Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

OMEGA League: Europe Immortal Division

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]OMEGA League: Europe Immortal Division
League Information
Series:
OMEGA LeagueOMEGA League OMEGA League
Server:
Luxembourg
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize pool:
$500,000 USD
Start Date:
2020-08-14
End Date:
2020-09-06
Version:
Teams:
12
Liquipedia tier:
Links

The leading European teams, Epic Esports Events and WePlay! Esports joined forces to host a new multi-level international Dota 2 league: OMEGA League, featuring divisions for Americas and Europe with a total prize pool of $600,000 USD.[1][2][3]

Format[edit]

  • Participants
  • Group Stage - August 14th - August 30th, 2020
    • Two groups of six teams each
    • Single round-robin
    • All matches are Bo3
    • Top two teams from each group advance to the Upper Bracket R1 of the Playoffs
    • 3rd place teams from each group advance to the Lower Bracket R1 of the Playoffs
    • 4th and 5th place teams from each group advance to the Play-in Stage to determine who advance to the Lower Bracket R1 of Playoffs, eliminated teams advance to the Upper Bracket R2 of the Divine Division's Playoffs
    • Bottom team from each group advance to the Upper Bracket R1 of the Divine Division's Playoffs
    • Click here for tiebreaker rules
  • If two or more teams have an equal amount of points, the final standings will be ruled based on the following priority:
    1. Number of matches won 2:0
    2. Maps difference
    3. Total game wins
    4. The sum of series wins for all of the teams that tied teams beat
  • Should the tie be broken for one of the tied teams, the same process will be repeated from priority 1 for the rest of the teams that are still tied.
  • If one or more of the tied teams should be eliminated;
    • For 2 teams, Bo3 match will be played.
    • For 3 teams or more, Bo1 tiebreaker matches will be played till the tie is broken.
  • Playoffs - September 2nd - September 6th, 2020
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Hosts:
    • United States Rich (Richard Campbell)
    • Netherlands Sheever (Jorien van der Heijden)
    • United States Slacks (Jake Kanner)
  • Casters:
  • Guests:
    • Russia VANSKOR (Ivan Skorokhod)
    • Russia Nix (Aleksandr Levin)
    • Russia Maden (Igor Modenov)
    • Russia Bobruha (Leonid Cherbuhovskiy)
    • Russia JotM (Egor Surkov)
    • Belarus fng (Artsiom Barshak)

Prize Pool[edit]

$500,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Team Secret
1Finland MATUMBAMAN
2Poland Nisha
3Sweden zai
4Jordan YapzOr
5Estonia Puppey
Team Liquid
1Sweden m`iCKe
2Germany qojqva
3Sweden Boxi
4Norway Taiga
5Sweden iNSaNiA
Evil Geniuses1
1Canada Arteezy
2
Gambit EsportsGambit Esports
Russia gpk
3Russia RAMZES666
4Denmark Cr1t-
5Israel Fly
OG
1Malaysia midone
2Finland Topson
3France Ceb
4North Macedonia Saksa
5Denmark N0tail
Alliance
1Bulgaria Nikobaby
2Sweden LIMMP
3Sweden s4
4Sweden Handsken
5Belarus fng
Team Nigma2
1Jordan Miracle-
2Romania w33
3Bulgaria MinD_ContRoL
4Lebanon GH
5Germany rmN-
1 Russia gpk will stand-in for Philippines Abed.[4]
2 Germany rmN- will stand-in for Germany KuroKy.[5]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1.Team NigmaTeam Nigma Team Nigma4-19-58
2.Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses3-27-56
3.Virtus.proVirtus.pro Virtus.pro3-27-66
4.AllianceAlliance Alliance2-36-64
5.5men5men 5men2-35-84
6.Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere1-44-82

Group B[edit]

Standings
1.Team SecretTeam Secret Team Secret5-010-110
2.OGOG OG3-26-56
3.Vikin.ggVikin.gg Vikin.gg3-27-76
4.Team LiquidTeam Liquid Team Liquid2-36-64
5.FlyToMoonFlyToMoon FlyToMoon1-43-82
6.Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas Ninjas in Pyjamas1-43-82

Matches[edit]

Aug 14[edit]

Aug 15[edit]

Aug 16[edit]

Aug 20[edit]

Aug 21[edit]

Aug 22[edit]

Aug 23[edit]

Aug 27[edit]

Aug 28[edit]

Aug 29[edit]

Tiebreaker[edit]

Play-in Stage[edit]

