Moon Studio Asian League

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Moon Studio Asian League
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Jul 29 - Aug 9, 2020
Teams:
12
Prize Pool:
$45,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Moon Studio presents Moon Studio Asian League, where 12 teams across Asia compete for a total prize pool of $45,000 USD.[1]

Format[edit]

  • Participants
    • Eight invited teams
    • Two teams qualified from China and Southeast Asia
  • Group Stage - July 29th - August 5th, 2020
    • Two groups of six teams
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top two teams from each group advance to the upper bracket of the playoffs
    • 3rd and 4th place teams from each group advance to the lower bracket of the playoffs
    • Bottom two teams from each group are eliminated
    • Click here for tiebreaker rules
    1. Maps won / maps lost comparison,
    2. Head-to-head comparison
    3. If the tie is not broken, a Bo1 tiebreaker will be played.
  • Playoffs - August 5th - 9th, 2020
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Commentator:
    • TBA

Prize Pool[edit]

$45,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

BOOM Esports
1Indonesia Dreamocel
2Indonesia Mikoto
3Indonesia Fbz
4Indonesia Hyde
5Indonesia Khezcute
TNC Predator
1Philippines Gabbi
2Philippines Armel
3Australia kpii
4Philippines Tims
5South Korea March
Substitutes
4South Korea Febby
Main Roster
EHOME.Immortal
1China shiro
2China 7e
3China 59
4China plAnet
5China Zzq
Ares Gaming1
1China Jl
2China Sakata
3China jixing
4China 阿香
5China Hsu
Cellular Game4
1China Kang
2China EX
3China zhi
4China 河马坦克
5China Corey
Substitutes
SChina 夢灯笼
SChina 菠萝精
Main Roster
Team Sirius3
1 Avengerls were replaced by Ares Gaming on July 12th.
2 Philippines Rappy were replaced by Philippines Sam_H on July 18th.[2]
3 Team Sirius withdrew due to roster changes, the 3rd place of China and Southeast Asia qualifiers will play a Bo3 to determine which team will replace them.
4 Look For Smile withdrew due to roster changes, they were replaced by Cellular Game.

Pre-group Decider[edit]

Decider
Bad Boys
0
July 25, 2020 - 21:13 SGT
Nature's Prophet Earthshaker Bane Morphling Kunkka
Tiny Magnus Treant Protector Void Spirit Viper
55m48s
Ember Spirit Grimstroke Disruptor Sand King Ursa
Queen of Pain Treant Protector Jakiro Abaddon Anti-Mage
33m50s
Execration
2
Qualified
Execration

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. BOOM Esports 7-3
2. iG Vitality 6-4
3. Cellular Game 6-4
4. 496 Gaming 6-4
5. Blaze 5-5
6. Galaxy Racer 0-10

Group B[edit]

Standings
1. Team Black 6-4
2. Execration 6-4
3. Neon Esports 5-5
4. TNC Predator 5-5
5. Ares Gaming 5-5
6. EHOME.Immortal 3-7

Matches[edit]

July 29[edit]

July 30[edit]

July 31[edit]

Aug 1[edit]

Aug 2[edit]

Aug 3[edit]

Aug 4[edit]

