ProDotA Cup China #3

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ProDotA Cup China #3
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Teams:
8
Format:
Group Stage & Playoffs
Prize Pool:
$ 2,000 USD
Start Date:
2018-06-28
End Date:
2018-07-05
Liquipedia Tier:
Links

ProDotA Cup China #2 is a tournament for 8 up-and-coming Chinese teams.

Format[edit]

Prize Distribution[edit]

The prize pool for the tournament is $2,000 USD.

Participants[edit]

CAVALRY
1China Omegac 
2China Gao 
3China Cold 
4China Biuuuuu 
5China 斧太郎 
Cola
1China ZX 
2China 290 
3China 2lei 
4China AuRora 
5China 66 
Taichi Gaming
1China Another 
2China Yxm 
3China Lwwnb 
4China Dy 
5China goking 
Team MAX
1China hmx 
2China 897 
3China Tone 
4China RAI 
5China Rong 
We Are Young
1China Sue 
2China Destrap 
3China Suede 
4China light 
5China S 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Newbee Young 2-1-0 7p
3. Source Code 1-1-1 4p
2. Aurora Esports club 1-1-1 4p
4. Team MAX 0-1-2 1p

Group B[edit]

Standings
1. Taichi Gaming 0-3-0 3p
2. Cola 0-3-0 3p
3. CAVALRY 0-3-0 3p
4. We Are Young 0-3-0 3p


Playoffs[edit]

 
Winners' Round 1
Newbee Young
-
2 July 2018 - 16:00 CST
Newbee Young forfeited.[1]
Cola
W
Taichi Gaming
1
2 July 2018 - 19:30 CST
Axe Skywrath Mage Undying Monkey King Queen of Pain
Beastmaster Bane Elder Titan Morphling Batrider
35m09s
Sand King Leshrac Ember Spirit Doom Bloodseeker
Elder Titan Bane Mirana Tiny Tinker
30m11s
Mirana Elder Titan Warlock Legion Commander Storm Spirit
Bane Clockwerk Dragon Knight Drow Ranger Queen of Pain
50m30s
Source Code
2
Winners' Finals
Cola
1
3 July 2018 - 14:00 CST
Skywrath Mage Axe Witch Doctor Faceless Void Storm Spirit
Lycan Warlock Clockwerk Lina Doom
35m44s
Beastmaster Leshrac Rubick Monkey King Lina
Windranger Treant Protector Dragon Knight Slark Dazzle
36m20s
Windranger Axe Warlock Slark Zeus
Beastmaster Io Dragon Knight Witch Doctor Storm Spirit
25m07s
Source Code
2

 

Losers' Round 1
Newbee Young
Aurora Esports
W
Taichi Gaming
0
3 July 2018 - 19:30 CST
Undying Windranger Witch Doctor Storm Spirit Dragon Knight
Elder Titan Warlock Zeus Weaver Doom
34m06s
Night Stalker Bane Windranger Drow Ranger Lina
Lion Undying Tidehunter Luna Queen of Pain
32m56s
CAVALRY
2
Losers' Round 2
Aurora Esports
2
4 July 2018 - 16:30 CST
Sand King Zeus Dark Willow Faceless Void Pugna
Leshrac Beastmaster Witch Doctor Lina Vengeful Spirit
34m08s
Windranger Elder Titan Zeus Faceless Void Undying
Axe Skywrath Mage Jakiro Clinkz Troll Warlord
32m31s
CAVALRY
0
Losers' Finals
Cola
0
4 July 2018 - 19:30 CST
Elder Titan Rubick Lifestealer Brewmaster Templar Assassin
Sand King Dark Willow Zeus Phantom Lancer Razor
37m04s
Skywrath Mage Axe Jakiro Morphling Lina
Bane Clockwerk Pangolier Shadow Fiend Ursa
18m03s
Aurora Esports
2
Grand Finals
Source Code
2
5 July 2018 - 14:30 CST
Default
Windranger Warlock Dragon Knight Storm Spirit Monkey King
Shadow Demon Beastmaster Elder Titan Bloodseeker Slark
35m18s
Undying Phantom Lancer Pugna Warlock Broodmother
Io Leshrac Witch Doctor Doom Wraith King
31m01s
Windranger Treant Protector Dragon Knight Drow Ranger Nature's Prophet
Skywrath Mage Doom Shadow Shaman Lifestealer Outworld Devourer
14m48s
Beastmaster Skywrath Mage Dragon Knight Warlock Spectre
Io Clockwerk Disruptor Luna Leshrac
25m57s
Upper bracket winner has a 1-0 lead.
Aurora Esports
3

References[edit]