Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

OES Cup

[e][h]OES Cup
League Information
Series:
OES Cup
Organizer:
OES
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Aug 2 - 6, 2019
Teams:
8
Prize Pool:
$5,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Two 4-team Bo2 round-robin groups
    • Top 2 teams from each group advance to the Playoffs
    • Bottom 2 teams from each group are eliminated
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

1 WOLF and Team OMC quit on August 3.[1]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. FTD.Guys3-0-06p
2. Proud Trooper1-1-13p
3. Team Viper0-1-21p
4. Team OMC1-0-20p
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Aug 02
2-0
Aug 03
W-FF
Aug 04
0-2
Aug 02
1-1
Aug 04
W-FF
Aug 03
0-2
Aug 03
1-1
Aug 04
0-2
Aug 02
FF-W
Aug 04
FF-W
Aug 03
2-0
Aug 02

Group B[edit]

Standings
1. Death Squad2-1-05p
2. BraveStar1-2-04p
3. Team Initial1-1-13p
4. WOLF0-0-30p
Show DuplicatesHide Duplicates
0-2
Aug 02
1-1
Aug 03
W-FF
Aug 04
2-0
Aug 02
1-1
Aug 04
W-FF
Aug 03
1-1
Aug 03
1-1
Aug 04
2-0
Aug 02
FF-W
Aug 04
FF-W
Aug 03
0-2
Aug 02

Matches[edit]

August 2[edit]

August 3[edit]

August 4[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
FTD.Guys
2
August 5, 2019 - 13:20 CST
Earthshaker Jakiro Ember Spirit Outworld Devourer Batrider
Dazzle Tusk Rubick Pudge Omniknight
28m58s
Dazzle Jakiro Troll Warlord Tiny Broodmother
Tusk Silencer Doom Lifestealer Rubick
28m16s
Lina Undying Axe Outworld Devourer Drow Ranger
Sand King Warlock Dazzle Ember Spirit Invoker
22m57s
BraveStar
1
Death Squad
0
August 5, 2019 - 16:15 CST
Enigma Undying Troll Warlord Timbersaw Queen of Pain
Rubick Tusk Bristleback Clinkz Windranger
32m09s
Crystal Maiden Tiny Sven Bounty Hunter Storm Spirit
Ogre Magi Juggernaut Shadow Demon Slardar Shadow Fiend
38m56s
Proud Trooper
2
Upper Bracket Finals
FTD.Guys
2
August 6, 2019 - 13:20 CST
Earthshaker Jakiro Drow Ranger Outworld Devourer Shadow Shaman
Tusk Dazzle Rubick Pudge Phantom Assassin
25m54s
Ember Spirit Rubick Legion Commander Witch Doctor Queen of Pain
Jakiro Tiny Shadow Shaman Troll Warlord Leshrac
53m48s
Tiny Undying Kunkka Dazzle Anti-Mage
Jakiro Leshrac Bounty Hunter Lifestealer Monkey King
37m41s
Proud Trooper
1
Lower Bracket R1
BraveStar
1
August 5, 2019 - 19:00 CST
Sand King Leshrac Silencer Chaos Knight Ember Spirit
Ancient Apparition Sven Skywrath Mage Axe Shadow Fiend
14m05s
Tusk Vengeful Spirit Sand King Leshrac Shadow Fiend
Lina Riki Abaddon Morphling Dark Seer
54m38s
Death Squad
2
Lower Bracket Finals
Proud Trooper
2
August 6, 2019 - 16:45 CST
Ogre Magi Mars Rubick Necrophos Clinkz
Magnus Troll Warlord Crystal Maiden Ember Spirit Batrider
35m49s
Silencer Spirit Breaker Bristleback Lifestealer Outworld Devourer
Warlock Naga Siren Rubick Omniknight Razor
31m38s
Ogre Magi Bristleback Rubick Lifestealer Warlock
Lina Sand King Outworld Devourer Witch Doctor Slark
29m58s
Death Squad
1
Grand Finals
FTD.Guys
2
August 6, 2019 - 19:45 CST
Dazzle Tiny Oracle Death Prophet Bristleback
Lina Sand King Abaddon Morphling Outworld Devourer
25m25s
Lina Undying Sand King Outworld Devourer Viper
Bristleback Dazzle Vengeful Spirit Weaver Windranger
21m02s
Proud Trooper
0

Streams[edit]

References[edit]