Dota2 Rainbow Cup

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Dota2 Rainbow Cup
League Information
Organizer:
Rainbow Cup
Version:
Type:
Online
Location:
China China
South East Asia Southeast Asia
Teams:
12
Format:
Group Round-Robin
Playoffs
Prize Pool:
¥ 50,000 CNY
(≃ $7,267 USD)
Start Date:
2019-03-17
End Date:
2019-03-30
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Two 6-team Groups
    • Bo2 Round-Robin
    • Top two teams of each group advance to Upper Bracket of Playoffs
    • 3rd & 4th placed team of each group advance to Lower Bracket of Playoffs
    • Bottom teams of each group are eliminated
  • Playoffs
    • Bo3 Double-Elimination Bracket
    • Bo5 Grand Final

Prize Pool[edit]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Mar 16, 2019: 1 CNY ≃ 0.14534 USD.)

Participants[edit]

DeToNator
1Philippines Bimbo 
2Philippines Benhur 
3Philippines Sam H 
4Philippines RR 
5Philippines Flysolo 
BLACKJACK
1Malaysia Mercury 
2Malaysia KaNG 
3Malaysia Jolly 
4Malaysia TrazaM 
5Malaysia Czy 
Future.club
1China ISI 
2China DXM 
3China 离别 
4China XuAn 
5China 908363011 
SChina 402498339 

Group Stage[edit]

Matches[edit]

Mar 17[edit]

Mar 18[edit]

Mar 19[edit]

Mar 19
Edition 1
March 19, 2019 - 12:00 CST
Shadow Shaman Brewmaster Bane Lifestealer Ember Spirit
Oracle Troll Warlord Dark Seer Earth Spirit Monkey King
49m57s
Oracle Tusk Juggernaut Batrider Queen of Pain
Shadow Shaman Troll Warlord Beastmaster Crystal Maiden Drow Ranger
32m35s
1 IP
Neon 1
March 19, 2019 - 14:30 CST
Oracle Terrorblade Pangolier Shadow Shaman Puck
Tiny Razor Rubick Tusk Alchemist
43m07s
Disruptor Troll Warlord Rubick Pangolier Kunkka
Bane Leshrac Sven Lifestealer Ember Spirit
17m24s
1 IP
BJACK 0
March 19, 2019 - 16:50 CST
Keeper of the Light Tusk Phantom Assassin Batrider Pangolier
Leshrac Sven Dazzle Terrorblade Abaddon
25m05s
Treant Protector Crystal Maiden Vengeful Spirit Pugna Shadow Fiend
Oracle Dazzle Terrorblade Tiny Ember Spirit
28m46s
2 FuTure
Neon 1
March 19, 2019 - 19:00 CST
Bane Outworld Devourer Pangolier Terrorblade Rubick
Abaddon Tiny Razor Ember Spirit Leshrac
48m00s
Nyx Assassin Lich Ember Spirit Juggernaut Viper
Nature's Prophet Tiny Undying Morphling Huskar
28m05s
1 QS
Neon 1
March 19, 2019 - 21:00 CST
Oracle Lifestealer Venomancer Ember Spirit Rubick
Shadow Shaman Undying Ursa Weaver Alchemist
23m16s
Tiny Lich Terrorblade Ember Spirit Ursa
Nature's Prophet Tusk Bane Lifestealer Necrophos
41m46s
1 Edition

Mar 20[edit]

Mar 20
Eclipse -
March 20, 2019 - 12:00 CST
- FuTure
DTN -
March 20, 2019 - 14:00 CST
- QS
rm.310 -
March 20, 2019 - 16:00 CST
- QS
rm.310 -
March 20, 2019 - 18:00 CST
- Neon
DTN -
March 20, 2019 - 20:00 CST
- Neon

Mar 25[edit]

Mar 25
BJACK -
March 25, 2019 - 12:00 CST
- SWC
Victory -
March 25, 2019 - 14:00 CST
- SWC
QS -
March 25, 2019 - 16:00 CST
- Edition
IP -
March 25, 2019 - 18:00 CST
- rm.310
FuTure -
March 25, 2019 - 20:00 CST
- Victory

Mar 26[edit]

Mar 26
FuTure -
March 26, 2019 - 12:00 CST
- SWC
QS -
March 26, 2019 - 14:00 CST
- IP
DTN -
March 26, 2019 - 16:00 CST
- Edition
Admiral -
March 26, 2019 - 18:00 CST
- Eclipse
DTN -
March 26, 2019 - 20:00 CST
- rm.310

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
 
TBD
TBD
March 27, 2019 - 13:00 CST
 
 
TBD
TBD
March 27, 2019 - 16:00 CST
 
Upper Bracket Finals
 
TBD
TBD
March 29, 2019 - 13:00 CST
 
Lower Bracket R1
 
TBD
TBD
March 27, 2019 - 19:00 CST
 
 
TBD
TBD
March 28, 2019 - 13:00 CST
 
Lower Bracket R2
 
TBD
TBD
March 28, 2019 - 16:00 CST
 
 
TBD
TBD
March 28, 2019 - 19:00 CST
 
Lower Bracket R3
 
TBD
TBD
March 29, 2019 - 16:00 CST
 
Lower Bracket Finals
 
TBD
TBD
March 29, 2019 - 19:00 CST
 
Grand Finals
 
TBD
TBD
March 30, 2019 - 13:00 CST
 

Streams[edit]

References[edit]