MegaFon Winter Clash Closed Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]MegaFon Winter Clash Closed Qualifier
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Teams:
8
Start Date:
2018-11-21
End Date:
2018-11-24
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

The format for the closed qualifier was announced on November 19th, 2018.[1]

  • Participants
    • Eight teams
    • Seven invites
    • One spot from the open qualifier
    • Winner qualifies for the main event
  • Bracket
    • Double Elimination
    • All games are Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Gambit Esports[1]
1Russia Daxak 
2Russia Afoninje 
3Russia AfterLife 
4Russia KingR 
5Russia VANSKOR 
Natus Vincere[1]
1Ukraine Crystallize 
2Ukraine MagicaL 
3Kyrgyzstan Blizzy 
4Russia Chuvash 
5Russia SoNNeikO 
Ninjas in Pyjamas[1]
1Denmark Ace 
2Germany Fata 
3Israel 33 
4Macedonia Saksa 
5USA ppd 
Vega Squadron[1]
1Greece Madara 
2Jordan MagE- 
3Germany Khezu 
4Greece Maybe Next Time 
5Finland Peksu 
The Final Tribe[1]
1Sweden Frost 
2Sweden Chessie 
3Sweden jonassomfan 
4Sweden Handsken 
5Sweden Era 
NoPangolier[1]
1Kazakhstan Naive- 
2Russia Ceyler 
3Ukraine Ghostik 
4Kyrgyzstan Zayac 
5Ukraine CemaTheSlayer 

Results[edit]

