Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Masters Tournament Season 2

[e][h]Masters Tournament Season 2
League Information
Series:
Masters Tournament
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Nov 1 - 12, 2019
Teams:
8
Format:
Group Stage
Playoffs
Prize Pool:
¥ 200,000 CNY
(≃ $28,528 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • 8-team Bo3 round-robin
    • Top 4 teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 5th to 6th place team advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket
    • Grand Finals are Bo5

Prize Pool[edit]

¥ 200,000 CNY (≃$28,528 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 12, 2019: 1 CNY ≃ 0.14264 USD.)

Participate Teams[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Team Ethereal6-112-6
2. Immortal Gaming4-311-8
3. Team Galaxy4-39-8
4. Revenge Gaming4-39-9
5. Team Sincere3-48-8
6. Team Honor3-47-10
7. Vampire Gaming2-57-10
8. Team Brave2-57-11
Hide DuplicatesShow Duplicates
2-0Nov 12-0Nov 22-0Nov 31-2Nov 41-2Nov 50-2Nov 60-2Nov 7
0-2Nov 11-2Nov 32-1Nov 90-2Nov 81-2Nov 72-0Nov 51-2Nov 1
0-2Nov 22-1Nov 30-2Nov 12-1Nov 92-0Nov 82-1Nov 71-2Nov 6
0-2Nov 31-2Nov 92-0Nov 10-2Nov 61-2Nov 41-2Nov 82-0Nov 5
2-1Nov 42-0Nov 81-2Nov 92-0Nov 61-2Nov 21-2Nov 32-1Nov 9
2-1Nov 52-1Nov 70-2Nov 82-1Nov 42-1Nov 22-0Nov 42-0Nov 9
2-0Nov 60-2Nov 51-2Nov 72-1Nov 82-1Nov 30-2Nov 40-2Nov 2
2-0Nov 72-1Nov 12-1Nov 60-2Nov 51-2Nov 90-2Nov 92-0Nov 2

Matches[edit]

Nov 1[edit]

Nov 2[edit]

Nov 3[edit]

Nov 4[edit]

Nov 5[edit]

Nov 6[edit]

Nov 7[edit]

Nov 8[edit]

Nov 9[edit]

Playoffs[edit]

 
Upper Bracket R1
Team Ethereal
2
November 10, 2019 - 10:30 CST
Earthshaker Morphling Bane Pugna Dragon Knight
Night Stalker Rubick Winter Wyvern Storm Spirit Spectre
52m59s
Revenge Gaming
1
Immortal Gaming
2
November 10, 2019 - 13:30 CST
Mirana Vengeful Spirit Pugna Faceless Void Earthshaker
Keeper of the Light Ogre Magi Leshrac Gyrocopter Rubick
49m06s
Earthshaker Crystal Maiden Ember Spirit Venomancer Necrophos
Mirana Clockwerk Tiny Weaver Zeus
47m09s
Lion Tiny Outworld Devourer Slark Pugna
Leshrac Ogre Magi Rubick Sand King Sven
55m46s
Team Galaxy
1
Upper Bracket Finals
Team Ethereal
2
November 10, 2019 - 16:30 CST
Warlock Shadow Demon Phantom Assassin Tiny Riki
Skywrath Mage Axe Leshrac Ogre Magi Dazzle
55m24s
Warlock Windranger Faceless Void Clockwerk Timbersaw
Treant Protector Vengeful Spirit Omniknight Shadow Fiend Gyrocopter
55m53s
Immortal Gaming
0

 

Lower Bracket R1
Revenge Gaming
1
November 11, 2019 - 10:40 CST
Kunkka Clockwerk Ancient Apparition Faceless Void Windranger
Rubick Earthshaker Morphling Abaddon Ember Spirit
59m48s
Mirana Tiny Rubick Sand King Wraith King
Leshrac Jakiro Clockwerk Juggernaut Axe
50m26s
Lina Mars Phoenix Windranger Bloodseeker
Gyrocopter Rubick Abaddon Slark Viper
44m02s
Team Sincere
2
Team Galaxy
2
November 11, 2019 - 14:00 CST
Leshrac Tiny Lion Juggernaut Zeus
Mirana Sand King Gyrocopter Shadow Demon Templar Assassin
37m52s
Grimstroke Tiny Gyrocopter Sven Skywrath Mage
Leshrac Kunkka Chaos Knight Batrider Jakiro
37m13s
Warlock Dark Willow Troll Warlord Queen of Pain Axe
Ogre Magi Mirana Disruptor Outworld Devourer Gyrocopter
39m34s
Team Honor
1
Lower Bracket R2
Team Sincere
2
November 11, 2019 - 17:00 CST
Leshrac Abaddon Slark Outworld Devourer Omniknight
Rubick Kunkka Skywrath Mage Sven Necrophos
54m21s
Rubick Lifestealer Keeper of the Light Sand King Ember Spirit
Clockwerk Ancient Apparition Slardar Leshrac Templar Assassin
53m55s
Lina Night Stalker Oracle Phantom Lancer Death Prophet
Tiny Jakiro Chaos Knight Rubick Queen of Pain
43m39s
Team Galaxy
1
Lower Bracket Finals
Immortal Gaming
2
November 12, 2019 - 10:30 CST
Leshrac Pugna Outworld Devourer Jakiro Sand King
Tiny Skywrath Mage Dragon Knight Lich Juggernaut
50m59s
Faceless Void Ogre Magi Mirana Outworld Devourer Mars
Warlock Skywrath Mage Abaddon Queen of Pain Drow Ranger
54m52s
Team Sincere
0
Grand Finals
Team Ethereal
3
November 12, 2019 - 13:00 CST
Disruptor Viper Clockwerk Earthshaker Windranger
Faceless Void Shadow Demon Kunkka Jakiro Puck
54m34s
Rubick Axe Undying Bloodseeker Invoker
Lina Centaur Warrunner Grimstroke Chaos Knight Gyrocopter
54m55s
Leshrac Ogre Magi Clockwerk Outworld Devourer Legion Commander
Rubick Earthshaker Jakiro Morphling Pugna
29m02s
Lina Chaos Knight Bane Spectre Dragon Knight
Tiny Leshrac Jakiro Lifestealer Pugna
56m01s
Immortal Gaming
1

Streams[edit]

References[edit]