Play-in
AllianceAlliance Alliance
2
August 30, 2020 - 16:26 CEST
Jakiro Slark Earth Spirit Death Prophet Timbersaw
Tiny Batrider Oracle Invoker Phantom Lancer
34m50s
Earth Spirit Oracle Dark Seer Void Spirit Weaver
Tiny Batrider Invoker Lifestealer Pangolier
23m41s
Oracle Dark Seer Clockwerk Dragon Knight Juggernaut
Tiny Invoker Sven Grimstroke Underlord
34m53s
FlyToMoonFlyToMoon FlyToMoon
1
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
2
September 1, 2020 - 11:00 CEST
Doom Rubick Shadow Demon Spectre Pangolier
Warlock Luna Puck Beastmaster Death Prophet
44m06s
Doom Ancient Apparition Nyx Assassin Faceless Void Invoker
Io Arc Warden Sand King Legion Commander Nature's Prophet
31m57s
5men5men 5men
0
Playoffs
AllianceAlliance Alliance
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
Team NigmaTeam Nigma Team Nigma
0
September 3, 2020 - 17:00 CEST
Rubick Dark Seer Clockwerk Windranger Morphling
Io Tiny Dark Willow Sven Sand King
30m34s
Arc Warden Treant Protector Rubick Sand King Tidehunter
Vengeful Spirit Luna Void Spirit Elder Titan Beastmaster
39m21s
OGOG OG
2
Team SecretTeam Secret Team Secret
2
September 3, 2020 - 20:00 CEST
Clockwerk Lifestealer Chen Bloodseeker Leshrac
Tiny Nature's Prophet Winter Wyvern Naga Siren Ember Spirit
35m45s
Phoenix Ancient Apparition Mars Morphling Lone Druid
Io Gyrocopter Rubick Ember Spirit Underlord
34m10s
Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses
0
Upper Bracket Final
OGOG OG
1
September 5, 2020 - 20:03 CEST
Phoenix Magnus Invoker Phantom Assassin Beastmaster
Abaddon Lifestealer Rubick Void Spirit Kunkka
33m54s
Dark Willow Invoker Morphling Elder Titan Underlord
Phoenix Mars Shadow Demon Templar Assassin Nature's Prophet
44m48s
Vengeful Spirit Luna Nyx Assassin Monkey King Rubick
Windranger Elder Titan Void Spirit Chen Troll Warlord
33m01s
Team SecretTeam Secret Team Secret
2
Lower Bracket Round 1
Virtus.proVirtus.pro Virtus.pro
1
September 2, 2020 - 17:02 CEST
Shadow Demon Terrorblade Sand King Nature's Prophet Beastmaster
Tiny Warlock Puck Storm Spirit Faceless Void
37m33s
Phoenix Shadow Demon Earth Spirit Faceless Void Queen of Pain
Tiny Io Void Spirit Enigma Lycan
21m41s
Dark Seer Shadow Demon Ember Spirit Morphling Earthshaker
Oracle Void Spirit Enigma Lone Druid Leshrac
52m33s
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
2
Vikin.ggVikin.gg Vikin.gg
0
September 2, 2020 - 20:47 CEST
Tiny Enchantress Rubick Drow Ranger Beastmaster
Earth Spirit Venomancer Jakiro Death Prophet Sven
96m29s
Tiny Vengeful Spirit Magnus Juggernaut Shadow Demon
Rubick Bloodseeker Jakiro Faceless Void Timbersaw
38m00s
AllianceAlliance Alliance
2
Lower Bracket Round 2
Team NigmaTeam Nigma Team Nigma
2
September 4, 2020 - 17:01 CEST
Rubick Arc Warden Undying Bloodseeker Void Spirit
Phoenix Tiny Dark Seer Spectre Zeus
42m07s
Vengeful Spirit Medusa Elder Titan Void Spirit Nature's Prophet
Phoenix Tiny Oracle Death Prophet Leshrac
22m05s
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
0
Evil GeniusesEvil Geniuses Evil Geniuses
1
September 4, 2020 - 21:37 CEST
Tiny Warlock Legion Commander Terrorblade Void Spirit
Jakiro Abaddon Rubick Troll Warlord Leshrac
42m38s
Enchantress Earth Spirit Invoker Faceless Void Abaddon
Phoenix Tiny Jakiro Axe Sven
25m27s
Earth Spirit Witch Doctor Storm Spirit Spectre Sand King
Rubick Dark Seer Tusk Queen of Pain Juggernaut
40m19s
AllianceAlliance Alliance
2
Lower Bracket Round 3
Team NigmaTeam Nigma Team Nigma
2
September 5, 2020 - 17:00 CEST
Phoenix Arc Warden Undying Dragon Knight Necrophos
Vengeful Spirit Storm Spirit Chen Nature's Prophet Morphling
39m21s
Bloodseeker Phoenix Vengeful Spirit Medusa Beastmaster
Windranger Doom Warlock Anti-Mage Pugna
44m02s
AllianceAlliance Alliance
0
Lower Bracket Final
OGOG OG
2
September 6, 2020 - 15:00 CEST
Magnus Windranger Earthshaker Nature's Prophet Sven
Phoenix Viper Disruptor Terrorblade Sand King
35m56s
Phoenix Tiny Monkey King Treant Protector Elder Titan
Magnus Vengeful Spirit Rubick Timbersaw Slark
36m26s
Team NigmaTeam Nigma Team Nigma
0
Grand Final
Team SecretTeam Secret Team Secret
3
September 6, 2020 - 19:00 CEST
Ancient Apparition Faceless Void Sand King Underlord Kunkka
Io Dark Willow Night Stalker Sven Pugna
53m19s
Earth Spirit Lifestealer Enchantress Bloodseeker Outworld Destroyer
Tiny Grimstroke Tusk Troll Warlord Omniknight
29m57s
Earth Spirit Ember Spirit Bane Nature's Prophet Lone Druid
Tiny Windranger Abaddon Sven Faceless Void
22m31s
OGOG OG
0

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaPortuguese SpeakingUkraineChinaSpanish SpeakingTurkey
Streams

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 412 391
Average Viewers 116 657
Hours Watched 15 291 668

*Viewership stats for this page does not include the Chinese streams

Highlights[edit]

Others[edit]