Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

MDL Chengdu Major China Closed Qualifier

[e][h]MDL Chengdu Major China Closed Qualifier
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Oct 5 - 7, 2019
Teams:
10
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Qualifier and invites
    • Eight invites
    • Two teams from an open qualifier
  • Group Stage
    • Two Bo2 groups of five teams each
    • Top two teams from each group advance to playoffs.
    • 3rd placed team from each group advances to DOTA Summit 11 China Qualifier.
    • 4th placed team from each group will play a Bo3 to decide who advances to DOTA Summit 11 China Qualifier.
    • Bottom team from each group is eliminated.
    • Eliminated team gets 10 DPC points.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Vici Gaming
1China Eurus 
2China Ori 
3China Yang 
4China Pyw 
5China Dy 
Keen Gaming
1China Kamma 
2China  
3China dark 
4China 天命 
5Malaysia Mushi 
Team Aster
1China Sccc 
2Malaysia ChYuan 
3China Xxs 
4China BoBoKa 
5China Fade 
EHOME
1Malaysia vtFαded 
2China 897 
3China Faith_bian 
4China XinQ 
5China y` 
Invictus Gaming
1China flyfly 
2China Emo 
3Malaysia JT- 
4China Kaka 
5Malaysia Oli 
Royal Never Give Up
1China Monet 
2China Setsu 
3China Flyby 
4China dogf1ghts 
5China Fenrir 
Team Sirius
1China doodle 
2China Dstones 
3China Guvara 
4China HYM 
5China Mad 
CDEC Gaming
1China Eve 
2China Xm 
3China 123 
4China James 
5China 黑凤梨丶 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Vici Gaming2-2-06p
2. EHOME2-2-06p
3. Invictus Gaming2-1-15p
4. Look For Smile1-0-32p
5. Team Sirius0-1-31p
Show DuplicatesHide Duplicates
1-1
Oct 06
2-0
Oct 05
1-1
Oct 05
2-0
Oct 06
1-1
Oct 06
1-1
Oct 05
2-0
Oct 06
2-0
Oct 05
0-2
Oct 05
1-1
Oct 05
2-0
Oct 06
2-0
Oct 06
1-1
Oct 05
0-2
Oct 06
0-2
Oct 06
0-2
Oct 05
0-2
Oct 06
0-2
Oct 05
0-2
Oct 06
2-0
Oct 05

Group B[edit]

Standings
1. Team Aster2-2-06p
2. Royal Never Give Up1-2-14p
3. Newbee0-4-04p
4. CDEC Gaming0-3-13p
5. Keen Gaming0-3-13p
Show DuplicatesHide Duplicates
1-1
Oct 06
2-0
Oct 05
0-2
Oct 05
1-1
Oct 06
1-1
Oct 06
1-1
Oct 05
0-2
Oct 06
1-1
Oct 05
0-2
Oct 05
1-1
Oct 05
1-1
Oct 06
1-1
Oct 06
2-0
Oct 05
2-0
Oct 06
1-1
Oct 06
1-1
Oct 05
1-1
Oct 06
1-1
Oct 05
1-1
Oct 06
1-1
Oct 05

Matches[edit]

Group A[edit]

