Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

No Major No Problem

[e][h]No Major No Problem
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Dates:
Mar 17 - 22, 2020
Teams:
8
Format:
Group Stage
GSL Format
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$5,000 USD
Liquipedia Tier:

Format[edit]

  • Participants:
    • Eight invited teams
  • Group Stage:
    • Two GSL groups of four
    • All matches are played in a Bo3
    • Top two of each group advance to playoffs
    • Bottom two are eliminated
  • Playoffs:
    • Double-elimination
    • All matches besides the grand final are played in a Bo3
    • Grand final is played in a Bo5

Prize Pool[edit]

$5,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Infamous
1Colombia Liangy
2Peru Robo-Z
3Argentina Papita
4Ecuador sl4d1n-
5Peru Yadomi
Team Unknown
1Peru Argius
2Peru Darkmago
3Peru Greedy
4Argentina Wij
5Peru Prada
Infamous Young
1Peru pakazs
2Peru kxy
3Peru Drakeel
4Bolivia Michael
5Peru Accel
FURIA Esports
1Brazil RdO
2Brazil Murdoc
3Brazil Sexyfat
4Brazil Hyko
5Brazil Duster
paiN Gaming
1Brazil HFn
2Brazil Mandy
3Brazil 444
4Brazil Dunha1
5Brazil pedrollos
NoPing e-sports
1Brazil Costabile
2Brazil 4dr
3Brazil Tavo
4Brazil Thiolicor
5Brazil KJ
Omega Gaming
1Bolivia Popotter
2Bolivia Rhezi
3Bolivia Lissex_
4Bolivia ZaTta
5Bolivia Wolf
Substitutes
SPeru Jeimari
SPeru Masoku
Main Roster

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group 1[edit]

Group 1
1. Thunder Predator4-110-3
2. Infamous Young2-25-7
3. Omega Gaming1-22-4
4. paiN Gaming0-21-4

Group 2[edit]

Group 2
1. NoPing e-sports3-06-0
2. Team Unknown2-24-6
3. FURIA Esports1-24-5
4. Infamous0-21-4

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Infamous Young
2
March 21, 2020 - 17:00 PET
Ember Spirit Enchantress Clockwerk Oracle Spectre
Rubick Death Prophet Batrider Phantom Lancer Brewmaster
32m37s
Nature's Prophet Clockwerk Invoker Legion Commander Leshrac
Snapfire Ember Spirit Winter Wyvern Phantom Lancer Timbersaw
23m20s
Enchantress Tusk Beastmaster Queen of Pain Bloodseeker
Clockwerk Bane Razor Gyrocopter Naga Siren
23m44
Team Unknown
1
NoPing e-sports
1
March 20, 2020 - 20:00 PET
Rubick Juggernaut Disruptor Beastmaster Medusa
Phoenix Centaur Warrunner Faceless Void Skywrath Mage Kunkka
22m11s
Lich Mars Clockwerk Wraith King Ember Spirit
Tusk Grimstroke Riki Batrider Magnus
38m58s
Snapfire Clockwerk Lich Razor Terrorblade
Jakiro Tusk Beastmaster Bristleback Queen of Pain
19m04s
Thunder Predator
2
Upper Bracket Final
Infamous Young
0
March 22, 2020 - 15:00 PET
Nature's Prophet Puck Void Spirit Grimstroke Razor
Tusk Jakiro Legion Commander Dragon Knight Terrorblade
25m50s
Nature's Prophet Rubick Legion Commander Morphling Ember Spirit
Jakiro Centaur Warrunner Mirana Troll Warlord Necrophos
29m23s
Thunder Predator
2
Lower Bracket R1
Team Unknown
0
March 21, 2020 - 19:40 PET
Nyx Assassin Morphling Undying Puck Queen of Pain
Timbersaw Disruptor Earthshaker Riki Templar Assassin
26m01s
Dark Willow Lich Phantom Lancer Death Prophet Mars
Rubick Lycan Enigma Oracle Juggernaut
28m56s
NoPing e-sports
2
Lower Bracket Final
Infamous Young
2
March 22, 2020 - 18:00 PET
Tusk Puck Legion Commander Ancient Apparition Anti-Mage
Rubick Timbersaw Chen Wraith King Leshrac
57m38s
Clockwerk Enchantress Puck Invoker Bloodseeker
Snapfire Mars Disruptor Phantom Lancer Shadow Fiend
35m12s
NoPing e-sports
0
Grand Final
Thunder Predator
3
March 22, 2020 - 20:30 PET
Keeper of the Light Bristleback Void Spirit Puck Nature's Prophet
Tusk Beastmaster Lina Grimstroke Juggernaut
42m12s
Snapfire Centaur Warrunner Pangolier Disruptor Spectre
Clockwerk Winter Wyvern Invoker Mars Slark
25m57s
Snapfire Nature's Prophet Slark Oracle Outworld Devourer
Void Spirit Timbersaw Disruptor Ember Spirit Morphling
25m20s
Puck Beastmaster Jakiro Razor Lina
Rubick Centaur Warrunner Oracle Troll Warlord Morphling
23m22s
Infamous Young
1

Additional Content[edit]

Streams[edit]

References[edit]