Oceanic Esports League - Season 2

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Oceanic Esports League - Season 2
League Information
Series:
Oceanic Esports League Oceanic Esports League
Organizer:
Oceanic Esports
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Oceania Oceania
Dates:
Aug 5 - Oct 24, 2020
Teams:
10
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$34,000 AUD
(≃ $24,316 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Oceanic Esports League Season 2 is the second iteration of the Oceanic Esports League competition that runs from August to October 2020. The tournament follows through a special captain's draft format where captains for the ten teams pick their players through a pool of Oceanic players which was announced on the July 15th.

Format[edit]

  • Participants
    • Ten invited teams
  • Group Stage - August 5th - October 17th, 2020
    • Double round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top four teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 5th and 6th place teams advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Bottom four teams are eliminated
  • Playoffs - October 20th - October 24th, 2020
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $34,000 AUD. The base prize pool is spread amongst the teams according to the table on the left. Teams will receive $100 AUD per game won in the group stage. Total prize money won is shown on the right.

Base Prize Pool
Place $ AUD
A11st $5,000
A22nd $3,000
A33rd $2,000
A44th $1,500
A55 - 6th $1,000
A77 - 10th $500

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Oct 24, 2020: 1 AUD ≃ 0.71516 USD.)

Participants[edit]

C's Better1
1Australia GACHI
2Australia Reverie
3Australia Lon
4Australia TEKCOR
5Australia sylvos
SubstitutesFormer
5Australia cozy
SAustralia Vegan Immortal
Main RosterFormer
1Australia Buzzkin
Main RosterSubstitutes
Spag and Sons
1Australia Hypeman
2Australia Xem
3Australia Farnsworth
4Australia Victorize
5Australia Spag
Substitutes
1Australia Serafall
5Australia Roger
Main Roster
Bokebi5
1Australia Masiwei
2Australia ygod
3Australia Endless
4Australia Kesss
5Australia Game Is Hard
Substitutes
SAustralia Json
SAustralia Chestnut
Main Roster
NoBKB3
1Australia Baosu
2Australia CosiCosi
3Australia Zavier
4Australia Andros
5Australia Jiren
Substitutes
SAustralia Merchant
SAustralia MBTW
Main Roster
Your Soul is Mine
1Australia Saviour
2Australia F18
3Australia HTW
4Australia hahaguo
5Australia Wasabi
Substitutes
3Australia Bai
SAustralia Conan
Main Roster
Sincerely Fury
1Australia Zellyfish
2New Zealand Jandals
3Australia Nova
4Australia Bronni
5New Zealand Fury
Substitutes
SAustralia Dire
Main Roster
Adió Chula1
1Australia Buzzkin
2Australia Splicko
3Australia Rizz
4Australia HoboD
5Australia Boonz
SubstitutesFormer
SAustralia Vynato
SAustralia Shortpotato
Main RosterFormer
1Australia GACHI
Main RosterSubstitutes
Power of Friendship1,3,4
1Australia ShiftsaJnr
2Australia fsociety
3Australia Nine
4Australia Shiftsa
5Australia spiderboy45
SubstitutesFormer
2Australia Vade
SAustralia Aleet
Main RosterFormer
1Australia Cloudy
Main RosterSubstitutes
Cuteanimegirls5
1Australia LY
2Australia Miggel-Z
3Australia Calvin
4Australia Matino
5New Zealand MagicNZ
Substitutes
SAustralia Snowy
SAustralia Pladapus
Main Roster
Shadownet
1Australia TIen
2Australia Mello
3Australia 6ixerMaris
4Australia Boomer
5Australia Kouros1ve
Substitutes
1Australia White Glint
3Australia Maru
Main Roster
1 Team Poyo renamed to Power of Friendship.
2 September 7th; Australia Buzzkin was traded for Australia GACHI.[1]
3 September 11th; Australia MBTW joins NoBKB while Australia SKZ was removed from the team, Australia Shortpotato was transferred to Adió Chula while Australia Wthung was removed from the team and Australia fsociety joins Power of Friendship.[1]
4 September 15th; Australia Aleet joins Power of Friendship while Australia Autochess was removed from the team.[1]
5 September 16th; Australia Json joins Bokebi and Australia Snowy was transferred to Cuteanimegirls while Australia Sciibs was removed from the team.[1]

