Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

MDL Chengdu Major North America Closed Qualifier

[e][h]MDL Chengdu Major North America Closed Qualifier
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
North America North America
Dates:
Oct 5 - 7, 2019
Teams:
10
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Qualifier and invites
    • Six invites
    • Four teams from an open qualifier
  • Group Stage

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Evil Geniuses
1Canada Arteezy 
2Philippines Abed 
3Russia RAMZES666 
4Denmark Cr1t- 
5Israel Fly 
J.Storm
1United States Moo 
2Germany Nine 
3United States Brax 
4Peru MoOz 
5United States Fear 
Team Xolotl
1Mexico Ifrit 
2Mexico esk 
3Mexico Jano 
4Venezuela Raykill 
5Mexico hector 
Quincy Crew
1Pakistan SumaiL- 
2United States Quinn 
3Pakistan YawaR 
4United States MSS 
5United States SVG 
Team Plus
1USA Yamsun 
2United States Sammyboy 
3Canada Jenkins 
4Russia Sonic 
5China GOD__Z 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Evil Geniuses4-0-08p
2. J.Storm3-0-16p
3. Team Xolotl2-0-24p
4. Yung Suck Gaming1-0-32p
5. DoZe0-0-40p
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Oct 06
2-0
Oct 05
W-FF
Oct 05
2-0
Oct 06
0-2
Oct 06
2-0
Oct 05
2-0
Oct 06
2-0
Oct 05
0-2
Oct 05
0-2
Oct 05
2-0
Oct 06
2-0
Oct 06
FF-W
Oct 05
0-2
Oct 06
0-2
Oct 06
2-0
Oct 05
0-2
Oct 06
0-2
Oct 05
0-2
Oct 06
0-2
Oct 05

Group B[edit]

Standings
1. Fighting PandaS 3-1-07p
2. Quincy Crew3-1-07p
3. Demon Slayers1-1-23p
4. Team Plus1-1-23p
5. Team Named0-0-40p
Show DuplicatesHide Duplicates
1-1
Oct 06
2-0
Oct 05
2-0
Oct 05
2-0
Oct 06
1-1
Oct 06
2-0
Oct 05
2-0
Oct 06
2-0
Oct 05
0-2
Oct 05
0-2
Oct 05
2-0
Oct 06
1-1
Oct 06
0-2
Oct 05
0-2
Oct 06
0-2
Oct 06
0-2
Oct 05
0-2
Oct 06
0-2
Oct 05
1-1
Oct 06
2-0
Oct 05

Matches[edit]

Group A[edit]

