OMEGA League: Americas Divine Division

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]OMEGA League: Americas Divine Division
League Information
Series:
OMEGA League OMEGA League
Sponsor:
Version:
Server:
North America
US East
South America
Brazil/Peru
Inter-region
US East
Type:
Online
Location:
Americas Americas
Dates:
Aug 17 - Sep 5, 2020
Teams:
10
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$31,500 USD
Liquipedia Tier:
Links

The leading European teams, Epic Esports Events and WePlay! Esports joined forces to host a new multi-level international Dota 2 league: OMEGA League, featuring divisions for Americas and Europe with a total prize pool of $600,000 USD.[1][2][3]

Format[edit]

  • Participants
    • Six invited teams
    • Two teams from North America open qualifier
    • Two teams from South America open qualifier
  • Group Stage - August 17th - August 27th, 2020
    • Two groups of five teams each
    • Single round-robin
    • All matches are Bo3
    • Top two teams from each group advance to the Upper Bracket R1 of the Playoffs
    • 3rd and 4th place teams from each group advance to the Play-in Stage to determine who advance to the Lower Bracket R1 of Playoffs, eliminated teams advance to Quarterfinals of the ancient division's Playoffs
    • Bottom team from each group advance to the Quarterfinals of the ancient division's Playoffs
    • Click here for tiebreaker rules
  • If two or more teams have an equal amount of points, the final standings will be ruled based on the following priority:
    1. Number of matches won 2:0
    2. Maps difference
    3. The sum of series wins for all of the teams that tied teams beat
    4. Head-to-head result
  • Should the tie be broken for one of the tied teams, the same process will be repeated from priority 1 for the rest of the teams that are still tied.
  • If one or more of the tied teams should be eliminated - Bo1 tiebreaker matches will be played till the tie is broken.
  • Playoffs - August 28th - September 5th, 2020
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Host:
    • United States Rich (Richard Campbell)
  • Casters/Analysts:
  • Casters:
    • Russia Adekvat (Rustam Mavliutov)
    • Belarus Lex (Alexey Filippov)
    • Russia 4ce (Nikita Kotkov)
    • Russia Smile (Sergey Revin)

Prize Pool[edit]

$31,500 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Quincy Crew
1Pakistan YawaR
2United States Quinn
3Brazil Lelis
4United States MSS
5United States SVG
beastcoast
1Peru K1
2Peru Chris Luck
3Bolivia Wisper
4Peru Scofield
5Peru StingeR
Substitutes
5Peru Mooz
2Peru Mr.Jeans
1
Peru Timado
Main Roster
Infamous
1Peru Pakazs
2Peru Kxy
3Argentina Papita
4Bolivia Michael
5Peru Accel
Pace University
1United States Stars
2United States LIES
3United States ITALIANO GANGSTA
4Malaysia Aikster
5Canada Deano
Omega Gaming
1Bolivia mingatte
2Peru DarkMago
3Bolivia Oscar
4Bolivia Tano
5Peru Panda
Team Brasil
1Brazil Costabile
2Brazil 4dr
3Brazil tavo
4United States FLee
5Brazil KJ

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Quincy Crew4-08-18p
2. 4 Zoomers3-16-46p
3. business associates2-26-44p
4. Boonz + Goonz1-33-62p
5. Pace University0-40-80p

Group B[edit]

Standings
1. Thunder Predator3-17-26p
2. beastcoast3-17-46p
3. Infamous3-16-46p
4. Omega Gaming1-34-72p
5. Team Brasil0-41-80p

Matches[edit]

Aug 17[edit]

Aug 18[edit]

Aug 19[edit]

Aug 20[edit]

Aug 21[edit]

Aug 22[edit]

Aug 23[edit]

Aug 24[edit]

Aug 25[edit]

Aug 26[edit]

Play-in Stage[edit]

Play-in
business associates
1
August 27, 2020 - 17:00 EDT
Rubick Crystal Maiden Gyrocopter Beastmaster Dragon Knight
Doom Clockwerk Lich Faceless Void Dark Seer
22m00s
Jakiro Beastmaster Terrorblade Silencer Storm Spirit
Nature's Prophet Tiny Timbersaw Phantom Lancer Winter Wyvern
33m48s
Nature's Prophet Clockwerk Tidehunter Gyrocopter Lina
Tiny Beastmaster Sven Witch Doctor Storm Spirit
32m08s
Omega Gaming
2
Infamous
2
August 27, 2020 - 20:17 EDT
Tiny Nature's Prophet Morphling Ember Spirit Dark Seer
Mirana Winter Wyvern Sand King Void Spirit Sven
31m39s
Earth Spirit Venomancer Batrider Invoker Phantom Lancer
Windranger Terrorblade Enchantress Abaddon Storm Spirit
40m51s
Boonz + Goonz
0
Playoffs
Omega Gaming
Infamous

Playoffs[edit]

