Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Cyber.bet Cup: Spring Series - SEA

[e][h]Cyber.bet Cup: Spring Series - SEA
League Information
Series:
Cyber.bet Cup
Organizer:
Sponsor:
Version:
Server:
Singapore
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
May 11 - 17, 2020
Teams:
8
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$5,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants:
    • Eight invited teams
  • Group Stage: - May 11th - May 13th, 2020
    • Two round-robin groups of four
    • All matches are Bo3
    • Top two teams proceed to the Upper Bracket
    • Bottom two teams proceed to the Lower Bracket
  • Playoffs: - May 14th - May 17th, 2020
    • Double-elimination bracket
    • Grand final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • Australia Ares (Locky Williams)
    • Thailand Xyclopz (Treephob Tiangtrong)

Prize Distribution[edit]

$5,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Geek Fam
1Philippines Raven
2Philippines Karl
3Philippines Kuku
4Indonesia Xepher
5Indonesia Whitemon
T1
1Singapore Meracle
2Indonesia inYourdreaM
3South Korea Forev
4Indonesia Jhocam
5Singapore poloson
Substitutes
S 113424449
Main Roster
Cignal Ultra
1Philippines Abat
2Philippines Jamesy
3Philippines Van
4Philippines Erice
5Philippines Grimzx
Substitutes
S 125413739
Main Roster
CR
1Malaysia vtFαded
2Philippines Benhur
3Malaysia Mushi
4Malaysia Ohaiyo
5Malaysia Roddgeee
Neon Esports
1Philippines Sirc
2Philippines Yopaj
3Philippines Rappy
4Philippines PlayHard
5Philippines Jaunuel
LGD.int
1China Ms
2Malaysia Ahjit
3Malaysia Gy
4Malaysia BrayaNt
5Malaysia Rayy
Execration
1Philippines Palos
2Philippines Marb
3Philippines Bhm
4Philippines RR
5Philippines yaha
496 Gaming
1Vietnam Insanity
2Vietnam 458
3Vietnam Vivian
4Vietnam Datbb
5Vietnam Ken
Substitutes
SVietnam HC
Main Roster

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Geek Fam3-06-1
2. Cignal Ultra1-24-5
3. T11-23-4
4. CR1-22-5

Group B[edit]

Group B
1. 496 Gaming2-14-3
2. Neon Esports2-14-3
3. LGD.int1-24-5
4. Execration1-23-4

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Geek Fam
2
May 14, 2020 - 14:00 SGT
Oracle Tusk Void Spirit Necrophos Phantom Assassin
Rubick Dragon Knight Keeper of the Light Storm Spirit Nature's Prophet
35m19s
Dragon Knight Oracle Troll Warlord Shadow Demon Shadow Fiend
Ember Spirit Magnus Pugna Phantom Assassin Lich
44m41s
Neon Esports
0
Cignal Ultra
2
May 14, 2020 - 11:15 SGT
Ember Spirit Phoenix Lycan Shadow Demon Lina
Keeper of the Light Morphling Earthshaker Brewmaster Death Prophet
51m11s
Batrider Dragon Knight Grimstroke Treant Protector Troll Warlord
Enchantress Nyx Assassin Pangolier Storm Spirit Drow Ranger
49m38s
496 Gaming
0
Upper Bracket Finals
Geek Fam
2
May 15, 2020 - 16:55 SGT
Snapfire Tusk Queen of Pain Monkey King Death Prophet
Skywrath Mage Legion Commander Troll Warlord Treant Protector Storm Spirit
31m57s
Earthshaker Lich Void Spirit Lycan Beastmaster
Clockwerk Ember Spirit Queen of Pain Ancient Apparition Underlord
15m30s
Cignal Ultra
0
Lower Bracket R1
LGD.int
W
May 14, 2020 - 20:00 SGT
CR forfeited due to schedule conflict.
CR
FF
T1
1
May 14, 2020 - 17:45 SGT
Earthshaker Keeper of the Light Queen of Pain Batrider Monkey King
Death Prophet Chen Shadow Demon Centaur Warrunner Juggernaut
36m45s
Earthshaker Nature's Prophet Treant Protector Phantom Lancer Lina
Oracle Void Spirit Batrider Alchemist Underlord
42m13s
Mars Phoenix Grimstroke Riki Storm Spirit
Keeper of the Light Rubick Morphling Void Spirit Beastmaster
28m27s
Execration
2
Lower Bracket R2
Neon Esports
2
May 15, 2020 - 14:15 SGT
Morphling Oracle Earthshaker Batrider Bloodseeker
Ember Spirit Rubick Elder Titan Slark Pangolier
37m50s
Ember Spirit Phoenix Clockwerk Puck Terrorblade
Oracle Pangolier Slark Rubick Shadow Fiend
40m25s
LGD.int
0
496 Gaming
2
May 15, 2020 - 11:00 SGT
Shadow Demon Brewmaster Vengeful Spirit Medusa Pangolier
Oracle Dragon Knight Earthshaker Puck Anti-Mage
33m10s
Earth Spirit Beastmaster Earthshaker Templar Assassin Naga Siren
Oracle Dragon Knight Elder Titan Batrider Phantom Lancer
35m28s
Enchantress Legion Commander Mirana Shadow Fiend Slark
Mars Phoenix Void Spirit Templar Assassin Dragon Knight
40m46s
Execration
1
Lower Bracket R3
Neon Esports
2
May 16, 2020 - 11:35 SGT
Oracle Earthshaker Phantom Lancer Leshrac Necrophos
Pangolier Keeper of the Light Death Prophet Naga Siren Enigma
32m15s
Oracle Troll Warlord Mirana Tidehunter Leshrac
Legion Commander Tusk Chen Phantom Assassin Lina
43m09s
496 Gaming
0
Lower Bracket Finals
Cignal Ultra
2
May 16, 2020 - 14:25 SGT
Batrider Dragon Knight Shadow Demon Anti-Mage Mirana
Phoenix Earthshaker Morphling Pugna Lycan
25m24s
Batrider Dragon Knight Earth Spirit Anti-Mage Beastmaster
Oracle Morphling Tiny Pugna Lone Druid
33m38s
Dragon Knight Skywrath Mage Nature's Prophet Pangolier Morphling
Phoenix Tusk Troll Warlord Pugna Shadow Fiend
40m03s
Neon Esports
1
Grand Finals
Geek Fam
3
May 17, 2020 - 14:05 SGT
Ember Spirit Pangolier Disruptor Chen Phantom Assassin
Earth Spirit Oracle Queen of Pain Riki Tidehunter
21m05s
Ember Spirit Pangolier Morphling Chen Queen of Pain
Oracle Death Prophet Earthshaker Anti-Mage Lina
43m41s
Tusk Lich Monkey King Kunkka Void Spirit
Timbersaw Lycan Leshrac Ogre Magi Witch Doctor
37m14s
Cignal Ultra
0

Streams[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 12 400
Average Viewers 2 966
Hours Watched 182 633