October 5-A[edit]
October 5-A
EG W
October 5, 2019 - 12:00 EDT
Yung Suck Gaming forfeited the match.
FF YSG
J.S 2
October 5, 2019 - 14:00 EDT
Gyrocopter Pugna Abaddon Timbersaw Pudge
Leshrac Bane Phoenix Omniknight Morphling
25m39s
Abaddon Crystal Maiden Batrider Lycan Puck
Gyrocopter Undying Lina Tidehunter Storm Spirit
38m35s
0 Xolotl
YSG 2
October 5, 2019 - 16:00 EDT
Sand King Zeus Treant Protector Wraith King Dragon Knight
Tiny Lifestealer Warlock Skywrath Mage Earthshaker
28m09s
Jakiro Centaur Warrunner Wraith King Winter Wyvern Ember Spirit
Earth Spirit Shadow Demon Legion Commander Timbersaw Pugna
53m44s
0 DoZe
Xolotl 0
October 5, 2019 - 18:00 EDT
Undying Leshrac Lina Axe Wraith King
Kunkka Crystal Maiden Rubick Centaur Warrunner Spectre
28m59s
Gyrocopter Winter Wyvern Earthshaker Pugna Slark
Magnus Juggernaut Crystal Maiden Skywrath Mage Invoker
27m19s
2 EG
J.S 2
October 5, 2019 - 20:00 EDT
Magnus Juggernaut Shadow Demon Crystal Maiden Mars
Spirit Breaker Undying Bounty Hunter Bloodseeker Puck
22m40s
Night Stalker Abaddon Rubick Pangolier Slark
Magnus Phoenix Jakiro Ember Spirit Wraith King
17m10s
0 DoZe
October 6-A[edit]
October 6-A
Xolotl 2
October 6, 2019 - 12:00 EDT
Kunkka Treant Protector Crystal Maiden Slardar Spectre
Shadow Demon Mirana Lifestealer Axe Viper
47m22s
Faceless Void Crystal Maiden Puck Phoenix Timbersaw
Undying Wraith King Rubick Magnus Legion Commander
14m59s
0 YSG
EG 2
October 6, 2019 - 14:00 EDT
Kunkka Faceless Void Grimstroke Chen Leshrac
Shadow Demon Slark Treant Protector Beastmaster Pangolier
22m21s
Faceless Void Skywrath Mage Legion Commander Grimstroke Ember Spirit
Gyrocopter Oracle Pugna Tiny Doom
33m29s
0 J.S
DoZe 0
October 6, 2019 - 16:00 EDT
Earth Spirit Crystal Maiden Slark Lina Timbersaw
Keeper of the Light Kunkka Legion Commander Spectre Grimstroke
32m07s
Spirit Breaker Necrophos Jakiro Lifestealer Pugna
Keeper of the Light Leshrac Legion Commander Faceless Void Io
22m34s
2 Xolotl
YSG 0
October 6, 2019 - 18:00 EDT
Faceless Void Phoenix Centaur Warrunner Lina Rubick
Night Stalker Chen Grimstroke Pudge Death Prophet
29m37s
Gyrocopter Undying Rubick Pudge Chaos Knight
Crystal Maiden Tiny Faceless Void Jakiro Sand King
19m22s
2 J.S
DoZe 0
October 6, 2019 - 20:00 EDT
Undying Slark Spirit Breaker Techies Templar Assassin
Pudge Lina Earthshaker Morphling Nature's Prophet
26m34s
Silencer Winter Wyvern Abaddon Disruptor Bounty Hunter
Lycan Dazzle Lion Brewmaster Broodmother
15m29s
2 EG

Group B[edit]