Aug 5[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
BOOM Esports
1
August 6, 2020 - 11:20 SGT
Phoenix Clockwerk Timbersaw Sven Zeus
Tiny Snapfire Doom Grimstroke Ursa
27m34s
Phoenix Clockwerk Nature's Prophet Wraith King Ember Spirit
Snapfire Doom Queen of Pain Magnus Slark
35m26s
Phoenix Tusk Ember Spirit Riki Sand King
Clockwerk Dark Seer Void Spirit Snapfire Morphling
46m16s
Execration
2
Team Black
2
August 6, 2020 - 15:04 SGT
Clockwerk Terrorblade Rubick Tidehunter Invoker
Bane Magnus Earth Spirit Batrider Ursa
32m53s
Phoenix Faceless Void Chen Batrider Queen of Pain
Io Gyrocopter Beastmaster Mirana Ember Spirit
33m17s
Terrorblade Rubick Batrider Chen Puck
Clockwerk Shadow Demon Abaddon Morphling Kunkka
30m40s
iG Vitality
1
Upper Bracket Final
Execration
2
August 7, 2020 - 11:42 SGT
Treant Protector Oracle Queen of Pain Faceless Void Venomancer
Clockwerk Batrider Spectre Puck Warlock
27m00s
Jakiro Batrider Clockwerk Spectre Dark Seer
Rubick Terrorblade Chen Legion Commander Void Spirit
23m11s
Team Black
0
Lower Bracket R1
Cellular Game
2
August 6, 2020 - 17:58 SGT
Tiny Lich Beastmaster Anti-Mage Skywrath Mage
Phoenix Faceless Void Brewmaster Puck Kunkka
36m55s
Clockwerk Queen of Pain Earthshaker Morphling Underlord
Phoenix Nature's Prophet Legion Commander Rubick Void Spirit
45m27s
TNC Predator
0
Neon Esports
1
August 6, 2020 - 20:53 SGT
Phoenix Faceless Void Tiny Pugna Earth Spirit
Clockwerk Necrophos Earthshaker Morphling Lycan
46m21s
Tiny Faceless Void Phoenix Puck Magnus
Snapfire Slark Void Spirit Mirana Death Prophet
34m19s
Tiny Faceless Void Queen of Pain Dark Seer Nature's Prophet
Phoenix Necrophos Void Spirit Spectre Oracle
42m20s
496 Gaming
2
Lower Bracket R2
iG Vitality
2
August 7, 2020 - 15:16 SGT
Phoenix Beastmaster Disruptor Void Spirit Sven
Clockwerk Queen of Pain Crystal Maiden Phantom Lancer Pangolier
40m49s
Shadow Demon Queen of Pain Io Gyrocopter Centaur Warrunner
Disruptor Earthshaker Pangolier Void Spirit Spectre
38m53s
Phoenix Templar Assassin Lich Faceless Void Vengeful Spirit
Disruptor Void Spirit Ember Spirit Anti-Mage Mirana
28m48s
Cellular Game
1
BOOM Esports
2
August 7, 2020 - 18:34 SGT
Clockwerk Slark Disruptor Void Spirit Tidehunter
Oracle Batrider Mirana Gyrocopter Tiny
33m37s
Clockwerk Nature's Prophet Chen Invoker Sven
Oracle Spectre Necrophos Void Spirit Razor
40m45s
Chen Anti-Mage Tiny Necrophos Abaddon
Clockwerk Void Spirit Legion Commander Gyrocopter Jakiro
31m03s
496 Gaming
1
Lower Bracket R3
iG Vitality
2
August 8, 2020 - 16:08 SGT
Magnus Rubick Warlock Doom Ember Spirit
Venomancer Spectre Clockwerk Winter Wyvern Monkey King
36m03s
Magnus Rubick Lich Troll Warlord Tidehunter
Venomancer Sven Warlock Slardar Outworld Devourer
36m58s
BOOM Esports
0
Lower Bracket Final
Team Black
2
August 8, 2020 - 19:15 SGT
Rubick Tiny Faceless Void Invoker Chen
Clockwerk Terrorblade Vengeful Spirit Templar Assassin Nature's Prophet
41m06s
Tiny Chen Sven Batrider Void Spirit
Mirana Doom Anti-Mage Bane Death Prophet
35m11s
iG Vitality
0
Grand Final
Execration
2
August 9, 2020 - 17:03 SGT
Void Spirit Oracle Faceless Void Dark Seer Ember Spirit
Clockwerk Puck Terrorblade Queen of Pain Beastmaster
41m43s
Clockwerk Queen of Pain Earth Spirit Grimstroke Phantom Assassin
Puck Chen Tidehunter Spectre Disruptor
27m42s
Tiny Grimstroke Venomancer Troll Warlord Treant Protector
Enchantress Earth Spirit Sven Legion Commander Kunkka
23m19s
Clockwerk Batrider Phoenix Faceless Void Nature's Prophet
Io Gyrocopter Queen of Pain Enchantress Venomancer
27m44s
Doom Snapfire Rubick Anti-Mage Templar Assassin
Phoenix Faceless Void Queen of Pain Clockwerk Beastmaster
33m13s
Team Black
3

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingChinaRussia
Streams

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 23 290
Average Viewers 6 106
Hours Watched 661 992

*Viewership stats for this page does not include the Chinese streams

References[edit]