The Kuala Lumpur Major Open Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]The Kuala Lumpur Major Open Qualifiers
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Format:
Single Elimination
Start Date:
2018-09-10
End Date:
2018-09-15

Results[edit]


Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Round of 8
Skr skr
2
Tranquil Slayers
0
TeamTaem
2
Stratyk
0
Vendetta
0
Marchoutofarmy
2
Started From The Potm
2
WitchDoctorGG
1
Round of 4
Skr skr
2
September 11, 2018 - 14:00 PDT
Phantom Lancer Nature's Prophet Nyx Assassin Lina Ember Spirit
Dark Willow Winter Wyvern Pangolier Zeus Terrorblade
55m10s
Spectre Tiny Phoenix Dark Willow Kunkka
Undying Phantom Lancer Vengeful Spirit Mirana Dragon Knight
45m48s
Earthshaker Ursa Vengeful Spirit Terrorblade Storm Spirit
Tiny Dark Willow Lich Zeus Necrophos
50m40s
TeamTaem
1
Marchoutofarmy
2
September 11, 2018 - 14:00 PDT
Treant Protector Spectre Warlock Nature's Prophet Pugna
Silencer Centaur Warrunner Tusk Necrophos Timbersaw
54m03s
Dark Willow Tiny Vengeful Spirit Terrorblade Underlord
Weaver Undying Bane Axe Zeus
25m12s
Weaver Dark Willow Undying Brewmaster Ursa
Wraith King Winter Wyvern Mirana Timbersaw Viper
42m26s
Started From The Potm
1
Qualified
Skr skr
Marchoutofarmy

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

Round of 8
WitchDoctorGG
0
Team Eagles
2
Team Xolotl
2
Weaponized A
0
TeamTaem
1
Black Sheep
2
Just a team ye
2
BadVibes
0
Round of 4
Team Eagles
0
September 14, 2018 - 16:45 PDT
Weaver Vengeful Spirit Clockwerk Broodmother Lycan
Silencer Centaur Warrunner Drow Ranger Crystal Maiden Storm Spirit
66m47s
Silencer Earthshaker Pangolier Storm Spirit Phantom Lancer
Ursa Crystal Maiden Terrorblade Witch Doctor Ember Spirit
48m17s
Team Xolotl
2
Black Sheep
2
September 14, 2018 - 17:00 PDT
Just a team ye
0
Qualified
Team Xolotl
Black Sheep

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Round of 8
Astini777
2
September 11, 2018 - 17:00 BRT
Weaver Bane Earthshaker Mirana Shadow Shaman
Lich Enchantress Dark Willow Razor Shadow Fiend
30m37s
Tusk Mirana Bane Spectre Clinkz
Tiny Vengeful Spirit Clockwerk Ursa Doom
55m49s
Vulkano e-sports
0
Beco do Geremias
0
September 11, 2018 - 17:00 BRT
Wraith King Silencer Necrophos Vengeful Spirit Leshrac
Nature's Prophet Dark Willow Phantom Lancer Jakiro Nyx Assassin
36m35s
Dark Willow Spectre Jakiro Centaur Warrunner Kunkka
Nature's Prophet Pugna Rubick Monkey King Enigma
23m51s
Piratas
2
Infamous Young
1
September 11, 2018 - 17:00 BRT
Earthshaker Spectre Lich Brewmaster Invoker
Clinkz Jakiro Tusk Batrider Broodmother
22m08s
Winter Wyvern Zeus Earthshaker Phantom Lancer Venomancer
Io Ember Spirit Ursa Bane Pugna
44m44s
Crystal Maiden Storm Spirit Earthshaker Phantom Lancer Batrider
Clockwerk Alchemist Omniknight Winter Wyvern Juggernaut
25m11s
Gorillaz-Pride
2
NSprit
1
September 11, 2018 - 17:00 BRT
Wraith King Necrophos Winter Wyvern Clockwerk Juggernaut
Weaver Undying Lina Batrider Tusk
49m04s
Undying Ursa Witch Doctor Clinkz Viper
Wraith King Lina Silencer Troll Warlord Invoker
52m20s
Spectre Undying Jakiro Broodmother Omniknight
Wraith King Dark Willow Ogre Magi Terrorblade Templar Assassin
27m35s
Bv2
2
Round of 4
Astini777
2
September 11, 2018 - 20:00 BRT
Tusk Mirana Bane Phantom Lancer Lina
Io Gyrocopter Wraith King Silencer Ember Spirit
29m53s
Ursa Ogre Magi Earthshaker Spectre Sniper
Silencer Pugna Drow Ranger Winter Wyvern Necrophos
29m06s
Ursa Ogre Magi Earthshaker Mirana Huskar
Silencer Pugna Clockwerk Morphling Lone Druid
41m11s
Piratas
1
Gorillaz-Pride
2
September 11, 2018 - 20:00 BRT
Wraith King Timbersaw Mirana Lion Gyrocopter
Dragon Knight Treant Protector Jakiro Phantom Lancer Weaver
40m53s
Wraith King Dark Willow Clinkz Vengeful Spirit Monkey King
Weaver Undying Invoker Tiny Centaur Warrunner
41m45s
Bv2
0
Qualified
Astini777
Gorillaz-Pride