October 5-A[edit]
October 5-A
VG 1
October 5, 2019 - 12:00 CST
Ogre Magi Centaur Warrunner Pugna Outworld Devourer Troll Warlord
Leshrac Bane Slardar Kunkka Sniper
32m02s
Gyrocopter Tiny Oracle Enchantress Alchemist
Mirana Faceless Void Lich Clockwerk Invoker
58m10s
1 Sirius
EHOME 1
October 5, 2019 - 14:00 CST
Tiny Mirana Jakiro Bloodseeker Invoker
Night Stalker Rubick Lifestealer Ember Spirit Shadow Shaman
26m29s
Keeper of the Light Faceless Void Zeus Bristleback Rubick
Magnus Juggernaut Oracle Lion Anti-Mage
40m25s
1 iG
Sirius 0
October 5, 2019 - 16:00 CST
Mirana Axe Oracle Lifestealer Storm Spirit
Keeper of the Light Ember Spirit Rubick Centaur Warrunner Templar Assassin
32m28s
Ogre Magi Faceless Void Lina Mars Viper
Gyrocopter Elder Titan Rubick Abaddon Ember Spirit
29m56s
2 LFS
iG 0
October 5, 2019 - 18:00 CST
Gyrocopter Oracle Shadow Shaman Axe Storm Spirit
Ogre Magi Faceless Void Centaur Warrunner Rubick Sniper
38m45s
Keeper of the Light Ember Spirit Centaur Warrunner Lion Templar Assassin
Ogre Magi Shadow Shaman Morphling Kunkka Tiny
56m44s
2 VG
EHOME 2
October 5, 2019 - 20:30 CST
Treant Protector Lina Clockwerk Morphling Invoker
Keeper of the Light Gyrocopter Spirit Breaker Chaos Knight Leshrac
23m57s
Mirana Ogre Magi Faceless Void Zeus Legion Commander
Keeper of the Light Gyrocopter Bristleback Earthshaker Windranger
31m09s
0 LFS
October 6-A[edit]
October 6-A
iG 2
October 6, 2019 - 12:00 CST
Mirana Tiny Morphling Undying Zeus
Keeper of the Light Bristleback Shadow Shaman Batrider Leshrac
33m15s
Sand King Lina Lich Juggernaut Arc Warden
Keeper of the Light Ember Spirit Rubick Centaur Warrunner Pugna
31m33s
0 Sirius
VG 1
October 6, 2019 - 14:00 CST
Gyrocopter Warlock Sand King Leshrac Storm Spirit
Lina Clockwerk Winter Wyvern Bloodseeker Invoker
51m38s
Night Stalker Gyrocopter Lich Elder Titan Ember Spirit
Tiny Jakiro Lycan Skywrath Mage Morphling
47m09s
1 EHOME
LFS 0
October 6, 2019 - 16:30 CST
Mirana Elder Titan Earthshaker Morphling Invoker
Ogre Magi Gyrocopter Centaur Warrunner Lion Zeus
40m20s
Ogre Magi Lina Kunkka Morphling Axe
Mirana Bane Earthshaker Phantom Lancer Leshrac
26m52s
2 iG
Sirius 0
October 6, 2019 - 18:30 CST
Lina Earthshaker Oracle Anti-Mage Rubick
Ogre Magi Faceless Void Skywrath Mage Sand King Sniper
31m59s
Ogre Magi Clockwerk Leshrac Gyrocopter Templar Assassin
Earthshaker Zeus Treant Protector Death Prophet Razor
29m09s
2 EHOME
LFS 0
October 6, 2019 - 20:30 CST
Gyrocopter Chen Rubick Bounty Hunter Kunkka
Shadow Demon Lina Axe Faceless Void Invoker
28m03s
Mirana Centaur Warrunner Lich Ember Spirit Juggernaut
Rubick Kunkka Undying Bloodseeker Axe
32m54s
2 VG

Group B[edit]

