Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.
Our friends over at Dota 2 Wiki (Fandom) are moving in with us! Check out the brand new Dota 2 game content here. If you’d like to help out, join our Discord.

MDL Chengdu Major

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]MDL Chengdu Major
League Information
Organizer:
Type:
Offline
Location:
China Chengdu
Venue:
Chengdu Century City New International Convention & Exhibition Center
Format:
Group Stage
GSL Format
Playoffs
Double Elimination
Prize Pool:
$1,000,000 USD
Start Date:
2019-11-16
End Date:
2019-11-24
Game:
Version:
Teams:
16
Pro Circuit Points:
15,000
Liquipedia Tier:
Pro Circuit Tier:
Links
Chronology

The tenth issue of Mars Media's flagship tournament will be the MDL Chengdu Major. It will be the first Major of the 2019/20 DPC Season and MDL's overall third Major. In November 2019, sixteen of the world's best teams will compete in the "Panda Capital" for their share of valuable DPC points to qualify for The International 2020 and the $1,000,000 USD prize pool.[1]

Format[edit]

  • Participants:
    • Fifteen Teams from Regional Qualifiers
      • Three teams each from Europe, China and Southeast Asia
      • Two teams each from CIS, North and South America
    • One team as champion of DOTA Summit 11
  • Group Stage - November 16-17th
    • Four GSL groups
    • All games are Bo3
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of the playoffs
    • Bottom two teams advance to the Lower Bracket of the playoffs
  • Playoffs - November 18-24th
    • Double elimination bracket
    • Only the final three days will be in front of a live crowd.
    • First round of the Lower Bracket are Bo1
    • All other games are Bo3
    • Bo5 Grand Finals

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on November 1st, 2019.[2]

  • Desk Host:
    • Netherlands Sheever (Jorien van der Heijden)

The talent for the Russian broadcast was announced on November 8, 2019.[3]

  • Commentators:

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $1,000,000 USD and 15,000 Pro Circuit points.

Participants[edit]

1 Positive Guys was signed by Team Spirit on October 24th.[4]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A preview lrthread
1. TNC PredatorTNC Predator TNC Predator 2-0 4-0
2. Fighting PandaSFighting PandaS Fighting PandaS 2-1 5-2
3. EHOMEEHOME EHOME 1-2 2-5
4. Unknown TeamUnknown Team Unknown Team 0-2 0-4
Matches
Opening Matches
EHOMEEHOMEEHOME
2
1
Fighting PandaSFighting PandaSPandaS
November 16, 2019 - 10:00 CST
Earthshaker
Lina
Chaos Knight
Lich
Clinkz
44m36s
Templar Assassin
Gyrocopter
Crystal Maiden
Centaur Warrunner
Mirana
Rubick
Tiny
Gyrocopter
Templar Assassin
Lich
30m56s
Huskar
Death Prophet
Legion Commander
Leshrac
Ogre Magi
Rubick
Bloodseeker
Crystal Maiden
Earthshaker
Dragon Knight
25m09s
Shadow Fiend
Visage
Chaos Knight
Centaur Warrunner
Shadow Demon
TNC PredatorTNC PredatorTNC
2
0
Unknown TeamUnknown TeamUNK
November 16, 2019 - 10:00 CST
Magnus
Phantom Assassin
Nature's Prophet
Kunkka
Venomancer
22m45s
Gyrocopter
Tidehunter
Lina
Juggernaut
Keeper of the Light
Magnus
Night Stalker
Ogre Magi
Lina
Ember Spirit
17m45s
Templar Assassin
Sand King
Death Prophet
Gyrocopter
Keeper of the Light
Winners Match
EHOMEEHOMEEHOME
0
2
TNC PredatorTNC PredatorTNC
November 16, 2019 - 13:00 CST
Earthshaker
Invoker
Treant Protector
Drow Ranger
Enchantress
62m58s
Night Stalker
Beastmaster
Zeus
Gyrocopter
Elder Titan
Keeper of the Light
Chaos Knight
Skywrath Mage
Invoker
Beastmaster
34m38s
Puck
Nature's Prophet
Venomancer
Morphling
Earthshaker
Losers Match
Fighting PandaSFighting PandaSPandaS
2
0
Unknown TeamUnknown TeamUNK
November 17, 2019 - 10:00 CST
Mirana
Night Stalker
Ogre Magi
Outworld Destroyer
Omniknight
34m41s
Tinker
Death Prophet
Kunkka
Gyrocopter
Keeper of the Light
Ogre Magi
Gyrocopter
Lina
Earthshaker
Drow Ranger
33m59s
Alchemist
Chaos Knight
Sand King
Undying
Leshrac
Decider Match
EHOMEEHOMEEHOME
0
2
Fighting PandaSFighting PandaSPandaS
November 17, 2019 - 12:30 CST
Lina
Templar Assassin
Legion Commander
Winter Wyvern
Gyrocopter
41m22s
Sand King
Monkey King
Lich
Juggernaut
Magnus
Skywrath Mage
Night Stalker
Templar Assassin
Jakiro
Tiny
32m58s
Gyrocopter
Alchemist
Ogre Magi
Beastmaster
Keeper of the Light

