Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Masters Tournament Season 1

[e][h]Masters Tournament Season 1
League Information
Series:
Masters Tournament
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Sep 16 - 29, 2019
Teams:
8
Format:
Group Stage
Playoffs
Prize Pool:
¥ 200,000 CNY
(≃ $28,058 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • 8-team Bo3 round-robin
    • Top 4 teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 5th to 6th place team advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket
    • Grand Finals are Bo5

Prize Pool[edit]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Sep 29, 2019: 1 CNY ≃ 0.14029 USD.)

Participants[edit]


Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Hero Gaming6-112-5
2. Team Ethereal5-211-5
3. Team Sincere3-49-7
4. Cobra Gaming3-48-9
5. Vampire Gaming3-48-9
6. Revenge Gaming3-48-10
7. Team Varanid3-44-8
8. Immortal Gaming2-54-11

Cross Table[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
1-2
Sep 16
1-2
Sep 17
2-0
Sep 18
FF-W
Sep 21
1-2
Sep 22
2-0
Sep 23
2-1
Sep 24
2-1
Sep 16
2-1
Sep 18
2-1
Sep 26
2-0
Sep 25
2-1
Sep 24
FF-W
Sep 22
2-1
Sep 16
2-1
Sep 17
1-2
Sep 18
1-2
Sep 16
2-1
Sep 26
0-2
Sep 25
2-0
Sep 24
0-2
Sep 23
0-2
Sep 18
1-2
Sep 26
2-1
Sep 16
1-2
Sep 23
2-0
Sep 21
2-0
Sep 25
0-2
Sep 22
W-FF
Sep 21
0-2
Sep 25
1-2
Sep 26
2-1
Sep 23
0-2
Sep 17
0-2
Sep 18
1-2
Sep 26
2-1
Sep 22
1-2
Sep 24
2-0
Sep 25
0-2
Sep 21
2-0
Sep 17
2-0
Sep 21
2-0
Sep 26
0-2
Sep 23
W-FF
Sep 22
0-2
Sep 24
0-2
Sep 25
2-0
Sep 18
0-2
Sep 21
2-0
Sep 17
1-2
Sep 24
1-2
Sep 16
2-0
Sep 23
2-0
Sep 22
2-1
Sep 26
0-2
Sep 26
0-2
Sep 17

Matches[edit]

September 16[edit]

September 17[edit]

September 18[edit]

September 21[edit]

September 22[edit]

September 23[edit]

September 24[edit]

September 25[edit]

September 26[edit]

Playoffs[edit]

 
Upper Bracket R1
Hero Gaming
2
September 27, 2019 - 12:00 CST
Rubick Brewmaster Troll Warlord Dazzle Pugna
Leshrac Undying Earthshaker Morphling Gyrocopter
17m08s
Mirana Sand King Disruptor Razor Dragon Knight
Lion Troll Warlord Rubick Centaur Warrunner Windranger
23m49s
Cobra Gaming
0
Team Ethereal
1
September 27, 2019 - 15:00 CST
Grimstroke Juggernaut Shadow Shaman Sand King Leshrac
Tiny Mirana Bane Faceless Void Gyrocopter
28m38s
Mirana Faceless Void Chen Templar Assassin Underlord
Crystal Maiden Tiny Dragon Knight Storm Spirit Doom
17m57s
Chen Shadow Shaman Juggernaut Mars Outworld Devourer
Mirana Centaur Warrunner Warlock Templar Assassin Bristleback
23m16s
Team Sincere
2
Upper Bracket Finals
Hero Gaming
2
September 27, 2019 - 18:00 CST
Ogre Magi Chen Jakiro Outworld Devourer Terrorblade
Bane Tiny Bristleback Pugna Enchantress
24m12s
Lina Kunkka Bane Troll Warlord Queen of Pain
Lich Mirana Earthshaker Doom Invoker
18m19s
Lina Kunkka Treant Protector Troll Warlord Batrider
Rubick Warlock Bounty Hunter Centaur Warrunner Templar Assassin
20m06s
Team Sincere
1

 

Lower Bracket R1
Cobra Gaming
1
September 28, 2019 - 12:00 CST
Ogre Magi Faceless Void Grimstroke Sand King Gyrocopter
Tiny Enchantress Earth Spirit Slark Ember Spirit
26m24s
Enchantress Mars Naga Siren Windranger Dragon Knight
Io Gyrocopter Sand King Zeus Viper
19m46s
Crystal Maiden Ancient Apparition Kunkka Timbersaw Slark
Bristleback Warlock Beastmaster Dazzle Earthshaker
23m01s
Vampire Gaming
2
Team Ethereal
1
September 28, 2019 - 15:00 CST
Rubick Grimstroke Sven Ember Spirit Tiny
Keeper of the Light Night Stalker Juggernaut Lina Outworld Devourer
24m30s
Jakiro Troll Warlord Ancient Apparition Tidehunter
Tiny Rubick Disruptor
24m30s
Abaddon Morphling Leshrac Doom Templar Assassin
Keeper of the Light Sand King Chen Wraith King Huskar
15m33s
Revenge Gaming
2
Lower Bracket R2
Vampire Gaming
0
September 28, 2019 - 18:00 CST
Night Stalker Tiny Nature's Prophet Faceless Void Outworld Devourer
Chen Wraith King Lina Sand King Templar Assassin
16m27s
Night Stalker Earth Spirit Abaddon Morphling Dragon Knight
Keeper of the Light Lycan Leshrac Tidehunter Visage
12m14s
Revenge Gaming
2
Lower Bracket Finals
Team Sincere
2
September 29, 2019 - 12:00 CST
Gyrocopter Lina Earthshaker Silencer Faceless Void
Tiny Leshrac Lich Sand King Wraith King
39m46s
Tiny Bane Pangolier Bounty Hunter Slark
Keeper of the Light Lifestealer Enigma Earthshaker Leshrac
27m22s
Mirana Ogre Magi Lich Juggernaut Monkey King
Keeper of the Light Tiny Grimstroke Ember Spirit Bristleback
34m34s
Revenge Gaming
1
Grand Finals
Hero Gaming
3
September 29, 2019 - 15:00 CST
Vengeful Spirit Tusk Kunkka Keeper of the Light Arc Warden
Bane Earthshaker Weaver Batrider Dragon Knight
36m40s
Rubick Morphling Abaddon Tidehunter Invoker
Io Gyrocopter Bane Axe Slark
26m23s
Bane Troll Warlord Nyx Assassin Enigma Monkey King
Mirana Spirit Breaker Abaddon Sven Ember Spirit
19m15s
Crystal Maiden Ancient Apparition Sand King Morphling Outworld Devourer
Tiny Bristleback Warlock Gyrocopter Batrider
29m45s
Kunkka Rubick Bristleback Crystal Maiden Storm Spirit
Lina Centaur Warrunner Grimstroke Faceless Void Viper
22m29s
Team Sincere
2

Streams[edit]

References[edit]