Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.
Download the Liquipedia App here!Download the Liquipedia App on Android or iOS!Want to be updated on everything you love in esports? Download the Liquipedia app on iOS or Android and never miss a beat of your favorite tournaments, teams, players, and matches!

MDL Disneyland® Paris Major

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]MDL Disneyland® Paris Major
League Information
Organizers:
Mars Media
Disneyland Paris Event Group
Mineski Events Team
Type:
Offline
Location:
France Paris
Format:
GSL Group Stage
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
$1,000,000 USD
Start Date:
2019-05-04
End Date:
2019-05-12
Game:
Version:
Teams:
16
Pro Circuit Points:
15,000
Liquipedia Tier:
Pro Circuit Tier:
Links
Chronology

MDL will be hosting their first tournament outside of China ever, and what a venue to pick for this occasion: together with the Disneyland Paris Event Group, MDL presents the MDL Disneyland Paris Major, the fourth Major of the 2018-19 Dota Pro Circuit.[1] At the beginning of May 2019, 16 of the world's best Dota 2 teams will come to Disneyland Paris outside of downtown Paris, France, to secure their portion of the $1,000,000 USD prize pool and the invaluable DPC points to qualify for The International 2019. It also marks the first DotA 2 Major held in France as well as the first esports event in any game hosted by Disney Parks and Resorts since Disneyland Paris hosted ESWC 2010.

Format[edit]

  • Qualifier
    • Fifteen teams qualify through regional qualifiers: three teams each from Europe, China and North America and two teams each from CIS, Southeast Asia and South America
    • One team qualifies as the champion of OGA Dota Pit Minor
  • Group Stage - May 4th - May 5th
    • Sixteen teams are divided in four GSL groups of four teams each
    • The top two teams advance to the upper bracket of the playoffs
    • The bottom two teams advance to the lower bracket of the playoffs
    • All games are Bo3
  • Playoffs - May 6th - May 12th
    • Sixteen teams play in a double-elimination format, with the final four days being in front of a live crowd[2]
    • Eight teams begin in the upper bracket, eight in the lower bracket
    • All games except Grand Finals and Lower Bracket Round 1 are Bo3
    • Lower Bracket Round 1 are Bo1
    • Grand Finals is Bo5

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on April 12th, 2019.[3][4][5]

  • EN/CN Interpreter:

The talent for the French Broadcast was announced on April 18th, 2019. [6]

The talent for the Chinese Broadcast was announced on April 26th, 2019.[7]

The talent for the Russian Broadcast was announced on April 29th, 2019.[8]

The Observers for the event.[9]

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $1,000,000 USD and 15,000 Pro Circuit points.

Participants[edit]

1 paiN Gaming signed Butterfly Effec on March 30th, 2019.[10]
2 United States Gunnar and United States Newsham were removed from TEAM TEAM on April 21st.[11] United States Ryoya and Singapore tmt were added to the team roster on April 30th.[12]
3 Complexity Gaming released Singapore Deth on April 22nd, 2019. United States monkeys-forever joined the team on a trial basis for the major.[13]
4 beastcoast signed TEAM TEAM on May 1st, 2019.[14]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A preview
1. Virtus.proVirtus.pro Virtus.pro 2-0 4-1
2. Team LiquidTeam Liquid Team Liquid 2-1 4-3
3. Keen GamingKeen Gaming Keen Gaming 1-2 3-4
4. beastcoastbeastcoast beastcoast 0-2 1-4
Matches
Opening Matches
Virtus.proVirtus.proVP
2
1
beastcoastbeastcoastbc
May 4, 2019 - 10:00 CEST
Abaddon
Batrider
Tusk
Terrorblade
Ancient Apparition
34m10s
Lina
Tidehunter
Omniknight
Drow Ranger
Earthshaker
Enigma
Doom
Troll Warlord
Tidehunter
Broodmother
54m07s
Grimstroke
Outworld Destroyer
Bane
Drow Ranger
Brewmaster
Enigma
Doom
Troll Warlord
Disruptor
Templar Assassin
47m31s
Grimstroke
Lina
Bane
Drow Ranger
Brewmaster
Keen GamingKeen GamingKG
1
2
Team LiquidTeam LiquidLiquid
May 4, 2019 - 10:00 CEST
Nature's Prophet
Drow Ranger
Shadow Shaman
Brewmaster
Medusa
32m37s
Pugna
Naga Siren
Grimstroke
Sand King
Earthshaker
Shadow Shaman
Troll Warlord
Abaddon
Beastmaster
Dragon Knight
28m21s
Lone Druid
Morphling
Puck
Bane
Nyx Assassin
Ember Spirit
Winter Wyvern
Jakiro
Spectre
Centaur Warrunner
37m34s
Viper
Anti-Mage
Puck
Earthshaker
Nature's Prophet
Winners Match
Virtus.proVirtus.proVP
2
0
Team LiquidTeam LiquidLiquid
May 4, 2019 - 14:30 CEST
Lone Druid
Sand King
Witch Doctor
Phoenix
Morphling
62m24s
Puck
Lifestealer
Tusk
Drow Ranger
Nature's Prophet
Drow Ranger
Brewmaster
Winter Wyvern
Rubick
Storm Spirit
40m17s
Arc Warden
Pugna
Weaver
Earthshaker
Nature's Prophet
Losers Match
beastcoastbeastcoastbc
0
2
Keen GamingKeen GamingKG
May 5, 2019 - 10:00 CEST
Doom
Bane
Grimstroke
Spectre
Lina
24m07s
Dark Seer
Shadow Shaman
Medusa
Leshrac
Tusk
Dark Seer
Sand King
Bane
Troll Warlord
Death Prophet
28m25s
Tidehunter
Outworld Destroyer
Disruptor
Lifestealer
Nyx Assassin
Decider Match
Team LiquidTeam LiquidLiquid
2
0
Keen GamingKeen GamingKG
May 5, 2019 - 12:30 CEST
Drow Ranger
Medusa
Earth Spirit
Disruptor
Batrider
35m38s
Ember Spirit
Phantom Assassin
Lich
Winter Wyvern
Doom
Tusk
Nature's Prophet
Viper
Chen
Phantom Assassin
23m50s
Puck
Enigma
Leshrac
Lion
Doom

