Pinnacle Cup

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Pinnacle Cup
League Information
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
May 5 - 30, 2021
Teams:
12
Format:
Round-robin group stage
Double-elimination playoffs
Prize Pool:
$100,000 USD
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches
Unique vs. ChFight
May 13, 2021 - 11:00 UTC
Pinnacle Cup
Brame vs. Vikin.gg
May 13, 2021 - 14:00 UTC
Pinnacle Cup
ChFight vs. LVLUP
May 14, 2021 - 10:00 UTC
Pinnacle Cup
Vikin.gg vs. TSpirit
May 14, 2021 - 13:00 UTC
Pinnacle Cup
Unique vs. Brame
May 14, 2021 - 16:00 UTC
Pinnacle Cup

Format[edit]

  • Participants
    • Twelve invited teams
  • Group Stage - May 5th - May 25th, 2021
    • Single round-robin
    • All matches are Bo3
    • Top two teams advance to the Upper Bracket
    • 3rd to 6th place teams advance to the Lower Bracket
    • Remaining teams are eliminated
  • Playoffs - May 26th - May 30th, 2021
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

$100,000 USD is spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Playoffs Seeds[edit]

TBD
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
TBD
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Group Stage Seeds[edit]

Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czech Republic BOOM
3Germany KheZu
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
Brame
1Greece Focus
2Georgia W1sh-
3Greece SkyLark
4Bulgaria CTOMAHEH1
5Greece SsaSpartan
PuckChamp
1Russia Krlt
2Russia Desperate-
3Russia meLes
4Belarus Astral
5Russia Dukalis
EXTREMUM
1Ukraine nefrit
2Ukraine mellojul
3Russia Shachlo
4Russia Chu
5Russia G
Level UP
1Brazil RdO
2Lebanon No!ob
3Ukraine Funn1k
4Croatia dnz
5Serbia LeBronDota
Chicken Fighters
1Sweden charlie
2Czech Republic Supream^
3Sweden Chessie
4Sweden Era
5Sweden Xibbe
Substitutes
3Jordan ATF
Main Roster

Group Stage[edit]

Round-robin[edit]

Standings
1. Team Spirit3-17-3
2. EXTREMUM3-16-3
3. Chicken Fighters2-15-2
4. Brame2-15-3
5. Vikin.gg2-14-4
6. Level UP2-26-6
7. Hellbear Smashers2-25-6
8. HellRaisers2-24-5
9. Team Unique0-32-6
10. PuckChamp0-42-8

Matches[edit]

Round 1[edit]

Round 1
May 5
HR 2
May 5, 2021 - 12:10 CEST
Snapfire Mars Shadow Demon Medusa Void Spirit
Centaur Warrunner Shadow Fiend Witch Doctor Tusk Riki
34m11s
Doom Lina Phantom Assassin Witch Doctor Winter Wyvern
Grimstroke Shadow Fiend Earth Spirit Axe Vengeful Spirit
35m37s
0 Vikin.gg
ChFight 2
May 5, 2021 - 15:05 CEST
Phoenix Lifestealer Witch Doctor Night Stalker Void Spirit
Mars Lina Ancient Apparition Phantom Assassin Pangolier
33m10s
Winter Wyvern Mars Tusk Windranger Sven
Grimstroke Juggernaut Earth Spirit Storm Spirit Sand King
24m09s
Jordan ATF stand-in for Sweden Chessie.
0 PC
EXTR 2
May 5, 2021 - 18:00 CEST
Axe Snapfire Abaddon Phantom Assassin Broodmother
Puck Lifestealer Enchantress Elder Titan Lich
42m55s
Enchantress Broodmother Snapfire Faceless Void Batrider
Io Gyrocopter Void Spirit Grimstroke Legion Commander
20m01s
0 Unique
May 6
LVLUP 1
May 6, 2021 - 13:05 CEST
Void Spirit Grimstroke Earth Spirit Spectre Hoodwink
Lina Pugna Dragon Knight Wraith King Timbersaw
25m46s
Elder Titan Lifestealer Rubick Puck Axe
Lina Centaur Warrunner Oracle Troll Warlord Windranger
32m06s
Rubick Puck Vengeful Spirit Gyrocopter Omniknight
Lina Ember Spirit Nyx Assassin Medusa Underlord
37m54s
2 Brame
SMASH 2
May 6, 2021 - 16:05 CEST
Abaddon Leshrac Shadow Shaman Bloodseeker Monkey King
Grimstroke Mirana Centaur Warrunner Wraith King Nyx Assassin
24m40s
Tiny Ancient Apparition Phantom Assassin Centaur Warrunner Kunkka
Grimstroke Sand King Axe Sven Mirana
29m53s
Centaur Warrunner Lina Warlock Luna Tiny
Grimstroke Puck Juggernaut Legion Commander Rubick
25m31s
1 TSpirit

Round 2[edit]

