Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Russian Esports Cup 2019

[e][h]Russian Esports Cup 2019
League Information
Version:
Type:
Online & Offline
Location:
Russia Kazan
Venue:
Laboratory Building of Volga State Academy of Physical Culture
Dates:
Nov 2 - Dec 15, 2019
Teams:
59
Format:
Group Stage
Single-elimination bracket
Prize Pool:
₽ 1,500,000 RUB
(≃ $23,947 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

Group Stage

  • Rules
    • 59 teams are placed in 8 groups of 7-8 teams.
    • All matches are played in a Bo1.
    • Top team in each group advances to Upper Playoffs.

Playoffs

  • Stage 1
    • Single-elimination bracket.
    • Finals in a Bo3.
    • All matches are play in a Bo1.
    • Top four teams advance to Stage 2
  • Stage 2
    • Four teams from stage.
    • All matches are played in a Bo3.

Broadcast Talent[edit]

  • Analysts/Commentators:

Prize Distribution[edit]

The prize pool is 1,500,000 RUB

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Dec 15, 2019: 1 RUB ≃ 0.01596 USD.)

Participants[edit]

Online Qualified Teams[edit]

Notable Regional Qualified Teams[edit]

Monkas Mates
1Russia Freyplm
2Russia PBSK
3Russia sparking
4Russia agm
5Russia Prime
SMARACIS eSports
1Russia plov
2Russia Lirik
3Russia airu
4Russia Petru44o
5Russia Fezor
TPB
1Russia Mariachi
2
Russia Kodos
3Russia XaKoH
4Ukraine illusionGOD
5Russia KaHT
RISO
1Russia Chibrik
2Russia UCH1HA
3Russia 2b_klas
4Russia kolya_kaBAN68
5Russia Smony
1 Husky left Siberian.
2 Team Unique Nova signed MY MYTANTY.
3 SB renamed to VAULT.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Gentlemen6-1
1. RISO6-1
1. SB6-1
4. HydraKGZ4-3
5. flowers3-4
6. Шуллеры2-5
7. Mmrсhik suda!1-6
8. Alegry 0-7

Group B[edit]

Group B
1. Rp_v_pol7-0
2. Nemiga Gaming6-1
3. Уральские Гули5-2
4. CyberUNN4-3
5. Akhmat Team3-4
6. A P A T I A2-5
7. EVGENYY1-6
8. AlkashRuiner0-7

Group C[edit]

Group C
1. Modus Unity7-0-0
2. MousePro6-0-1
3. TeamBarsik5-0-2
4. FEFU4-0-3
5. Alfachi3-0-4
6. Dream coil0-2-5
6. pokemons0-2-5
6. Team A0-2-5

Group D[edit]

Group D
1. Nomad Warriors6-0
2. AntiHype5-1
3. Volosi_nazad3-3
4. ZonaGC643-3
5. Kaliningrad Oblast3-3
6. Immolation1-5
7. Navigator0-6

Group E[edit]

Group E
1. MY MYTANTY6-0
2. Husky5-1
3. CyberSable4-2
4. RAKUZAN3-3
5. MinasTirith2-4
6. Идущий к реке1-5
7. Anxiety0-6

Group F[edit]

Group F
1. SMARACIS eSports6-0-0
2. CyberDogs5-0-1
3. kami4-0-2
4. Team clowns3-0-3
5. Cybercity2-0-4
6. Level Up0-1-5
6. OutTAGI0-1-5

Group G[edit]

Group G
1. pudgers6-0
2. NOFATHER5-1
3. GarenaRoom4-2
4. Dead inside3-3
5. Катюха, как дела?2-4
6. RM130-5
6. SB squad0-5

Group H[edit]

Group H
1. TPB6-0
2. Team Blacer5-1
3. Octagon team4-2
4. БИЗОНЫ3-3
5. Floats2-4
6. Without_help1-5
7. generationOFmiracles0-6

Playoffs[edit]