Group B[edit]

Group B preview
1. Team SecretTeam Secret Team Secret 2-0 4-0
2. Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas Ninjas in Pyjamas 2-1 5-2
3. Chaos Esports ClubChaos Esports Club Chaos Esports Club 1-2 2-5
4. Team EmpireTeam Empire Team Empire 0-2 0-4
Matches
Opening Matches
Team SecretTeam SecretSecret
2
0
Team EmpireTeam EmpireEmpire
May 4, 2019 - 10:00 CEST
Rubick
Pudge
Lion
Troll Warlord
Monkey King
29m14s
Kunkka
Batrider
Nature's Prophet
Morphling
Sand King
Doom
Rubick
Abaddon
Ember Spirit
Anti-Mage
44m59s
Phantom Assassin
Brewmaster
Oracle
Leshrac
Tiny
Ninjas in PyjamasNinjas in PyjamasNiP
1
2
Chaos Esports ClubChaos Esports ClubCHAOS
May 4, 2019 - 10:00 CEST
Razor
Oracle
Lion
Juggernaut
Night Stalker
23m39s
Wraith King
Pangolier
Grimstroke
Earth Spirit
Dark Seer
Razor
Lion
Winter Wyvern
Centaur Warrunner
Naga Siren
41m36s
Brewmaster
Monkey King
Batrider
Nature's Prophet
Nyx Assassin
Sand King
Lina
Disruptor
Lone Druid
Troll Warlord
61m48s
Ursa
Tiny
Templar Assassin
Oracle
Dark Seer
Winners Match
Team SecretTeam SecretSecret
2
0
Chaos Esports ClubChaos Esports ClubCHAOS
May 4, 2019 - 14:30 CEST
Ember Spirit
Abaddon
Nyx Assassin
Pugna
Arc Warden
32m31s
Tidehunter
Drow Ranger
Vengeful Spirit
Outworld Destroyer
Enigma
Bounty Hunter
Templar Assassin
Grimstroke
Brewmaster
Wraith King
30m17s
Troll Warlord
Earth Spirit
Dark Seer
Abaddon
Outworld Destroyer
Losers Match
Team EmpireTeam EmpireEmpire
0
2
Ninjas in PyjamasNinjas in PyjamasNiP
May 5, 2019 - 10:00 CEST
Queen of Pain
Oracle
Sand King
Dark Seer
Phantom Assassin
28m21s
Earthshaker
Morphling
Abaddon
Shadow Shaman
Razor
Troll Warlord
Magnus
Lion
Phoenix
Kunkka
47m21s
Pugna
Arc Warden
Bane
Sand King
Enigma
Decider Match
Chaos Esports ClubChaos Esports ClubCHAOS
0
2
Ninjas in PyjamasNinjas in PyjamasNiP
May 5, 2019 - 12:30 CEST
Dark Seer
Oracle
Earth Spirit
Weaver
Sniper
31m30s
Anti-Mage
Night Stalker
Shadow Shaman
Shadow Demon
Razor
Razor
Earth Spirit
Abaddon
Brewmaster
Terrorblade
26m37s
Mirana
Anti-Mage
Shadow Shaman
Dark Seer
Nyx Assassin

