RedRain Cup Season 1

[e][h]RedRain Cup Season 1
League Information
Series:
RedRain Cup RedRain Cup
Organizer:
RedRain Cup
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
May 5 - 25, 2019
Teams:
12
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
$50,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Bottom 2 teams of each group are eliminated.
  • Bo3 double-elimination Playoffs

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 50,000 USD.

Participants[edit]

Eclipse
1China Shining 
2China Bib 
3China Dead Things 
4China Yyh_ 
5China Sue 
Proud Trooper
1 TBD 
2 TBD 
3China 俊神 
4 TBD 
5 TBD 
Sunrise
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Edition
1Malaysia Reaper 
2Malaysia Seen 
3Malaysia Paris 
4Malaysia Ted 
5Malaysia ZWJ 
Zeus Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Team Authentic 6-4
2. Speed Gaming 6-4
3. Team Adroit 6-4
4. Hot Pot Brother 5-5
5. Eclipse 5-5
6. Zeus Gaming 2-8
Show DuplicatesHide Duplicates
1-1
May 06
1-1
May 09
2-0
May 05
0-2
May 07
1-1
May 10
1-1
May 06
1-1
May 07
1-1
May 09
1-1
May 05
1-1
May 10
1-1
May 09
1-1
May 07
2-0
May 09
1-1
May 14
1-1
May 14
0-2
May 05
1-1
May 09
0-2
May 09
1-1
May 12
0-2
May 14
2-0
May 07
1-1
May 05
1-1
May 14
1-1
May 12
1-1
May 07
1-1
May 10
1-1
May 10
1-1
May 14
2-0
May 14
1-1
May 07

Group B[edit]

Standings
1. Team Edition 7-3
2. Proud Trooper 6-4
3. Avalon Gaming 5-5
4. Photon Gaming 5-5
5. Death Squad 5-5
6. Sunrise 2-8
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
May 06
0-2
May 10
0-2
May 07
0-2
May 08
0-2
May 09
0-2
May 06
1-1
May 12
2-0
May 12
1-1
May 08
1-1
May 05
2-0
May 10
1-1
May 12
1-1
May 14
0-2
May 06
1-1
May 05
2-0
May 07
0-2
May 12
1-1
May 14
1-1
May 08
2-0
May 08
2-0
May 08
1-1
May 08
2-0
May 06
1-1
May 08
1-1
May 06
2-0
May 09
1-1
May 05
1-1
May 05
0-2
May 08
1-1
May 06

Matches[edit]

May 5[edit]

May 6[edit]

May 7[edit]

May 8[edit]

May 9[edit]

May 10[edit]

May 12[edit]

May 14[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Team Authentic
2
May 15, 2019 - 13:00 CST
Nature's Prophet Earthshaker Spectre Winter Wyvern Ember Spirit
Drow Ranger Dazzle Bane Sand King Outworld Devourer
36m55s
Enigma Bounty Hunter Disruptor Medusa Venomancer
Nature's Prophet Naga Siren Vengeful Spirit Shadow Fiend Slardar
29m47s
Shadow Shaman Spectre Bane Chaos Knight Outworld Devourer
Drow Ranger Vengeful Spirit Phoenix Tidehunter Visage
27m14s
Proud Trooper
1
Team Edition
2
May 15, 2019 - 16:00 CST
Bane Sand King Razor Batrider Templar Assassin
Shadow Shaman Tidehunter Chen Phantom Assassin Lina
30m39s
Drow Ranger Oracle Tusk Slardar Mirana
Abaddon Spectre Shadow Shaman Chaos Knight Ember Spirit
26m23s
Shadow Shaman Drow Ranger Abaddon Sniper Centaur Warrunner
Earthshaker Leshrac Crystal Maiden Pugna Juggernaut
19m35s
Speed Gaming
1
Upper Bracket Finals
Team Authentic
2
May 23, 2019 - 13:00 CST
Drow Ranger Undying Earthshaker Puck Queen of Pain
Winter Wyvern Centaur Warrunner Earth Spirit Juggernaut Alchemist
31m56s
Drow Ranger Shadow Shaman Chen Tidehunter Dragon Knight
Nyx Assassin Batrider Crystal Maiden Storm Spirit Wraith King
24m32s
Team Edition
0
Lower Bracket R1
Avalon Gaming
0
May 15, 2019 - 19:00 CST
Abaddon Magnus Monkey King Medusa Batrider
Doom Necrophos Grimstroke Outworld Devourer Ursa
28m17s
Doom Oracle Disruptor Troll Warlord Dragon Knight
Abaddon Monkey King Medusa Sand King Lina
29m14s
Hot Pot Brother
2
Team Adroit
2
May 21, 2019 - 13:00 CST
Oracle Sand King Necrophos Naga Siren Templar Assassin
Doom Nature's Prophet Shadow Demon Sven Storm Spirit
32m58s
Enigma Morphling Silencer Razor Centaur Warrunner
Sand King Winter Wyvern Batrider Troll Warlord Outworld Devourer
18m08s
Sand King Winter Wyvern Necrophos Lycan Templar Assassin
Nyx Assassin Razor Nature's Prophet Pugna Terrorblade
27m33s
Photon Gaming
1
Lower Bracket R2
Speed Gaming
W
May 21, 2019 - 16:00 CST
Hot Pot Brother
FF
Proud Trooper
0
May 23, 2019 - 19:00 CST
Drow Ranger Nature's Prophet Undying Tidehunter Queen of Pain
Abaddon Centaur Warrunner Lycan Dark Seer Sniper
45m22s
Nature's Prophet Drow Ranger Vengeful Spirit Beastmaster Outworld Devourer
Enigma Jakiro Wraith King Sven Pugna
21m25s
Team Adroit
2
Lower Bracket R3
Speed Gaming
FF
May 24, 2019 - 13:00 CST
Speed Gaming quit eventually.
Team Adroit
W
Lower Bracket Finals
Team Edition
0
May 24, 2019 - 21:00 CST
Oracle Doom Elder Titan Juggernaut Huskar
Necrophos Shadow Demon Wraith King Earthshaker Sniper
25m01s
Oracle Razor Tusk Ember Spirit Dark Seer
Drow Ranger Shadow Shaman Queen of Pain Abaddon Tidehunter
17m09s
Team Adroit
2
Grand Finals
Team Authentic
2
May 25, 2019 - 13:00 CST
Nature's Prophet Earthshaker Faceless Void Ancient Apparition Medusa
Abaddon Necrophos Keeper of the Light Wraith King Templar Assassin
37m22s
Faceless Void Elder Titan Lich Mirana Queen of Pain
Io Winter Wyvern Ursa Naga Siren Storm Spirit
31m38s
Io Chaos Knight Bane Leshrac Lina
Morphling Earthshaker Necrophos Grimstroke Ember Spirit
38m24s
Faceless Void Elder Titan Shadow Demon Storm Spirit Rubick
Io Luna Weaver Kunkka Treant Protector
29m28s
Shadow Shaman Juggernaut Chen Tidehunter Shadow Fiend
Oracle Dark Seer Wraith King Sand King Sniper
44m59s
Team Adroit
3

Streams[edit]

References[edit]