young
1
EHOME.Keen
0
Dawn.cn
0
Bheart.Zombie
1
Kamen Rider
1
阿尔法猫
0
Round of 16
FTD club A
0
SORRY GUYS
1
CDEC Avenger
0
boomloomdoom
1
G.star
0
FTD club C
1
OneDream
1
Wings.Red
0
To.be.or.not.to.be
0
Vici Gaming
1
We Are Young
0
Thunderobot
1
DUOBAO
0
Newbee Young
1
Bheart.Zombie
1
Kamen Rider
0
Quarterfinals
SORRY GUYS
0
SORRY GUYS
April 30, 2016
Beastmaster Invoker Oracle Anti-Mage Vengeful Spirit
Dark Seer Lion Lich Ember Spirit Queen of Pain
31m26s
boomloomdoom
1
FTD club C
1
OneDream
April 30, 2016
Invoker Earth Spirit Oracle Dark Seer Anti-Mage
Phoenix Beastmaster Lion Slark Tinker
49m32s
OneDream
0
Vici Gaming
1
April 30, 2016
Beastmaster Lion Invoker Gyrocopter Tidehunter
Doom Witch Doctor Dragon Knight Queen of Pain Legion Commander
26m40s
Thunderobot
0
Newbee Young
1
April 30, 2016
Doom Winter Wyvern Batrider Medusa Spirit Breaker
Sven Io Witch Doctor Queen of Pain Tiny
41m29s
Bheart.Zombie
0
Semifinals
boomloomdoom
0
April 30, 2016 - 19:25 CST
Bounty Hunter Dark Seer Juggernaut Lion Dragon Knight
Beastmaster Queen of Pain Oracle Spirit Breaker Sven
37m17s
Doom Lich Puck Lone Druid Enigma
Invoker Bounty Hunter Lion Slardar Lifestealer
32m11s
FTD club C
2
Vici Gaming
2
April 30, 2016 - 19:30 CST
Beastmaster Juggernaut Vengeful Spirit Tidehunter Medusa
Alchemist Gyrocopter Lina Shadow Demon Nyx Assassin
60m08s
Beastmaster Lion Invoker Gyrocopter Dark Seer
Doom Winter Wyvern Enchantress Medusa Dragon Knight
58m46s
Newbee Young
0
Finals
FTD club C
0
April 30, 2016 - 20:30 CST
Doom Lich Dragon Knight Gyrocopter Disruptor
Clockwerk Medusa Beastmaster Lion Invoker
57m33s
Invoker Spirit Breaker Witch Doctor Nature's Prophet Spectre
Doom Lion Puck Phantom Lancer Winter Wyvern
41m21s
Vici Gaming
2

 Click here for more information about the matches.

China Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
team tourism
0
FTD club C
1
THEBOSS
0
No game No ls
1
VegetableBee
1
revenge soul
0
MAX.Y
0
Thunderobot
1
EHOME.Keen
1
Avalon Club
0
ImGod咸鱼大队
1
阿尔法猫
0
All4win
0
MAX.X
1
WAY.Amazing
0
Newbee Young
1
KingRise
0
mD Club
1
White Fries
1
Yy5040
0
DUOBAO
0
Bheart.Zombie
1
Brave Heart
1
Wings.Red
0
Shadow Knight
1
Eat shit
0
SORRY GUYS
1
Team Shark
0
CDEC Avenger
1
boomloomdoom
0
Ago Gaming
1
Brilliant
0
Round of 16
FTD club C
1
No game No ls
0
VegetableBee
0
Thunderobot
1
EHOME.Keen
1
ImGod咸鱼大队
0
MAX.X
0
Newbee Young
1
mD Club
0
White Fries
1
Bheart.Zombie
0
Brave Heart
1
Shadow Knight
0
SORRY GUYS
1
CDEC Avenger
1
Ago Gaming
0
Quarterfinals
FTD club C
1
May 2, 2016
Alchemist Gyrocopter Disruptor Axe Jakiro
Earth Spirit Viper Lion Spectre Dragon Knight
59m35s
Thunderobot
0
EHOME.Keen
0
May 2, 2016
Doom Oracle Juggernaut Dark Seer Storm Spirit
Beastmaster Witch Doctor Invoker Wraith King Ancient Apparition
35m34s
Newbee Young
1
White Fries
1
Brave Heart
0
SORRY GUYS
0
SORRY GUYS
May 2, 2016
Doom Lion Tidehunter Queen of Pain Morphling
Earth Spirit Invoker Oracle Lifestealer Lone Druid
19m27s
CDEC Avenger
1
Semifinals
FTD club C
0
May 2, 2016 - 19:10 CST
Beastmaster Oracle Queen of Pain Lifestealer Phoenix
Doom Batrider Vengeful Spirit Lone Druid Weaver
62m33s
Bounty Hunter Lion Ember Spirit Phantom Lancer Tidehunter
Doom Invoker Kunkka Shadow Demon Mirana
52m12s
Newbee Young
2
White Fries
1
May 2, 2016 - 20:00 CST
Dark Seer Enchantress Medusa Axe Skywrath Mage
Doom Lich Dazzle Slark Ember Spirit
25m18s
Lion Beastmaster Witch Doctor Templar Assassin Slardar
Doom Invoker Oracle Slark Earth Spirit
57m23s
Doom Enchantress Windranger Anti-Mage Abaddon
Beastmaster Invoker Medusa Crystal Maiden Nature's Prophet
18m42s
CDEC Avenger
2
Finals
Newbee Young
2
May 2, 2016 - 23:30 CST
Naga Siren Slardar Disruptor Juggernaut Enchantress
Dazzle Broodmother Sven Earth Spirit Invoker
46m45s
Clockwerk Wraith King Invoker Lion Ancient Apparition
Dragon Knight Pugna Oracle Nature's Prophet Doom
27m01s
CDEC Avenger
0

 Click here for more information about the matches.

European Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
Danish Bears
0
Fantastic Five
1
Maggans Boys
0
4pro1retard
1
team_Scarecrovvv
0
Kudla do zad
1
bratskaya vanna
0
GOOMBA Gaming
1
Kaipi
1
ALTERNATE aTTaX
0
Elements Pro
1
osfrog
0
NoLifer5
0
Ice Climbers
1
pleb squad
1
team_Deminem
0
HWA Gaming
0
GUS Gaming
1
eFuture eSports
1
Team Taivnaa
0
Massive Makers
0
dota2no
1
Squanch
0
NeNaPobedu
1
Team Bad English
0
Spider Pigzs
1
Team_MasterRisk
0
Asperia
1
Team Toast
0
E-LAB
1
TOPORiBarbosy
0
sQreen's Squad
1
Round of 16
Fantastic Five
1
4pro1retard
0
Kudla do zad
0
GOOMBA Gaming
1
Kaipi
1
Elements Pro
0
Ice Climbers
1
pleb squad
0
GUS Gaming
1
eFuture eSports
0
dota2no
0
NeNaPobedu
1
Spider Pigzs
0
Asperia
1
E-LAB
0
sQreen's Squad
1
Quarterfinals
Fantastic Five
0
GOOMBA Gaming
1
Kaipi
1
Ice Climbers
0
GUS Gaming
1
NeNaPobedu
Invoker Gyrocopter Undying Earthshaker Tusk
Phantom Lancer Phoenix Legion Commander Vengeful Spirit Bounty Hunter
36m27s
NeNaPobedu
0
Asperia
0
sQreen's Squad
1
Semifinals
GOOMBA Gaming
0
Faceless Void Witch Doctor Crystal Maiden Luna Viper
Mirana Lion Doom Sand King Shadow Fiend
45m30s
Beastmaster Crystal Maiden Disruptor Phantom Assassin Tiny
Witch Doctor Nature's Prophet Doom Phantom Lancer Tinker
23m21s
Kaipi
2
GUS Gaming
0
sQreen's Squad
2
Finals
Kaipi
2
Bristleback Io Witch Doctor Mirana Broodmother
Tusk Beastmaster Windranger Vengeful Spirit Luna
18m44s
Chaos Knight Chen Mirana Witch Doctor Legion Commander
Bounty Hunter Queen of Pain Beastmaster Medusa Disruptor
43m28s
Weaver Doom Mirana Disruptor Earthshaker
Bounty Hunter Queen of Pain Batrider Lion Wraith King
31m49s
sQreen's Squad
1

 Click here for more information about the matches.

European Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
Danish Bears
1
GUS Gaming
0
GetFriendZoned
0
Be Water My Friend
1
Team Toast
1
Ghetto
0
Team Bad English
1
osfrog
0
HWA Gaming
1
Devil May Cry
0
Scourge
0
Elements Pro
1
Spider Pigzs
1
Crowned
0
AnimeRevenge
0
Reddit10kMMRers
1
PRIES
1
ALTERNATE aTTaX
0
4 Vikings + Dane
0
Chew Toy
1
Rebels
1
CLOCKURSIK
0
Cyber Raccoons
1
Asperia
0
Fantastic Five
1
Team Reaction
0
Passers-by Dota
0
BendOver
1
Enso
1
ANTON NA INVOKE
0
Ice Climbers
0
surpr1se
1
Round of 16
Danish Bears
0
Be Water My Friend
1
Team Toast
1
Team Bad English
0
HWA Gaming
1
Elements Pro
0
Spider Pigzs
1
Reddit10kMMRers
0
PRIES
1
Chew Toy
0
Rebels
1
Cyber Raccoons
0
Fantastic Five
0
BendOver
1
Enso
1
surpr1se
0
Quarterfinals
Be Water My Friend
1
Team Toast
0
HWA Gaming
0
Spider Pigzs
1
PRIES
0
Earth Spirit Oracle Luna Puck Night Stalker
Io Beastmaster Witch Doctor Alchemist Axe
28m00s
Rebels
1
BendOver
1
Witch Doctor Vengeful Spirit Puck Spirit Breaker Lone Druid
Bane Io Axe Slardar Alchemist
28m14s
Enso
0
Semifinals
Be Water My Friend
0
Spider Pigzs
2
Rebels
2
Doom Drow Ranger Bane Puck Nature's Prophet
Witch Doctor Vengeful Spirit Viper Lone Druid Abaddon
37m55s
Doom Slardar Witch Doctor Mirana Timbersaw
Nature's Prophet Invoker Clinkz Disruptor Lone Druid
21m41s
BendOver
0
Finals
Spider Pigzs
0
May 2, 2016 - 19:20 CEST
Oracle Death Prophet Tusk Gyrocopter Faceless Void
Beastmaster Night Stalker Disruptor Sven Tinker
27m59s
Enchantress Bane Dark Seer Lifestealer Phantom Lancer
Nature's Prophet Witch Doctor Night Stalker Queen of Pain Anti-Mage
34m25s
Rebels
2

 Click here for more information about the matches.

Southeast Asia Open Qualifier #1 Bracket[edit]

Round of 32
PewPew VietNam
0
Gse7en
1
TEAM LUL
0
Gameware
1
Da Teletubbies
1
VEGAS rEflex
0
Team Precious
1
Team Newbie
0
knightmare
0
Pacific eSports
1
Next Generation
0
Infuzed eSports
1
iNvaders
0
Majapahit eSports
1
HyperTeam
0
Bison
1
First Departure
1
iDeal eSports
0
Rex Regum Qeon
1
Mineski-X
0
Can't Say Wips
0
TNC Pro Team
1
Kimchi
1
Reverse Heaven
0
Super 6
0
Extremist
1
MARIX
0
Invisible Wings
1
G1
0
5 Little Monkey
1
Mugsy
1
Skyville
0
Round of 16
Gse7en
1
Gameware
0
Da Teletubbies
1
Team Precious
0
Pacific eSports
0
Infuzed eSports
1
Majapahit eSports
1
Bison
0
First Departure
1
Rex Regum Qeon
0
TNC Pro Team
1
Kimchi
0
Extremist
1
Invisible Wings
0
5 Little Monkey
1
Mugsy
0
Quarterfinals
Gse7en
1
Da Teletubbies
0
Infuzed eSports
0
Infuzed eSports
Anti-Mage Puck Lone Druid Vengeful Spirit Bounty Hunter
Slark Queen of Pain Night Stalker Slardar Lion
41m49s
Majapahit eSports
1
First Departure
0
TNC Pro Team
1
Extremist
1
5 Little Monkey
Sven Beastmaster Tiny Lina Bounty Hunter
Medusa Invoker Nyx Assassin Oracle Lion
27m13s
5 Little Monkey
0
Semifinals
Gse7en
2
Majapahit eSports
0
TNC Pro Team
2
Extremist
0
Finals
Gse7en
0
April 30, 2016 - 15:00 CEST
Mirana Kunkka Nature's Prophet Terrorblade Razor
Lich Spectre Juggernaut Lion Batrider
37m55s
Faceless Void Mirana Clinkz Witch Doctor Dragon Knight
Enchantress Beastmaster Gyrocopter Vengeful Spirit Slark
22m49s
TNC Pro Team
2

