Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Sazka eLEAGUE Summer 2020 - Regular Season

[e][h]Sazka eLEAGUE Summer 2020 - Regular Season
League Information
Series:
Sazka eLEAGUE
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Czech Republic Czech Republic
Slovakia Slovakia
Dates:
Aug 22 - Oct 3, 2020
Teams:
8
Format:
Round-robin group stage
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches
Lutea vs. TBR
October 03, 2020 - 12:00 UTC
Sazka eLEAGUE Summer 2020 - Regular Season
GGD vs. Inae.R
October 03, 2020 - 13:15 UTC
Sazka eLEAGUE Summer 2020 - Regular Season
Lutea vs. GGD
October 03, 2020 - 14:30 UTC
Sazka eLEAGUE Summer 2020 - Regular Season
TBR vs. Inae.R
October 03, 2020 - 15:45 UTC
Sazka eLEAGUE Summer 2020 - Regular Season

Format[edit]

  • Participants
  • Regular Season
    • Single round-robin
    • All matches are Bo1
    • Top 6 teams advance to the Offline Playoffs
      • Top two teams proceed to the Semifinals
      • 3rd to 6th place teams teams proceed to the Quarterfinals
      • Bottom two teams are eliminated
    • Click here for tiebreaker rules
  1. Head-to-head match results between tied teams
  2. The Administration will decide when and how tiebreakers games will be played.

Broadcast Talent[edit]

  • Analysts:
  • Guests:
    • Czech Republic Ade (Adam Koníček)
    • Czech Republic cech1 (Daniel Čechmánek)
    • Czech Republic Sehny (Jan Sehnal)

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

eSuba
1Czech Republic Digi
2Czech Republic bReezy
3Czech Republic Ade
4Czech Republic Nanan-gi
5Czech Republic Hajadlo
Substitutes
2
Czech Republic BOOM
2Slovakia aNdy_NR
Main Roster
Hippomaniacs
1Czech Republic CURRY
2Czech Republic Mambos
3Czech Republic Tipek
4Czech Republic Muf
5Czech Republic Sehny
Substitutes
5Czech Republic Strixty
Main Roster
Team Brute
1Czech Republic hEmy
2Czech Republic QYZY
3Czech Republic Huty
4Slovakia oleander
5Czech Republic PaloKy
Substitutes
4Czech Republic HeavenCZ
Main Roster
Go Game Dogs
1Czech Republic Cechi
2Slovakia Huesos
3Czech Republic Jazzfana
4Czech Republic Vilik
5Czech Republic Hssiss
Substitutes
2Czech Republic Jenda
Main Roster
Lutea
1Slovakia mawox
2Czech Republic Vojtbox
3Slovakia Yellow Panda
4Slovakia misko
5Slovakia Lukyno
Substitutes
5Slovakia Cajroo
Main Roster
1 Sampi withdrew from the tournament.

Results[edit]

Matches[edit]

Week 1[edit]

Week 1
August 22, 2020
HpM 1
August 22, 2020 - 14:00 CEST
0 Lutea
Lutea 1
August 22, 2020 - 15:15 CEST
0 Young
Inae.R 0
August 22, 2020 - 16:30 CEST
1 HpM
Inae.R 1
August 22, 2020 - 17:45 CEST
0 Young

Week 2[edit]

Week 2
August 29, 2020
GGD 0
August 29, 2020 - 14:00 CEST
1 LIDOVEJ
TBR 0
August 29, 2020 - 15:15 CEST
1 eSuba
TBR 0
August 29, 2020 - 16:30 CEST
1 LIDOVEJ
GGD 1
August 29, 2020 - 17:45 CEST
0 eSuba

Week 3[edit]

