Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

MDL Chengdu Major CIS Closed Qualifier

[e][h]MDL Chengdu Major CIS Closed Qualifier
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Dates:
Oct 5 - 8, 2019
Teams:
10
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Qualifier and invites
    • Six invites
    • Four teams from an open qualifier
  • Group Stage
    • Two Bo2 groups of five teams each
    • Top two teams from each group advance to playoffs.
    • 3rd placed team from each group advances to DOTA Summit 11 CIS Qualifier.
    • Bottom two teams from each group are eliminated.
    • Eliminated team gets 10 DPC points.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Virtus.pro
1Russia epileptick1d 
2Ukraine No[o]ne 
3Ukraine Resolut1on 
4Moldova Save- 
5Russia Solo 
Natus Vincere
1Ukraine Crystallize 
2Israel MagicaL 
3Russia 9pasha 
4Kyrgyzstan Zayac 
5Russia SoNNeikO 
Gambit Esports
1Kyrgyzstan dream` 
2Russia gpk 
3Russia Shachlo 
4Kazakhstan XSvamp1Re 
5Belarus fng 
HellRaisers
1Ukraine V-Tune 
2Russia Nix 
3Russia DM 
4Ukraine ALOHADANCE 
5Russia Miposhka 
Positive Guys
1Russia iLTW 
2Belarus Ergon 
3Ukraine Ghostik 
4Russia Immersion 
5Russia Misha 
Old but Gold
1Russia Illidan 
2Russia God 
3Russia 633 
4Russia velheor 
5Russia VANSKOR 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. HellRaisers3-1-07p
2. Old but Gold2-2-06p
3. Virtus.pro1-2-14p
4. Viet Flashbacks1-1-23p
5. MY MUTANTI0-0-40p
Show DuplicatesHide Duplicates
0-2
Oct 06
1-1
Oct 05
W-FF
Oct 05
1-1
Oct 06
2-0
Oct 06
1-1
Oct 05
2-0
Oct 06
2-0
Oct 05
1-1
Oct 05
1-1
Oct 05
2-0
Oct 06
2-0
Oct 06
FF-W
Oct 05
0-2
Oct 06
0-2
Oct 06
FF-W
Oct 05
1-1
Oct 06
0-2
Oct 05
0-2
Oct 06
W-FF
Oct 05

Group B[edit]

Standings
1. Gambit Esports3-1-07p
2. Positive Guys2-2-06p
3. jfshfh1781-2-14p
4. Natus Vincere0-2-22p
5. flowers0-1-31p
Show DuplicatesHide Duplicates
0-2
Oct 06
0-2
Oct 05
1-1
Oct 06
1-1
Oct 05
2-0
Oct 06
1-1
Oct 05
2-0
Oct 05
2-0
Oct 06
2-0
Oct 05
1-1
Oct 05
2-0
Oct 06
1-1
Oct 06
1-1
Oct 06
0-2
Oct 05
0-2
Oct 06
0-2
Oct 05
1-1
Oct 05
0-2
Oct 06
1-1
Oct 06
2-0
Oct 05

Matches[edit]

Group A[edit]

