SIGUL Pro League

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]SIGUL Pro League
League Information
Series:
SIGUL Pro League SIGUL Pro League
Organizer:
Sponsor:
Tinkoff • FragStore
Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Dates:
Feb 27 - Apr 26, 2020
Teams:
10
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$15,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants:
  • Group Stage: - February 27th - March 31st
    • Two round-robin groups
    • All matches are Bo3
    • Top two teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 2nd and 3rd placed teams advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Bottom team in each group is eliminated
  • Playoffs: - April 20th - 26th
    • Double-elimination bracket
    • All matches besides the grand final are Bo3
    • Grand final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

$15,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Khan3
1Kazakhstan Naive-
2Kazakhstan ArrOw
3Belarus chshrct
4Russia yamich
5Russia Dukalis
Former
5Kyrgyzstan Puber
Main Roster
Cyber Legacy
1Belarus Palantimos
2Ukraine Pikachu
3Belarus LastHero
4Belarus HappyDyurara
5Ukraine Bignum
SubstitutesFormer
4Ukraine Lil
Main RosterFormer
3Russia Chappie
Main RosterSubstitutes
NOVA4,5
1Ukraine Space
2Ukraine Lorenof
3Ukraine 314jonn
4Russia Lowkez
5Russia Jst
EXTREMUM
1Russia .Ark
2Russia G
3Kazakhstan Malik
4Russia Velheor
5Kazakhstan BLACKARXANGEL
Substitutes
SKyrgyzstan Askold
SRussia Illidan
Main Roster
Nemiga Gaming
1Ukraine Nefrit
2Ukraine mellojul
3Belarus TheChosenOne
4Belarus Astral
5Russia Fervian
Substitutes
SUkraine Dark
Main Roster
Aggressive Mode
1Greece ThuG
2Belarus Sunlight
3Greece SkyLark
4Germany Qupe
5Greece SsaSpartan
SubstitutesFormer
1Russia iLTW
1Russia Chappie
1Russia mio
S 345213266
Main RosterFormer
1Kazakhstan Naive-
4Ukraine Lil
Main RosterSubstitutes
Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czech Republic BOOM
3Austria Tobi
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
1 Majori Edut na Minor was replaced by Modus Unity on February 18, 2020.[1]
2 Winstrike Team signed Modus Unity's roster on February 20, 2020.[2]
3 forZe eSports was replaced by Khan on March 12, 2020.[3]
4 Team Unique was replaced by Team Unique Nova on March 30, 2020.[4]
5 Team Unique Nova renamed to NOVA.

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Team Empire Hope4-19-4
2. EXTREMUM2-25-4
3. Nemiga Gaming2-24-5
4. Khan2-36-7
5. Winstrike Team1-33-7

Group B[edit]

Group B
1. Vikin.gg4-18-4
2. Aggressive Mode3-27-6
3. NOVA2-25-4
4. Cyber Legacy2-26-6
5. Cyberium0-42-8

Matches[edit]

Week 1[edit]

Week 2[edit]

Week 3[edit]

Week 4[edit]

