Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Russian Esports Championship 2019

[e][h]Russian Esports Championship 2019
League Information
Sponsor:
Pochta Bank
Version:
Type:
Online & Offline
Location:
Russia Moscow
Venue:
YOTA Arena
Dates:
Apr 20 - Jun 9, 2019
Teams:
49
Format:
Group Stage
Single-elimination bracket
Prize Pool:
1,500,000₽ RUB
(≃ $23,072 USD)
Liquipedia Tier:
Links

The Russian e-Sports Championship 2019 is a Russian esports event. The competitions consist of Dota 2, CS:GO and Clash Royale. The total prize fund of the Cup is 3,500,000 rubles, with 1,500,000 for the Dota event.

Broadcast Talent[edit]

  • Analysts:
    • Belarus Sunlight (Kirill Kachinsky)
    • Russia NS (Yaroslav Kuznetsov)
    • Russia Smile (Sergey Antonovich Revin)
    • Russia Dread (Andrey Golubev)

Format[edit]

Group Stage

  • 48 teams are placed in eight groups of six teams each.
  • All matches are played in a Bo1.
  • The top four teams in each group advances to Stage 1 of the playoffs.

Playoffs

  • Stage 1
    • Sixteen teams play in a single-elimination bracket.
    • All matches are played in a Bo3.
    • The top four teams advance to Stage 2.
  • Stage 2
    • Four teams play in a single-elimination bracket.
    • All matches are played in a Bo3.

Prize Distribution[edit]

1,500,000₽ RUB (≃$23,072 USD) was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Online Qualified Teams[edit]

1 Vega Squadron signed the Marlerino eSports.
2 7sight left CrowCrowd.
3 Team Spirit signs Old but Gold on May 15th, 2019.[1]

Notable Offline Qualified Teams[edit]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Old but Gold5-05-0
2. РblБh@9l k0tjl3ta4-14-1
3. TPB3-23-2
4. BrokenFamily2-32-3
5. MEGA-LADA E-sports1-41-4
6. WASP0-50-5

Group B[edit]

Standings
1. slozhniy memas4-14-0
2. Magic Hands4-14-1
3. Lightning Strikes3-23-2
4. Team CyberArena3-22-2
5. No One Cares1-41-4
6. Very High School0-50-5

Group C[edit]

Standings
1. 7sight5-02-0
2. SIGUL4-12-1
3. FrendlyTeam3-23-0
4. Team Glorious2-32-3
5. Voltage1-40-2
6. VkidochkaZaZdorov`e0-50-3

Group D[edit]

Standings
1. timurdota25-03-0
2. black lotus4-13-1
3. Dima verni dolg3-21-2
4. Tim12-30-3
5. СТРАСТь0-40-0
6. RISO0-40-1

Group E[edit]

Standings
1. Erjan+IV5-14-0
2. KubSu5-12-1
3. Forstaff4-23-2
4. DaS pos 63-31-3
5. 322 As An Opportunity3-31-3
6. PH0-50-0
7. Olympic0-50-2

Group F[edit]

Standings
1. JEKABASHER5-04-0
2. MAGICAL4-13-1
3. BTB3-21-2
4. ANTON NA INVOKERE2-30-3
5. Vega Squadron0-40-0
6. Dark Legion0-40-2

Group G[edit]

Standings
1. Утятя5-02-0
2. Tolya and 44-12-1
3. Ratiborets eSports3-21-2
4. RM132-30-2
5. JIETuM HA LLIALLIJIblHDOC0-40-0
5. RKomi0-40-0

Group H[edit]

Standings
1. Enso4-13-1
2. GENIY3-22-1
3. 4SV3-22-2
4. Mujikiszavoda3-21-2
5. My little team2-31-3
6. Pokémon’s0-50-0
  • Vega Squadron withdrew on April 27th, 2019 due schedule conflict. Their results are "0-5" by default.

