Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Radiance Cup

[e][h]Radiance Cup
League Information
Series:
Radiance Cup
Organizer:
Radiance Cup
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Jul 15 - 22, 2019
Teams:
12
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 100,000 CNY
(≃ $14,537 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated.
  • Double-elimination Playoffs
    • Bo1 Lower Bracket R1, Bo5 Grand Final. All other rounds are Bo3.

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 100,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jul 22, 2019: 1 CNY ≃ 0.14537 USD.)

Participants[edit]

496 Gaming
1Vietnam Vivian 
2Vietnam 458 
3Vietnam Red 
4Vietnam Yasy 
5Vietnam Datbb 
Hero Gaming
1China Hsu 
2China YY 
3China 345468232 
4China Ayuan1 
5China Rachel 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Team Vitamin4-1-013p
2. Hero Gaming2-3-09p
3. 496 Gaming2-1-27p
4. Revenge Gaming2-1-27p
5. Team QS1-2-25p
6. Vici Gaming Potential0-0-50p
Show DuplicatesHide Duplicates
1-1
Jul 17
1-1
Jul 16
1-1
Jul 15
FF-W
Jul 18
2-0
Jul 15
1-1
Jul 17
0-2
Jul 15
1-1
Jul 16
1-1
Jul 16
0-2
Jul 17
1-1
Jul 16
2-0
Jul 15
1-1
Jul 18
W-FF
Jul 17
2-0
Jul 17
1-1
Jul 15
1-1
Jul 16
1-1
Jul 18
2-0
Jul 18
1-1
Jul 16
W-FF
Jul 18
1-1
Jul 16
FF-W
Jul 17
0-2
Jul 18
2-0
Jul 15
0-2
Jul 15
2-0
Jul 17
0-2
Jul 17
1-1
Jul 16
0-2
Jul 15
* VG.P forfeit the remaining matches on July 17. All results are treated as "0:2".

Group B[edit]

Standings
1. Neon Esports4-1-013p
2. Team Galaxy2-2-18p
3. Death Squad2-1-27p
4. Team Destiny2-1-27p
5. Team Ethereal1-1-34p
6. Newbee Young1-0-43p
Show DuplicatesHide Duplicates
1-1
Jul 18
2-0
Jul 16
0-2
Jul 18
0-2
Jul 15
2-0
Jul 16
1-1
Jul 18
2-0
Jul 15
2-0
Jul 16
1-1
Jul 16
0-2
Jul 15
0-2
Jul 16
0-2
Jul 15
2-0
Jul 15
0-2
Jul 17
0-2
Jul 17
2-0
Jul 18
0-2
Jul 16
0-2
Jul 15
0-2
Jul 17
1-1
Jul 18
2-0
Jul 15
1-1
Jul 16
2-0
Jul 17
2-0
Jul 17
2-0
Jul 17
0-2
Jul 16
2-0
Jul 15
2-0
Jul 17
1-1
Jul 18
0-2
Jul 17

Matches[edit]

Group A[edit]

July 15-A[edit]
July 16-A[edit]
July 17-A[edit]
July 18-A[edit]

Group B[edit]

July 15-B[edit]
July 16-B[edit]
July 17-B[edit]
July 18-B[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Team Vitamin
2
July 19, 2019 - 14:00 CST
Centaur Warrunner Leshrac Shadow Demon Abaddon Morphling
Grimstroke Batrider Dark Willow Juggernaut Outworld Devourer
26m02s
Grimstroke Centaur Warrunner Shadow Shaman Outworld Devourer Slark
Chen Earth Spirit Morphling Tidehunter Ember Spirit
19m27s
Team Galaxy
0
Neon Esports
0
July 19, 2019 - 16:00 CST
Rubick Centaur Warrunner Jakiro Troll Warlord Broodmother
Leshrac Undying Axe Arc Warden Shadow Shaman
25m43s
Ember Spirit Rubick Shadow Demon Batrider Juggernaut
Warlock Tiny Dark Seer Troll Warlord Storm Spirit
51m28s
Hero Gaming
2
Upper Bracket Finals
Team Vitamin
1
July 20, 2019 - 13:30 CST
Leshrac Witch Doctor Juggernaut Centaur Warrunner Shadow Demon
Grimstroke Shadow Shaman Ember Spirit Axe Lifestealer
20m46s
Tiny Rubick Bane Troll Warlord Invoker
Leshrac Witch Doctor Spirit Breaker Arc Warden Dark Seer
24m18s
Warlock Lifestealer Grimstroke Bristleback Nature's Prophet
Witch Doctor Tiny Slardar Juggernaut Storm Spirit
29m22s
Hero Gaming
2
Lower Bracket R1
496 Gaming
0
July 19, 2019 - 18:15 CST
Centaur Warrunner Silencer Tusk Weaver Storm Spirit
Undying Leshrac Ember Spirit Sand King Slark
35m37s
Team Destiny
1
Death Squad
0
July 19, 2019 - 19:40 CST
Omniknight Shadow Shaman Bane Storm Spirit Slark
Warlock Rubick Naga Siren Death Prophet Tiny
28m46s
Revenge Gaming
1
Lower Bracket R2
Neon Esports
2
July 20, 2019 - 16:00 CST
Chen Shadow Shaman Sven Beastmaster Queen of Pain
Leshrac Warlock Earthshaker Batrider Slark
48m17s
Rubick Omniknight Axe Storm Spirit Bristleback
Warlock Spirit Breaker Morphling Kunkka Doom
46m55s
Team Destiny
0
Team Galaxy
0
July 20, 2019 - 19:00 CST
Leshrac Magnus Grimstroke Slark Pangolier
Dark Willow Rubick Troll Warlord Winter Wyvern Tiny
21m16s
Spirit Breaker Rubick Axe Storm Spirit Ember Spirit
Nature's Prophet Bristleback Monkey King Dragon Knight Dark Willow
29m22s
Revenge Gaming
2
Lower Bracket R3
Neon Esports
0
July 21, 2019 - 16:00 CST
Warlock Ember Spirit Shadow Shaman Beastmaster Terrorblade
Centaur Warrunner Oracle Dark Willow Naga Siren Leshrac
34m55s
Leshrac Spirit Breaker Ancient Apparition Wraith King Nature's Prophet
Grimstroke Rubick Doom Templar Assassin Dragon Knight
26m49s
Revenge Gaming
2
Lower Bracket Finals
Team Vitamin
FF
July 21, 2019 - 19:30 CST
Team Vitamin forfeit.
Revenge Gaming
W
Grand Finals
Hero Gaming
1
July 22, 2019 - 13:00 CST
Rubick Warlock Bristleback Arc Warden Ember Spirit
Leshrac Spirit Breaker Lion Legion Commander Morphling
31m23s
Sand King Leshrac Io Gyrocopter Witch Doctor
Nyx Assassin Shadow Demon Mirana Axe Kunkka
29m22s
Spirit Breaker Witch Doctor Ember Spirit Pugna Juggernaut
Leshrac Tiny Crystal Maiden Mirana Windranger
18m58s
Lina Ember Spirit Warlock Axe Medusa
Rubick Tiny Nature's Prophet Lifestealer Windranger
27m16s
Revenge Gaming
3

Streams[edit]

References[edit]