Round of 32
RISO
2
November 16, 2019 - 10:00 MSK
БИЗОНЫ
0
MousePro
2
November 16, 2019 - 10:00 MSK
kami
1
pudgers
W
November 16, 2019 - 13:00 MSK
CyberUNN
FF
Husky
2
November 16, 2019 - 13:00 MSK
Volosi_nazad
0
Modus Unity
W
November 16, 2019 - 16:00 MSK
Team clowns
FF
Team Blacer
1
November 16, 2019 - 16:00 MSK
Gentlemen
2
MY MYTANTY
W
November 16, 2019 - 19:00 MSK
ZonaGC64
FF
Nemiga Gaming
W
November 16, 2019 - 19:00 MSK
GarenaRoom
FF
Nomad Warriors
W
November 17, 2019 - 10:00 MSK
RAKUZAN
FF
NOFATHER
0
November 17, 2019 - 10:00 MSK
Уральские Гули
2
SMARACIS eSports
2
November 17, 2019 - 13:00 MSK
FEFU
0
SB
2
November 17, 2019 - 13:00 MSK
Octagon team
0
Rp_v_pol
FF
November 17, 2019 - 16:00 MSK
Dead inside
W
AntiHype
FF
November 17, 2019 - 16:00 MSK
CyberSable
W
TPB
2
November 17, 2019 - 19:00 MSK
HydraKGZ
1
CyberDogs
2
November 17, 2019 - 19:00 MSK
TeamBarsik
0
Round of 16
RISO
2
November 23, 2019 - 10:00 MSK
MousePro
1
pudgers
0
November 23, 2019 - 10:00 MSK
Husky
2
Modus Unity
1
November 23, 2019 - 13:00 MSK
Gentlemen
2
Unique Nova
1
November 23, 2019 - 13:00 MSK
Nemiga Gaming
2
Nomad Warriors
2
November 23, 2019 - 16:00 MSK
Уральские Гули
0
SMARACIS eSports
1
November 23, 2019 - 16:00 MSK
SB
2
Dead inside
2
November 23, 2019 - 19:00 MSK
CyberSable
0
TPB
2
November 23, 2019 - 19:00 MSK
CyberDogs
1
Round of 8
RISO
0
November 24, 2019 - 10:00 MSK
Husky
2
Gentlemen
2
November 24, 2019 - 13:00 MSK
Crystal Maiden Legion Commander Tiny Luna Tinker
Chen Leshrac Chaos Knight Timbersaw Dazzle
25m09s
Leshrac Ember Spirit Lich Beastmaster Shadow Fiend
Tiny Grimstroke Legion Commander Skywrath Mage Faceless Void
22m12s
Abaddon Razor Disruptor Gyrocopter Warlock
Chaos Knight Rubick Lina Grimstroke Naga Siren
42m35s
Nemiga Gaming
1
Nomad Warriors
0
November 24, 2019 - 16:00 MSK
SB
2
Dead inside
0
November 24, 2019 - 19:00 MSK
TPB
2
Qualified
Husky
Gentlemen
SB
TPB

LAN Finals[edit]

Semifinals
VAULT
0
December 14, 2019 - 12:10 MSK
Puck Venomancer Tusk Weaver Viper
Tiny Beastmaster Disruptor Shadow Fiend Bloodseeker
Puck Undying Rubick Storm Spirit Gyrocopter
Skywrath Mage Brewmaster Lich Bloodseeker Huskar
TPB
2
Husky
0
December 14, 2019 - 12:10 MSK
Gentlemen
2
Finals
TPB
0
December 15, 2019 - 18:10 MSK
Treant Protector Venomancer Winter Wyvern Gyrocopter Meepo
Shadow Fiend Dazzle Disruptor Weaver Clockwerk
35m27s
Doom Lich Grimstroke Invoker Phantom Lancer
Treant Protector Viper Rubick Clockwerk Gyrocopter
Gentlemen
2
3rd Place Match
VAULT
0
December 15, 2019 - 18:10 MSK
Husky
2