Mekansm League

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Mekansm League
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Teams:
12
Format:
GSL Group Stage
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
$5,000 USD
Start Date:
2019-04-08
End Date:
2019-04-13
Liquipedia Tier:
Links

Mekansm League is a South America league powered by Midas Club and Epulze.

Format[edit]

  • Group Stage - April 8th - April 10th, 2019
    • Eight teams are divided in two groups of four teams each where they play in a GSL double-elimination format.
    • The top two teams advance to the playoffs.
    • The bottom two teams are eliminated.
    • All games are Bo3.
  • Playoffs - April 10th - April 14th, 2019
    • Eight teams play in a double-elimination format over four days.
    • All teams begin in the upper bracket.
    • All games except Grand Finals are Bo3.
    • Grand Finals is Bo5.

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $ 5,000 USD.

Participating Teams[edit]

Thunder Predator
1Peru Atun 
2Peru Leostyle 
3Peru Frank 
4Peru Scofield 
5Peru Prada 
GAAAAAA
1Brazil Costabile 
2Canada iAnnihilate 
3Peru Sword 
4Brazil bardo 
5USA Orange 
Gorillaz-Pride
1Peru Berna 
2Peru Robo-Z 
3Peru Kingteka 
4Ecuador Sl4din 
5Peru Wu 
Kingao+41
1Brazil RdO- 
2Brazil Hyko 
3Brazil Tavo 
4Brazil Kingrd 
5Brazil Duster 
Majestic Esports2
1Peru K1 
2Peru Chris Brown 
3Bolivia Wisper 
4Brazil Dunha1 
5Peru Yadomi 
SPeru Valquiria 
1 Team X withdrew and was replaced by Kingao+4.
2 PaiN Gaming withdrew and was replaced by Majestic esports.

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. SG e-sports 2-0 4-1
2. Golden Mulas 2-1 4-2
3. The Old Guard 1-2 3-5
4. Skeite 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B
1. Vicious Gaming 2-0 4-1
2. 0-900 Luccini 2-1 4-2
3. Majestic Esports 1-2 3-2
4. Team Rata 0-2 0-4

