Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Red Star Cup Season 2

[e][h]Red Star Cup Season 2
League Information
Series:
Red Star Cup Red Star Cup
Organizer:
Red Star Cup
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Dec 31, 2019 - Jan 14, 2020
Teams:
9
Format:
Round-Robin Group
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 300,000 CNY
(≃ $43,519 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • 9-team Bo3 round-robin
    • Top 4 teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 5th to 8th place team advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Bottom team is eliminated
    • Tiebreakers: series wins > h2h results > diff > additional game
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket
    • The grand final is in Bo5

Prize Pool[edit]

¥ 300,000 CNY (≃$43,519 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jan 14, 2020: 1 CNY ≃ 0.14506 USD.)

Participants[edit]

Team Space
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Winning Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Rockets
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Punch Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Hot Pot Brother
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Future.club
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Lightning
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Look For Sponsors
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Future.club5-312-8
2. Punch Gaming5-312-10
3. Look For Sponsors5-312-11
4. Winning Gaming4-411-9
5. Team Space4-411-9
6. Hot Pot Brother4-411-10
7. Team Lightning4-49-11
8. Team Rockets3-58-12
9. Five Brothers2-67-13

Matches[edit]

Dec 31[edit]

Jan 1[edit]

Jan 2[edit]

Jan 3[edit]

Jan 4[edit]

Jan 5[edit]

Jan 6[edit]

Jan 7[edit]

Jan 8[edit]

Jan 9[edit]

Jan 10[edit]

Jan 11[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Future.club
0
January 12, 2020 - 10:30 CST
Jakiro Puck Rubick Legion Commander Faceless Void
Magnus Ember Spirit Shadow Shaman Storm Spirit Dazzle
44m23s
Elder Titan Faceless Void Shadow Demon Templar Assassin Axe
Winter Wyvern Undying Ember Spirit Kunkka Batrider
40m11s
Winning Gaming
2
Punch Gaming
0
January 12, 2020 - 12:50 CST
Rubick Doom Lifestealer Lion Dragon Knight
Puck Vengeful Spirit Storm Spirit Weaver Dazzle
29m01s
Crystal Maiden Abaddon Phantom Lancer Storm Spirit Sand King
Mirana Shadow Demon Slark Shadow Fiend Doom
37m14s
Look For Sponsors
2
Upper Bracket Finals
Winning Gaming
2
January 13, 2020 - 10:30 CST
Abaddon Puck Lifestealer Templar Assassin Beastmaster
Elder Titan Ember Spirit Disruptor Slardar Storm Spirit
35m51s
Rubick Axe Crystal Maiden Bloodseeker Pugna
Tusk Tiny Queen of Pain Drow Ranger Skywrath Mage
29m40s
Look For Sponsors
0
Lower Bracket R1
Team Space
2
January 12, 2020 - 14:45 CST
Io Lion Slardar Troll Warlord Shadow Fiend
Ancient Apparition Disruptor Lifestealer Lich Puck
32m12s
Crystal Maiden Kunkka Lina Storm Spirit Clinkz
Rubick Ember Spirit Faceless Void Witch Doctor Centaur Warrunner
30m51s
Chen Rubick Legion Commander Slark Venomancer
Magnus Crystal Maiden Troll Warlord Jakiro Bloodseeker
30m39s
Team Rockets
1
Hot Pot Brother
2
January 12, 2020 - 17:30 CST
Keeper of the Light Leshrac Earthshaker Juggernaut Legion Commander
Crystal Maiden Batrider Tusk Queen of Pain Drow Ranger
35m32s
Enchantress Winter Wyvern Timbersaw Phantom Lancer Zeus
Io Troll Warlord Lion Magnus Shadow Fiend
26m37s
Team Lightning
0
Lower Bracket R2
Future.club
2
January 13, 2020 - 12:30 CST
Tiny Shadow Demon Dark Willow Ursa Templar Assassin
Rubick Elder Titan Centaur Warrunner Lifestealer Pugna
36m59s
Grimstroke Lich Abaddon Ursa Dragon Knight
Earth Spirit Bane Juggernaut Venomancer Puck
31m32s
Rubick Tusk Legion Commander Juggernaut Puck
Lina Bane Centaur Warrunner Ursa Storm Spirit
29m15s
Team Space
1
Punch Gaming
1
January 13, 2020 - 15:00 CST
Earth Spirit Lich Troll Warlord Queen of Pain Venomancer
Crystal Maiden Earthshaker Omniknight Dragon Knight Lifestealer
30m35s
Tusk Lich Troll Warlord Axe Lina
Leshrac Io Sand King Sven Queen of Pain
37m43s
Tiny Disruptor Drow Ranger Tusk Puck
Ogre Magi Mirana Abaddon Templar Assassin Riki
30m57s
Hot Pot Brother
2
Lower Bracket R3
Future.club
0
January 14, 2020 - 10:40 CST
Shadow Demon Mirana Sand King Phantom Lancer Storm Spirit
Tusk Dazzle Faceless Void Venomancer Bristleback
31m30s
Io Rubick Centaur Warrunner Luna Leshrac
Lina Faceless Void Disruptor Clockwerk Lich
31m15s
Hot Pot Brother
2
Lower Bracket Finals
Look For Sponsors
2
January 14, 2020 - 12:25 CST
Elder Titan Skywrath Mage Clockwerk Troll Warlord Invoker
Tiny Lina Drow Ranger Vengeful Spirit Storm Spirit
43m15s
Bane Tusk Juggernaut Necrophos Ember Spirit
Clockwerk Lina Keeper of the Light Phantom Lancer Pugna
33m11s
Hot Pot Brother
0
Grand Finals
Winning Gaming
1
January 14, 2020 - 14:30 CST
Lina Sand King Grimstroke Juggernaut Pugna
Lich Disruptor Earthshaker Faceless Void Templar Assassin
35m04s
Io Tiny Batrider Slark Earth Spirit
Winter Wyvern Jakiro Doom Lifestealer Outworld Devourer
28m00s
Magnus Rubick Lifestealer Windranger Pangolier
Crystal Maiden Puck Razor Tusk Weaver
30m12s
Leshrac Legion Commander Faceless Void Templar Assassin Disruptor
Shadow Demon Mirana Slardar Lifestealer Death Prophet
29m35s
Look For Sponsors
3

Streams[edit]

  • China

References[edit]