Group B[edit]

Group B preview lrthread
1. Vici GamingVici Gaming Vici Gaming 2-0 4-2
2. AllianceAlliance Alliance 2-1 5-3
3. FnaticFnatic Fnatic 1-2 3-4
4. Team SpiritTeam Spirit Team Spirit 0-2 1-4
Matches
Opening Matches
AllianceAlliance[A]
2
1
FnaticFnaticFnatic
November 16, 2019 - 10:00 CST
Chen
Gyrocopter
Tiny
Drow Ranger
Undying
32m57s
Ember Spirit
Phantom Lancer
Keeper of the Light
Leshrac
Abaddon
Undying
Drow Ranger
Puck
Tiny
Dragon Knight
47m41s
Jakiro
Centaur Warrunner
Lina
Morphling
Earthshaker
Winter Wyvern
Gyrocopter
Ogre Magi
Abaddon
Death Prophet
45m02s
Pudge
Lina
Grimstroke
Phantom Assassin
Magnus
Team SpiritTeam SpiritTSpirit
1
2
Vici GamingVici GamingVG
November 16, 2019 - 10:00 CST
Lich
Slark
Tiny
Invoker
Dark Seer
27m19s
Gyrocopter
Lina
Earthshaker
Keeper of the Light
Night Stalker
Tiny
Lich
Chaos Knight
Magnus
Pangolier
39m09s
Huskar
Gyrocopter
Legion Commander
Mirana
Shadow Demon
Tiny
Lich
Slark
Timbersaw
Invoker
32m46s
Morphling
Leshrac
Sand King
Shadow Demon
Chen
Winners Match
AllianceAlliance[A]
1
2
Vici GamingVici GamingVG
November 16, 2019 - 14:00 CST
Faceless Void
Mirana
Night Stalker
Jakiro
Lina
42m59s
Puck
Earthshaker
Keeper of the Light
Gyrocopter
Winter Wyvern
Gyrocopter
Undying
Phoenix
Drow Ranger
Broodmother
26m27s
Naga Siren
Keeper of the Light
Night Stalker
Rubick
Abaddon
Gyrocopter
Phoenix
Undying
Axe
Bloodseeker
19m25s
Sniper
Mirana
Abaddon
Night Stalker
Keeper of the Light
Losers Match
FnaticFnaticFnatic
2
0
Team SpiritTeam SpiritTSpirit
November 17, 2019 - 10:00 CST
Gyrocopter
Abaddon
Shadow Shaman
Winter Wyvern
Kunkka
42m41s
Lich
Tiny
Luna
Enchantress
Pangolier
Gyrocopter
Undying
Mirana
Outworld Destroyer
Omniknight
42m42s
Lifestealer
Viper
Earth Spirit
Grimstroke
Legion Commander
Decider Match
AllianceAlliance[A]
2
0
FnaticFnaticFnatic
November 17, 2019 - 12:30 CST
Alchemist
Ogre Magi
Mirana
Legion Commander
Death Prophet
52m30s
Invoker
Shadow Shaman
Tiny
Night Stalker
Keeper of the Light
Faceless Void
Mirana
Ogre Magi
Timbersaw
Lina
29m15s
Queen of Pain
Enigma
Abaddon
Drow Ranger
Winter Wyvern

