Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

OMG Cup

[e][h]OMG Cup
League Information
Series:
Organizer:
Moon Studio
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
Oct 11 - 16, 2019
Teams:
8
Prize Pool:
$5,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Eight invited teams split into two groups of four
    • Round robin
    • All matches are played in a Bo3
      • Winning 2–0 awards 3 points
      • Winning 2–1 awards 2 points
      • Losing 1–2 awards 1 point
      • Losing 0–2 awards no points
    • Top two from each group advance to playoffs
  • Playoffs
    • Double elimination
    • All matches are played in a Bo3

Broadcast Talent[edit]

Prize Distribution[edit]

Total prize pool for the tournament is $5,000 USD.

Participants[edit]

Vikin.gg
1Poland Exotic_Deer 
2Bulgaria Mastermind 
3Lebanon Rajjix 
4Lebanon Eixn 
5Romania Flash 
Wind and Rain1
1Ukraine Nefrit
2Georgia W1sh-
3Finland Buugi
4Finland Niqua
5Russia yol
Substitutes
SBelarus pio65
Main Roster
Hope
1Russia elmo
2Russia UnderShock
3Ukraine pJonn
4Russia y0nd
5Russia kickeed
Substitutes
SRussia Dyrach
Main Roster
CyberDogs
1Kazakhstan hAze 
2Kazakhstan ArrOw 
3Kazakhstan olddOtO 
4Kazakhstan b1kA 
5Kazakhstan sad_tomat 
Nemiga Gaming
1Russia Zitraks 
2Ukraine mellojul 
3Belarus TheChosenOne 
4Belarus Astral 
5Russia Fervian 
jfshfh178
1Belarus Palantimos 
2Ukraine Pikachu 
3Belarus Kazl 
4Ukraine Bignum 
5Belarus HappyDyurara 
Team Unique2
1Russia xannii
2Kazakhstan Naive-
3Belarus Lasthero
4Belarus so bad
5Belarus j4
Substitutes
SRussia AfterLife
Main Roster
Ascomanni3
1Denmark Ace 
2Denmark Babyknight 
3Denmark HeStEJoE-RoTTeN 
4Denmark NoiA 
5Denmark MasterRisk 
1 Old but Gold withdrew from the tournament and were replaced by Wind and Rain.
2 Team Singularity withdrew from the tournament and were replaced by Team Unique.
3 Ascomanni withdrew from the tournament on October 13th, 2019.

Results[edit]

Round Robin[edit]

Group A[edit]

Standings
1. jfshfh1783-06-09p
2. Team Unique2-14-35p
3. Vikin.gg1-23-44p
4. CyberDogs0-30-60p

Group B[edit]

Standings
1. Nemiga Gaming2-15-27p
2. Wind and Rain2-15-36p
3. Hope2-14-35p
DQ. Ascomanni0-30-60p

Matches[edit]

October 11[edit]
October 11
CD 0
October 11, 2019 - 12:00 CEST
Gyrocopter Io Keeper of the Light Slardar Puck
Faceless Void Mirana Sand King Lich Dragon Knight
46m14s
Gyrocopter Treant Protector Necrophos Dark Willow Naga Siren
Faceless Void Omniknight Shadow Demon Invoker Pugna
53m00s
2 178
Vikin.gg 2
October 11, 2019 - 15:00 CEST
Legion Commander Abaddon Grimstroke Naga Siren Queen of Pain
Mirana Shadow Demon Night Stalker Lifestealer Outworld Devourer
20m39s
Magnus Ember Spirit Shadow Demon Phantom Assassin Keeper of the Light
Rubick Axe Treant Protector Leshrac Slark
26m49s
0 CD
Hope 2
October 11, 2019 - 18:00 CEST
Gyrocopter Shadow Demon Centaur Warrunner Lich Shadow Fiend
Ember Spirit Keeper of the Light Rubick Omniknight Sniper
44m20s
Shadow Demon Centaur Warrunner Dazzle Faceless Void Necrophos
Kunkka Undying Rubick Naga Siren Axe
22m42s
Zeus Crystal Maiden Mirana Slark Timbersaw
Leshrac Abaddon Rubick Axe Templar Assassin
52m30s
1 WaR
October 12[edit]
October 12
CD 0
October 12, 2019 - 12:00 CEST
Leshrac Ogre Magi Dark Willow Crystal Maiden Alchemist
Gyrocopter Warlock Rubick Invoker Earthshaker
28m24s
Mirana Undying Morphling Sand King Storm Spirit
Abaddon Rubick Earthshaker Ember Spirit Anti-Mage
23m50s
2 Unique
Vikin.gg 0
October 12, 2019 - 15:00 CEST
Magnus Ember Spirit Abaddon Phantom Assassin Grimstroke
Rubick Leshrac Axe Chen Necrophos
21m49s
Keeper of the Light Ember Spirit Axe Elder Titan Gyrocopter
Abaddon Chen Treant Protector Luna Puck
26m45s
2 178
Hope 2
October 12, 2019 - 18:00 CEST
Tiny Leshrac Wraith King Chen Oracle
Bane Bloodseeker Earth Spirit Batrider Shadow Fiend
37m53s
Kunkka Mirana Undying Gyrocopter Earthshaker
Elder Titan Rubick Abaddon Ember Spirit Monkey King
44m28s
0 Asco
October 13[edit]
October 13
Nemiga W
October 13, 2019 - 12:00 CEST
FF Asco
178 2
October 13, 2019 - 15:00 CEST
Rubick Mirana Axe Lycan Visage
Keeper of the Light Faceless Void Skywrath Mage Tidehunter Tiny
68m05s
Faceless Void Mirana Ogre Magi Lich Meepo
Rubick Omniknight Keeper of the Light Ember Spirit Anti-Mage
29m58s
0 Unique
Vikin.gg 1
October 13, 2019 - 18:00 CEST
Skywrath Mage Legion Commander Clockwerk Troll Warlord Queen of Pain
Gyrocopter Warlock Shadow Shaman Outworld Devourer Sand King
49m40s
Legion Commander Skywrath Mage Dazzle Naga Siren Huskar
Rubick Faceless Void Witch Doctor Timbersaw Sand King
49m00s
Legion Commander Skywrath Mage Clockwerk Outworld Devourer Alchemist
Rubick Faceless Void Witch Doctor Queen of Pain Beastmaster
19m31s
2 Unique
October 14[edit]
October 14
Nemiga 2
October 14, 2019 - 12:00 CEST
Keeper of the Light Ember Spirit Lifestealer Rubick Enigma
Tiny Axe Shadow Demon Slark Riki
55m39s
Chen Abaddon Dazzle Luna Leshrac
Crystal Maiden Sand King Undying Bloodseeker Storm Spirit
23m58s
0 Hope
Nemiga 1
October 14, 2019 - 15:00 CEST
Tiny Lina Axe Treant Protector Lycan
Undying Leshrac Centaur Warrunner Pugna Luna
74m05s
Tiny Lina Ogre Magi Lina Timbersaw
Undying Rubick Magnus Phantom Assassin Windranger
36m47s
Keeper of the Light Tiny Shadow Demon Lycan Bounty Hunter
Night Stalker Treant Protector Disruptor Weaver Timbersaw
36m12s
2 WaR
Asco FF
October 13, 2019 - 12:00 CEST
W WaR