 Click here for more information about the matches.

Southeast Asia Open Qualifier #2 Bracket[edit]

Round of 32
Infuzed eSports
0
JUST do IT
1
knightmare
0
Mineski-X
1
Mugsy
1
Team Maven
0
Awake
1
Apenjer588
0
Xenim
Bison
Rex Regum Qeon
1
Destroy3r
0
Void Boys
1
ThePrime Arvore
0
s1 Lykos
0
TaiLan
1
First Departure
1
Team Eternal
0
G1-
1
Final Angels
0
Team V
1
GameSilent
0
Laughing Coffins
0
Nas Ne Dogonyat
1
Raise Stars
1
Extremist
0
Next Generation
SHABI WARRIORS
Da Teletubbies
1
Sabun Warrior
0
G1 Dota2 EX
0
Beyond Infinity
1
Round of 16
JUST do IT
0
Mineski-X
1
Mugsy
0
Awake
1
Bison
0
Rex Regum Qeon
1
Void Boys
1
TaiLan
0
First Departure
0
G1-
1
Team V
0
Nas Ne Dogonyat
1
Raise Stars
0
Next Generation
1
Da Teletubbies
1
Beyond Infinity
0
Quarterfinals
Mineski-X
1
Awake
May 2, 2016 - 11:15 CEST
Mirana Lone Druid Slardar Vengeful Spirit Ancient Apparition
Doom Bounty Hunter Lion Zeus Morphling
40m38s
Awake
0
Rex Regum Qeon
1
May 2, 2016 - 10:20 CEST
Witch Doctor Chen Ember Spirit Mirana Dragon Knight
Beastmaster Gyrocopter Doom Shadow Shaman Windranger
39m01s
Void Boys
0
G1
1
May 2, 2016 - 11:00 CEST
Lich Invoker Witch Doctor Dark Seer Spectre
Beastmaster Vengeful Spirit Tidehunter Tinker Oracle
65m33s
Nas Ne Dogonyat
0
Next Generation
1
May 2, 2016 - 10:55 CEST
Slardar Lion Phoenix Gyrocopter Phantom Lancer
Dark Seer Earth Spirit Witch Doctor Juggernaut Tinker
51m29s
Da Teletubbies
0
Semifinals
Mineski-X
2
May 2, 2016 - 12:20 CEST
Mirana Beastmaster Doom Bane Tiny
Enchantress Slark Witch Doctor Puck Axe
31m40s
Mirana Slardar Shadow Demon Night Stalker Ember Spirit
Witch Doctor Enchantress Juggernaut Queen of Pain Faceless Void
56m32s
Rex Regum Qeon
0
G1
0
May 2, 2016 - 12:45 CEST
Oracle Nature's Prophet Ancient Apparition Queen of Pain Clinkz
Dark Seer Alchemist Sven Phoenix Undying
27m31s
Doom Vengeful Spirit Bounty Hunter Gyrocopter Tinker
Dark Seer Slardar Witch Doctor Meepo Undying
18m58s
Next Generation
2
Finals
Mineski-X
0
May 2, 2016- 15:00 CEST
Lone Druid Doom Oracle Juggernaut Axe
Dark Seer Slardar Phoenix Lion Phantom Lancer
64m24s
Slardar Mirana Silencer Doom Medusa
Dark Seer Lion Phoenix Sven Templar Assassin
51m38s
Next Generation
2

 Click here for more information about the matches.

References[edit]