Group C[edit]

Group C preview lrthread
1. Team LiquidTeam Liquid Team Liquid 2-0 4-1
2. Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses 2-1 5-3
3. Team AsterTeam Aster Team Aster 1-2 3-4
4. Team AdroitTeam Adroit Team Adroit 0-2 0-4
Matches
Opening Matches
Team AdroitTeam AdroitAdroit
0
2
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
November 16, 2019 - 17:30 CST
Mirana
Sand King
Shadow Demon
Bloodseeker
Slark
34m26s
Ember Spirit
Abaddon
Rubick
Faceless Void
Chen
Magnus
Bloodseeker
Shadow Demon
Phantom Assassin
Centaur Warrunner
36m25s
Outworld Destroyer
Leshrac
Ogre Magi
Skywrath Mage
Legion Commander
Team AsterTeam AsterAster
0
2
Team LiquidTeam LiquidLiquid
November 16, 2019 - 17:30 CST
Abaddon
Leshrac
Mirana
Templar Assassin
Ogre Magi
53m36s
Huskar
Centaur Warrunner
Rubick
Drow Ranger
Undying
Abaddon
Drow Ranger
Rubick
Gyrocopter
Axe
34m29s
Mars
Lycan
Vengeful Spirit
Leshrac
Undying
Winners Match
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
1
2
Team LiquidTeam LiquidLiquid
November 16, 2019 - 20:30 CST
Keeper of the Light
Alchemist
Kunkka
Invoker
Vengeful Spirit
36m28s
Templar Assassin
Omniknight
Leshrac
Enigma
Crystal Maiden
Keeper of the Light
Kunkka
Winter Wyvern
Gyrocopter
Arc Warden
52m45s
Anti-Mage
Leshrac
Bristleback
Enigma
Vengeful Spirit
Keeper of the Light
Chaos Knight
Dazzle
Lycan
Kunkka
46m10s
Razor
Puck
Sand King
Drow Ranger
Undying
Losers Match
Team AdroitTeam AdroitAdroit
0
2
Team AsterTeam AsterAster
November 17, 2019 - 16:00 CST
Keeper of the Light
Phoenix
Lycan
Legion Commander
Invoker
29m32s
Dragon Knight
Juggernaut
Lich
Rubick
Night Stalker
Mirana
Abaddon
Leshrac
Ogre Magi
Templar Assassin
45m50s
Bristleback
Invoker
Tiny
Rubick
Keeper of the Light
Decider Match
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
2
1
Team AsterTeam AsterAster
November 17, 2019 - 18:00 CST
Faceless Void
Mirana
Lich
Ember Spirit
Tidehunter
52m16s
Gyrocopter
Beastmaster
Invoker
Earthshaker
Winter Wyvern
Magnus
Juggernaut
Shadow Shaman
Invoker
Enchantress
54m09s
Razor
Morphling
Earthshaker
Rubick
Winter Wyvern
Magnus
Juggernaut
Grimstroke
Dark Willow
Dragon Knight
43m05s
Ember Spirit
Invoker
Axe
Rubick
Keeper of the Light

Group D[edit]