October 5-A[edit]
October 5-A
VP W
October 5, 2019 - 12:00 MSK
Virtus.pro received a default win.
FF Mutanti
HR 1
October 5, 2019 - 12:50 MSK
Rubick Omniknight Grimstroke Lifestealer Death Prophet
Tiny Ogre Magi Ember Spirit Oracle Sniper
46m54s
Sand King Lina Ancient Apparition Wraith King Broodmother
Mirana Faceless Void Jakiro Tidehunter Invoker
46m08s
1 gOLD
Mutanti FF
October 5, 2019 - 16:00 MSK
Viet Flashbacks received a default win.
W Viet
gOLD 1
October 5, 2019 - 16:30 MSK
Mirana Faceless Void Ancient Apparition Earthshaker Rubick
Gyrocopter Omniknight Abaddon Dark Willow Dragon Knight
38m08s
Undying Faceless Void Crystal Maiden Pangolier Dragon Knight
Keeper of the Light Naga Siren Dark Willow Puck Centaur Warrunner
43m55s
1 VP
HR 2
October 5, 2019 - 18:30 MSK
Sand King Oracle Grimstroke Slark Bristleback
Ember Spirit Mirana Bane Earthshaker Razor
41m38s
Omniknight Ogre Magi Lina Phantom Lancer Huskar
Gyrocopter Undying Clockwerk Storm Spirit Crystal Maiden
39m34s
0 Viet
October 6-A[edit]
October 6-A
gOLD 2
October 6, 2019 - 12:00 MSK
Mirana Faceless Void Shadow Demon Tidehunter Pugna
Rubick Beastmaster Warlock Outworld Devourer Slark
41m59s
Kunkka Undying Dark Willow Axe Razor
Rubick Centaur Warrunner Warlock Juggernaut Storm Spirit
33m30s
0 Mutanti
VP 0
October 6, 2019 - 14:00 MSK
Keeper of the Light Earthshaker Phoenix Bristleback Necrophos
Faceless Void Omniknight Jakiro Lion Sniper
53m39s
Shadow Demon Razor Disruptor Pugna Underlord
Omniknight Faceless Void Sand King Lina Pangolier
55m28s
2 HR
Viet 0
October 6, 2019 - 16:30 MSK
Magnus Juggernaut Vengeful Spirit Dark Willow Puck
Mirana Faceless Void Jakiro Omniknight Death Prophet
29m01s
Gyrocopter Bane Earthshaker Nature's Prophet Ursa
Undying Mirana Faceless Void Tidehunter Rubick
35m39s
2 gOLD
Mutanti 0
October 6, 2019 - 18:30 MSK
Omniknight Mirana Bane Razor Juggernaut
Kunkka Faceless Void Ogre Magi Puck Leshrac
40m03s
Mirana Omniknight Bane Razor Juggernaut
Kunkka Faceless Void Ogre Magi Puck Sniper
29m09s
2 HR
Viet 1
October 6, 2019 - 21:00 MSK
Gyrocopter Bane Grimstroke Pudge Dragon Knight
Tiny Faceless Void Abaddon Skywrath Mage Ember Spirit
36m47s
Gyrocopter Undying Grimstroke Outworld Devourer Earthshaker
Leshrac Tiny Chen Ember Spirit Tinker
36m47s
1 VP

Group B[edit]

October 5-B[edit]
October 5-B
Na`Vi 1
October 5, 2019 - 12:00 MSK
Tiny Faceless Void Warlock Ogre Magi Lina
Leshrac Sand King Undying Wraith King Shadow Fiend
54m34s
Gyrocopter Ogre Magi Treant Protector Pangolier Razor
Kunkka Lich Phoenix Slark Clockwerk
31m20s
1 178
Gambit 1
October 5, 2019 - 14:30 MSK
Grimstroke Ember Spirit Winter Wyvern Earthshaker Outworld Devourer
Magnus Juggernaut Treant Protector Invoker Oracle
31m54s
Kunkka Faceless Void Jakiro Earthshaker Underlord
Tiny Omniknight Keeper of the Light Sven Earth Spirit
53m40s
1 PG
178 2
October 5, 2019 - 17:00 MSK
Gyrocopter Ogre Magi Rubick Outworld Devourer Underlord
Keeper of the Light Omniknight Earthshaker Morphling Invoker
35m13s
Leshrac Faceless Void Lich Night Stalker Invoker
Sand King Rubick Keeper of the Light Ember Spirit Alchemist
39m27s
0 flwrs
PG 2
October 5, 2019 - 19:00 MSK
Magnus Juggernaut Earthshaker Lich Invoker
Gyrocopter Treant Protector Night Stalker Alchemist Winter Wyvern
29m55s
Faceless Void Omniknight Earthshaker Ancient Apparition Viper
Mirana Shadow Demon Sand King Spectre Ember Spirit
44m58s
0 Na`Vi
Gambit 2
October 5, 2019 - 21:00 MSK
Faceless Void Mirana Crystal Maiden Viper Sand King
Vengeful Spirit Abaddon Dark Willow Huskar Naga Siren
31m54s
Magnus Juggernaut Earthshaker Oracle Invoker
Kunkka Winter Wyvern Rubick Slark Omniknight
28m03s
0 flwrs
October 6-B[edit]
October 6-B
PG 1
October 6, 2019 - 12:00 MSK
Undying Ember Spirit Rubick Slardar Leshrac
Mirana Sand King Shadow Demon Naga Siren Shadow Fiend
39m06s
Ogre Magi Ember Spirit Grimstroke Lone Druid Treant Protector
Gyrocopter Omniknight Rubick Witch Doctor Death Prophet
47m20s
1 178
Na`Vi 0
October 6, 2019 - 14:00 MSK
Tiny Alchemist Oracle Razor Pangolier
Kunkka Mirana Crystal Maiden Juggernaut Outworld Devourer
40m14s
Alchemist Tiny Grimstroke Beastmaster Ember Spirit
Kunkka Mirana Ogre Magi Lifestealer Abaddon
28m00s
2 Gambit
flwrs 0
October 6, 2019 - 16:00 MSK
Magnus Faceless Void Rubick Ancient Apparition Timbersaw
Tiny Omniknight Grimstroke Sven Treant Protector
28m19s
Ogre Magi Phoenix Earthshaker Timbersaw Nature's Prophet
Tiny Undying Legion Commander Morphling Invoker
45m59s
2 PG
178 0
October 6, 2019 - 18:30 MSK
Magnus Lich Keeper of the Light Chaos Knight Viper
Mirana Axe Wraith King Shadow Demon Invoker
81m31s
Magnus Lich Rubick Ember Spirit Meepo
Axe Techies Wraith King Keeper of the Light Earthshaker
51m34s
2 Gambit
flwrs 1
October 6, 2019 - 21:30 MSK
Pudge Windranger Clockwerk Shadow Fiend Clinkz
Gyrocopter Ogre Magi Treant Protector Razor Venomancer
67m13s
Ogre Magi Mirana Earthshaker Morphling Riki
Kunkka Abaddon Rubick Slark Night Stalker
23m29s
1 Na`Vi