Group Stage[edit]

Standings
1. Spag and Sons11-5-227-9
2. Cuteanimegirls11-5-227-9
3. Bokebi9-6-324-12
4. Adió Chula8-8-224-12
5. C's Better7-5-619-17
6. NoBKB5-8-518-18
7. Sincerely Fury5-8-518-18
8. Shadownet2-4-128-28
9. Your Soul is Mine1-7-109-27
10. Power of Friendship1-4-136-30
1-1Oct 160-2Sep 231-1Aug 72-0Sep 90-2Oct 171-1Aug 141-1Sep 190-2Aug 292-0Aug 211-31-1, 0-22-20-2, 2-03-11-1, 2-04-02-0, 2-01-30-2, 1-11-31-1, 0-23-11-1, 2-00-40-2, 0-24-02-0, 2-0
2-0Sep 42-0Aug 271-1Sep 102-0Oct 102-0Aug 80-2Sep 122-0Oct 80-2Sep 261-1Aug 153-12-0, 1-14-02-0, 2-03-11-1, 2-04-02-0, 2-03-12-0, 1-11-30-2, 1-14-02-0, 2-02-20-2, 2-03-11-1, 2-0
0-2Aug 190-2Oct 31-1Sep 21-1Sep 52-0Sep 171-1Oct 152-0Sep 241-1Sep 162-0Sep 92-20-2, 2-00-40-2, 0-23-11-1, 2-03-11-1, 2-03-12-0, 1-12-21-1, 1-14-02-0, 2-03-11-1, 2-04-02-0, 2-0
0-2Sep 160-2Oct 20-2Oct 72-0Sep 32-0Sep 262-0Sep 172-0Aug 270-2Aug 202-0Sep 231-30-2, 1-11-30-2, 1-11-30-2, 1-12-22-0, 0-23-12-0, 1-13-12-0, 1-13-12-0, 1-11-30-2, 1-13-12-0, 1-1
0-2Aug 130-2Aug 290-2Sep 302-0Oct 141-1Sep 191-1Oct 11-1Aug 210-2Aug 81-1Sep 120-40-2, 0-20-40-2, 0-21-30-2, 1-12-22-0, 0-22-21-1, 1-11-31-1, 0-22-21-1, 1-10-40-2, 0-21-31-1, 0-2
1-1Aug 261-1Sep 251-1Aug 131-1Aug 221-1Aug 120-2Oct 72-0Aug 61-1Oct 142-0Oct 93-11-1, 2-01-31-1, 0-21-31-1, 0-21-31-1, 0-22-21-1, 1-12-20-2, 2-04-02-0, 2-01-31-1, 0-23-12-0, 1-1
2-0Sep 241-1Aug 71-1Oct 91-1Aug 52-0Aug 260-2Aug 282-0Sep 41-1Sep 302-0Aug 203-12-0, 1-13-11-1, 2-02-21-1, 1-11-31-1, 0-23-12-0, 1-12-20-2, 2-04-02-0, 2-02-21-1, 1-14-02-0, 2-0
0-2Oct 30-2Aug 220-2Aug 151-1Oct 101-1Sep 250-2Sep 110-2Sep 30-2Sep 102-0Oct 151-30-2, 1-10-40-2, 0-20-40-2, 0-21-31-1, 0-22-21-1, 1-10-40-2, 0-20-40-2, 0-20-40-2, 0-22-22-0, 0-2
2-0Oct 80-2Aug 140-2Aug 61-1Sep 112-0Sep 182-0Sep 51-1Aug 192-0Oct 172-0Oct 24-02-0, 2-02-20-2, 2-01-30-2, 1-13-11-1, 2-04-02-0, 2-03-12-0, 1-12-21-1, 1-14-02-0, 2-04-02-0, 2-0
0-2Oct 10-2Sep 180-2Oct 161-1Aug 122-0Aug 51-1Sep 20-2Sep 262-0Aug 290-2Aug 280-40-2, 0-21-30-2, 1-10-40-2, 0-21-31-1, 0-23-12-0, 1-11-31-1, 0-20-40-2, 0-22-22-0, 0-20-40-2, 0-2


Playoffs[edit]

