Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

RedRain Cup Season 4

[e][h]RedRain Cup Season 4
League Information
Series:
RedRain Cup RedRain Cup
Organizer:
RedRain Cup
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Jul 19 - 26, 2019
Teams:
14
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 100,000 CNY
(≃ $14,589 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 7-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Bottom 3 teams of each group are eliminated.
  • Bo3 double-elimination Playoffs

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 100,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jul 1, 2019: 1 CNY ≃ 0.14589 USD.)

Participants[edit]

496 Gaming
1Vietnam Vivian 
2Vietnam 458 
3Vietnam Red 
4Vietnam Yasy 
5Vietnam Datbb 
Avalon Gaming
1China Xelsry 
2China Strv 
3China MOON 
4China Tsegi 
5China DH 
Team Edition
1Malaysia Reaper 
2Malaysia Seen 
3Malaysia Paris 
4Malaysia Sheldon 
5Malaysia ZWJ 
FTD.Guys
1China 橘里 
2China Piao 
3China 994051399 
4China Docres 
5China QYQX 
FrozenDawn
1China pix 
2China jcy 
3China frozengod 
4China pabu 
5China street 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. FrozenDawn3-2-18p
2. FTD.Guys2-3-17p
3. 496 Gaming3-1-27p
4. Team Adroit2-2-26p
5. Elephant0-5-15p
6. Team Authentic0-5-15p
7. Team Viper0-4-24p
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Jul 22
0-2
Jul 19
0-2
Jul 21
1-1
Jul 22
2-0
Jul 21
2-0
Jul 20
0-2
Jul 22
2-0
Jul 21
0-2
Jul 19
1-1
Jul 20
1-1
Jul 21
2-0
Jul 20
2-0
Jul 19
0-2
Jul 21
2-0
Jul 22
1-1
Jul 22
1-1
Jul 19
1-1
Jul 21
2-0
Jul 21
2-0
Jul 19
0-2
Jul 22
2-0
Jul 21
1-1
Jul 22
1-1
Jul 20
1-1
Jul 22
1-1
Jul 20
1-1
Jul 22
0-2
Jul 21
1-1
Jul 20
1-1
Jul 19
0-2
Jul 21
1-1
Jul 21
1-1
Jul 19
1-1
Jul 22
1-1
Jul 20
1-1
Jul 19
0-2
Jul 20
0-2
Jul 20
1-1
Jul 21
1-1
Jul 20
1-1
Jul 19
1-1
Jul 19

Group B[edit]

Standings
1. Avalon Gaming2-4-08p
2. Newbee Young2-4-08p
3. Team Vitamin2-3-17p
4. Team Edition2-2-26p
5. Neon Esports1-3-25p
6. ST Gaming0-5-15p
7. Team Ethereal0-3-33p
Show DuplicatesHide Duplicates
2-0
Jul 19
0-2
Jul 20
1-1
Jul 22
0-2
Jul 19
1-1
Jul 20
2-0
Jul 22
0-2
Jul 19
1-1
Jul 21
1-1
Jul 21
0-2
Jul 19
2-0
Jul 22
1-1
Jul 20
2-0
Jul 20
1-1
Jul 21
0-2
Jul 22
1-1
Jul 22
1-1
Jul 21
2-0
Jul 21
1-1
Jul 22
1-1
Jul 21
2-0
Jul 22
1-1
Jul 21
1-1
Jul 20
2-0
Jul 19
2-0
Jul 19
2-0
Jul 19
1-1
Jul 22
1-1
Jul 21
1-1
Jul 22
1-1
Jul 20
1-1
Jul 20
0-2
Jul 22
1-1
Jul 21
1-1
Jul 20
1-1
Jul 22
1-1
Jul 19
0-2
Jul 22
1-1
Jul 20
0-2
Jul 21
0-2
Jul 19
1-1
Jul 20
1-1
Jul 19

Matches[edit]

Group A[edit]

July 19-A[edit]
July 20-A[edit]
July 21-A[edit]
July 22-A[edit]

Group B[edit]