Quarterfinals
Winstrike Team
0
November 21, 2018 - 16:00 MSK
Lone Druid Tusk Witch Doctor Lycan Puck
Abaddon Lich Rubick Faceless Void Dragon Knight
38m39s
Grimstroke Luna Rubick Bristleback Queen of Pain
Brewmaster Techies Oracle Necrophos Phantom Assassin
42m31s
NoPangolier
2
Gambit Esports
2
November 21, 2018 - 16:00 MSK
Axe Rubick Bane Morphling Visage
Shadow Demon Slardar Mirana Monkey King Bristleback
51m36s
Shadow Demon Centaur Warrunner Weaver Crystal Maiden Medusa
Luna Undying Rubick Lina Underlord
36m30s
Shadow Demon Axe Venomancer Phantom Assassin Crystal Maiden
Magnus Rubick Ursa Phantom Lancer Visage
23m40s
The Final Tribe
1
Natus Vincere
2
November 21, 2018 - 19:00 MSK
Lich Luna Elder Titan Batrider Lina
Rubick Brewmaster Terrorblade Bane Legion Commander
22m23s
Axe Phoenix Tiny Weaver Templar Assassin
Shadow Demon Undying Ursa Puck Storm Spirit
19m04s
Vega Squadron
0
Team Spirit
1
November 21, 2018 - 19:00 MSK
Luna Lich Dark Willow Legion Commander Sniper
Io Gyrocopter Nature's Prophet Huskar Spirit Breaker
26m25s
Dark Willow Magnus Bane Phantom Lancer Invoker
Io Gyrocopter Silencer Sand King Lina
44m40s
Grimstroke Axe Lifestealer Tusk Medusa
Dazzle Sand King Lina Phantom Assassin Weaver
33m04s
Ninjas in Pyjamas
2
Semifinals
NoPangolier
2
November 21, 2018 - 18:00 MSK
Axe Techies Undying Monkey King Lycan
Dazzle Centaur Warrunner Bane Pugna Spectre
40m23s
Lone Druid Lich Elder Titan Batrider Phantom Lancer
Axe Phoenix Morphling Treant Protector Abaddon
25m43s
Gambit Esports
0
Natus Vincere
2
November 21, 2018 - 20:30 CET
Rubick Centaur Warrunner Undying Morphling Kunkka
Lich Tusk Necrophos Anti-Mage Templar Assassin
31m28s
Shadow Demon Centaur Warrunner Undying Medusa Lina
Axe Luna Lion Enigma Invoker
30m07s
Ninjas in Pyjamas
0
Upper Bracket Finals
NoPangolier
1
November 22, 2018 - 18:30 CET
Grimstroke Axe Lycan Elder Titan Morphling
Undying Faceless Void Centaur Warrunner Rubick Invoker
22m07s
Elder Titan Shadow Demon Bane Morphling Monkey King
Axe Io Phoenix Weaver Templar Assassin
26m36s
Dazzle Brewmaster Treant Protector Grimstroke Phantom Lancer
Axe Phoenix Tiny Morphling Invoker
27m00s
Natus Vincere
2
Lower Bracket R1
Winstrike Team
2
November 22, 2018 - 13:00 CET
Brewmaster Lone Druid Shadow Demon Tusk Lina
Centaur Warrunner Rubick Phantom Assassin Crystal Maiden Puck
36m53s
Lone Druid Tusk Rubick Slardar Slardar
Dazzle Spirit Breaker Jakiro Slark Dark Seer
26m25s
The Final Tribe
0
Vega Squadron
2
November 22, 2018 - 16:00 CET
Grimstroke Undying Faceless Void Razor Shadow Fiend
Sand King Rubick Lich Lifestealer Viper
40m25s
Dark Seer Morphling Weaver Spirit Breaker Dazzle
Lich Lone Druid Enigma Rubick Zeus
30m50s
Team Spirit
0
Lower Bracket R2
Ninjas in Pyjamas
-
Ninjas in Pyjamas withdrew from the event on November 22nd 2018.[2]
Winstrike Team
W
Gambit Esports
2
November 23, 2018 - 16:00 CET
Rubick Enigma Undying Naga Siren Dragon Knight
Elder Titan Luna Phoenix Mirana Timbersaw
49m27s
Bane Brewmaster Bloodseeker Luna Pugna
Axe Magnus Grimstroke Slark Lich
28m16s
Vega Squadron
0
Lower Bracket R3
Winstrike Team
0
November 23, 2018 - 18:30 CET
Shadow Demon Leshrac Pangolier Luna Kunkka
Rubick Enigma Axe Faceless Void Nature's Prophet
48m35s
Rubick Slardar Oracle Lifestealer Medusa
Axe Grimstroke Naga Siren Undying Templar Assassin
27m25s
Gambit Esports
2
Lower Bracket Finals
NoPangolier
2
November 24, 2018 - 14:00 CET
Lich Huskar Faceless Void Techies Sand King
Anti-Mage Bane Dazzle Kunkka Brewmaster
53m43s
Lich Brewmaster Techies Juggernaut Lone Druid
Grimstroke Dragon Knight Sand King Phoenix Naga Siren
68m51s
Dazzle Lone Druid Treant Protector Phoenix Anti-Mage
Enigma Morphling Bane Brewmaster Monkey King
27m00s
Gambit Esports
1
Grand Finals
Natus Vincere
3
November 24, 2018 - 18:10 CET
Silencer Magnus Dark Willow Faceless Void Lina
Io Gyrocopter Grimstroke Sand King Dragon Knight
40m11s
Shadow Demon Centaur Warrunner Tiny Lina Luna
Brewmaster Dazzle Keeper of the Light Phantom Assassin Visage
31m32s
Silencer Magnus Dark Willow Morphling Kunkka
Io Gyrocopter Lich Sand King Visage
29m30s
Morphling Elder Titan Bane Centaur Warrunner Templar Assassin
Io Grimstroke Dragon Knight Slark Batrider
32m45s
Morphling Elder Titan Lich Sand King Monkey King
Brewmaster Dazzle Keeper of the Light Juggernaut Lycan
48m46s
NoPangolier
2

Streams[edit]

  • English Speaking EPICENTER: 1 | 2
  • Russia Dota2RuHub: 1 | 2

References[edit]