MDL Changsha Major CIS Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]MDL Changsha Major CIS Qualifier
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Single Elimination Playoffs
Start Date:
2018-03-21
End Date:
2018-03-26
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Six invited teams and two open qualifiers
    • Two groups of four
    • Double-elimination (GSL) format
    • Lower bracket round 1 matches are played in a Bo1
    • All other matches are played in a Bo3
    • Top team from each group will advance to the Semifinals
    • 2nd team from each group will advance to the Quarterfinals
    • Bottom two from each group will advance to the Playoff Round 1
  • Playoffs:
    • Eight teams play in a single-elimination bracket
    • Final is played in in a Bo5
    • All other matches are played in a Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Effect
1Russia Afoninje 
2Russia ILTW 
3Russia Afterlife 
4Russia KingR 
5Russia Maden 
Gambit Esports
1Russia Daxak 
2Russia 633 
3Belarus chshrct 
4Ukraine Bignum 
5Russia VANSKOR 
6Kazakhstan TA2000 
Natus Vincere
1Ukraine Crystallize 
2Ukraine Dendi 
3Ukraine GeneRaL 
4Ukraine Lil 
5Serbia LeBronDota 
FlyToMoon1
1Russia Silent 
2Ukraine Iceberg 
3Russia nongrata 
4Russia NoFear 
5Ukraine ALWAYSWANNAFLY 
Team Spirit
1Russia Illidan 
2Russia G 
3Ukraine DkPhobos 
4Denmark Biver 
5Belarus fng 
Vega Squadron
1Belarus Palantimos 
2Russia UnderShock 
3Kyrgyzstan Blizzy 
4Kyrgyzstan Zayac 
5Ukraine CemaTheSlayer 
1 FlyToMoon replaced Team Empire.
2 gg3333 renamed to MEGA-LADA E-sports.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Vega Squadron 2-0 4-1
2. slozhniy memas2 2-1 4-3
3. Natus Vincere 1-2 4-5
4. Gambit Esports 0-2 0-3

Group B[edit]

Standings
1. Team Spirit 2-0 4-1
2. FlyToMoon 2-1 3-2
3. Effect 1-2 3-4
4. gg3333 0-2 0-3

Playoffs[edit]

Playoffs R1
Natus Vincere
1
23 March 2018 - 14:00 MSK
Sand King Disruptor Tiny Lycan Dark Seer
Gyrocopter Omniknight Warlock Treant Protector Spectre
44m37s
Sand King Alchemist Witch Doctor Luna Pugna
Gyrocopter Tusk Underlord Terrorblade Winter Wyvern
31m52s
Elder Titan Bane Phantom Assassin Razor Tidehunter
Gyrocopter Earthshaker Magnus Nature's Prophet Witch Doctor
42m46s
MEGA-LADA
2
Effect
1
23 March 2018 - 17:30 MSK
Gyrocopter Sand King Dark Willow Nyx Assassin Outworld Devourer
Death Prophet Bane Elder Titan Juggernaut Tidehunter
32m22s
Gyrocopter Bane Nature's Prophet Phantom Lancer Naga Siren
Razor Bounty Hunter Rubick Puck Phantom Assassin
53m38s
Rubick Pugna Earth Spirit Morphling Doom
Viper Bounty Hunter Brewmaster Warlock Faceless Void
51m52s
Gambit Esports
2
Quarterfinals
FlyToMoon
2
23 March 2018 - 21:00 MSK
Dark Willow Witch Doctor Sand King Phantom Lancer Shadow Fiend
Tusk Enchantress Puck Oracle Sven
23m04s
Witch Doctor Sand King Nature's Prophet Queen of Pain Drow Ranger
Razor Disruptor Bounty Hunter Dragon Knight Abaddon
37m26s
Gyrocopter Rubick Clockwerk Shadow Fiend Keeper of the Light
Bane Doom Earthshaker Viper Juggernaut
27m23s
MEGA-LADA
1
slozhniy memas2
0
25 March 2018 - 14:00 MSK
Witch Doctor Sand King Tusk Troll Warlord Magnus
Chen Omniknight Rubick Viper Faceless Void
18m01s
Omniknight Rubick Bane Juggernaut Shadow Fiend
Tiny Brewmaster Disruptor Queen of Pain Nyx Assassin
38m43s
Gambit Esports
2
Semifinals
Vega Squadron
2
25 March 2018 - 17:30 MSK
Bounty Hunter Death Prophet Jakiro Dragon Knight Brewmaster
Enchantress Disruptor Treant Protector Phantom Lancer Lina
29m35s
Treant Protector Rubick Abaddon Puck Lifestealer
Dark Willow Gyrocopter Pugna Dragon Knight Keeper of the Light
28m40s
Rubick Abaddon Earth Spirit Puck Juggernaut
Dark Willow Gyrocopter Witch Doctor Shadow Fiend Night Stalker
46m40s
FlyToMoon
1
Team Spirit
2
25 March 2018 - 21:00 MSK
Tiny Dark Willow Warlock Visage Lycan
Death Prophet Oracle Elder Titan Faceless Void Puck
18m24s
Gyrocopter Dark Willow Phantom Lancer Pugna Sand King
Viper Tusk Warlock Axe Juggernaut
28m09s
Gambit Esports
0
Finals
Vega Squadron
3
26 March 2018 - 15:00 MSK
Witch Doctor Earth Spirit Viper Night Stalker Lifestealer
Ancient Apparition Death Prophet Sand King Phantom Lancer Underlord
31m11s
Treant Protector Rubick Visage Sand King Shadow Fiend
Dark Willow Night Stalker Enchantress Bristleback Razor
37m39s
Treant Protector Night Stalker Bane Lifestealer Puck
Dark Willow Gyrocopter Spirit Breaker Razor Dark Seer
45m44s
Rubick Omniknight Earth Spirit Troll Warlord Jakiro
Gyrocopter Night Stalker Treant Protector Broodmother Venomancer
29m28s
Earth Spirit Rubick Viper Underlord Lifestealer
Gyrocopter Night Stalker Bane Lycan Elder Titan
36m41s
Team Spirit
2

References[edit]