Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

SL i-League StarSeries Season 2 European Qualifier



[e][h]StarLadder i-League StarSeries Season 2 European Qualifier
League Information
Organizer:
Type:
Online
Dates:
May 13 - 27, 2016
Teams:
12
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Prize Pool[edit]

Format[edit]

  • Phase 1
    • Six invited teams and two pre-qualified teams
    • Two four-team double-elimination groups
    • Top two from each group advance to Phase 2
    • All games are best-of-three
  • Phase 2
    • Four invited teams and four teams from Phase 1
    • Two four-team double-elimination groups
    • Group winners advance to Final Phase
    • All games are best-of-three
  • Final Phase
    • Two teams from Phase 2
    • Winner qualifies to LAN Finals
    • Best-of-three

Participating Teams[edit]

Vega Squadron
1Ukraine fn
2Ukraine No[o]ne
3Ukraine Mag~
4Russia Solo
5Ukraine CemaTheSlayeR
No Diggity
1Sweden Era
2Germany qojqva
3Germany KheZu
4Jordan YapzOr
5Denmark syndereN
Rebels
1Russia Sedoy
2Russia tmw
3Russia Shachlo
4Russia VANSKOR
5Russia MeTTpuM
Power Rangers
1Kazakhstan goddam
2Romania Arise
3Belarus chshrct
4Ukraine Bignum
5Belarus j4
Virtus.pro
1Ukraine ALOHADANCE
2Russia G
3Russia yoky-
4Belarus fng
5Russia nofear
Team Spirit
1Ukraine XBOCT
2Ukraine Iceberg
3Ukraine Funn1k
4Ukraine Ghostik
5Ukraine Goblak

Results[edit]

Phase 1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Rebels 2-0
2. Danish Bears 2-1
3. BrooDMotherS 1-2
4. Polarity 0-2

Group B[edit]

Group B
1. Virtus.pro 2-0
2. Power Rangers 2-1
3. Team Spirit 1-2
4. ALTERNATE aTTaX 0-2

Phase 2[edit]

Group A[edit]

Upper Bracket R1
Ad Finem
2
19 May 2016 - 18:00 EEST
Doom Dark Seer Oracle Puck Medusa
Beastmaster Witch Doctor Sven Night Stalker Nyx Assassin
31m05s
Io Night Stalker Slark Bane Zeus
Beastmaster Jakiro Disruptor Lycan Queen of Pain
46m29s
Rebels
0
Power Rangers
0
20 May 2016 - 14:00 EEST
Witch Doctor Tidehunter Gyrocopter Razor Sand King
Io Dragon Knight Disruptor Dark Seer Juggernaut
35m33s
Slardar Bane Jakiro Invoker Sven
Doom Dark Seer Puck Disruptor Lycan
19m42s
Vega Squadron
2
Upper Bracket Finals
Ad Finem
0
20 May 2016 - 18:00 EEST
Io Night Stalker Tiny Queen of Pain Spirit Breaker
Beastmaster Dragon Knight Disruptor Riki Clinkz
23m55s
Doom Oracle Medusa Tidehunter Viper
Io Dark Seer Disruptor Dragon Knight Gyrocopter
48m29s
Vega Squadron
2
Lower Bracket R1
Rebels
2
20 May 2016 - 21:00 EEST
Doom Disruptor Puck Slark Tidehunter
Io Slardar Bane Dragon Knight Wraith King
18m38s
Doom Io Witch Doctor Anti-Mage Legion Commander
Earth Spirit Dark Seer Disruptor Slark Magnus
26m36s
Doom Witch Doctor Slardar Timbersaw Weaver
Earth Spirit Dark Seer Shadow Demon Dragon Knight Gyrocopter
34m49s
Power Rangers
1
Lower Bracket Finals
Ad Finem
2
21 May 2016 - 18:00 EEST
Beastmaster Vengeful Spirit Juggernaut Oracle Templar Assassin
Io Witch Doctor Faceless Void Slark Queen of Pain
23m54s
Doom Dark Seer Phoenix Jakiro Medusa
Beastmaster Disruptor Earth Spirit Tinker Lycan
29m03s
Rebels
0
Grand Finals
Vega Squadron
2
21 May 2016 - 21:00 EEST
Io Dragon Knight Lion Ursa Tidehunter
Dark Seer Bane Oracle Sven Lina
49m33s
Dark Seer Spirit Breaker Lycan Rubick Ember Spirit
Bounty Hunter Lion Puck Juggernaut Batrider
30m29s
Ad Finem
0