Round 2
May 7
TSpirit 2
May 7, 2021 - 12:05 CEST
Shadow Demon Centaur Warrunner Snapfire Phantom Assassin Magnus
Grimstroke Lifestealer Nyx Assassin Viper Dark Seer
41m24s
Mars Abaddon Mirana Tidehunter Terrorblade
Puck Bounty Hunter Ancient Apparition Wraith King Underlord
28m51s
Puck Oracle Tidehunter Troll Warlord Lion
Void Spirit Rubick Lifestealer Enchantress Axe
22m33s
1 LVLUP
Brame 1
May 7, 2021 - 15:05 CEST
Lina Chaos Knight Faceless Void Grimstroke Tidehunter
Enchantress Axe Skywrath Mage Wraith King Void Spirit
38m26s
Lina Wraith King Shadow Demon Shadow Fiend Omniknight
Enchantress Legion Commander Skywrath Mage Storm Spirit Phantom Lancer
50m51s
Rubick Puck Bloodseeker Dark Willow Tinker
Centaur Warrunner Void Spirit Treant Protector Medusa Grimstroke
44m59s
2 EXTR
Vikin.gg 2
May 7, 2021 - 19:00 CEST
Grimstroke Storm Spirit Phoenix Razor Ursa
Witch Doctor Earth Spirit Void Spirit Centaur Warrunner Medusa
38m04s
Earth Spirit Shadow Fiend Witch Doctor Bloodseeker Batrider
Timbersaw Lion Enchantress Windranger Wraith King
42m27s
Earth Spirit Storm Spirit Snapfire Faceless Void Centaur Warrunner
Timbersaw Lion Enchantress Shadow Fiend Sven
64m15s
Jordan ATF stand-in for Sweden Chessie.
1 ChFight
May 8
Unique 1
May 8, 2021 - 13:05 CEST
Centaur Warrunner Snapfire Void Spirit Broodmother Faceless Void
Enchantress Doom Nyx Assassin Ember Spirit Ursa
33m45s
Centaur Warrunner Juggernaut Oracle Venomancer Pugna
Mars Dark Willow Snapfire Ursa Beastmaster
31m19s
Axe Snapfire Wraith King Phoenix Sand King
Doom Dark Willow Tidehunter Medusa Invoker
31m28s
2 HR
PC 1
May 8, 2021 - 16:05 CEST
Ancient Apparition Puck Rubick Timbersaw Morphling
Centaur Warrunner Lina Dragon Knight Medusa Batrider
52m49s
Snapfire Mars Elder Titan Sven Pangolier
Ancient Apparition Kunkka Wraith King Slardar Enchantress
28m59s
Snapfire Slardar Abaddon Dragon Knight Terrorblade
Puck Phantom Assassin Crystal Maiden Death Prophet Tidehunter
34m37s
2 SMASH

Round 3[edit]

Round 3
May 10
LVLUP 2
May 10, 2021 - 12:00 CEST
Mars Mirana Jakiro Terrorblade Broodmother
Ancient Apparition Lifestealer Nyx Assassin Batrider Tiny
17m34s
Grimstroke Oracle Void Spirit Bloodseeker Brewmaster
Dark Seer Earth Spirit Enchantress Puck Juggernaut
58m42s
Grimstroke Lifestealer Keeper of the Light Viper Axe
Oracle Centaur Warrunner Snapfire Phantom Assassin Lina
25m54s
1 PC
HR 0
May 10, 2021 - 15:05 CEST
Doom Grimstroke Nyx Assassin Storm Spirit Ursa
Keeper of the Light Beastmaster Rubick Bristleback Tiny
34m27s
Doom Grimstroke Ember Spirit Enigma Troll Warlord
Keeper of the Light Centaur Warrunner Invoker Wraith King Skywrath Mage
56m58s
2 Brame
ChFight 2
May 10, 2021 - 18:00 CEST
Phoenix Mars Witch Doctor Ember Spirit Templar Assassin
Ancient Apparition Phantom Assassin Puck Slardar Snapfire
29m21s
Phoenix Winter Wyvern Storm Spirit Medusa Underlord
Lina Magnus Bounty Hunter Tiny Alchemist
38m56s
Jordan ATF stand-in for Sweden Chessie.
0 SMASH
May 11
Vikin.gg 2
May 11, 2021 - 13:00 CEST
Storm Spirit Tidehunter Disruptor Lina Troll Warlord
Enchantress Leshrac Medusa Sand King Rubick
70m52s
Grimstroke Shadow Fiend Rubick Broodmother Axe
Lion Doom Lina Treant Protector Sven
37m24s
Shadow Fiend Snapfire Axe Lion Razor
Enchantress Broodmother Puck Ursa Gyrocopter
32m53s
1 Unique
EXTR 0
Maytrue 11, 2021 - 16:50 CEST
Enchantress Centaur Warrunner Grimstroke Void Spirit Monkey King
Witch Doctor Mirana Medusa Axe Phoenix
46m38s
Enchantress Broodmother Snapfire Faceless Void Magnus
Mars Puck Disruptor Naga Siren Mirana
28m41s
2 TSpirit