Group D preview lrthread
1. Invictus GamingInvictus Gaming Invictus Gaming 2-0 4-0
2. J.StormJ.Storm J.Storm 2-1 4-4
3. beastcoastbeastcoast beastcoast 1-2 3-5
4. Gambit EsportsGambit Esports Gambit Esports 0-2 2-4
Matches
Opening Matches
beastcoastbeastcoastbc
0
2
Invictus GamingInvictus GamingiG
November 16, 2019 - 17:30 CST
Lina
Bloodseeker
Tusk
Templar Assassin
Puck
37m29s
Earthshaker
Zeus
Faceless Void
Bane
Kunkka
Mirana
Oracle
Legion Commander
Lifestealer
Viper
50m48s
Invoker
Lina
Night Stalker
Kunkka
Disruptor
Gambit EsportsGambit EsportsGambit
1
2
J.StormJ.StormJ.S
November 16, 2019 - 17:30 CST
Chen
Earth Spirit
Jakiro
Shadow Fiend
Faceless Void
14m47s
Death Prophet
Centaur Warrunner
Grimstroke
Lina
Chaos Knight
Chen
Earth Spirit
Jakiro
Shadow Fiend
Juggernaut
35m58s
Viper
Rubick
Grimstroke
Chaos Knight
Enigma
Magnus
Juggernaut
Crystal Maiden
Kunkka
Mirana
25m41s
Timbersaw
Night Stalker
Winter Wyvern
Keeper of the Light
Abaddon
Winners Match
Invictus GamingInvictus GamingiG
2
0
J.StormJ.StormJ.S
November 16, 2019 - 20:30 CST
Morphling
Oracle
Puck
Mirana
Timbersaw
62m10s
Pudge
Night Stalker
Chen
Outworld Destroyer
Earthshaker
Lina
Ogre Magi
Axe
Templar Assassin
Drow Ranger
23m36s
Beastmaster
Underlord
Lich
Morphling
Earthshaker
Losers Match
beastcoastbeastcoastbc
2
1
Gambit EsportsGambit EsportsGambit
November 17, 2019 - 15:30 CST
Winter Wyvern
Wraith King
Grimstroke
Legion Commander
Ember Spirit
40m35s
Zeus
Kunkka
Jakiro
Rubick
Faceless Void
Kunkka
Shadow Shaman
Drow Ranger
Enchantress
Clockwerk
31m57s
Outworld Destroyer
Grimstroke
Legion Commander
Gyrocopter
Undying
Magnus
Keeper of the Light
Beastmaster
Phantom Lancer
Monkey King
26m26s
Storm Spirit
Abaddon
Mirana
Drow Ranger
Ogre Magi
Decider Match
J.StormJ.StormJ.S
2
1
beastcoastbeastcoastbc
November 17, 2019 - 19:00 CST
Keeper of the Light
Chaos Knight
Winter Wyvern
Slardar
Zeus
43m32s
Windranger
Sand King
Silencer
Lifestealer
Rubick
Keeper of the Light
Timbersaw
Shadow Demon
Centaur Warrunner
Viper
56m28s
Morphling
Faceless Void
Skywrath Mage
Winter Wyvern
Kunkka
Chen
Chaos Knight
Leshrac
Ogre Magi
Tiny
45m18s
Tinker
Pugna
Omniknight
Rubick
Kunkka

Playoffs[edit]