October 5-B[edit]
October 5-B
QC 2
October 5, 2019 - 12:00 EDT
Crystal Maiden Kunkka Jakiro Abaddon Wraith King
Mirana Bane Ogre Magi Faceless Void Ember Spirit
21m52s
Enchantress Earthshaker Jakiro Faceless Void Pugna
Bane Leshrac Juggernaut Ogre Magi Ember Spirit
22m08s
0 Named
Pepegas 2
October 5, 2019 - 14:00 EDT
Kunkka Undying Winter Wyvern Slark Legion Commander
Magnus Juggernaut Grimstroke Sand King Monkey King
47m04s
Kunkka Undying Jakiro Abaddon Wraith King
Tiny Beastmaster Winter Wyvern Juggernaut Slark
35m49s
0 Plus
Named 0
October 5, 2019 - 16:00 EDT
Undying Shadow Demon Lina Gyrocopter Leshrac
Keeper of the Light Ember Spirit Magnus Shadow Shaman Spectre
26m42s
Bane Leshrac Ogre Magi Naga Siren Invoker
Mirana Abaddon Ember Spirit Disruptor Alchemist
22m40s
2 DS
Plus 0
October 5, 2019 - 18:00 EDT
Kunkka Keeper of the Light Gyrocopter Visage Rubick
Shadow Demon Ember Spirit Crystal Maiden Centaur Warrunner Chaos Knight
21m37s
Mirana Keeper of the Light Wraith King Batrider Timbersaw
Enchantress Tiny Crystal Maiden Abaddon Phantom Lancer
28m26s
2 QC
Pepegas 2
October 5, 2019 - 20:00 EDT
Magnus Juggernaut Grimstroke Dark Willow Invoker
Keeper of the Light Centaur Warrunner Winter Wyvern Spectre Shadow Fiend
39m22s
Crystal Maiden Tiny Shadow Demon Abaddon Wraith King
Chen Legion Commander Shadow Shaman Outworld Devourer Bloodseeker
38m13s
0 DS
October 6-B[edit]
October 6-B
Plus 2
October 6, 2019 - 12:00 EDT
Lina Sand King Bane Lifestealer Legion Commander
Undying Rubick Lich Juggernaut Broodmother
26m20s
Tiny Kunkka Crystal Maiden Batrider Chaos Knight
Bane Tusk Bristleback Bloodseeker Storm Spirit
32m21s
0 Named
QC 1
October 6, 2019 - 14:00 EDT
Shadow Demon Ember Spirit Crystal Maiden Omniknight Sven
Kunkka Faceless Void Legion Commander Phoenix Witch Doctor
56m53s
Faceless Void Abaddon Legion Commander Grimstroke Gyrocopter
Tiny Slark Skywrath Mage Axe Winter Wyvern
42m34s
1 Pepegas
DS 1
October 6, 2019 - 16:00 EDT
Ember Spirit Magnus Crystal Maiden Shadow Demon Bloodseeker
Kunkka Rubick Bane Troll Warlord Abaddon
43m07s
Ember Spirit Bane Shadow Shaman Timbersaw Weaver
Kunkka Magnus Abaddon Slark Batrider
17m19s
1 Plus
Named 0
October 6, 2019 - 18:00 EDT
Abaddon Rubick Ogre Magi Wraith King Outworld Devourer
Undying Legion Commander Shadow Demon Tiny Terrorblade
26m52s
Pudge Spirit Breaker Crystal Maiden Bounty Hunter Nature's Prophet
Chen Legion Commander Rubick Outworld Devourer Pangolier
24m36s
2 Pepegas
DS 0
October 6, 2019 - 20:00 EDT
Ember Spirit Bane Shadow Shaman Axe Spectre
Magnus Juggernaut Crystal Maiden Skywrath Mage Monkey King
28m22s
Ember Spirit Bane Shadow Shaman Omniknight Timbersaw
Kunkka Crystal Maiden Jakiro Chaos Knight Abaddon
21m09s
2 QC
Tiebreaker[edit]
Tiebreaker-B
3rd-4th Place
DS W
October 6, 2019 - 18:45 PDT
Team Plus forfeited the match.
FF Plus

Minor Qualifier Decider[edit]

Round of 2
Yung Suck Gaming
0
October 7, 2019 - 20:00 EDT
Night Stalker Treant Protector Lion Bloodseeker Puck
Tiny Naga Siren Legion Commander Invoker Skywrath Mage
44m45s
Sand King Zeus Undying Puck Phantom Lancer
Tiny Bane Gyrocopter Ogre Magi Dazzle
34m37s
Team Plus
2
Qualified
Team Plus

Playoffs[edit]

Semifinals
Evil Geniuses
2
October 7, 2019 - 16:00 EDT
Crystal Maiden Naga Siren Rubick Invoker Enigma
Enchantress Tiny Jakiro Lifestealer Storm Spirit
38m50s
Crystal Maiden Invoker Shadow Demon Centaur Warrunner Spectre
Chen Mirana Ember Spirit Chaos Knight Enchantress
37m38s
Kunkka Dazzle Witch Doctor Lycan Bloodseeker
Undying Legion Commander Skywrath Mage Slark Chaos Knight
21m00s
Quincy Crew
1
Fighting Pepegas
2
October 7, 2019 - 16:00 EDT
Magnus Juggernaut Treant Protector Shadow Demon Pugna
Abaddon Legion Commander Jakiro Alchemist Leshrac
53m27s
Kunkka Legion Commander Witch Doctor Gyrocopter Keeper of the Light
Omniknight Grimstroke Crystal Maiden Slark Lifestealer
54m51s
J.Storm
0
The 3rd Place Match
Quincy Crew
0
October 7, 2019 - 20:00 EDT
Chen Omniknight Rubick Invoker Alchemist
Mirana Crystal Maiden Enigma Timbersaw Tiny
36m57s
Crystal Maiden Kunkka Rubick Centaur Warrunner Phantom Lancer
Abaddon Grimstroke Gyrocopter Necrophos Warlock
27m40s
J.Storm
2
Qualified
Evil Geniuses
Fighting Pepegas
J.Storm

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]