Round 4[edit]

Round 4
May 12
SMASH 1
May 12, 2021 - 11:55 CEST
Phoenix Centaur Warrunner Crystal Maiden Ursa Morphling
Grimstroke Timbersaw Clockwerk Luna Ember Spirit
30m03s
Enchantress Tidehunter Witch Doctor Arc Warden Kunkka
Mars Mirana Medusa Treant Protector Razor
36m14s
Enchantress Leshrac Tidehunter Morphling Clockwerk
Snapfire Treant Protector Pangolier Keeper of the Light Spectre
38m17s
2 LVLUP
TSpirit 2
May 12, 2021 - 15:00 CEST
Storm Spirit Ancient Apparition Clockwerk Faceless Void Legion Commander
Witch Doctor Nyx Assassin Ember Spirit Anti-Mage Venomancer
33m27s
Centaur Warrunner Mirana Clockwerk Drow Ranger Invoker
Enchantress Doom Morphling Elder Titan Dragon Knight
35m02s
0 HR
PC 0
May 12, 2021 - 18:00 CEST
Enchantress Lifestealer Storm Spirit Shadow Demon Pangolier
Centaur Warrunner Mirana Bane Death Prophet Weaver
36m00s
Puck Earth Spirit Io Gyrocopter Dark Seer
Enchantress Death Prophet Lion Underlord Luna
27m55s
2 EXTR
May 13
Unique -
May 13, 2021 - 13:00 CEST
- ChFight
Brame -
May 13, 2021 - 16:00 CEST
- Vikin.gg

Round 5[edit]

Round 5
May 14
ChFight -
May 14, 2021 - 12:00 CEST
- LVLUP
Vikin.gg -
May 14, 2021 - 15:00 CEST
- TSpirit
Unique -
May 14, 2021 - 18:00 CEST
- Brame
May 15
EXTR -
May 15, 2021 - 13:00 CEST
- SMASH
HR -
May 15, 2021 - 16:00 CEST
- PC

Round 6[edit]

Round 6
May 17
Brame -
May 17, 2021 - 12:00 CEST
- ChFight
TSpirit -
May 17, 2021 - 15:00 CEST
- Unique
PC -
May 17, 2021 - 18:00 CEST
- Vikin.gg
May 18
SMASH -
May 18, 2021 - 13:00 CEST
- HR
LVLUP -
May 18, 2021 - 16:00 CEST
- EXTR

Round 7[edit]

Round 7
May 19
Brame -
May 19, 2021 - 12:00 CEST
- TSpirit
Vikin.gg -
May 19, 2021 - 15:00 CEST
- SMASH
ChFight -
May 19, 2021 - 18:00 CEST
- EXTR
May 20
HR -
May 20, 2021 - 13:00 CEST
- LVLUP
Unique -
May 20, 2021 - 16:00 CEST
- PC

Round 8[edit]

Round 8
May 21
TBD -
TBD
TBD
May 21, 2021 - 12:00 CEST
- TBD
TBD -
TBD
TBD
May 21, 2021 - 15:00 CEST
- TBD
TBD -
TBD
TBD
May 21, 2021 - 18:00 CEST
- TBD
May 22
TBD -
TBD
TBD
May 22, 2021 - 13:00 CEST
- TBD
TBD -
TBD
TBD
May 22, 2021 - 16:00 CEST
- TBD

Round 9[edit]

Round 9
May 24
TBD -
TBD
TBD
May 24, 2021 - 12:00 CEST
- TBD
TBD -
TBD
TBD
May 24, 2021 - 15:00 CEST
- TBD
TBD -
TBD
TBD
May 24, 2021 - 18:00 CEST
- TBD
May 25
TBD -
TBD
TBD
May 25, 2021 - 13:00 CEST
- TBD
TBD -
TBD
TBD
May 25, 2021 - 16:00 CEST
- TBD

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
 Invited Team #1
 Invited Team #1
 Group Stage #1
May 27, 2021 - 12:00 CEST
 Group Stage #1
 Invited Team #2
 Invited Team #2
 Group Stage #2
May 27, 2021 - 15:00 CEST
 Group Stage #2
Upper Bracket Final
TBD
TBD
May 28, 2021 - 18:00 CEST
Lower Bracket R1
 Group Stage #3
 Group Stage #3
 Group Stage #6
May 26, 2021 - 12:00 CEST
 Group Stage #6
 Group Stage #4
 Group Stage #4
 Group Stage #5
May 26, 2021 - 15:00 CEST
 Group Stage #5
Lower Bracket R2
TBD
TBD
May 28, 2021 - 12:00 CEST
TBD
TBD
May 28, 2021 - 15:00 CEST
Lower Bracket R3
TBD
TBD
May 29, 2021 - 12:00 CEST
Lower Bracket Final
TBD
TBD
May 29, 2021 - 18:00 CEST
Grand Final
TBD
TBD
May 30, 2021 - 15:00 CEST

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingRussia
Streams

References[edit]