Group C[edit]

Group C preview
1. Vici GamingVici Gaming Vici Gaming 2-0 4-0
2. PSG.LGDPSG.LGD PSG.LGD 2-1 4-2
3. MineskiMineski Mineski 1-2 2-4
4. paiN GamingpaiN Gaming paiN Gaming 0-2 0-4
Matches
Opening Matches
Vici GamingVici GamingVG
2
0
paiN GamingpaiN GamingpaiN
May 4, 2019 - 17:30 CEST
Abaddon
Shadow Shaman
Leshrac
Batrider
Monkey King
24m46s
Tusk
Kunkka
Grimstroke
Troll Warlord
Doom
Shadow Shaman
Doom
Disruptor
Weaver
Ember Spirit
35m07s
Kunkka
Leshrac
Sand King
Drow Ranger
Abaddon
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
2
0
MineskiMineskiMski
May 4, 2019 - 17:30 CEST
Oracle
Dark Seer
Sand King
Storm Spirit
Lone Druid
23m45s
Meepo
Juggernaut
Beastmaster
Silencer
Enigma
Doom
Jakiro
Puck
Terrorblade
Necrophos
35m44s
Lina
Naga Siren
Shadow Shaman
Razor
Oracle
Winners Match
Vici GamingVici GamingVG
2
0
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
May 4, 2019 - 20:30 CEST
Nature's Prophet
Shadow Shaman
Abaddon
Medusa
Leshrac
22m14s
Faceless Void
Jakiro
Pugna
Ember Spirit
Magnus
Oracle
Leshrac
Sand King
Dark Seer
Sven
31m44s
Lifestealer
Pangolier
Shadow Shaman
Ember Spirit
Bane
Losers Match
paiN GamingpaiN GamingpaiN
0
2
MineskiMineskiMski
May 5, 2019 - 14:30 CEST
Doom
Nyx Assassin
Disruptor
Terrorblade
Ember Spirit
56m58s
Dragon Knight
Naga Siren
Ancient Apparition
Earth Spirit
Dark Seer
Drow Ranger
Abaddon
Shadow Shaman
Centaur Warrunner
Monkey King
36m39s
Ember Spirit
Spectre
Warlock
Leshrac
Nyx Assassin
Decider Match
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
2
0
MineskiMineskiMski
May 5, 2019 - 17:30 CEST
Enigma
Witch Doctor
Brewmaster
Naga Siren
Medusa
45m50s
Pugna
Underlord
Morphling
Crystal Maiden
Doom
Nature's Prophet
Earthshaker
Necrophos
Storm Spirit
Spectre
35m28s
Meepo
Pugna
Rubick
Ember Spirit
Jakiro

Group D[edit]

