Nanyang Dota 2 Championships: Chinese Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]Nanyang Dota 2 Championships: Chinese Qualifiers
League Information
Organizer:
KeyTV
Type:
Online
Teams:
14
Format:
Group Round Robin
Double Elimination
Start Date:
2015-09-15
End Date:
2015-09-24
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Stage 1
    • Group Round Robin with 10 Level 2 Invites.
    • 10 teams will be split into 2 groups of 5.
    • Each group will conduct Best-of-1 Round Robin.
    • Top 2 from each group advance to Stage 2.
  • Stage 2
    • 4 Level 1 Invites + 4 teams progressing from Stage 1.
    • Double Elimination Bracket.
    • Winner bracket is best of 3.
    • First and second round of loser bracket is best of 1. The third and fourth rounds are best of 3.
    • Grand finals are best of 5.

Final Standings[edit]

Participants[edit]

Level 1 Invites[edit]

Newbee
1China Hao 
2China Mu 
3China Xiao2le 
4China Banana 
5China chisbug 
EHOME
1China Cty 
2China old chicken 
3China eLeVeN 
4China KaKa 
5China LaNm 
TongFu
1China XinQ 
2China uuu9 
3China zExBinGo 
4China lpc 
5China Faith 

Level 2 Invites[edit]

FTD Club B
1China xll 
2China qian 
3China Ran 
4China 1777 
5China Hitagi 
CDEC Youth
1China Ame 
2China inflame 
3China June 
4China Icy 
5China ADD 
Team DK
1China black.z 
2China yCyK 
3China Xxs 
4China BoBoKa 
5China Luobo 
Newbee Young
1China Li 
2China JiaJia 
3China Sccc 
4China le 
5China Mrrr 
Brave Heart
1China Yim 
2China Jixing 
3China Lwy 
4China ZP 
5China MelodyLovers 
HyperGloryTeam
1China xdd 
2China Air 
3China hym 
4China PrettyHaw 
5China Pm 
EHOME.K
1Australia kphoenii 
2China Piao 
3China DXM 
4China Dog_7 
5China hydsb 
DUOBAO
1China Meng 
2China sugar baby 
3China 假如 
4China 570 
5China zzz!! 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A lrthread
1. CDEC Youth 4-0
2. FTD club A 3-1
3. HyperGloryTeam 2-2
4. Newbee Young 1-3
5. EHOME.K 0-4

Cross Table[edit]

0-1
2015-09-15
1-0
2015-09-15
1-0
2015-09-18
1-0
2015-09-16
1-0
2015-09-15
1-0
2015-09-16
1-0
2015-09-18
1-0
2015-09-16
0-1
2015-09-15
0-1
2015-09-16
1-0
2015-09-17
1-0
2015-09-17
0-1
2015-09-18
0-1
2015-09-18
0-1
2015-09-17
0-1
2015-09-15
0-1
2015-09-16
0-1
2015-09-16
0-1
2015-09-17
1-0
2015-09-15

Group B[edit]

Group B lrthread
1. Team DK 3-1
2. FTD club B* 2-2
3. Vici Gaming Potential* 2-2
3. DUOBAO* 2-2
5. Brave Heart 1-3

Cross Table[edit]

0-1
2015-09-15
0-1
2015-09-15
1-0
2015-09-18
1-0
2015-09-16
1-0
2015-09-15
1-0
2015-09-16
0-1
2015-09-18
0-1
2015-09-16
1-0
2015-09-15
0-1
2015-09-16
1-0
2015-09-17
1-0
2015-09-17
0-1
2015-09-18
1-0
2015-09-18
0-1
2015-09-17
1-0
2015-09-15
0-1
2015-09-16
1-0
2015-09-16
0-1
2015-09-17
0-1
2015-09-15

Bracket[edit]

