Movistar Liga Pro Gaming Season 9

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Movistar Liga Pro Gaming Season 9
League Information
Organizer:
Sponsor:
MovistarLenovoVoltCifrutDXTFirstBlood PlusDoritosGRIDVie
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Dates:
Jun 7 - 18, 2021
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Double-elimination Playoffs
Prize Pool:
$10,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • 7 invited teams from SA.
    • 1 team from Qualifier
  • Groups Stage
    • Two groups of four teams in a GSL format, all matches are Bo3.
    • Top four teams advance to the playoffs
    • Bottom four teams are eliminated
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Observer:
    • Peru Lucky (Kevin Nahyr Muñoz)
  • Commentator:

Prize Pool[edit]

$10,000 USD is spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Infamous
1Peru Parker
2Peru Kxy
3Argentina Mariano
4Bolivia Michael
5Peru A
Hokori
1Peru Lumière
2Brazil 4nalog
3Peru Vitaly
4Peru elmisho
5Peru Gardick
Team Unknown
1Peru Pakazs
2Peru Robo-Z
3Peru Sacred
4Argentina Wij
5Peru Prada
BINOMISTAS
1Peru Benny
2Brazil mini
3Brazil Sexyfat
4Brazil Jupiter
5Brazil NUAGES
Infinity
1Peru Berna
2Peru PiPi
3Peru ArzenT
4Peru Pamplona
5Peru SexyeYogye
EgoBoys
1Uruguay Rises
2Peru Alone~
3Peru Kingteka
4Bolivia Tano
5Peru Cara
Substitutes
3Peru Drakeel
Main Roster
Inverse
1Peru QUESADILLA
2Peru Migi
3Peru Meley
4Peru Flakks
5Peru Slaw

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Hokori2-04-0
2. Infinity2-14-3
3. EgoBoys1-23-4
4. Inverse0-20-4

Group B[edit]

Group B
1. Team Unknown2-04-2
2. Infamous2-15-2
3. BINOMISTAS1-23-4
4. TMU0-20-4

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
Hokori
0
June 14, 2021 - 16:00 PET
Nyx Assassin Broodmother Witch Doctor Batrider Terrorblade
Enchantress Gyrocopter Grimstroke Ember Spirit Pangolier
31m23s
Ancient Apparition Tiny Death Prophet Sven Tusk
Gyrocopter Templar Assassin Nyx Assassin Venomancer Windranger
33m52s
Infamous
2
Team Unknown
1
June 14, 2021 - 19:00 PET
Mirana Axe Snapfire Gyrocopter Storm Spirit
Phoenix Medusa Elder Titan Centaur Warrunner Void Spirit
30m56s
Abaddon Mars Dark Willow Morphling Lina
Leshrac Hoodwink Tusk Death Prophet Bristleback
44m47s
Axe Hoodwink Phoenix Sven Kunkka
Nyx Assassin Luna Warlock Mars Death Prophet
34m40s
Infinity
2
Upper Bracket Final
Infamous
June 16, 2021 - 16:00 PET
Infinity
Lower Bracket Round 1
Hokori
0
June 15, 2021 - 16:00 PET
Mars Winter Wyvern Mirana Terrorblade Razor
Enchantress Gyrocopter Io Ember Spirit Sand King
28m50s
Nyx Assassin Timbersaw Treant Protector Invoker Terrorblade
Bristleback Abaddon Hoodwink Morphling Templar Assassin
36m45s
Team Unknown
2
Lower Bracket Final
 Loser of UB Finals
 Loser of UB Finals
June 17, 2021 - 19:00 PET
Team Unknown
Grand Final
TBD
TBD
June 18, 2021 - 16:00 PET

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageSpanish SpeakingEnglish SpeakingChina
Streams

References[edit]