Group D preview
1. Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses 2-0 4-0
2. OGOG OG 2-1 4-2
3. Complexity GamingComplexity Gaming Complexity Gaming 1-2 2-5
4. FnaticFnatic Fnatic 0-2 1-4
Matches
Opening Matches
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
2
0
compLexity GamingcompLexity GamingcoL
May 4, 2019 - 18:00 CEST
Doom
Oracle
Earth Spirit
Anti-Mage
Shadow Fiend
36m44s
Kunkka
Winter Wyvern
Brewmaster
Ember Spirit
Enigma
Centaur Warrunner
Winter Wyvern
Earth Spirit
Naga Siren
Shadow Fiend
30m49s
Dragon Knight
Leshrac
Sand King
Nature's Prophet
Drow Ranger
FnaticFnaticFnatic
0
2
OGOGOG
May 4, 2019 - 17:30 CEST
Enigma
Bane
Night Stalker
Ember Spirit
Templar Assassin
28m20s
Enchantress
Vengeful Spirit
Pangolier
Nature's Prophet
Drow Ranger
Nature's Prophet
Spectre
Dark Willow
Wraith King
Puck
36m31s
Invoker
Necrophos
Grimstroke
Batrider
Drow Ranger
Winners Match
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
2
0
OGOGOG
May 4, 2019 - 20:30 CEST
Doom
Silencer
Shadow Shaman
Terrorblade
Leshrac
38m18s
Tusk
Phantom Assassin
Magnus
Pangolier
Oracle
Doom
Bane
Puck
Lifestealer
Leshrac
48m08s
Monkey King
Beastmaster
Troll Warlord
Batrider
Oracle
Losers Match
compLexity GamingcompLexity GamingcoL
2
1
FnaticFnaticFnatic
May 5, 2019 - 14:30 CEST
Sand King
Oracle
Tusk
Phantom Assassin
Broodmother
26m28s
Pangolier
Queen of Pain
Undying
Rubick
Drow Ranger
Sand King
Leshrac
Omniknight
Templar Assassin
Ursa
33m55s
Death Prophet
Dark Seer
Earth Spirit
Lifestealer
Oracle
Sand King
Morphling
Enchantress
Batrider
Lina
54m26s
Puck
Juggernaut
Undying
Brewmaster
Shadow Shaman
Decider Match
OGOGOG
2
0
compLexity GamingcompLexity GamingcoL
May 5, 2019 - 18:30 CEST
Pangolier
Abaddon
Batrider
Anti-Mage
Pugna
34m06s
Terrorblade
Omniknight
Leshrac
Winter Wyvern
Sand King
Enigma
Troll Warlord
Batrider
Earth Spirit
Morphling
25m32s
Puck
Juggernaut
Vengeful Spirit
Razor
Nature's Prophet

Playoffs[edit]

