OMEGA League: Europe Closed Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]OMEGA League: Europe Closed Qualifier
League Information
Series:
OMEGA League OMEGA League
Sponsor:
Version:
Server:
Luxembourg
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Aug 1 - 9, 2020
Teams:
16
Format:
Group Stage
GSL Format
Playoffs
Single-elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • Eight invited teams
    • Four teams from Southeast Europe
    • Four teams from Northwest Europe
  • Group Stage - August 1st - August 7th, 2020
    • Four GSL groups
    • All matches are Bo3, Last Chance Group is Bo1
    • Top two teams from each group advance to the Playoffs
    • 3rd place team from each group advance to the Divine division
    • Bottom team from each group advance to the Last Chance Group where top two teams will qualify to the Divine division and bottom two teams will be eliminated
  • Playoffs - August 8th - August 9th, 2020
    • Single-elimination bracket
    • All matches are Bo3
    • Top two teams are qualified to the Immortal division
    • Eliminated teams advance to the Divine division

Broadcast Talent[edit]

  • Host:
  • Casters:
  • Guests:

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

HellRaisers
1Russia Nix
2Russia ksani
3Ukraine funn1k
4Russia Chuvash
5Russia Miposhka
Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czech Republic BOOM
3Austria Tobi
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
B8
1Netherlands Crystallis
2Ukraine Dendi
3Belarus LastHero
4Germany 5up
5Belarus Fishman
5men
1Denmark Ace
2Sweden Chessie
3Sweden Xibbe
4Denmark Misery
5Sweden PieLieDie
Omegalil1
1Russia Kelen
2Belarus Sunlight
3
Kazakhstan Malik
4
Kazakhstan XSvamp1Re
5Belarus HappyDyurara
Former
4Ukraine Lil
Main Roster
1 Memename renamed to Omegalil.

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Cyber Legacy2-04-0
2. Team Empire2-14-3
3. Khan1-23-4
4. 5Comrades0-20-4

Group B[edit]

Group B
1. HellRaisers2-04-1
2. Omegalil2-15-2
3. Voldemort1-22-4
4. EXTREMUM0-20-4

Group C[edit]

Group C
1. 5men2-04-1
2. Tempo Esports2-14-2
3. B81-23-4
4. MOTACI0-20-4

Group D[edit]

Group D
1. Vikin.gg2-04-1
2. Team Unique2-15-2
3. Cyberium Seed1-22-4
4. Evil Corporation0-20-4

Last Chance Group[edit]

Last Chance Group
1. EXTREMUM2-02-0
2. 5Comrades2-12-1
3. Evil Corporation1-21-2
4. MOTACI0-20-2

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Cyber Legacy
2
August 8, 2020 - 13:06 CEST
Phoenix Pangolier Disruptor Morphling Nature's Prophet
Rubick Brewmaster Bane Juggernaut Storm Spirit
34m31s
Faceless Void Rubick Lich Void Spirit Pangolier
Oracle Timbersaw Earth Spirit Spectre Puck
36m39s
Omegalil
0
5men
2
August 8, 2020 - 15:21 CEST
Venomancer Magnus Enchantress Troll Warlord Ember Spirit
Clockwerk Grimstroke Void Spirit Terrorblade Pugna
34m02s
Rubick Spectre Warlock Batrider Dragon Knight
Magnus Grimstroke Tiny Dark Seer Faceless Void
48m12s
Team Unique
0
HellRaisers
2
August 9, 2020 - 17:56 CEST
Rubick Magnus Jakiro Ember Spirit Tidehunter
Nature's Prophet Brewmaster Dark Willow Spectre Dazzle
34m11s
Nature's Prophet Pangolier Disruptor Anti-Mage Batrider
Void Spirit Grimstroke Clockwerk Necrophos Juggernaut
39m51s
Tempo Esports
0
Vikin.gg
2
August 9, 2020 - 14:07 CEST
Enchantress Magnus Slardar Vengeful Spirit Juggernaut
Mirana Faceless Void Lich Batrider Queen of Pain
36m05s
Io Gyrocopter Clockwerk Batrider Vengeful Spirit
Enchantress Lina Underlord Faceless Void Puck
55m47s
Io Gyrocopter Slardar Grimstroke Batrider
Phoenix Lina Mars Troll Warlord Kunkka
36m29s
Team Empire
1
Semifinals
Cyber Legacy
0
August 8, 2020 - 18:33 CEST
Phoenix Pangolier Lich Spectre Dragon Knight
Magnus Troll Warlord Undying Lion Queen of Pain
44m06s
Faceless Void Snapfire Witch Doctor Batrider Brewmaster
Phoenix Beastmaster Enchantress Spectre Puck
36m32s
5men
2
HellRaisers
0
August 9, 2020 - 20:44 CEST
Clockwerk Nature's Prophet Timbersaw Morphling Treant Protector
Enchantress Spectre Spirit Breaker Venomancer Ember Spirit
44m19s
Tiny Dark Seer Disruptor Juggernaut Nature's Prophet
Enchantress Venomancer Clockwerk Sven Queen of Pain
48m49s
Vikin.gg
2
Qualified
5men
Vikin.gg

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaChinaPortuguese SpeakingUkraine
Streams
Viewership Stats
Peak Viewers 39 539
Average Viewers 22 719
Hours Watched 1 730 386

Highlights[edit]

References[edit]