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Round of 8
WP Gaming
2
September 14, 2018 - 17:00 BRT
Weaver Earthshaker Crystal Maiden Phantom Lancer Storm Spirit
Silencer Clockwerk Terrorblade Tiny Lina
48m34s
Enchantress Earthshaker Winter Wyvern Faceless Void Lina
Weaver Crystal Maiden Dark Willow Batrider Zeus
22m27s
Spectre Earthshaker Winter Wyvern Weaver Storm Spirit
Necrophos Crystal Maiden Treant Protector Clinkz Anti-Mage
39m48s
Fanboys
1
Encore e-Sports
2
September 14, 2018 - 17:00 BRT
Wraith King Necrophos Lich Legion Commander Zeus
Silencer Skywrath Mage Spectre Axe Lina
32m26s
Apuka
0
FBKcGafa
2
September 14, 2018 - 17:00 BRT
Wraith King Earthshaker Rubick Mirana Arc Warden
Weaver Zeus Clockwerk Drow Ranger Invoker
37m23s
Weaver Silencer Earthshaker Brewmaster Kunkka
Wraith King Bloodseeker Zeus Dark Willow Gyrocopter
38m42s
Winter Wyvern Wraith King Crystal Maiden Bloodseeker Pugna
Weaver Drow Ranger Lina Undying Earthshaker
75m12s
Vulkano e-sports
1
Spammer
0
September 14, 2018 - 17:00 BRT
Treant Protector Ursa Lich Lina Morphling
Phoenix Necrophos Earthshaker Windranger Invoker
42m05s
Vengeful Spirit Weaver Nyx Assassin Batrider Monkey King
Winter Wyvern Necrophos Earth Spirit Kunkka Juggernaut
64m12s
Thunder Predator
2
Round of 4
WP Gaming
2
September 14, 2018 - 20:00 BRT
Enchantress Silencer Tiny Phantom Lancer Storm Spirit
Ursa Necrophos Keeper of the Light Legion Commander Templar Assassin
33m29s
Encore e-Sports
0
FBKcGafa
0
September 14, 2018 - 20:00 BRT
Vengeful Spirit Tiny Phoenix Drow Ranger Batrider
Earthshaker Undying Weaver Clinkz Alchemist
43m08s
Weaver Silencer Clockwerk Ember Spirit Tinker
Necrophos Earthshaker Windranger Phantom Lancer Storm Spirit
32m33s
Thunder Predator
2
Qualified
WP Gaming
Thunder Predator