Show bracket
DateRoundOpponentScorevs. Opponent
2019-11-18 02:00:002019-11-18 02:00:00 UTCUpper Bracket QuarterfinalsTNC TNC PredatorTNC Predator
2:1
(Bo3)
AllianceAlliance [A]
2019-11-18 06:00:002019-11-18 06:00:00 UTCUpper Bracket QuarterfinalsLiquid Team LiquidTeam Liquid
1:2
(Bo3)
J.StormJ.Storm J.S
2019-11-18 09:30:002019-11-18 09:30:00 UTCLower Bracket Round 1EHOME EHOMEEHOME
1:0
(Bo3)
Team SpiritTeam Spirit TSpirit
2019-11-18 11:00:002019-11-18 11:00:00 UTCLower Bracket Round 1Aster Team AsterTeam Aster
1:0
(Bo3)
Gambit EsportsGambit Esports Gambit
2019-11-18 12:30:002019-11-18 12:30:00 UTCLower Bracket Round 1Fnatic FnaticFnatic
1:0
(Bo3)
Unknown TeamUnknown Team UNK
2019-11-18 14:00:002019-11-18 14:00:00 UTCLower Bracket Round 1bc beastcoastbeastcoast
1:0
(Bo3)
Team AdroitTeam Adroit Adroit
2019-11-19 02:00:002019-11-19 02:00:00 UTCUpper Bracket QuarterfinalsVG Vici GamingVici Gaming
2:0
(Bo3)
Fighting PandaSFighting PandaS PandaS
2019-11-19 04:00:002019-11-19 04:00:00 UTCUpper Bracket QuarterfinalsiG Invictus GamingInvictus Gaming
0:2
(Bo3)
Evil GeniusesEvil Geniuses EG
2019-11-19 06:30:002019-11-19 06:30:00 UTCLower Bracket Round 2Liquid Team LiquidTeam Liquid
2:0
(Bo3)
EHOMEEHOME EHOME
2019-11-19 09:30:002019-11-19 09:30:00 UTCLower Bracket Round 2[A] AllianceAlliance
2:1
(Bo3)
Team AsterTeam Aster Aster
2019-11-20 02:00:002019-11-20 02:00:00 UTCLower Bracket Round 2iG Invictus GamingInvictus Gaming
2:1
(Bo3)
FnaticFnatic Fnatic
2019-11-20 05:30:002019-11-20 05:30:00 UTCLower Bracket Round 2PandaS Fighting PandaSFighting PandaS
0:2
(Bo3)
beastcoastbeastcoast bc
2019-11-20 08:00:002019-11-20 08:00:00 UTCUpper Bracket SemifinalsTNC TNC PredatorTNC Predator
2:0
(Bo3)
J.StormJ.Storm J.S
2019-11-20 11:10:002019-11-20 11:10:00 UTCUpper Bracket SemifinalsVG Vici GamingVici Gaming
2:1
(Bo3)
Evil GeniusesEvil Geniuses EG
2019-11-22 04:20:002019-11-22 04:20:00 UTCLower Bracket Round 3Liquid Team LiquidTeam Liquid
2:0
(Bo3)
AllianceAlliance [A]
2019-11-22 07:30:002019-11-22 07:30:00 UTCLower Bracket Round 3iG Invictus GamingInvictus Gaming
2:1
(Bo3)
beastcoastbeastcoast bc
2019-11-22 11:00:002019-11-22 11:00:00 UTCLower Bracket QuarterfinalsEG Evil GeniusesEvil Geniuses
2:0
(Bo3)
Team LiquidTeam Liquid Liquid
2019-11-23 04:00:002019-11-23 04:00:00 UTCLower Bracket QuarterfinalsJ.S J.StormJ.Storm
0:2
(Bo3)
Invictus GamingInvictus Gaming iG
2019-11-23 07:00:002019-11-23 07:00:00 UTCUpper Bracket FinalTNC TNC PredatorTNC Predator
0:2
(Bo3)
Vici GamingVici Gaming VG
2019-11-23 10:30:002019-11-23 10:30:00 UTCLower Bracket SemifinalEG Evil GeniusesEvil Geniuses
1:2
(Bo3)
Invictus GamingInvictus Gaming iG
2019-11-24 05:00:002019-11-24 05:00:00 UTCLower Bracket FinalTNC TNC PredatorTNC Predator
2:0
(Bo3)
Invictus GamingInvictus Gaming iG
2019-11-24 09:00:002019-11-24 09:00:00 UTCGrand FinalVG Vici GamingVici Gaming
1:3
(Bo3)
TNC PredatorTNC Predator TNC
Show schedule
Upper Bracket Quarterfinals
Upper Bracket Quarterfinals
UB Quarterfinals
UBQF
Upper Bracket Semifinals
Upper Bracket Semifinals
UB Semifinals
UBSF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
UB Final
UBF
Grand Final
Grand Final
Final
GF
TNC PredatorTNC PredatorTNC
2
AllianceAlliance[A]
1
November 18, 2019 - 10:00 CST
Omniknight
Outworld Destroyer
Keeper of the Light
Bristleback
Shadow Demon
69m50s
Leshrac
Death Prophet
Night Stalker
Ogre Magi
Chen
Naga Siren
Disruptor
Undying
Templar Assassin
Chaos Knight
36m07s
Sand King
Death Prophet
Lina
Jakiro
Night Stalker
Magnus
Phantom Assassin
Venomancer
Nature's Prophet
Kunkka
27m50s
Lina
Faceless Void
Jakiro
Winter Wyvern
Night Stalker
Team LiquidTeam LiquidLiquid
1
J.StormJ.StormJ.S
2
November 18, 2019 - 14:00 CST
Faceless Void
Ancient Apparition
Sand King
Puck
Razor
43m55s
Viper
Abaddon
Rubick
Lycan
Keeper of the Light
Faceless Void
Ancient Apparition
Tusk
Legion Commander
Storm Spirit
30m31s
Templar Assassin
Timbersaw
Mirana
Axe
Keeper of the Light
Undying
Drow Ranger
Dark Willow
Mars
Death Prophet
35m45s
Lycan
Lina
Ogre Magi
Gyrocopter
Warlock