Snow Sweet Snow #1

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Snow Sweet Snow #1
League Information
Series:
Snow Sweet Snow
Organizer:
Relog Media
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Jan 18 - Feb 12, 2021
Teams:
16
Format:
Round-robin group stage
Double-elimination playoffs
Prize Pool:
$50,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Two groups of eight teams
    • Single round-robin
    • All matches are Bo3
    • Top two teams in each group advance to the Upper Bracket
    • 3rd to 6th place teams in each group advance to the Lower Bracket
    • Remaining teams in each group are eliminated
    • Tiebreaker rules
      • 2 teams tie: Head to head result
      • More than 2 teams tie:
        1. Maps count
        2. Tiebreaker match
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Commentator:

Prize Pool[edit]

$50,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Brame
1Greece Focus
2Georgia W1sh-
3Greece SkyLark
4Bulgaria Stomanen1
5Greece SsaSpartan
EXTREMUM
1Ukraine nefrit
2Ukraine mellojul
3
Russia Shachlo
4Russia Chu
5Russia G
Substitutes
5
Russia Misha
Main Roster
Hippomaniacs
1Czech Republic CURRY
2Czech Republic Mambos
3Czech Republic Tipek
4Czech Republic Muf
5Czech Republic sehny
Substitutes
3Czech Republic Ade
Main Roster
Level UP
1Bulgaria Mastermind
2Serbia Boranija
3Serbia Koun
4Russia QOVAL
5Bulgaria Failetz
Substitutes
SSerbia kokijjom
SSerbia Buktop
Main Roster
No Bounty Hunter
1Romania kAAN
2Greece ntakii
3Romania BliNcc
4Greece dEsire
5Romania Flash
Substitutes
4Russia Storoh
4
Netherlands Shad
4Romania Speedy
Main Roster
Creepwave
1Netherlands Crystallis
2Russia Malr1ne
3Jordan AMMAR_THE_FUCKER
4Serbia Alexxo
5Belarus Fishman
Substitutes
2United Kingdom Adzantick
4Bosnia and Herzegovina MiLAN
Main Roster
Zero Respect
1France Joraal
2France Tib
3France Sky
4France Cry
5France Dayshi
Substitutes
5Belgium Davai Lama
Main Roster
burjui
1Kyrgyzstan Runec
2Poland flacs
3Finland Ouker
4Belarus Killomancer
5France Atoufix
Substitutes
2United Kingdom symetricaL
2Romania canceL^^
Main Roster
XactJlepbI
1
Ukraine lightless
2Israel MagicaL
3
Ukraine Funn1k
4Russia KingR
5Russia Nofear
Substitutes
1Kazakhstan watson
Main Roster
PuckChamp
1Russia Krlt
2Russia Desperate-
3
Russia meLes
4Belarus Astral
5Russia Dukalis
NoUndying
1Russia Elmo
2Russia Kodos
3Belarus Lasthero
4Russia velheor
5Kazakhstan BLACKARXANGEL
Substitutes
4
Ukraine illusion
Main Roster

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group B[edit]

Matches[edit]

Jan 18[edit]

Jan 19[edit]

Jan 20[edit]

Jan 21[edit]

Jan 22[edit]

Jan 23[edit]

Jan 25[edit]

Jan 26[edit]

Jan 27[edit]

Jan 28[edit]

Jan 29[edit]

Feb 1[edit]

Feb 2[edit]

Playoffs[edit]

 

 

 

 

Upper Bracket Round 1 (Bo3)
Hellbear Smashers
2
February 9, 2021 - 19:40 CET
Rubick Dragon Knight Pangolier Medusa Beastmaster
Earthshaker Lina Bloodseeker Anti-Mage Elder Titan
32m34s
Nyx Assassin Keeper of the Light Death Prophet Leshrac Wraith King
Rubick Brewmaster Enigma Slark Grimstroke
32m28s
Spider Pigzs
0
Creepwave
1
February 9, 2021 - 16:30 CET
Puck Wraith King Lich Dark Willow Slardar
Mars Io Shadow Shaman Dragon Knight Tusk
31m27s
Nyx Assassin Monkey King Oracle Tidehunter Ember Spirit
Shadow Shaman Batrider Puck Death Prophet Troll Warlord
36m13s
Nyx Assassin Mars Ember Spirit Morphling Spirit Breaker
Keeper of the Light Void Spirit Enchantress Slardar Phantom Lancer
37m32s
Bosnia and Herzegovina MiLAN stand-in for Serbia Alexxo.
PuckChamp
2
Upper Bracket Final (Bo3)
Hellbear Smashers
2
February 10, 2021 - 18:55 CET
Keeper of the Light Ancient Apparition Leshrac Wraith King Timbersaw
Io Storm Spirit Tusk Shadow Demon Slardar
32m03s
Keeper of the Light Ember Spirit Mirana Invoker Beastmaster
Tusk Batrider Enchantress Bloodseeker Phantom Lancer
24m22s
PuckChamp
0
Lower Bracket Round 1 (Bo3)
EXTREMUM
2
February 8, 2021 - 18:55 CET
Earthshaker Puck Oracle Beastmaster Juggernaut
Mars Phoenix Shadow Shaman Troll Warlord Invoker
32m23s
Death Prophet Tusk Oracle Monkey King Nature's Prophet
Grimstroke Sand King Juggernaut Invoker Outworld Devourer
33m56s
Hippomaniacs
0
NoUndying
2
February 8, 2021 - 15:55 CET
Keeper of the Light Night Stalker Shadow Shaman Slardar Kunkka
Earthshaker Timbersaw Crystal Maiden Wraith King Bristleback
37m27s
Earthshaker Void Spirit Witch Doctor Mars Phantom Assassin
Puck Brewmaster Rubick Monkey King Pangolier
37m02s
Kazakhstan watson stand-in for Ukraine lightless.
XactJlepbI
0
Brame
2
February 8, 2021 - 13:00 CET
Earthshaker Lycan Chen Juggernaut Leshrac
Nyx Assassin Outworld Devourer Crystal Maiden Timbersaw Chaos Knight
35m55s
Puck Earthshaker Bloodseeker Underlord Phoenix
Earth Spirit Lycan Death Prophet Ember Spirit Wraith King
47m14s
No Bounty Hunter
0
Team Empire
FF
February 8, 2021 - 10:00 CET
Imperial Pro Gaming
W
Lower Bracket Round 2 (Bo3)
EXTREMUM
2
February 9, 2021 - 13:00 CET
Puck Crystal Maiden Monkey King Dark Willow Batrider
Earthshaker Void Spirit Witch Doctor Viper Phantom Assassin
39m15s
Earthshaker Batrider Crystal Maiden Wraith King Outworld Devourer
Keeper of the Light Void Spirit Rubick Anti-Mage Omniknight
28m00s
Oracle Batrider Lion Mars Phantom Assassin
Death Prophet Void Spirit Shadow Shaman Phantom Lancer Slardar
51m03s
NoUndying
1
Brame
2
February 9, 2021 - 10:10 CET
Clockwerk Dark Seer Juggernaut Disruptor Windranger
Nyx Assassin Void Spirit Io Nature's Prophet Monkey King
34m22s
Clockwerk Dark Seer Keeper of the Light Templar Assassin Riki
Nyx Assassin Void Spirit Undying Death Prophet Gyrocopter
31m51s
Imperial Pro Gaming
0