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Quarterfinals
Unchained Esports
0
September 11, 2018 - 18:00 CEST
Lina Tiny Ogre Magi Juggernaut Brewmaster
Phoenix Dark Willow Treant Protector Phantom Lancer Storm Spirit
41m39s
Gyrocopter Io Winter Wyvern Clockwerk Ember Spirit
Enchantress Earthshaker Ancient Apparition Storm Spirit Clinkz
25m26s
Team Lithium
2
HAPPY GUYS
1
September 11, 2018 - 18:00 CEST
Dark Willow Phantom Lancer Lich Zeus Naga Siren
Tiny Enchantress Crystal Maiden Storm Spirit Spectre
32m20s
Wraith King Dark Willow Phantom Lancer Undying Lina
Tiny Clinkz Phoenix Ember Spirit Necrophos
42m56s
Wraith King Dark Willow Phantom Lancer Jakiro Pugna
Treant Protector Phoenix Spectre Axe Lina
40m19s
Burden United
2
madjor atendari
2
September 11, 2018 - 18:00 CEST
Treant Protector Necrophos Earthshaker Mirana Storm Spirit
Lich Ursa Clockwerk Shadow Fiend Beastmaster
32m20s
Slardar Vengeful Spirit Pugna Spectre Outworld Devourer
Riki Winter Wyvern Bristleback Terrorblade Storm Spirit
32m09s
MoriartyRO
0
The Final Tribe
2
September 11, 2018 - 18:00 CEST
Io Gyrocopter Enchantress Spirit Breaker Kunkka
Earthshaker Mirana Witch Doctor Clinkz Phantom Lancer
31m56s
Earthshaker Phoenix Lifestealer Venomancer Visage
Clockwerk Tiny Warlock Ursa Terrorblade
36m43s
Earthshaker Necrophos Oracle Lifestealer Magnus
Tiny Warlock Pudge Clinkz Enigma
36m54s
MangoBay
1
Semifinals
Team Lithium
2
September 11, 2018 - 21:15 CEST
Dark Willow Wraith King Earthshaker Ember Spirit Dark Seer
Treant Protector Phantom Lancer Pugna Lion Shadow Fiend
37m33s
Phoenix Weaver Vengeful Spirit Warlock Invoker
Wraith King Silencer Skywrath Mage Phantom Lancer Lina
16m43s
Burden United
0
madjor atendari
2
September 11, 2018 - 21:30 CEST
Dark Willow Tiny Ogre Magi Mirana Bloodseeker
Silencer Ursa Slardar Weaver Kunkka
49m57s
Treant Protector Pangolier Tiny Juggernaut Necrophos
Dark Willow Bloodseeker Jakiro Axe Dragon Knight
44m12s
The Final Tribe
0
Finals
Team Lithium
1
11 September 2018, 21:54 UTC
Phoenix Weaver Vengeful Spirit Warlock Invoker
Wraith King Silencer Skywrath Mage Phantom Lancer Lina
16m43s
madjor atendari
0