Group B[edit]

Upper Bracket R1
No Diggity
1
24 May 2016 - 18:00 EEST
Night Stalker Disruptor Lone Druid Dragon Knight Slardar
Dark Seer Spirit Breaker Bane Timbersaw Lifestealer
30m11s
Beastmaster Invoker Lion Faceless Void Lich
Timbersaw Witch Doctor Phantom Lancer Tusk Enchantress
40m34s
Beastmaster Io Lion Tiny Storm Spirit
Night Stalker Jakiro Bane Clinkz Queen of Pain
24m45s
Danish Bears
2
Virtus.pro
1
24 May 2016 - 21:00 EEST
Lion Lifestealer Tidehunter Earth Spirit Death Prophet
Phoenix Faceless Void Puck Slardar Rubick
41m35s
Doom Sven Ancient Apparition Tinker Earthshaker
Phoenix Death Prophet Lion Venomancer Lifestealer
48m16s
Doom Lifestealer Disruptor Witch Doctor Venomancer
Death Prophet Earth Spirit Lion Axe Lycan
25m23s
Team Empire
2
Upper Bracket Finals
Danish Bears
2
25 May 2016 - 18:00 EEST
Gyrocopter Timbersaw Night Stalker Jakiro Shadow Demon
Venomancer Dark Seer Alchemist Bounty Hunter Earth Spirit
51m36s
Razor Dragon Knight Slardar Bane Jakiro
Faceless Void Beastmaster Queen of Pain Disruptor Night Stalker
44m51s
Team Empire
0
Lower Bracket R1
No Diggity
0
25 May 2016 - 21:00 EEST
Beastmaster Rubick Winter Wyvern Lycan Death Prophet
Phoenix Earth Spirit Lifestealer Dark Seer Alchemist
32m30s
Rubick Tidehunter Lifestealer Skywrath Mage Storm Spirit
Phoenix Earth Spirit Axe Slark Windranger
37m51s
Virtus.pro
2
Lower Bracket Finals
Team Empire
1
26 May 2016 - 18:00 EEST
Beastmaster Phoenix Puck Rubick Anti-Mage
Lion Earth Spirit Magnus Juggernaut Ember Spirit
20m57s
Phoenix Lone Druid Disruptor Invoker Earthshaker
Doom Queen of Pain Vengeful Spirit Slardar Slark
41m46s
Bounty Hunter Dark Seer Death Prophet Rubick Huskar
Lion Earth Spirit Queen of Pain Tidehunter Gyrocopter
26m54s
Virtus.pro
2
Grand Finals
Danish Bears
0
30 May 2016 - 20:00 EEST
Bane Slardar Jakiro Razor Ember Spirit
Doom Lion Tidehunter Slark Puck
46m51s
Dark Seer Spirit Breaker Bane Razor Invoker
Night Stalker Earth Spirit Disruptor Death Prophet Lone Druid
37m37s
Virtus.pro
2

Final Phase[edit]

Vega Squadron
1
31 May 2016 - 18:30 EEST
Phoenix Dragon Knight Clinkz Faceless Void Silencer
Doom Lion Tidehunter Slark Broodmother
32m39s
Dark Seer Earth Spirit Death Prophet Rubick Spectre
Lion Phoenix Faceless Void Clinkz Tinker
38m38s
Tidehunter Rubick Lifestealer Disruptor Invoker
Phoenix Earth Spirit Slark Axe Queen of Pain
31m51s
Doom Juggernaut Spirit Breaker Sven Lion
Lion Dark Seer Vengeful Spirit Tidehunter Viper
42m42s
Virtus.pro
3

References[edit]