Phase 1 Playoffs[edit]

Round of 32
Old but Gold
2
May 04, 2019 - 10:00 MSK
GENIY
0
SIGUL
-
May 04, 2019 - 10:00 MSK
BTB
W
Утятя
2
May 04, 2019 - 13:00 MSK
Team CyberArena
1
Erjan+IV
W
May 04, 2019 - 13:00 MSK
Dima verni dolg
-
7sight
W
May 04, 2019 - 16:00 MSK
ANTON NA INVOKERE
-
4SV
1
May 04, 2019 - 16:00 MSK
TPB
2
KubSu
W
May 04, 2019 - 19:00 MSK
Tim1
-
Magic Hands
2
May 04, 2019 - 19:00 MSK
Ratiborets eSports
0
timurdota2
W
May 05, 2019 - 10:00 MSK
DaS pos 6
-
Tolya and 4
0
May 05, 2019 - 10:00 MSK
Lightning Strikes
2
JEKABASHER
2
May 05, 2019 - 13:00 MSK
Team Glorious
0
РblБh@9l k0tjl3ta
2
May 05, 2019 - 13:00 MSK
Mujikiszavoda
1
slozhniy memas
W
May 05, 2019 - 16:00 MSK
RM13
-
black lotus
0
May 05, 2019 - 16:00 MSK
Forstaff
2
Enso
2
May 05, 2019 - 19:00 MSK
BrokenFamily
1
MAGICAL
0
May 05, 2019 - 19:00 MSK
FrendlyTeam
2
Round of 16
Old but Gold
W
May 09, 2019 - 10:00 MSK
BTB
-
Утятя
0
May 09, 2019 - 10:00 MSK
Erjan+IV
2
7sight
2
May 09, 2019 - 13:00 MSK
TPB
1
KubSu
0
May 09, 2019 - 13:00 MSK
Magic Hands
2
timurdota2
0
May 09, 2019 - 16:00 MSK
Lightning Strikes
2
JEKABASHER
2
May 09, 2019 - 16:00 MSK
Mujikiszavoda
1
slozhniy memas
2
May 09, 2019 - 19:00 MSK
Forstaff
0
Enso
0
May 09, 2019 - 19:00 MSK
FrendlyTeam
2
Round of 8
Old but Gold
2
May 10, 2019 - 10:00 MSK
Erjan+IV
0
7sight
1
May 10, 2019 - 13:00 MSK
Magic Hands
2
Lightning Strikes
2
May 10, 2019 - 16:00 MSK
JEKABASHER
0
slozhniy memas
0
May 10, 2019 - 19:00 MSK
FrendlyTeam
2
Qualified
Old but Gold
Magic Hands
Lightning Strikes
FrendlyTeam

Finals[edit]

Semifinals
Team Spirit
1
June 8, 2019 - 17:00 MSK
Chen Earth Spirit Omniknight Morphling Monkey King
Warlock Sven Kunkka Enigma Brewmaster
Io Morphling Oracle Death Prophet Centaur Warrunner
Sand King Grimstroke Shadow Shaman Juggernaut Broodmother
Dark Seer Spirit Breaker Jakiro Lifestealer Shadow Fiend
Sand King Ember Spirit Grimstroke Juggernaut Shadow Shaman
Magic Hands
2
Lightning Strikes
0
June 8, 2019 - 17:00 MSK
FrendlyTeam
2
Final
Magic Hands
1
June 9, 2019 - 18:00 MSK
Oracle Earth Spirit Death Prophet Morphling Dark Seer
Warlock Ember Spirit Shadow Demon Night Stalker Spectre
Warlock Wraith King Earthshaker Leshrac Venomancer
Grimstroke Doom Morphling Earth Spirit Invoker
Omniknight Earth Spirit Juggernaut Witch Doctor Storm Spirit
Nyx Assassin Dark Seer Lich Templar Assassin Slark
Mars Shadow Shaman Templar Assassin Disruptor Ursa
Grimstroke Doom Earth Spirit Sven Viper
FrendlyTeam
3
3rd Place Match
Team Spirit
2
June 9, 2019 - 18:00 MSK
Lightning Strikes
0

Streams[edit]

References[edit]

  1. Team Spirit (2019-05-15). "Are you ready for the Dota?". Twitter. Retrieved 2019-05-15.