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Quarterfinals
Evil Corporation
0
September 14, 2018 - 18:00 CEST
Wraith King Treant Protector Disruptor Dark Seer Templar Assassin
Earthshaker Phoenix Pugna Bloodseeker Zeus
41m14s
Phantom Lancer Treant Protector Dark Willow Batrider Broodmother
Wraith King Spectre Crystal Maiden Oracle Leshrac
47m50s
Burden United
2
MangoBay
2
September 14, 2018 - 18:00 CEST
Silencer Necrophos Dark Willow Terrorblade Kunkka
Vengeful Spirit Pugna Phantom Lancer Mirana Crystal Maiden
42m00s
Enchantress Terrorblade Tusk Bane Lina
Vengeful Spirit Clinkz Winter Wyvern Brewmaster Alchemist
38m07s
Silencer Pugna Pudge Phantom Lancer Invoker
Vengeful Spirit Clinkz Ogre Magi Mirana Broodmother
32m52s
MoriartyRO
1
The Final Tribe
2
September 14, 2018 - 18:00 CEST
Wraith King Phoenix Witch Doctor Phantom Lancer Kunkka
Tiny Winter Wyvern Mirana Vengeful Spirit Lifestealer
25m10s
Wraith King Winter Wyvern Earthshaker Pugna Brewmaster
Tiny Clinkz Lich Rubick Nyx Assassin
27m13s
Pizza Famiglia
0
eEriness
1
September 14, 2018 - 18:00 CEST
Wraith King Phantom Lancer Witch Doctor Mirana Ember Spirit
Undying Pugna Axe Ursa Tinker
30m25s
Dazzle Spectre Earthshaker Necrophos Timbersaw
Chen Axe Undying Alchemist Luna
38m43s
Phantom Lancer Dazzle Nyx Assassin Mirana Tinker
Dark Willow Ursa Bane Kunkka Magnus
38m34s
Unchained Esports
2
Semifinals
Burden United
1
September 14, 2018 - 21:00 CEST
Treant Protector Phoenix Spectre Kunkka Pugna
Tiny Mirana Ogre Magi Terrorblade Necrophos
35m12s
Wraith King Dark Willow Nature's Prophet Invoker Brewmaster
Silencer Ursa Vengeful Spirit Pugna Phantom Lancer
33m08s
Earthshaker Pugna Spectre Winter Wyvern Storm Spirit
Tiny Clockwerk Undying Wraith King Vengeful Spirit
26m43s
MangoBay
2
The Final Tribe
2
September 14, 2018 - 21:00 CEST
Earthshaker Pugna Phoenix Bloodseeker Tiny
Undying Winter Wyvern Mirana Lina Abaddon
57m31s
Wraith King Nature's Prophet Winter Wyvern Visage Mirana
Pugna Chen Ursa Earthshaker Bloodseeker
33m25s
Io Gyrocopter Vengeful Spirit Necrophos Bloodseeker
Winter Wyvern Mirana Bane Spectre Tinker
48m47s
Unchained Esports
1
Finals
MangoBay
0
September 15, 2018 - 00:00 CEST
The Final Tribe
1

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Quarterfinals
Elements Pro
2
September 11, 2018 - 18:00 MSK
Wraith King Dark Willow Silencer Phantom Lancer Kunkka
Undying Spectre Earthshaker Venomancer Dragon Knight
50m57s
Silencer Spectre Crystal Maiden Brewmaster Kunkka
Earthshaker Ursa Ogre Magi Alchemist Gyrocopter
32m20s
Vega Squadron
0
NU Esports
2
September 11, 2018 - 18:00 MSK
Silencer Wraith King Pugna Ogre Magi Bloodseeker
Dark Willow Ursa Jakiro Spectre Invoker
43m22s
Earthshaker Phantom Lancer Nature's Prophet Warlock Huskar
Io Legion Commander Jakiro Alchemist Monkey King
43m48s
MEGA-LADA
0
Team Spirit
2
September 11, 2018 - 18:00 MSK
Io Gyrocopter Bane Centaur Warrunner Viper
Weaver Earth Spirit Warlock Templar Assassin Tiny
46m37s
Winter Wyvern Spectre Earthshaker Clinkz Zeus
Enchantress Bloodseeker Phoenix Wraith King Kunkka
31m53s
Io Gyrocopter Lion Centaur Warrunner Invoker
Winter Wyvern Spectre Earth Spirit Storm Spirit Brewmaster
70m13s
Team Empire
1
TPB
2
September 11, 2018 - 18:00 MSK
Io Gyrocopter Disruptor Centaur Warrunner Invoker
Winter Wyvern Spectre Spirit Breaker Oracle Lina
37m48s
Wraith King Silencer Lina Phantom Lancer Pugna
Winter Wyvern Ursa Vengeful Spirit Centaur Warrunner Storm Spirit
20m53s
Cheliboksi
0
Semifinals
Elements Pro
2
September 11, 2018 - 21:00 MSK
Necrophos Vengeful Spirit Undying Spectre Invoker
Pugna Earthshaker Wraith King Winter Wyvern Lina
21m38s
Wraith King Dark Willow Bane Bloodseeker Monkey King
Earthshaker Weaver Jakiro Drow Ranger Kunkka
33m13s
NU Esports
0
Team Spirit
2
September 11, 2018 - 21:00 MSK
Earthshaker Clinkz Crystal Maiden Lina Ursa
Wraith King Silencer Winter Wyvern Tiny Pugna
59m40s
Earthshaker Pugna Phoenix Storm Spirit Terrorblade
Enchantress Winter Wyvern Spectre Clockwerk Ember Spirit
39m14s
Winter Wyvern Spectre Earthshaker Enchantress Legion Commander
Silencer Broodmother Enigma Phantom Lancer Earth Spirit
55m04s
TPB
1
Finals
Elements Pro
1
12 September 2018, 17:07 UTC
Wraith King Weaver Crystal Maiden Nature's Prophet Kunkka
Chen Phantom Lancer Rubick Tiny Broodmother
28m00s
Team Spirit
0

