Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Dota2 Rainbow Cup Season 2

[e][h]Dota2 Rainbow Cup Season 2
League Information
Organizer:
Rainbow Cup
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Apr 15 - 25, 2019
Teams:
12
Format:
Group Round-Robin
Playoffs
Prize Pool:
$10,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Two 6-team Groups
    • Bo2 Round-Robin
    • Top two teams of each group advance to Upper Bracket of Playoffs
    • 3rd & 4th placed team of each group advance to Lower Bracket of Playoffs
    • Bottom teams of each group are eliminated
  • Playoffs
    • Bo3 Double-Elimination Bracket
    • Bo5 Grand Final

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Eclipse 7-3
2. Photon Gaming 6-4
3. Trump Gamers 6-4
4. Zeus Gaming 6-4
5. TaskUs Titans 4-6
6. Team Victory 1-9

Group B[edit]

Standings
1. Neon Esports 7-3
2. Winning Gaming 7-3
3. Team Edition 6-4
4. Sky Walker Club 5-5
5. Team MAX 3-7
6. Team X 2-8

Matches[edit]

Apr 15[edit]

Apr 16[edit]

Apr 17[edit]

Apr 18[edit]

Apr 19[edit]

Apr 20[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Eclipse
1
April 22, 2019 - 16:00 CST
Vengeful Spirit Tusk Venomancer Medusa Queen of Pain
Razor Earthshaker Bane Drow Ranger Mirana
37m30s
Abaddon Shadow Shaman Tiny Weaver Queen of Pain
Dark Seer Elder Titan Crystal Maiden Monkey King Pudge
22m01s
Vengeful Spirit Tiny Ember Spirit Morphling Phoenix
Nature's Prophet Dazzle Abaddon Ursa Leshrac
17m32s
Winning Gaming
2
Neon Esports
2
April 23, 2019 - 12:30 CST
Nyx Assassin Terrorblade Disruptor Ursa Tiny
Vengeful Spirit Doom Grimstroke Juggernaut Kunkka
53m48s
Nature's Prophet Earthshaker Doom Troll Warlord Lina
Oracle Terrorblade Rubick Pangolier Death Prophet
22m11s
Oracle Terrorblade Earthshaker Necrophos Razor
Doom Rubick Undying Phantom Assassin Pangolier
54m34s
Photon Gaming
1
Upper Bracket Finals
Winning Gaming
1
April 24, 2019 - 12:00 CST
Vengeful Spirit Earthshaker Winter Wyvern Drow Ranger Dazzle
Oracle Terrorblade Shadow Shaman Kunkka Sand King
37m09s
Oracle Dazzle Rubick Ursa Slardar
Earthshaker Disruptor Doom Pugna Naga Siren
33m54s
Razor Oracle Drow Ranger Lion Slardar
Earthshaker Queen of Pain Vengeful Spirit Brewmaster Broodmother
28m34s
Neon Esports
2
Lower Bracket R1
Zeus Gaming
2
April 22, 2019 - 12:00 CST
Doom Rubick Disruptor Outworld Devourer Ember Spirit
Winter Wyvern Earth Spirit Troll Warlord Tidehunter Skywrath Mage
26m00s
Disruptor Ember Spirit Phoenix Brewmaster Medusa
Shadow Shaman Sand King Silencer Phantom Assassin Necrophos
51m16s
Razor Dark Seer Bane Riki Morphling
Disruptor Ember Spirit Vengeful Spirit Bloodseeker Queen of Pain
42m11s
Team Edition
1
Trump Gamers
1
April 22, 2019 - 19:00 CST
Doom Rubick Bane Weaver Ember Spirit
Abaddon Batrider Vengeful Spirit Terrorblade Kunkka
45m58s
Abaddon Razor Leshrac Beastmaster Kunkka
Bounty Hunter Shadow Shaman Morphling Bane Tidehunter
39m47s
Doom Winter Wyvern Enigma Weaver Shadow Fiend
Batrider Vengeful Spirit Undying Phantom Assassin Leshrac
36m12s
Sky Walker Club
2
Lower Bracket R2
Photon Gaming
2
April 23, 2019 - 16:00 CST
Oracle Batrider Shadow Shaman Troll Warlord Kunkka
Vengeful Spirit Terrorblade Phoenix Legion Commander Monkey King
24m26s
Morphling Abaddon Vengeful Spirit Kunkka Alchemist
Nyx Assassin Nature's Prophet Winter Wyvern Phantom Lancer Rubick
27m27s
Zeus Gaming
0
Eclipse
2
April 23, 2019 - 18:00 CST
Abaddon Tusk Brewmaster Naga Siren Ember Spirit
Oracle Doom Terrorblade Vengeful Spirit Leshrac
29m03s
Abaddon Lion Tiny Pugna Wraith King
Morphling Bane Leshrac Clockwerk Medusa
25m42s
Sky Walker Club
0
Lower Bracket R3
Photon Gaming
2
April 24, 2019 - 15:30 CST
Enigma Vengeful Spirit Naga Siren Oracle Monkey King
Abaddon Doom Jakiro Razor Kunkka
31m12s
Vengeful Spirit Enigma Naga Siren Pugna Abaddon
Tusk Doom Dark Willow Necrophos Templar Assassin
27m46s
Bane Enigma Naga Siren Earthshaker Venomancer
Tusk Doom Rubick Necrophos Leshrac
25m15s
Eclipse
1
Lower Bracket Finals
Winning Gaming
0
April 24, 2019 - 19:00 CST
Doom Grimstroke Rubick Phantom Lancer Tinker
Oracle Terrorblade Enigma Clockwerk Ember Spirit
18m29s
Venomancer Shadow Shaman Warlock Necrophos Bloodseeker
Vengeful Spirit Abaddon Kunkka Pugna Naga Siren
48m04s
Photon Gaming
2
Grand Finals
Neon Esports
3
April 25, 2019 - 14:00 CST
Doom Shadow Shaman Keeper of the Light Outworld Devourer Wraith King
Vengeful Spirit Terrorblade Abaddon Kunkka Invoker
35m17s
Vengeful Spirit Razor Nyx Assassin Leshrac Phantom Lancer
Oracle Batrider Clockwerk Shadow Fiend Weaver
18m24s
Vengeful Spirit Razor Lifestealer Pangolier Rubick
Oracle Batrider Ursa Terrorblade Tiny
35m10s
Razor Vengeful Spirit Shadow Shaman Beastmaster Broodmother
Oracle Terrorblade Clockwerk Venomancer Mirana
21m09s
Photon Gaming
1

Streams[edit]

References[edit]