July 19-B[edit]
July 20-B[edit]
July 21-B[edit]
July 22-B[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Avalon Gaming
2
July 23, 2019 - 11:30 CST
Leshrac Treant Protector Omniknight Storm Spirit Slark
Wraith King Ancient Apparition Earthshaker Kunkka Queen of Pain
45m23s
Treant Protector Windranger Grimstroke Juggernaut Monkey King
Lina Sand King Oracle Death Prophet Bloodseeker
34m19s
Leshrac Witch Doctor Lifestealer Batrider Spirit Breaker
Rubick Centaur Warrunner Grimstroke Monkey King Alchemist
23m33s
FTD.Guys
1
FrozenDawn
2
July 23, 2019 - 14:45 CST
Lina Treant Protector Centaur Warrunner Monkey King Puck
Wraith King Leshrac Spirit Breaker Dazzle Storm Spirit
30m08s
Leshrac Witch Doctor Wraith King Tiny Arc Warden
Sand King Ancient Apparition Shadow Demon Troll Warlord Razor
29m04s
Newbee Young
0
Upper Bracket Finals
Avalon Gaming
2
July 24, 2019 - 11:30 CST
Warlock Ember Spirit Centaur Warrunner Witch Doctor Alchemist
Enigma Storm Spirit Chen Lifestealer Monkey King
32m21s
Leshrac Witch Doctor Centaur Warrunner Winter Wyvern Monkey King
Elder Titan Enigma Troll Warlord Mars Outworld Devourer
24m18s
Leshrac Witch Doctor Centaur Warrunner Bane Razor
Elder Titan Grimstroke Ember Spirit Underlord Huskar
40m25s
FrozenDawn
1
Lower Bracket R1
Team Vitamin
0
July 24, 2019 - 14:30 CST
Grimstroke Wraith King Shadow Shaman Mars Queen of Pain
Shadow Demon Naga Siren Sand King Outworld Devourer Earthshaker
30m19s
Ancient Apparition Ember Spirit Sand King Pudge Chaos Knight
Storm Spirit Spirit Breaker Morphling Abaddon Batrider
19m38s
Team Adroit
2
496 Gaming
0
July 24, 2019 - 14:30 CST
Enigma Storm Spirit Witch Doctor Troll Warlord Timbersaw
Rubick Sven Disruptor Centaur Warrunner Outworld Devourer
27m57s
Beastmaster Treant Protector Magnus Drow Ranger Techies
Rubick Ember Spirit Jakiro Bristleback Kunkka
36m50s
Team Edition
2
Lower Bracket R2
FTD.Guys
2
July 24, 2019 - 16:30 CST
Centaur Warrunner Rubick Oracle Death Prophet Chaos Knight
Shadow Demon Storm Spirit Undying Drow Ranger Beastmaster
20m38s
Earthshaker Dazzle Bane Slark Storm Spirit
Morphling Shadow Shaman Omniknight Clockwerk Leshrac
22m09s
Earthshaker Jakiro Naga Siren Batrider Queen of Pain
Dazzle Nature's Prophet Tusk Necrophos Juggernaut
37m59s
Team Adroit
1
Newbee Young
0
July 25, 2019 - 11:15 CST
Centaur Warrunner Warlock Windranger Outworld Devourer Wraith King
Enigma Sven Bane Mars Tiny
34m11s
Lina Wraith King Crystal Maiden Outworld Devourer Mars
Chen Sand King Tusk Troll Warlord Viper
27m08s
Team Edition
2
Lower Bracket R3
FTD.Guys
2
July 25, 2019 - 14:00 CST
Tiny Undying Outworld Devourer Drow Ranger Dazzle
Lina Centaur Warrunner Wraith King Lich Sniper
39m20s
Ancient Apparition Wraith King Earthshaker Magnus Kunkka
Enigma Elder Titan Drow Ranger Tidehunter Lina
33m49s
Team Edition
0
Lower Bracket Finals
FrozenDawn
2
July 25, 2019 - 17:30 CST
Leshrac Treant Protector Sand King Lifestealer Mirana
Earthshaker Witch Doctor Juggernaut Ursa Storm Spirit
25m53s
Lina Witch Doctor Magnus Lifestealer Kunkka
Ember Spirit Warlock Nyx Assassin Axe Outworld Devourer
44m35s
Lina Omniknight Sven Witch Doctor Invoker
Wraith King Ancient Apparition Tiny Queen of Pain Kunkka
47m35s
FTD.Guys
1
Grand Finals
Avalon Gaming
0
July 26, 2019 - 13:15 CST
Grimstroke Lifestealer Ancient Apparition Clockwerk Ember Spirit
Centaur Warrunner Witch Doctor Morphling Bane Storm Spirit
28m58s
Bounty Hunter Spirit Breaker Disruptor Juggernaut Shadow Fiend
Lina Bane Leshrac Wraith King Naga Siren
24m26s
Pangolier Warlock Phoenix Beastmaster Bristleback
Lina Sand King Witch Doctor Lifestealer Outworld Devourer
15m09s
FrozenDawn
3

Streams[edit]

References[edit]