The Bucharest Minor Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]The Bucharest Minor Europe Qualifier
League Information
Series:
Bucharest Minor Bucharest Minor
Dota Pro Circuit 2018-19 Dota Pro Circuit
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
6
Start Date:
2018-12-03
End Date:
2018-12-04
Liquipedia Tier:
Links

The Bucharest Minor Europe Qualifier determines the two European teams that advances to The Bucharest Minor.

Format[edit]

  • Two groups of 3 play a round robin Bo2 groupstage. The bottom teams are eliminated.
  • Remaining teams play in a Bo3 double elimination bracket, with two teams qualifying.

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Ninjas in Pyjamas
1Denmark Ace 
2Germany Fata 
3Israel 33 
4Macedonia Saksa 
5USA ppd 
OG1
1Sweden Pajkatt 
2Finland Topson 
3France 7ckngMad 
4Finland JerAx 
5Denmark N0tail 
SRussia iLTW 
The Final Tribe
1Sweden Frost 
2Sweden Chessie 
3Sweden jonassomfan 
4Sweden Handsken 
5Sweden Era 
Vega Squadron
1Greece Madara 
2Jordan MagE- 
3Germany KheZu 
4Greece Maybe Next Time 
5Finland Peksu 
1 Russia iLTW will be standing in for Sweden Pajkatt on December 3rd, 2018, due to illness.[1]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Ninjas in Pyjamas 4-0
2. Vega Squadron 2-3
3. Hippomaniacs 1-4

Group B[edit]

Group B
1. OG 4-1
2. The Final Tribe 3-2
3. Helsinki REDS 0-4

Playoffs[edit]

Semi-finals
Ninjas in Pyjamas
2
December 3, 2018 - 20:00 CET
Sand King Phantom Assassin Phoenix Outworld Devourer Undying
Brewmaster Keeper of the Light Tusk Luna Lina
47m52s
Lone Druid Beastmaster Oracle Juggernaut Axe
Grimstroke Brewmaster Lich Phantom Lancer Death Prophet
39m57s
The Final Tribe
0
OG
2
December 3, 2018 - 21:30 CET
Tusk Lich Anti-Mage Brewmaster Arc Warden
Grimstroke Sand King Rubick Outworld Devourer Faceless Void
32m27s
Axe Rubick Pugna Medusa Juggernaut
Phantom Assassin Lich Spirit Breaker Dark Seer Templar Assassin
42m13s
Vega Squadron
0
Winners' Finals
Ninjas in Pyjamas
0
December 4, 2018 - 15:00 CET
Rubick Sand King Dazzle Phantom Assassin Huskar
Beastmaster Anti-Mage Keeper of the Light Kunkka Batrider
46m46s
Sand King Keeper of the Light Juggernaut Queen of Pain Elder Titan
Oracle Brewmaster Luna Nature's Prophet Drow Ranger
22m12s
OG
2
Losers' Round 1
The Final Tribe
1
December 4, 2018 - 17:30 CET
Lich Centaur Warrunner Luna Tiny Tidehunter
Sand King Oracle Puck Death Prophet Troll Warlord
27m20s
Sand King Terrorblade Keeper of the Light Nyx Assassin Kunkka
Rubick Anti-Mage Grimstroke Batrider Undying
44m33s
Lich Terrorblade Brewmaster Batrider Outworld Devourer
Beastmaster Keeper of the Light Undying Slark Lina
36m22s
Vega Squadron
2
Losers' Finals
Ninjas in Pyjamas
2
December 4, 2018 - 21:00 CET
Brewmaster Spectre Lich Tiny Doom
Keeper of the Light Phantom Assassin Slardar Puck Medusa
28m26s
Lone Druid Beastmaster Crystal Maiden Earthshaker Anti-Mage
Sand King Phantom Lancer Winter Wyvern Dragon Knight Undying
37m10s
Vega Squadron
0
Qualified
OG
Ninjas in Pyjamas

References[edit]