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Quarterfinals
CyberDogs
0
September 14, 2018 - 18:00 MSK
Treant Protector Spectre Jakiro Batrider Bloodseeker
Silencer Necrophos Tiny Storm Spirit Phantom Lancer
42m29s
Silencer Earth Spirit Bloodseeker Morphling Mirana
Weaver Winter Wyvern Spectre Undying Kunkka
35m21s
ferzee
2
Cheliboksi
2
September 14, 2018 - 18:00 MSK
Io Gyrocopter Winter Wyvern Storm Spirit Centaur Warrunner
Silencer Weaver Earthshaker Mirana Invoker
20m22s
Weaver Nature's Prophet Ursa Vengeful Spirit Shadow Fiend
Wraith King Phoenix Silencer Storm Spirit Tiny
63m12s
Real Noobs
0
Nemiga Gaming
0
September 14, 2018 - 18:00 MSK
Winter Wyvern Tiny Mirana Bane Storm Spirit
Nature's Prophet Necrophos Treant Protector Phantom Lancer Zeus
36m53s
Wraith King Winter Wyvern Ursa Shadow Shaman Ember Spirit
Nature's Prophet Phantom Lancer Dark Willow Brewmaster Templar Assassin
24m01s
Natus Vincere
2
Team Empire
2
September 14, 2018 - 18:00 MSK
Drow Ranger Windranger Winter Wyvern Clockwerk Medusa
Necrophos Spectre Earthshaker Silencer Batrider
38m29s
Dark Willow Pugna Earth Spirit Storm Spirit Ursa
Tiny Weaver Undying Phoenix Monkey King
48m49s
Earthshaker Weaver Phoenix Dragon Knight Templar Assassin
Lich Tiny Phantom Lancer Enigma Lina
39m20s
URUK-HIGH
1
Semifinals
ferzee
2
September 14, 2018 - 21:00 MSK
Earthshaker Enchantress Venomancer Enigma Templar Assassin
Dark Willow Ursa Oracle Brewmaster Medusa
23m58s
Earthshaker Necrophos Lich Terrorblade Zeus
Weaver Oracle Nature's Prophet Axe Tinker
31m16s
Cheliboksi
0
Natus Vincere
2
September 14, 2018 - 21:00 MSK
Chen Bloodseeker Rubick Templar Assassin Slardar
Weaver Earthshaker Jakiro Tiny Ember Spirit
39m44s
Vengeful Spirit Pugna Gyrocopter Io Kunkka
Earthshaker Necrophos Silencer Mirana Spectre
54m08s
Necrophos Nyx Assassin Spectre Lich Storm Spirit
Dark Willow Phantom Lancer Ursa Broodmother Shadow Demon
42m39s
Team Empire
1
Finals
ferzee
-
September 15, 2018 - 00:00 MSK
Natus Vincere
W

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Team Aster
1China Sylar 
2China Dstones 
3China Xxs 
4China BoBoKa 
5China Fenrir 
EHOME
1China Sea mew 
2China ASD 
3China Faith_bian 
4China 天命 
5China y` 
Mr Game Boy
1China JiaJia 
2China Ferrari_430 
3China awen 
4China eve 
5China Xi 
Team EVER
1China bobo 
2China yChen 
3China csj 
4China yoona 
5China Yp 


Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Round of 32
Open AI
0
Team Aster
1
Team Pikachu
0
Team MAX
1
Team QS
1
Invictus Gaming
0
Newbee Young
1
TM
0
Keen Gaming
0
Winning Gaming
1
For The Dream
1
Aura Gaming
0
DeathBringer
1
风暴family
0
IamPoint Club
W
SHDT
EHOME
1
Cola
0
Avalon Gaming
0
iG Vitality
1
Team ACT
0
Royal Never Give Up
1
KG.Luminous
1
Eclipse
0
Mr Game Boy
1
CDEC Gaming
0
StarLucK
1
MAX.Y
0
Team EVER
1
Vampire Gaming
0
Echo Gaming
Team Root
W
Round of 16
Team Aster
2
Team MAX
0
Team QS
0
Newbee Young
2
Winning Gaming
2
For The Dream
0
DeathBringer
2
IamPoint Club
1
EHOME
2
iG Vitality
0
Royal Never Give Up
2
KG.Luminous
0
Mr Game Boy
2
StarLucK
1
Team EVER
2
Team Root
1
Round of 8
Team Aster
2
Newbee Young
0
Winning Gaming
2
DeathBringer
1
EHOME
1
Royal Never Give Up
2
Mr Game Boy
0
Team EVER
2
Round of 4
Team Aster
2
Winning Gaming
1
Royal Never Give Up
2
Team EVER
1
Qualified
Team Aster
Royal Never Give Up

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Team EVER
1China bobo 
2China yChen 
3China csj 
4China yoona 
5China Yp 
Keen Gaming
1China sss 
2China  
3China eLeVeN 
4China Kaka 
5China dark 
EHOME
1China Sea mew 
2China ASD 
3China Faith_bian 
4China 天命 
5China y` 
Mr Game Boy
1China JiaJia 
2China Ferrari_430 
3China awen 
4China Eve 
5China Xi 


Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Round of 32
DeathBringer
1
Eclipse
0
Team Green
1
CDEC Gaming
0
Team EVER
1
For The Dream
0
iG Vitality
1
Cola
0
StarLucK
1
Avalon Gaming
0
Keen Gaming
1
乌拉
0
Team MAX
0
IamPoint Club
1
Newbee Young
1
Aura Gaming
0
EHOME
1
Dark Nomads
0
Vampire Gaming
0
MAX.Y
1
Team QS
1
Team Pikachu
0
Invictus Gaming
1
Team GP
0
Team Root
1
Open AI
0
KG.Luminous
0
Team ACT
1
风暴family
0
Winning Gaming
1
Mr Game Boy
1
X-Factor
0
Round of 16
DeathBringer
2
Team Green
0
Team EVER
2
iG Vitality
0
StarLucK
0
Keen Gaming
2
IamPoint Club
2
Newbee Young
0
EHOME
2
MAX.Y
0
Team QS
0
Invictus Gaming
2
Team Root
0
Team ACT
2
Winning Gaming
0
Mr Game Boy
2
Round of 8
DeathBringer
2
Team EVER
0
Keen Gaming
2
IamPoint Club
0
EHOME
2
Invictus Gaming
0
Team ACT
1
Mr Game Boy
2
Round of 4
DeathBringer
2
Keen Gaming
1
EHOME
2
Mr Game Boy
1
Qualified
DeathBringer
EHOME

 Click here for more information about the matches.

Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Round of 8
Kawa and Magi
2
September 11, 2018 - 17:00 SGT
Earthshaker Vengeful Spirit Ursa Spirit Breaker Slark
Silencer Broodmother Jakiro Batrider Lycan
42m47s
Earthshaker Vengeful Spirit Jakiro Lycan Pugna
Silencer Spectre Clockwerk Enigma Kunkka
27m15s
Silencer Tusk Centaur Warrunner Phantom Lancer Storm Spirit
Dark Willow Tiny Spectre Undying Templar Assassin
53m42s
Rex Regum Qeon
1
Khabul
0
September 11, 2018 - 17:00 SGT
Undying Earthshaker Naga Siren Disruptor Crystal Maiden
Weaver Dark Willow Phantom Lancer Silencer Huskar
32m01s
Spectre Undying Earthshaker Rubick Zeus
Dark Willow Weaver Chen Invoker Morphling
27m58s
Tigers
2
Lotac
2
September 11, 2018 - 17:00 SGT
Dark Willow Vengeful Spirit Mirana Brewmaster Huskar
Tiny Lich Zeus Silencer Ember Spirit
28m52s
Spectre Windranger Silencer Tusk Invoker
Ursa Dark Willow Crystal Maiden Phoenix Storm Spirit
35m15s
LFS
0
Alpha Gaming
1
September 11, 2018 - 17:00 SGT
Silencer Wraith King Spectre Jakiro Legion Commander
Vengeful Spirit Broodmother Nature's Prophet Beastmaster Luna
32m08s
Silencer Nyx Assassin Batrider Weaver Templar Assassin
Vengeful Spirit Drow Ranger Bane Faceless Void Shadow Fiend
54m46s
Phantom Lancer Earthshaker Crystal Maiden Tusk Lina
Silencer Necrophos Bloodseeker Rubick Brewmaster
44m50s
EVOS Esports
2
Round of 4
Kawa and Magi
0
September 11, 2018 - 20:00 SGT
Dark Willow Necrophos Jakiro Lycan Ember Spirit
Silencer Phantom Lancer Nyx Assassin Pugna Huskar
30m30s
Wraith King Jakiro Treant Protector Ember Spirit Templar Assassin
Dark Willow Phantom Lancer Lich Invoker Ursa
35m50s
Tigers
2
Lotac
2
September 11, 2018 - 20:00 SGT
Earthshaker Phantom Lancer Oracle Batrider Storm Spirit
Silencer Necrophos Bloodseeker Tusk Mirana
34m03s
Spectre Clockwerk Lich Kunkka Venomancer
Tiny Silencer Vengeful Spirit Beastmaster Storm Spirit
50m06s
EVOS Esports
0
Qualified
Tigers
Lotac

 Click here for more information about the matches.

Round of 8 Rosters[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Round of 8
PG.Orca
0
September 14, 2018 - 11:00 CEST
Undying Phantom Lancer Dark Willow Tiny Alchemist
Vengeful Spirit Ursa Leshrac Ogre Magi Mirana
44m53s
SG Dragons
2
496 Gaming
2
September 14, 2018 - 11:00 CEST
Invoker Faceless Void Phoenix Warlock Dark Willow
Crystal Maiden Storm Spirit Necrophos Earthshaker Phantom Lancer
32m01s
Spectre Winter Wyvern Earth Spirit Nyx Assassin Tinker
Earthshaker Necrophos Phoenix Lifestealer Clinkz
52m24s
Undying Dark Willow Axe Phantom Lancer Huskar
Terrorblade Winter Wyvern Vengeful Spirit Centaur Warrunner Lina
39m23s
DeToNator
1
Team Admiral
2
September 14, 2018 - 11:00 CEST
Vengeful Spirit Weaver Winter Wyvern Brewmaster Medusa
Earthshaker Lich Bloodseeker Necrophos Centaur Warrunner
63m17s
BOOM ID
0
BigBrain
0
September 14, 2018 - 11:00 CEST
Vengeful Spirit Necrophos Tusk Mirana Monkey King
Ursa Earthshaker Bane Storm Spirit Batrider
25m35s
MEGA Aorus
2
Round of 4
SG Dragons
2
September 14, 2018 - 14:00 CEST
496 Gaming
0
Team Admiral
2
September 14, 2018 - 14:00 CEST
Vengeful Spirit Wraith King Mirana Necrophos Keeper of the Light
Ursa Earthshaker Undying Clinkz Invoker
51m17s
Vengeful Spirit Winter Wyvern Necrophos Clinkz Legion Commander
Ursa Wraith King Rubick Undying Batrider
25m20s
MEGA Aorus
0
Qualified
SG Dragons
Team Admiral

 Click here for more information about the matches.