Upper Bracket Quarterfinals
Upper Bracket Quarterfinals
UB Quarterfinals
UBQF
Upper Bracket Semifinals
Upper Bracket Semifinals
UB Semifinals
UBSF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
UB Final
UBF
Grand Final
Grand Final
Final
GF
Team SecretTeam SecretSecret
2
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
1
May 6, 2019 - 10:00 CEST
Drow Ranger
Morphling
Luna
Tusk
Pudge
28m48s
Batrider
Naga Siren
Bane
Phoenix
Sand King
Rubick
Pudge
Morphling
Witch Doctor
Alchemist
36m32s
Ursa
Storm Spirit
Shadow Shaman
Earthshaker
Nature's Prophet
Rubick
Sand King
Witch Doctor
Monkey King
Anti-Mage
31m40s
Morphling
Leshrac
Oracle
Earthshaker
Nature's Prophet
Virtus.proVirtus.proVP
0
OGOGOG
2
May 6, 2019 - 13:30 CEST
Nature's Prophet
Spectre
Oracle
Sand King
Invoker
23m45s
Ember Spirit
Abaddon
Earthshaker
Necrophos
Drow Ranger
Sand King
Nature's Prophet
Phoenix
Outworld Destroyer
Ember Spirit
19m18s
Grimstroke
Magnus
Phantom Assassin
Pangolier
Abaddon
Team SecretTeam SecretSecret
2
OGOGOG
0
May 10, 2019 - 17:00 CEST
Earthshaker
Storm Spirit
Silencer
Puck
Juggernaut
37m25s
Treant Protector
Phantom Assassin
Grimstroke
Batrider
Pangolier
Monkey King
Earthshaker
Sand King
Oracle
Medusa
28m28s
Enchantress
Queen of Pain
Bounty Hunter
Nature's Prophet
Pangolier
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
2
Team LiquidTeam LiquidLiquid
1
May 7, 2019 - 10:00 CEST
Drow Ranger
Witch Doctor
Puck
Centaur Warrunner
Mirana
30m41s
Broodmother
Morphling
Sand King
Winter Wyvern
Nature's Prophet
Drow Ranger
Abaddon
Earthshaker
Batrider
Alchemist
41m11s
Naga Siren
Sniper
Enchantress
Tusk
Winter Wyvern
Doom
Outworld Destroyer
Oracle
Lycan
Lina
32m59s
Lone Druid
Sand King
Puck
Morphling
Abaddon
Vici GamingVici GamingVG
1
Ninjas in PyjamasNinjas in PyjamasNiP
2
May 7, 2019 - 13:30 CEST
Nature's Prophet
Abaddon
Earth Spirit
Luna
Shadow Fiend
32m22s
Lone Druid
Naga Siren
Lich
Shadow Shaman
Doom
Doom
Grimstroke
Magnus
Phantom Assassin
Troll Warlord
22m23s
Axe
Night Stalker
Lion
Vengeful Spirit
Medusa
Medusa
Disruptor
Nature's Prophet
Vengeful Spirit
Weaver
32m42s
Sand King
Phantom Lancer
Jakiro
Enigma
Razor
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
2
Ninjas in PyjamasNinjas in PyjamasNiP
1
May 10, 2019 - 20:00 CEST
Drow Ranger
Jakiro
Earthshaker
Morphling
Brewmaster
62m05s
Legion Commander
Arc Warden
Winter Wyvern
Sand King
Nature's Prophet
Dark Seer
Oracle
Earthshaker
Lycan
Sniper
45m00s
Bristleback
Sven
Shadow Shaman
Shadow Demon
Razor
Enigma
Leshrac
Bane
Spectre
Sand King
42m19s
Wraith King
Night Stalker
Enchantress
Razor
Rubick
Team SecretTeam SecretSecret
2
Evil GeniusesEvil GeniusesEG
1
May 11, 2019 - 17:30 CEST
Wraith King
Ancient Apparition
Tusk
Shadow Shaman
Meepo
27m40s
Ember Spirit
Arc Warden
Puck
Oracle
Doom
Pangolier
Nyx Assassin
Silencer
Ursa
Wraith King
29m18s
Windranger
Sven
Tidehunter
Bane
Enigma
Monkey King
Abaddon
Lion
Leshrac
Phantom Assassin
43m47s
Windranger
Lifestealer
Shadow Demon
Earth Spirit
Doom
Lower Bracket Round 1
Lower Bracket Round 1
LB Round 1
LBR1
Lower Bracket Round 2
Lower Bracket Round 2
LB Round 2
LBR2
Lower Bracket Round 3
Lower Bracket Round 3
LB Round 3
LBR3
Lower Bracket Quarterfinals
Lower Bracket Quarterfinals
LB Quarterfinals
LBQF
Lower Bracket Semifinal
Lower Bracket Semifinal
LB Semifinal
LBSF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
LB Final
LBF
compLexity GamingcompLexity GamingcoL
1
beastcoastbeastcoastbc
0
May 6, 2019 - 15:30 CEST
Doom
Shadow Shaman
Tusk
Templar Assassin
Ursa
42m45s
Ember Spirit
Medusa
Oracle
Leshrac
Earth Spirit
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
2
compLexity GamingcompLexity GamingcoL
0
May 9, 2019 - 10:00 CEST
Doom
Grimstroke
Pugna
Batrider
Terrorblade
24m06s
Wraith King
Templar Assassin
Tusk
Shadow Shaman
Brewmaster
Nature's Prophet
Witch Doctor
Pangolier
Storm Spirit
Faceless Void
27m10s
Batrider
Lina
Grimstroke
Morphling
Doom
MineskiMineskiMski
1
Team EmpireTeam EmpireEmpire
0
May 6, 2019 - 17:00 CEST
Doom
Ember Spirit
Ancient Apparition
Nature's Prophet
Templar Assassin
23m30s
Razor
Tusk
Bane
Sand King
Morphling
Virtus.proVirtus.proVP
2
MineskiMineskiMski
0
May 9, 2019 - 12:30 CEST
Oracle
Batrider
Earthshaker
Terrorblade
Ancient Apparition
35m10s
Naga Siren
Morphling
Silencer
Vengeful Spirit
Drow Ranger
Earthshaker
Nature's Prophet
Disruptor
Naga Siren
Necrophos
31m41s
Puck
Ember Spirit
Leshrac
Jakiro
Drow Ranger
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
2
Virtus.proVirtus.proVP
0
May 10, 2019 - 10:00 CEST
Dark Seer
Sand King
Grimstroke
Medusa
Sven
36m58s
Spectre
Brewmaster
Shadow Shaman
Storm Spirit
Abaddon
Drow Ranger
Storm Spirit
Bane
Nyx Assassin
Necrophos
49m18s
Ursa
Ember Spirit
Lion
Brewmaster
Enigma
Ninjas in PyjamasNinjas in PyjamasNiP
1
PSG.LGDPSG.LGDPSG.LGD
2
May 11, 2019 - 13:30 CEST
Dark Seer
Rubick
Spirit Breaker
Ember Spirit
Meepo
44m21s
Faceless Void
Storm Spirit
Bane
Nature's Prophet
Sand King
Enigma
Sand King
Grimstroke
Phantom Lancer
Leshrac
37m11s
Storm Spirit
Vengeful Spirit
Morphling
Nature's Prophet
Pangolier
Razor
Bane
Batrider
Terrorblade
Lone Druid
35m15s
Ember Spirit
Queen of Pain
Abaddon
Nature's Prophet