Week 5[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Empire Hope
1
April 20, 2020 - 19:45 MSK
Riki Tusk Grimstroke Axe Morphling
Batrider Undying Nyx Assassin Wraith King Queen of Pain
33m52s
Timbersaw Disruptor Tusk Wraith King Lina
Dragon Knight Ancient Apparition Undying Monkey King Morphling
23m08s
Enchantress Beastmaster Tiny Wraith King Invoker
Pugna Witch Doctor Bristleback Axe Storm Spirit
35m29s
Aggressive Mode
2
Vikin.gg
1
April 24, 2020 - 14:00 MSK
Mars Phoenix Snapfire Bounty Hunter Broodmother
Rubick Riki Undying Centaur Warrunner Tidehunter
37m44s
Pangolier Rubick Snapfire Queen of Pain Drow Ranger
Keeper of the Light Bristleback Clockwerk Death Prophet Kunkka
38m54s
Death Prophet Tusk Enchantress Weaver Storm Spirit
Oracle Centaur Warrunner Enigma Queen of Pain Troll Warlord
40m08s
EXTREMUM
2
Upper Bracket Final
Aggressive Mode
0
April 24, 2020 - 17:40 MSK
Rubick Templar Assassin Nyx Assassin Batrider Riki
Pangolier Keeper of the Light Ember Spirit Phoenix Faceless Void
54m10s
Queen of Pain Grimstroke Pugna Night Stalker Faceless Void
Keeper of the Light Ember Spirit Nyx Assassin Lycan Pangolier
37m42s
EXTREMUM
2
Lower Bracket R1
Khan
2
April 21, 2020 - 17:05 MSK
Chen Dragon Knight Tusk Weaver Medusa
Pugna Axe Grimstroke Storm Spirit Troll Warlord
37m17s
Dragon Knight Chen Void Spirit Enigma Invoker
Pugna Axe Grimstroke Monkey King Necrophos
47m51s
Pugna Beastmaster Tusk Alchemist Shadow Fiend
Dragon Knight Oracle Grimstroke Lycan Batrider
32m08s
Cyber Legacy
1
NOVA
0
April 21, 2020 - 20:35 MSK
Centaur Warrunner Rubick Oracle Storm Spirit Ursa
Enchantress Riki Earthshaker Dragon Knight Templar Assassin
33m58s
Centaur Warrunner Dark Willow Undying Storm Spirit Phantom Lancer
Enchantress Dragon Knight Shadow Demon Lycan Puck
26m32s
Nemiga Gaming
2
Lower Bracket R2
Empire Hope
2
April 22, 2020 - 20:00 MSK
Grimstroke Lycan Witch Doctor Pangolier Dragon Knight
Enchantress Tidehunter Dark Willow Gyrocopter Queen of Pain
17m06s
Tusk Lycan Grimstroke Weaver Monkey King
Enchantress Tidehunter Enigma Naga Siren Puck
55m34s
Grimstroke Weaver Rubick Underlord Queen of Pain
Pangolier Keeper of the Light Tusk Slark Kunkka
29m47s
Khan
1
Vikin.gg
2
April 24, 2020 - 20:20 MSK
Lycan Grimstroke Earthshaker Batrider Necrophos
Bristleback Winter Wyvern Witch Doctor Sand King Faceless Void
55m06s
Keeper of the Light Ember Spirit Snapfire Mars Lifestealer
Bristleback Phoenix Jakiro Legion Commander Riki
40m39s
Bristleback Keeper of the Light Clockwerk Lina Nature's Prophet
Pugna Legion Commander Grimstroke Death Prophet Faceless Void
36m01s
Nemiga Gaming
1
Lower Bracket R3
Empire Hope
1
April 25, 2020 - 17:00 MSK
Ember Spirit Grimstroke Clockwerk Batrider Monkey King
Enchantress Earthshaker Nature's Prophet Dragon Knight Storm Spirit
39m01s
Ember Spirit Grimstroke Dark Willow Queen of Pain Underlord
Enchantress Earthshaker Death Prophet Pangolier Kunkka
23m54s
Tusk Grimstroke Weaver Templar Assassin Pangolier
Snapfire Earthshaker Lina Nature's Prophet Phantom Lancer
48m46s
Vikin.gg
2
Lower Bracket Final
Aggressive Mode
1
April 25, 2020 - 20:35 MSK
Keeper of the Light Dragon Knight Clockwerk Riki Beastmaster
Ember Spirit Grimstroke Shadow Demon Mars Death Prophet
33m26s
Earthshaker Monkey King Crystal Maiden Mars Medusa
Dragon Knight Rubick Enchantress Pangolier Queen of Pain
22m26s
Dragon Knight Ember Spirit Pugna Warlock Viper
Keeper of the Light Bristleback Shadow Demon Monkey King Mars
32m09s
Vikin.gg
2
Grand Final
EXTREMUM
1
April 26, 2020 - 19:00 MSK
Phoenix Mars Bane Gyrocopter Puck
Dragon Knight Snapfire Earthshaker Nature's Prophet Queen of Pain
53m22s
Mars Snapfire Shadow Demon Monkey King Puck
Dragon Knight Rubick Grimstroke Pangolier Storm Spirit
42m25s
Timbersaw Lich Troll Warlord Enigma Razor
Dragon Knight Grimstroke Nyx Assassin Pugna Ember Spirit
36m37s
Oracle Batrider Earth Spirit Bloodseeker Death Prophet
Lycan Grimstroke Rubick Pangolier Lina
33m13s
Vikin.gg
3

Streams[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 9 766
Average Viewers 2 145
Hours Watched 182 127

References[edit]