Playoffs[edit]

Semi-finals
HellRaisers
0
October 07, 2019 - 13:00 MSK
Rubick Sand King Ogre Magi Phantom Lancer Dazzle
Undying Ember Spirit Grimstroke Slardar Lina
42m39s
Undying Sand King Oracle Ember Spirit Meepo
Tiny Shadow Demon Abaddon Anti-Mage Ogre Magi
26m16s
Positive Guys
2
Gambit Esports
2
October 07, 2019 - 15:30 MSK
Faceless Void Tiny Crystal Maiden Queen of Pain Abaddon
Gyrocopter Ogre Magi Sand King Skywrath Mage Lycan
33m51s
Tiny Crystal Maiden Abaddon Queen of Pain Slark
Shadow Demon Gyrocopter Earth Spirit Bristleback Dragon Knight
43m20s
Old but Gold
0
Upper Bracket Finals
Positive Guys
1
October 08, 2019 - 13:00 MSK
Gyrocopter Abaddon Rubick Batrider Viper
Mirana Ogre Magi Underlord Luna Razor
35m17s
Abaddon Slark Treant Protector Legion Commander Pugna
Magnus Juggernaut Grimstroke Dark Seer Leshrac
37m16s
Gyrocopter Abaddon Shadow Demon Ogre Magi Invoker
Mirana Undying Legion Commander Bloodseeker Templar Assassin
22m28s
Gambit Esports
2
Lower Bracket R1
HellRaisers
0
October 08, 2019 - 16:00 MSK
Tiny Crystal Maiden Magnus Phantom Assassin Viper
Mirana Ogre Magi Centaur Warrunner Necrophos Alchemist
36m14s
Gyrocopter Ogre Magi Shadow Demon Underlord Zeus
Undying Centaur Warrunner Lina Chaos Knight Templar Assassin
64m55s
Old but Gold
2
Lower Bracket Finals
Positive Guys
2
October 08, 2019 - 19:00 MSK
Tiny Legion Commander Chen Alchemist Grimstroke
Gyrocopter Ogre Magi Shadow Demon Earthshaker Outworld Devourer
33m19s
Legion Commander Grimstroke Treant Protector Juggernaut Lina
Tiny Gyrocopter Lich Axe Dazzle
66m45s
Old but Gold
0
Qualified
Gambit Esports
Positive Guys

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]