October 5-B[edit]
October 5-B
RNG 0
October 5, 2019 - 12:00 CST
Lina Ogre Magi Tidehunter Lifestealer Templar Assassin
Centaur Warrunner Rubick Disruptor Juggernaut Sniper
35m25s
Bane Gyrocopter Shadow Shaman Beastmaster Ember Spirit
Faceless Void Ogre Magi Axe Skywrath Mage Zeus
44m41s
2 Aster
KG 1
October 5, 2019 - 14:00 CST
Vengeful Spirit Tiny Abaddon Troll Warlord Death Prophet
Mirana Gyrocopter Ogre Magi Razor Centaur Warrunner
29m41s
Leshrac Abaddon Bane Shadow Shaman Dragon Knight
Mirana Gyrocopter Lich Lycan Earthshaker
45m52s
1 CDEC
Aster 1
October 5, 2019 - 16:00 CST
Ogre Magi Faceless Void Kunkka Skywrath Mage Venomancer
Lina Beastmaster Shadow Shaman Templar Assassin Timbersaw
44m30s
Faceless Void Witch Doctor Centaur Warrunner Shadow Shaman Sniper
Ogre Magi Mirana Templar Assassin Slardar Oracle
42m34s
1 Newbee
CDEC 0
October 5, 2019 - 18:30 CST
Lina Axe Bane Gyrocopter Viper
Faceless Void Ogre Magi Earthshaker Skywrath Mage Invoker
66m54s
Earthshaker Morphling Bane Leshrac Razor
Mirana Ancient Apparition Tiny Wraith King Shadow Fiend
31m35s
2 RNG
KG 1
October 5, 2019 - 21:00 CST
Morphling Shadow Shaman Bane Razor Batrider
Gyrocopter Rubick Axe Zeus Disruptor
55m39s
Rubick Centaur Warrunner Ogre Magi Razor Dragon Knight
Gyrocopter Disruptor Shadow Shaman Beastmaster Queen of Pain
47m08s
1 Newbee
October 6-B[edit]
October 6-B
CDEC 1
October 6, 2019 - 12:00 CST
Lina Clockwerk Lifestealer Lich Ember Spirit
Gyrocopter Disruptor Slardar Templar Assassin Rubick
42m03s
Ogre Magi Morphling Batrider Tiny Ember Spirit
Earthshaker Ancient Apparition Shadow Shaman Naga Siren Zeus
60m50s
1 Aster
RNG 1
October 6, 2019 - 14:30 CST
Ogre Magi Mirana Faceless Void Omniknight Broodmother
Lina Abaddon Keeper of the Light Morphling Shadow Shaman
33m27s
Ogre Magi Slark Rubick Underlord Outworld Devourer
Bane Gyrocopter Earthshaker Skywrath Mage Arc Warden
30m56s
1 KG
Newbee 1
October 6, 2019 - 16:30 CST
Ogre Magi Leshrac Axe Skywrath Mage Ursa
Mirana Faceless Void Lich Centaur Warrunner Venomancer
38m46s
Earthshaker Warlock Skywrath Mage Kunkka Templar Assassin
Centaur Warrunner Rubick Lich Wraith King Ember Spirit
28m39s
1 CDEC
Aster 2
October 6, 2019 - 18:00 CST
Centaur Warrunner Rubick Bane Phantom Assassin Razor
Lina Lifestealer Shadow Demon Tidehunter Shadow Fiend
42m25s
Earthshaker Morphling Mirana Bane Lina
Rubick Kunkka Silencer Spectre Magnus
43m05s
0 KG
Newbee 1
October 6, 2019 - 20:30 CST
Rubick Clockwerk Disruptor Morphling Kunkka
Bane Gyrocopter Mirana Sand King Leshrac
44m28s
Earthshaker Bounty Hunter Jakiro Outworld Devourer Crystal Maiden
Ancient Apparition Mirana Tiny Ember Spirit Medusa
60m56s
1 RNG
Tiebreaker-B[edit]
Tiebreaker-B
2nd-3rd Place
Newbee 0
October 6, 2019 - 23:30 CST
Rubick Bounty Hunter Grimstroke Templar Assassin Axe
Mirana Ogre Magi Abaddon Ember Spirit Slark
28m52s
1 RNG
4th-5th Place
KG 0
October 7, 2019 - 00:00 CST
Shadow Demon Gyrocopter Skywrath Mage Sand King Storm Spirit
Ogre Magi Morphling Clockwerk Zeus Venomancer
40m12s
1 CDEC

Minor Qualifier Decider[edit]

Round of 2
Look For Smile
0
October 7, 2019 - 13:00 CST
Ogre Magi Faceless Void Rubick Treant Protector Viper
Lina Axe Lich Zeus Gyrocopter
63m12s
Undying Gyrocopter Skywrath Mage Axe Dragon Knight
Night Stalker Shadow Shaman Ogre Magi Lifestealer Puck
35m55s
CDEC Gaming
2
Qualified
CDEC Gaming

Playoffs[edit]

Semifinals
Vici Gaming
2
October 7, 2019 - 15:30 CST
Centaur Warrunner Ogre Magi Lion Leshrac Sniper
Mirana Abaddon Wraith King Ancient Apparition Outworld Devourer
44m51s
Lina Ogre Magi Tidehunter Kunkka Spectre
Abaddon Leshrac Bane Drow Ranger Templar Assassin
34m24s
Gyrocopter Centaur Warrunner Shadow Shaman Kunkka Warlock
Faceless Void Ogre Magi Leshrac Ember Spirit Sand King
37m48s
Royal Never Give Up
1
Team Aster
2
October 7, 2019 - 15:30 CST
Centaur Warrunner Lina Disruptor Kunkka Spectre
Mirana Ogre Magi Bloodseeker Legion Commander Necrophos
29m30s
Centaur Warrunner Rubick Warlock Sniper Venomancer
Lina Earthshaker Treant Protector Death Prophet Weaver
43m34s
Centaur Warrunner Rubick Warlock Ember Spirit Templar Assassin
Lina Tiny Lich Spectre Mirana
38m33s
EHOME
1
The 3rd Place Match
Royal Never Give Up
1
October 7, 2019 - 19:00 CST
Lina Centaur Warrunner Shadow Demon Gyrocopter Shadow Shaman
Keeper of the Light Invoker Faceless Void Rubick Beastmaster
29m05s
Mirana Faceless Void Ancient Apparition Kunkka Storm Spirit
Bloodseeker Zeus Shadow Demon Earthshaker Wraith King
42m58s
Faceless Void Lich Skywrath Mage Zeus Sand King
Lina Earthshaker Oracle Death Prophet Chaos Knight
52m00s
EHOME
2
Qualified
Vici Gaming
Team Aster
EHOME

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]