Realms Collide: The Burning Darkness

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Realms Collide: The Burning Darkness
League Information
Series:
Realms Collide
Organizer:
Sponsor:
Version:
Server:
US East/South America
Type:
Online
Location:
Americas Americas
Dates:
Nov 12 - Dec 6, 2020
Teams:
12
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$75,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Rivalry Realms Collide by Aorus returns with its second edition "The Burning Darkness" with the support of Valve and the biggest prize pool from a South American organized Dota 2 event at $75,000. The best teams from all America will join once again to prove who is the strongest.[1]

Format[edit]

  • Participants:
  • Group Stage - November 12th - December 1st, 2020
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top four teams advance to the Upper Bracket
    • 5th to 8th place teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom four teams are eliminated
    • Click here for tiebreaker rules
  1. Head-to-head results between tied teams
  2. Number of series wins
  3. Bo1 tiebreaker games
  • Playoffs - December 2nd - December 6th, 2020
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

  • Observer:
    • Peru Glem (Glem Rafaile Camacho)
  • Commentator:
    • TBA

Prize Pool[edit]

$75,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Infamous
1Peru Pakazs
2Peru Mr. Jeans
3Argentina Papita
4Bolivia Michael
5Peru Accel
Midas Club1
1Brazil RdO
2Brazil Mandy
3Brazil Sexyfat
4Brazil AMIN
5Brazil Duster
Substitutes
SBrazil Rayuur
SRussia yol
S 141382072
S 245522756
Main Roster
beastcoast
1Peru K1
2Peru Chris Luck
3Bolivia Wisper
4Peru Scofield
5Peru Stinger
Substitutes
S
Peru TaO
SPeru MoOz
Main Roster
EgoBoys
1Peru Timado
2Peru Kxy-
3Peru Frank
4Ecuador sl4d1n-
5Peru Aretes
4 Zoomers3
1United States Sammyboy
2United States Gunnar
3United States Zero
4United States Oceania
5United States Husky
Team Unknown
1Peru Berna
2Peru Robo-Z
3Peru Drakeel
4Argentina Wij
5Peru Yadomi
Team Brasil
1Brazil Costabile
2Brazil 4dr
3Brazil KINGRD
4United States FLee
5Brazil KJ
Substitutes
SBrazil tavo
Main Roster
Quincy Crew
1Pakistan YawaR
2United States Quinn
3Brazil Lelis
4United States MSS
5United States SVG
Omega Gaming2
1Bolivia Mingatte
2Peru DarkMago
3Bolivia Oscar
4Bolivia Ins
5Peru Panda
Substitutes
S
Peru PiPi
SPeru NoaH-
Main Roster
1 Havan Liberty released their squad on October 20, 2020. Team will play the tournament under Midas Club.[2]
2 catJAMMERS has disbanded and will no longer participate in the tournament, finalist from the closed qualifiers take its slot.[3]
3 4 Zoomers removed monkeys-forever from the team on November 11th.[4]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Standings
1. 4 Zoomers5-5-115-7
2. Omega Gaming5-5-115-7
3. Quincy Crew6-3-215-7
4. Infamous3-7-113-9
5. beastcoast5-2-412-10
6. Thunder Predator4-4-312-10
7. EgoBoys3-6-212-10
8. 4FUN3-6-212-10
9. Team Brasil2-7-211-11
10. Team Unknown1-7-39-13
11. Infinity Esports0-4-74-18
12. Midas Club0-2-92-20

Matches[edit]

Nov 12[edit]

Nov 13[edit]

Nov 14[edit]

Nov 15[edit]

Nov 16[edit]

Nov 17[edit]

Nov 18[edit]

Nov 19[edit]

Nov 20[edit]

Nov 21[edit]

Nov 22[edit]

Nov 23[edit]

Nov 24[edit]

Nov 25[edit]

Nov 26[edit]

Nov 27[edit]

Nov 28[edit]

Nov 29[edit]

Nov 30[edit]

Dec 1[edit]

Dec 2[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
4 Zoomers
0
December 3, 2020 - 16:03 PET
Lich Naga Siren Dark Willow Mars Timbersaw
Slardar Skywrath Mage Sand King Lifestealer Kunkka
29m26s
Chen Storm Spirit Bloodseeker Earth Spirit Clinkz
Undying Mirana Dragon Knight Anti-Mage Tidehunter
32m16s
Infamous
2
Omega Gaming
0
December 3, 2020 - 19:00 PET
Tiny Crystal Maiden Centaur Warrunner Sven Rubick
Enchantress Spectre Lina Axe Leshrac
40m26s
Undying Timbersaw Clockwerk Storm Spirit Medusa
Viper Spirit Breaker Phoenix Faceless Void Puck
30m40s
Quincy Crew
2
Upper Bracket Final
Infamous
1
December 5, 2020 - 19:10 PET
Io Skywrath Mage Centaur Warrunner Storm Spirit Terrorblade
Enchantress Spectre Viper Spirit Breaker Dark Seer
38m02s
Io Morphling Tusk Windranger Ember Spirit
Viper Spirit Breaker Snapfire Spectre Storm Spirit
27m39s
Clockwerk Mars Viper Silencer Medusa
Enchantress Faceless Void Snapfire Nature's Prophet Earth Spirit
31m34s
Quincy Crew
2
Lower Bracket R1
beastcoast
2
December 2, 2020 - 19:03 PET
Slardar Sven Leshrac Nyx Assassin Kunkka
Faceless Void Enchantress Void Spirit Snapfire Pangolier
42m30s
Viper Terrorblade Phoenix Earth Spirit Vengeful Spirit
Spectre Enchantress Snapfire Storm Spirit Tidehunter
43m43s
Clockwerk Chen Leshrac Lifestealer Bristleback
Enchantress Beastmaster Undying Troll Warlord Riki
22m40s
4Fun
1
Thunder Predator
2
December 2, 2020 - 16:11 PET
Tusk Death Prophet Oracle Pangolier Faceless Void
Enchantress Mars Shadow Demon Queen of Pain Phantom Assassin
18m33s
Tiny Death Prophet Spectre Enchantress Nature's Prophet
Undying Mars Phoenix Pangolier Anti-Mage
40m06s
Io Sven Snapfire Centaur Warrunner Puck
Undying Phoenix Axe Invoker Morphling
18m48s