 
Upper Bracket R1
Spag and Sons
2
October 20, 2020 - 18:00 AEDT
Vengeful Spirit Drow Ranger Clockwerk Legion Commander Templar Assassin
Phoenix Underlord Nyx Assassin Ursa Puck
28m08s
Clockwerk Faceless Void Bane Underlord Zeus
Lina Grimstroke Slardar Phantom Assassin Shadow Demon
36m43s
Bokebi
0
Cuteanimegirls
0
October 20, 2020 - 20:05 AEDT
Grimstroke Earth Spirit Void Spirit Morphling Bloodseeker
Tiny Winter Wyvern Ember Spirit Anti-Mage Timbersaw
39m35s
Clockwerk Grimstroke Slardar Templar Assassin Riki
Tusk Void Spirit Disruptor Windranger Sven
29m52s
Adió Chula
2
Upper Bracket Finals
Spag and Sons
1
October 22, 2020 - 21:41 AEDT
Clockwerk Winter Wyvern Slardar Phantom Assassin Razor
Snapfire Void Spirit Disruptor Mars Phantom Lancer
28m57s
Winter Wyvern Bloodseeker Dark Willow Spectre Void Spirit
Vengeful Spirit Tiny Windranger Medusa Underlord
40m37s
Winter Wyvern Tiny Underlord Phantom Assassin Leshrac
Tusk Grimstroke Windranger Timbersaw Lifestealer
45m17s
Adió Chula
2

 

Lower Bracket R1
Bokebi
1
October 21, 2020 - 18:05 AEDT
Treant Protector Sven Earth Spirit Omniknight Leshrac
Vengeful Spirit Drow Ranger Doom Rubick Kunkka
34m35s
Snapfire Slardar Grimstroke Anti-Mage Void Spirit
Oracle Timbersaw Tiny Faceless Void Meepo
26m48s
Tusk Morphling Snapfire Abaddon Doom
Oracle Slardar Lina Outworld Devourer Monkey King
35m55s
C's Better
2
Cuteanimegirls
2
October 21, 2020 - 21:12 AEDT
Faceless Void Phoenix Oracle Batrider Anti-Mage
Snapfire Winter Wyvern Mars Zeus Slark
27m09s
Snapfire Void Spirit Shadow Demon Sven Night Stalker
Disruptor Ember Spirit Death Prophet Nyx Assassin Venomancer
45m33s
NoBKB
0
Lower Bracket R2
C's Better
1
October 22, 2020 - 18:00 AEDT
Slardar Winter Wyvern Rubick Phantom Assassin Outworld Devourer
Tusk Shadow Demon Void Spirit Terrorblade Tidehunter
44m16s
Slardar Lina Faceless Void Silencer Queen of Pain
Phoenix Tusk Tidehunter Arc Warden Leshrac
38m07s
Slardar Winter Wyvern Phoenix Faceless Void Meepo
Tusk Crystal Maiden Tidehunter Puck Naga Siren
53m41s
Cuteanimegirls
2
Lower Bracket Finals
Spag and Sons
0
October 23, 2020 - 19:01 AEDT
Clockwerk Enchantress Slardar Lifestealer Silencer
Phoenix Faceless Void Underlord Crystal Maiden Razor
24m27s
Phoenix Slardar Winter Wyvern Sven Riki
Faceless Void Snapfire Ancient Apparition Puck Centaur Warrunner
42m14s
Cuteanimegirls
2
Grand Finals
Adió Chula
1
October 24, 2020 - 18:00 AEDT
Tiny Ember Spirit Grimstroke Juggernaut Windranger
Lina Disruptor Storm Spirit Phantom Assassin Omniknight
54m54s
Tusk Winter Wyvern Juggernaut Storm Spirit Legion Commander
Phoenix Tidehunter Crystal Maiden Leshrac Spectre
31m17s
Tiny Troll Warlord Winter Wyvern Windranger Void Spirit
Lina Slardar Ancient Apparition Batrider Arc Warden
36m06s
Tusk Grimstroke Batrider Storm Spirit Lifestealer
Lina Phantom Assassin Magnus Oracle Ember Spirit
36m25s
Cuteanimegirls
3

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish Speaking
Streams

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 1 617
Average Viewers 286
Hours Watched 59 400

References[edit]