Week 3
September 5, 2020
TBR 0
September 5, 2020 - 14:05 CEST
Treant Protector Drow Ranger Grimstroke Centaur Warrunner Void Spirit
Vengeful Spirit Spectre Night Stalker Windranger Ember Spirit
39m21s
1 GGD
HpM 1
September 5, 2020 - 15:32 CEST
Rubick Bloodseeker Crystal Maiden Juggernaut Ember Spirit
Queen of Pain Beastmaster Phoenix Lina Magnus
36m42s
0 Young
HpM 1
September 5, 2020 - 16:50 CEST
Rubick Doom Ancient Apparition Morphling Troll Warlord
Phoenix Disruptor Lifestealer Axe Zeus
45m19s
0 TBR
GGD 1
September 5, 2020 - 18:16 CEST
Tiny Vengeful Spirit Dark Seer Arc Warden Lycan
Rubick Mars Keeper of the Light Anti-Mage Windranger
49m00s
0 Young

Week 4[edit]

Week 4
September 12, 2020
LIDOVEJ 0
September 12, 2020 - 14:03 CEST
Lina Undying Enchantress Sven Ember Spirit
Clockwerk Vengeful Spirit Queen of Pain Arc Warden Kunkka
36m06s
1 eSuba
Inae.R 1
September 12, 2020 - 15:20 CEST
Windranger Underlord Disruptor Lifestealer Puck
Tiny Oracle Queen of Pain Drow Ranger Doom
50m22s
0 Lutea
LIDOVEJ 1
September 12, 2020 - 16:50 CEST
Oracle Faceless Void Tiny Slardar Zeus
Spirit Breaker Dark Seer Queen of Pain Sven Jakiro
57m11s
0 Inae.R
eSuba 1
September 12, 2020 - 18:40 CEST
Tiny Vengeful Spirit Earth Spirit Dark Seer Morphling
Crystal Maiden Arc Warden Windranger Slardar Doom
31m15s
0 Lutea

Week 5[edit]

Week 5
September 19, 2020
Young 0
September 19, 2020 - 13:00CEST
Venomancer Earthshaker Arc Warden Warlock Dragon Knight
Phoenix Disruptor Sand King Phantom Lancer Batrider
49m13s
1 TBR
HpM 1
September 19, 2020 - 14:32 CEST
Vengeful Spirit Drow Ranger Jakiro Slardar Shadow Fiend
Grimstroke Spectre Doom Warlock Death Prophet
23m58s
0 GGD
LIDOVEJ 0
September 19, 2020 - 15:51 CEST
Bloodseeker Clockwerk Faceless Void Jakiro Lina
Tiny Disruptor Lifestealer Templar Assassin Tidehunter
33m59s
1 Lutea
Inae.R 0
September 19, 2020 - 17:03 CEST
Oracle Rubick Void Spirit Slardar Juggernaut
Earth Spirit Crystal Maiden Nature's Prophet Ember Spirit Chaos Knight
39m03s
1 eSuba


Week 6[edit]

Week 6
September 26, 2020
eSuba 0
September 26, 2020 - 14:08 CEST
Vengeful Spirit Beastmaster Winter Wyvern Lifestealer Void Spirit
Io Sven Jakiro Dark Seer Queen of Pain
37m32s
1 HpM
LIDOVEJ 0
September 26, 2020 - 15:17 CEST
Disruptor Underlord Rubick Spectre Invoker
Earthshaker Queen of Pain Morphling Warlock Doom
40m06s
1 Young
Young 0
September 26, 2020 - 16:31 CEST
Phoenix Treant Protector Beastmaster Puck Medusa
Tiny Snapfire Magnus Phantom Assassin Earth Spirit
37m21s
1 eSuba
HpM 1
September 26, 2020 - 17:41 CEST
Earth Spirit Treant Protector Mirana Tinker Windranger
Lina Ogre Magi Disruptor Terrorblade Ember Spirit
48m58s
0 LIDOVEJ

Week 7[edit]

Week 7
October 3, 2020
Lutea -
October 3, 2020 - 14:00 CEST
- TBR
GGD -
October 3, 2020 - 15:15 CEST
- Inae.R
Lutea -
October 3, 2020 - 16:30 CEST
- GGD
TBR -
October 3, 2020 - 17:45 CEST
- Inae.R

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageCzech Republic
Streams

References[edit]