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
jfshfh178
0
October 15, 2019 - 12:00 CEST
Faceless Void Rubick Lich Omniknight Puck
Chen Winter Wyvern Axe Drow Ranger Invoker
29m16s
Undying Abaddon Dark Willow Puck Spectre
Axe Leshrac Grimstroke Weaver Viper
33m21s
Wind and Rain
2
Nemiga Gaming
1
October 15, 2019 - 15:00 CEST
Ember Spirit Shadow Demon Treant Protector Centaur Warrunner Spectre
Rubick Omniknight Grimstroke Lifestealer Storm Spirit
39m10s
Ember Spirit Shadow Demon Treant Protector Centaur Warrunner Luna
Rubick Omniknight Jakiro Lifestealer Storm Spirit
36m06s
Rubick Abaddon Leshrac Terrorblade Sand King
Centaur Warrunner Crystal Maiden Lina Invoker Anti-Mage
20m22s
Team Unique
2
Upper Bracket Finals
Wind and Rain
1
October 16, 2019 - 12:00 CEST
Phoenix Treant Protector Faceless Void Centaur Warrunner Templar Assassin
Night Stalker Lina Keeper of the Light Wraith King Invoker
22m42s
Chen Ember Spirit Rubick Bloodseeker Batrider
Axe Winter Wyvern Crystal Maiden Dazzle Lifestealer
44m38s
Chen Ember Spirit Rubick Magnus Wraith King
Centaur Warrunner Winter Wyvern Faceless Void Witch Doctor Invoker
35m14s
Team Unique
2
Lower Bracket R1
jfshfh178
2
October 15, 2019 - 19:00 CEST
Ogre Magi Mirana Faceless Void Undying Tinker
Keeper of the Light Omniknight Rubick Lina Chaos Knight
41m53s
Kunkka Abaddon Treant Protector Phantom Lancer Visage
Mirana Ogre Magi Ancient Apparition Wraith King Meepo
24m54s
Nemiga Gaming
0
Lower Bracket Finals
Wind and Rain
0
October 16, 2019 - 15:00 CEST
Tiny Grimstroke Treant Protector Phantom Lancer Axe
Abaddon Lina Ogre Magi Bloodseeker Necrophos
39m42s
Winter Wyvern Centaur Warrunner Treant Protector Weaver Pugna
Chen Ogre Magi Leshrac Faceless Void Necrophos
51m16s
jfshfh178
2
Grand Finals
Team Unique
0
October 16, 2019 - 18:00 CEST
Axe Crystal Maiden Winter Wyvern Invoker Drow Ranger
Abaddon Faceless Void Skywrath Mage Ember Spirit Night Stalker
25m33s
Rubick Centaur Warrunner Warlock Spectre Viper
Faceless Void Chen Skywrath Mage Legion Commander Necrophos
46m20s
jfshfh178
2

Streams[edit]

References[edit]