Quarterfinals
Invictus Gaming
2
September 19, 2015 - 16:00 CST
Spirit Breaker Lina Sven Storm Spirit Skywrath Mage
Bounty Hunter Phantom Lancer Io Dark Seer Dragon Knight
29m03s
Leshrac Gyrocopter Dazzle Broodmother Bane
Bounty Hunter Undying Rubick Storm Spirit Slardar
16m07s
FTD club B
0
Newbee
0
September 19, 2015 - 20:00 CST
Gyrocopter Spirit Breaker Rubick Viper Silencer
Queen of Pain Earthshaker Winter Wyvern Dragon Knight Slark
25m31s
Lina Clockwerk Winter Wyvern Anti-Mage Lion
Earthshaker Storm Spirit Witch Doctor Spirit Breaker Templar Assassin
27m28s
CDEC Youth
2
EHOME
2
September 19, 2015 - 16:00 CST
Gyrocopter Rubick Dragon Knight Spirit Breaker Silencer
Earthshaker Queen of Pain Winter Wyvern Phoenix Slark
40m40s
Winter Wyvern Shadow Fiend Spirit Breaker Luna Dark Seer
Bounty Hunter Rubick Phantom Lancer Windranger Timbersaw
36m07s
Team DK
0
TongFu
2
September 19, 2015 - 19:00 CST
Lina Undying Ember Spirit Rubick Ancient Apparition
Earthshaker Shadow Fiend Dazzle Queen of Pain Bristleback
27m36s
Tusk Undying Storm Spirit Templar Assassin Warlock
Lina Phantom Lancer Earthshaker Dark Seer Disruptor
29m12s
FTD club A
0
Semifinals
Invictus Gaming
2
September 20, 2015 - 16:00 CST
Bounty Hunter Lina Dark Seer Sven Dragon Knight
Tusk Undying Phantom Lancer Dazzle Puck
32m36s
Lina Spirit Breaker Dazzle Broodmother Anti-Mage
Queen of Pain Bounty Hunter Rubick Dark Seer Luna
34m46s
Gyrocopter Lina Dazzle Sand King Legion Commander
Queen of Pain Winter Wyvern Rubick Dragon Knight Windranger
28m08s
CDEC Youth
1
EHOME
2
September 20, 2015 - 19:00 CST
Winter Wyvern Lina Dark Seer Anti-Mage Disruptor
Gyrocopter Clockwerk Dazzle Storm Spirit Sand King
51m00s
Tusk Rubick Storm Spirit Silencer Juggernaut
Lina Earthshaker Dazzle Anti-Mage Treant Protector
23m33s
Gyrocopter Winter Wyvern Spirit Breaker Shadow Fiend Dark Seer
Lina Clockwerk Earthshaker Phantom Lancer Silencer
32m49s
TongFu
1
Winners' Finals
Invictus Gaming
2
September 21, 2015 - 19:00 CST
Earthshaker Shadow Fiend Io Bristleback Queen of Pain
Tusk Rubick Templar Assassin Witch Doctor Slark
39m16s
Lina Bounty Hunter Undying Phantom Lancer Storm Spirit
Winter Wyvern Clockwerk Earthshaker Dragon Knight Luna
45m59s
Earthshaker Shadow Fiend Dazzle Kunkka Storm Spirit
Tusk Winter Wyvern Dark Seer Juggernaut Dragon Knight
56m00s
EHOME
1
Losers' Round 1
FTD club B
0
September 19, 2015 - 22:00 CST
Shadow Fiend Spirit Breaker Dazzle Ember Spirit Silencer
Earthshaker Lina Phantom Lancer Crystal Maiden Sand King
81m08s
Newbee
1
Team DK
0
September 19, 2015 - 23:40 CST
Gyrocopter Dazzle Rubick Windranger Dragon Knight
Tusk Undying Storm Spirit Witch Doctor Templar Assassin
35m53s
FTD club A
1
Losers' Round 2
TongFu
1
September 21, 2015 - 17:00 CST
Gyrocopter Tusk Undying Rubick Dazzle
Clockwerk Lina Queen of Pain Witch Doctor Naga Siren
31m37s
Newbee
0
CDEC Youth
1
September 21, 2015 - 16:00 CST
Gyrocopter Earthshaker Witch Doctor Dark Seer Invoker
Undying Storm Spirit Lina Crystal Maiden Clinkz
39m34s
FTD club A
0
Losers' Round 3
TongFu
1
September 22, 2015 - 16:00 CST
Tusk Lina Winter Wyvern Templar Assassin Clinkz
Dazzle Undying Earthshaker Shadow Fiend Slark
34m07s
Bounty Hunter Queen of Pain Clockwerk Storm Spirit Warlock
Gyrocopter Dazzle Rubick Broodmother Invoker
30m07s
Tusk Undying Slark Templar Assassin Warlock
Queen of Pain Earthshaker Witch Doctor Anti-Mage Disruptor
58m28s
CDEC Youth
2
Losers' Finals
EHOME
2
September 22, 2015 - 19:00 CST
Tusk Rubick Storm Spirit Shadow Fiend Visage
Earthshaker Queen of Pain Dazzle Dragon Knight Huskar
26m34s
Rubick Shadow Fiend Spirit Breaker Silencer Slark
Earthshaker Queen of Pain Dazzle Clockwerk Juggernaut
49m38s
CDEC Youth
0
Grand Finals
Invictus Gaming
2
September 24, 2015 - 17:00 CST
Earthshaker Lina Dark Seer Dragon Knight Skywrath Mage
Tusk Rubick Storm Spirit Lycan Witch Doctor
26m13s
Gyrocopter Rubick Io Broodmother Beastmaster
Spirit Breaker Lina Tiny Techies Puck
36m28s
Gyrocopter Earthshaker Io Bristleback Storm Spirit
Leshrac Clockwerk Disruptor Ancient Apparition Dragon Knight
46m30s
Gyrocopter Rubick Spirit Breaker Silencer Queen of Pain
Winter Wyvern Lina Storm Spirit Earthshaker Slark
23m53s
Gyrocopter Rubick Undying Queen of Pain Brewmaster
Leshrac Spirit Breaker Visage Clockwerk Clinkz
50m10s
EHOME
3