 
Upper Bracket R1
Quincy Crew
2
August 31, 2020 - 17:02 EDT
Treant Protector Morphling Windranger Invoker Tidehunter
Mirana Phoenix Earthshaker Silencer Chaos Knight
38m56s
Treant Protector Ember Spirit Silencer Batrider Gyrocopter
Mirana Winter Wyvern Nyx Assassin Faceless Void Axe
31m13s
Treant Protector Monkey King Axe Rubick Drow Ranger
Mirana Ember Spirit Ancient Apparition Lifestealer Magnus
34m45s
beastcoast
1
Thunder Predator
0
August 29, 2020 - 17:00 EDT
Nature's Prophet Ember Spirit Crystal Maiden Slark Tusk
Windranger Morphling Tidehunter Elder Titan Sven
43m47s
Earth Spirit Jakiro Ursa Axe Void Spirit
Nature's Prophet Tidehunter Mirana Terrorblade Pangolier
32m18s
4 Zoomers
2
Upper Bracket Finals
Quincy Crew
2
September 1, 2020 - 16:58 EDT
Clockwerk Legion Commander Phoenix Lina Medusa
Windranger Dark Willow Lifestealer Magnus Tidehunter
25m10s
Clockwerk Death Prophet Phoenix Axe Morphling
Windranger Tidehunter Mirana Arc Warden Undying
49m35s
Elder Titan Gyrocopter Windranger Beastmaster Drow Ranger
Rubick Tidehunter Oracle Sven Pangolier
31m55s
4 Zoomers
1

 

Lower Bracket R1
Thunder Predator
2
August 30, 2020 - 17:03 EDT
Elder Titan Void Spirit Mirana Tidehunter Sven
Nature's Prophet Earth Spirit Kunkka Slark Omniknight
36m27s
Clockwerk Treant Protector Venomancer Slark Storm Spirit
Mirana Timbersaw Gyrocopter Ogre Magi Puck
45m00s
Tiny Phoenix Centaur Warrunner Death Prophet Phantom Assassin
Clockwerk Void Spirit Rubick Lifestealer Queen of Pain
26m34s
Omega Gaming
1
beastcoast
2
September 1, 2020 - 20:16 EDT
Tiny Witch Doctor Void Spirit Batrider Chaos Knight
Mirana Invoker Enchantress Gyrocopter Underlord
42m54s
Clockwerk Void Spirit Oracle Legion Commander Spectre
Tiny Crystal Maiden Queen of Pain Faceless Void Tidehunter
37m37s
Witch Doctor Leshrac Nyx Assassin Windranger Chaos Knight
Earth Spirit Crystal Maiden Invoker Arc Warden Pangolier
22m53s
Infamous
1
Lower Bracket R2
Thunder Predator
2
September 2, 2020 - 18:13 EDT
Batrider Clockwerk Puck Underlord Sven
Earth Spirit Oracle Void Spirit Faceless Void Necrophos
34m01s
Clockwerk Disruptor Keeper of the Light Bristleback Kunkka
Enchantress Beastmaster Winter Wyvern Sven Death Prophet
45m37s
Clockwerk Morphling Venomancer Vengeful Spirit Queen of Pain
Batrider Tiny Enchantress Chaos Knight Windranger
38m04s
beastcoast
1
Lower Bracket Finals
4 Zoomers
2
September 3, 2020 - 17:05 EDT
Nature's Prophet Ember Spirit Mirana Ancient Apparition Chaos Knight
Clockwerk Beastmaster Lina Morphling Rubick
28m47s
Tiny Invoker Undying Arc Warden Sand King
Phoenix Puck Centaur Warrunner Earthshaker Phantom Assassin
39m02s
Nature's Prophet Terrorblade Vengeful Spirit Undying Ancient Apparition
Phoenix Tiny Axe Morphling Queen of Pain
27m28s
Thunder Predator
1
Grand Finals
Quincy Crew
3
September 5, 2020 - 17:43 EDT
Ogre Magi Faceless Void Phoenix Centaur Warrunner Tiny
Windranger Batrider Vengeful Spirit Drow Ranger Tidehunter
32m33s
Venomancer Earth Spirit Leshrac Beastmaster Juggernaut
Warlock Ember Spirit Death Prophet Nyx Assassin Phantom Assassin
28m49s
Treant Protector Lina Legion Commander Rubick Slark
Void Spirit Clockwerk Lich Batrider Sven
38m27s
4 Zoomers
0

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaSpanish SpeakingChinaPortuguese SpeakingUkraine
Streams

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 45 111
Average Viewers 14 963
Hours Watched 1 206 992

*Viewership stats for this page does not include the Chinese streams

References[edit]

  1. "The OMEGA League". omega.dota.gg. 2020-07-16.
  2. Epic Esports Events (2020-07-16). "OMEGA League announcement". epicevents.gg.
  3. Arseny Kuzminsky (2020-07-16). "WePlay! presents: OMEGA League!". weplay.tv.