The Kuala Lumpur Major Southeast Asia Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]The Kuala Lumpur Major Southeast Asia Qualifier
League Information
Version:
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Double Elimination Playoffs
Start Date:
2018-09-19
End Date:
2018-09-21
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Four invited teams and four open qualifiers
    • Two groups of four
    • Double-elimination (GSL) format
    • All matches are played in a Bo3
    • Top two team from each group will advance to the Semifinals
    • Bottom two from each group will advance to the Losers' Round 1
  • Playoffs:
    • Eight teams play in a double-elimination bracket
    • All matches are played in a Bo3
    • Two teams qualifies to The Kuala Lumpur Major

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Fnatic 2-0 4-0
2. Sterling Global Dragons 2-1 4-3
3. Tigers 1-2 2-4
4. Mineski 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B
1. TNC Predator 2-0 4-1
2. Team Admiral 2-1 5-3
3. Execration 1-2 3-5
4. Lotac 0-2 1-4

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Fnatic
2
September 20, 2018 - 10:00 MYT
Earthshaker Broodmother Rubick Mirana Templar Assassin
Weaver Vengeful Spirit Dark Willow Ursa Meepo
26m50s
Io Gyrocopter Bane Invoker Omniknight
Mirana Elder Titan Lich Tiny Morphling
41m14s
Team Admiral
0
TNC Predator
2
September 20, 2018 - 10:00 MYT
Earthshaker Mirana Lich Faceless Void Huskar
Io Gyrocopter Tiny Jakiro Pugna
32m23s
Earthshaker Silencer Terrorblade Pugna Dragon Knight
Vengeful Spirit Mirana Tiny Winter Wyvern Arc Warden
33m59s
SG Dragons
0
Upper Bracket Finals
Fnatic
2
September 21, 2018 - 10:00 MYT
Earth Spirit Necrophos Phoenix Faceless Void Templar Assassin
Dark Willow Pugna Tiny Ursa Lina
41m32s
Io Gyrocopter Winter Wyvern Invoker Tidehunter
Lich Faceless Void Tusk Storm Spirit Tinker
47m37s
Io Bane Doom Templar Assassin Ember Spirit
Lich Faceless Void Mirana Elder Titan Tinker
37m46s
TNC Predator
1
Lower Bracket R1
Tigers
1
September 20, 2018 - 10:00 MYT
Lina Elder Titan Mirana Lich Ursa
Phoenix Spectre Undying Zeus Beastmaster
44m23s
Earthshaker Pugna Nature's Prophet Morphling Kunkka
Silencer Necrophos Tusk Terrorblade Batrider
24m08s
Earthshaker Necrophos Oracle Kunkka Monkey King
Silencer Tiny Earth Spirit Brewmaster Arc Warden
42m48s
Lotac
2
Execration
1
September 20, 2018 - 10:00 MYT
Tiny Vengeful Spirit Ursa Rubick Storm Spirit
Weaver Undying Phoenix Wraith King Tinker
62m28s
Weaver Spectre Treant Protector Lich Timbersaw
Silencer Earthshaker Terrorblade Omniknight Huskar
42m33s
Silencer Earthshaker Mirana Drow Ranger Invoker
Necrophos Clockwerk Phoenix Axe Clinkz
43m48s
Mineski
2
Lower Bracket R2
SG Dragons
1
September 20, 2018 - 13:00 MYT
Visage Pugna Undying Vengeful Spirit Mirana
Winter Wyvern Tiny Earthshaker Ursa Storm Spirit
22m03s
Vengeful Spirit Mirana Leshrac Ursa Phoenix
Phantom Lancer Earthshaker Crystal Maiden Tiny Lina
33m46s
Vengeful Spirit Undying Mirana Drow Ranger Puck
Tiny Phoenix Winter Wyvern Terrorblade Tinker
44m07s
Lotac
2
Team Admiral
2
September 20, 2018 - 13:00 MYT
Enigma Earthshaker Vengeful Spirit Mirana Lina
Silencer Weaver Rubick Wraith King Shadow Fiend
39m43s
Enigma Earthshaker Treant Protector Mirana Lina
Winter Wyvern Weaver Vengeful Spirit Enchantress Medusa
43m38s
Mineski
0
Lower Bracket R3
Lotac
2
September 20, 2018 - 17:00 MYT
Spectre Undying Dark Willow Centaur Warrunner Kunkka
Winter Wyvern Mirana Pugna Earthshaker Morphling
52m55s
Treant Protector Weaver Rubick Centaur Warrunner Lina
Winter Wyvern Mirana Earthshaker Phantom Lancer Huskar
37m07s
Team Admiral
0
Lower Bracket Finals
TNC Predator
2
September 21, 2018 - 13:00 MYT
Kunkka Weaver Crystal Maiden Huskar Beastmaster
Treant Protector Phoenix Tiny Centaur Warrunner Viper
49m54s
Silencer Necrophos Earthshaker Storm Spirit Juggernaut
Clockwerk Tiny Ancient Apparition Brewmaster Anti-Mage
59m37s
Silencer Terrorblade Dark Willow Wraith King Huskar
Clockwerk Spectre Centaur Warrunner Winter Wyvern Tinker
48m15s
Lotac
1
Grand Finals
Fnatic
2
September 21, 2018 - 17:45 MYT
Io Gyrocopter Lion Templar Assassin Necrophos
Techies Pudge Magnus Tiny Batrider
29m26s
Earthshaker Broodmother Crystal Maiden Lina Keeper of the Light
Vengeful Spirit Pugna Dazzle Luna Nature's Prophet
12m03s
TNC Predator
0