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Gorillaz-Pride
0
April 10, 2019 - 19:30 BRT
Crystal Maiden Terrorblade Leshrac Bounty Hunter Shadow Fiend
Nyx Assassin Dark Seer Winter Wyvern Troll Warlord Ember Spirit
25m01s
Nature's Prophet Puck Tiny Spectre Pangolier
Winter Wyvern Sven Chen Ember Spirit Alchemist
29m28s
Golden Mulas
2
Thunder Predator
2
April 10, 2019 - 22:30 BRT
Dark Willow Disruptor Queen of Pain Anti-Mage Nature's Prophet
Abaddon Razor Clockwerk Morphling Doom
34m07s
Crystal Maiden Tidehunter Spirit Breaker Phantom Assassin Venomancer
Bane Bounty Hunter Ursa Dark Seer Kunkka
31m16s
Vicious Gaming
0
Kingao+4
2
April 11, 2019 - 13:30 BRT
Oracle Earth Spirit Dark Seer Death Prophet Ember Spirit
Leshrac Vengeful Spirit Terrorblade Witch Doctor Doom
29m43s
Leshrac Disruptor Troll Warlord Earthshaker Legion Commander
Nature's Prophet Brewmaster Batrider Alchemist Ember Spirit
30m02s
Nyx Assassin Ursa Undying Morphling Kunkka
Rubick Lifestealer Tiny Venomancer Monkey King
29m57s
0-900 Luccini
1
GAAAAAA
1
April 11, 2019 - 16:30 BRT
Disruptor Sven Juggernaut Batrider Medusa
Witch Doctor Earth Spirit Clockwerk Troll Warlord Alchemist
56m52s
Sven Vengeful Spirit Queen of Pain Tiny Nyx Assassin
Oracle Dark Seer Juggernaut Monkey King Earthshaker
23m23s
Nyx Assassin Sven Shadow Shaman Templar Assassin Ursa
Vengeful Spirit Earth Spirit Shadow Fiend Lifestealer Venomancer
42m11s
SG e-sports
2
Semifinals
Golden Mulas
0
April 12, 2019 - 13:30 BRT
Vengeful Spirit Sven Pangolier Spectre Oracle
Keeper of the Light Dark Willow Bloodseeker Batrider Death Prophet
29m24s
Nyx Assassin Disruptor Venomancer Medusa Drow Ranger
Bounty Hunter Windranger Sven Night Stalker Sniper
35m52s
Thunder Predator
2
Kingao+4
2
April 12, 2019 - 16:30 BRT
Earth Spirit Bane Kunkka Earthshaker Terrorblade
Nyx Assassin Medusa Abaddon Ember Spirit Sand King
42m25s
Nature's Prophet Troll Warlord Bounty Hunter Puck Skywrath Mage
Earth Spirit Shadow Fiend Winter Wyvern Ember Spirit Puck
38m04s
SG e-sports
0
Upper Bracket Finals
Thunder Predator
2
April 13, 2019 - 13:30 BRT
Doom Grimstroke Brewmaster Keeper of the Light Medusa
Oracle Earth Spirit Ursa Terrorblade Batrider
29m42s
Keeper of the Light Abaddon Legion Commander Phantom Assassin Queen of Pain
Batrider Oracle Brewmaster Spectre Timbersaw
48m20s
Kingao+4
0
Lower Bracket R1
Gorillaz-Pride
2
April 11, 2019 - 19:30 BRT
Nyx Assassin Leshrac Disruptor Queen of Pain Spectre
Winter Wyvern Razor Sven Shadow Shaman Drow Ranger
25m39s
Lifestealer Witch Doctor Tiny Doom Huskar
Nyx Assassin Morphling Undying Ursa Ember Spirit
41m19s
Lifestealer Disruptor Sven Batrider Necrophos
Winter Wyvern Clinkz Beastmaster Troll Warlord Templar Assassin
11m54s
Vicious Gaming
1
0-900 Luccini
2
April 11, 2019 - 22:30 BRT
Oracle Batrider Troll Warlord Alchemist Dark Seer
Elder Titan Medusa Abaddon Sand King Morphling
32m08s
Bane Batrider Juggernaut Templar Assassin Sand King
Witch Doctor Tiny Vengeful Spirit Weaver Dazzle
22m17s
GAAAAAA
0
Lower Bracket R2
SG e-sports
0
April 12, 2019 - 19:30 BRT
Vengeful Spirit Razor Dark Seer Earthshaker Phantom Assassin
Nyx Assassin Leshrac Enchantress Spectre Dazzle
21m03s
Earth Spirit Lifestealer Bane Batrider Outworld Devourer
Sven Leshrac Keeper of the Light Troll Warlord Templar Assassin
37m56s
Gorillaz-Pride
2
Golden Mulas
0
April 12, 2019 - 22:30 BRT
Nature's Prophet Lifestealer Nyx Assassin Kunkka Underlord
Crystal Maiden Tiny Necrophos Lycan Ursa
36m30s
Sven Vengeful Spirit Luna Pangolier Phantom Lancer
Nature's Prophet Razor Rubick Batrider Anti-Mage
37m08s
0-900 Luccini
2
Lower Bracket R3
Gorillaz-Pride
1
April 13, 2019 - 16:30 BRT
Nyx Assassin Juggernaut Winter Wyvern Lina Necrophos
Rubick Brewmaster Legion Commander Death Prophet Luna
29m45s
Witch Doctor Lifestealer Brewmaster Slardar Sniper
Oracle Necrophos Enigma Terrorblade Kunkka
19m52s
Sven Necrophos Anti-Mage Abaddon Underlord
Nyx Assassin Dark Seer Batrider Lycan Templar Assassin
27m10s
0-900 Luccini
2
Lower Bracket Finals
Kingao+4
2
April 13, 2019 - 19:30 BRT
Tiny Bane Troll Warlord Earthshaker Ursa
Oracle Brewmaster Morphling Batrider Kunkka
38m51s
Tiny Disruptor Beastmaster Pugna Lycan
Oracle Juggernaut Leshrac Sven Alchemist
19m05s
0-900 Luccini
0
Grand Finals
Thunder Predator
3
April 13, 2019 - 22:00 BRT
Grimstroke Beastmaster Medusa Vengeful Spirit Morphling
Tiny Dark Seer Monkey King Lifestealer Winter Wyvern
25m00s
Bounty Hunter Keeper of the Light Clockwerk Tinker Lycan
Pudge Razor Bane Phantom Lancer Pangolier
51m48s
Disruptor Beastmaster Queen of Pain Phantom Assassin Spirit Breaker
Bounty Hunter Razor Troll Warlord Omniknight Lion
56m39s
Brewmaster Morphling Dark Willow Tidehunter Shadow Fiend
Grimstroke Beastmaster Disruptor Sven Sniper
35m00s
Kingao+4
1

Streams[edit]

References[edit]