Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

MDL Disneyland® Paris Major SEA Closed Qualifier

[e][h]MDL Disneyland® Paris Major SEA Closed Qualifier
League Information
Organizer:
Mars Media
Disneyland Paris Event Group
Version:
Type:
Online
Location:
South East Asia SEA
Dates:
Mar 30 - Apr 1, 2019
Teams:
8
Format:
GSL Group stage
Double Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Qualifier and invites
    • Eight Teams:
      • Four invites
      • Four teams from two open qualifiers
  • Group Stage
    • Two GSL groups of four teams each
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of the playoffs
    • 3rd placed teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom teams from either group are eliminated
  • Playoffs:

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Fnatic
1South Korea MP 
2Philippines Abed 
3Singapore iceiceice 
4Philippines DJ 
5Thailand Jabz 
Mineski
1Malaysia Ahjit 
2Malaysia Moon 
3Australia kpii 
4Philippines Bimbo 
5Philippines ninjaboogie 
BOOM ID
1Indonesia Dreamocel 
2Indonesia Mikoto 
3Indonesia Fbz 
4Indonesia Jhocam 
5Indonesia Khezcute 
TNC Predator
1Philippines Gabbi 
2Philippines Armel 
3Philippines Kuku 
4Philippines Tims 
5Philippines eyyou 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Fnatic 2-0 4-0
2. Neon Esports 2-1 4-3
3. BOOM ID 1-2 3-5
4. WarriorsGaming.Unity 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B
1. TNC Predator 2-0 4-0
2. Mineski 2-1 4-2
3. EVOS Esports 1-2 2-5
4. Tigers 0-2 1-4

Playoffs[edit]

 
Upper Bracket R1
Fnatic
2
March 31, 2019 - 14:30 SGT
Nyx Assassin Timbersaw Phoenix Necrophos Templar Assassin
Vengeful Spirit Lone Druid Lion Slardar Ember Spirit
38m02s
Pangolier Winter Wyvern Rubick Lone Druid Monkey King
Enigma Ember Spirit Nature's Prophet Templar Assassin Earth Spirit
51m56s
Mineski
0
TNC Predator
2
March 31, 2019 - 14:30 SGT
Oracle Morphling Clockwerk Ursa Enigma
Lifestealer Shadow Shaman Ancient Apparition Tiny Venomancer
44m57s
Vengeful Spirit Outworld Devourer Earth Spirit Juggernaut Brewmaster
Shadow Shaman Abaddon Terrorblade Dazzle Ursa
56m51s
Vengeful Spirit Outworld Devourer Magnus Phantom Assassin Beastmaster
Shadow Shaman Winter Wyvern Lifestealer Dazzle Brewmaster
30m52s
Neon Esports
1
Upper Bracket Final
Fnatic
2
April 1, 2019 - 13:00 SGT
Shadow Shaman Lifestealer Shadow Demon Pangolier Brewmaster
Nature's Prophet Sven Luna Drow Ranger Puck
40m27s
Nyx Assassin Nature's Prophet Pangolier Phantom Assassin Doom
Vengeful Spirit Earth Spirit Lifestealer Tidehunter Viper
39m28s
Doom Rubick Undying Spectre Ember Spirit
Enigma Shadow Shaman Sven Drow Ranger Queen of Pain
39m48s
TNC Predator
1

 

Lower Bracket R1
Mineski
2
March 31, 2019 - 17:20 SGT
Shadow Shaman Queen of Pain Bane Anti-Mage Pangolier
Earth Spirit Razor Jakiro Dark Seer Lycan
41m32s
Lone Druid Vengeful Spirit Slardar Leshrac Juggernaut
Earth Spirit Lifestealer Lich Tidehunter Pugna
48m35s
Earth Spirit Winter Wyvern Juggernaut Batrider Dragon Knight
Troll Warlord Shadow Shaman Brewmaster Vengeful Spirit Ursa
42m48s
BOOM ID
1
Neon Esports
1
March 31, 2019 - 18:50 SGT
Vengeful Spirit Troll Warlord Pugna Ember Spirit Timbersaw
Magnus Phantom Assassin Shadow Shaman Disruptor Puck
22m26s
Bounty Hunter Ancient Apparition Rubick Tiny Anti-Mage
Shadow Shaman Morphling Tidehunter Vengeful Spirit Ursa
34m27s
Magnus Phantom Assassin Bane Kunkka Brewmaster
Troll Warlord Shadow Shaman Winter Wyvern Centaur Warrunner Necrophos
35m56s
EVOS Esports
2
Lower Bracket R2
Mineski
2
April 1, 2019 - 16:30 SGT
Enigma Pangolier Lion Ember Spirit Outworld Devourer
Winter Wyvern Tusk Razor Centaur Warrunner Terrorblade
50m09s
Nyx Assassin Leshrac Lich Terrorblade Pangolier
Razor Vengeful Spirit Beastmaster Rubick Arc Warden
47m34s
EVOS Esports
0
Lower Bracket Final
TNC Predator
1
April 1, 2019 - 19:30 SGT
Nyx Assassin Leshrac Chen Phantom Assassin Ember Spirit
Earth Spirit Razor Nature's Prophet Brewmaster Dragon Knight
35m18s
Vengeful Spirit Earth Spirit Phantom Assassin Chen Dragon Knight
Oracle Juggernaut Magnus Omniknight Tiny
27m28s
Magnus Shadow Demon Ember Spirit Puck Terrorblade
Winter Wyvern Juggernaut Tiny Omniknight Lion
47m04s
Mineski
2
Qualified
Fnatic
Mineski

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]